INFORMACJE
NFZ w sprawie jednoskładnikowych leków recepturowych
Pismo Narodowego Funduszu Zdrowia do Naczelnej Izby Aptekarskiej z 30.10.2019 r. w w sprawie jednoskładnikowych leków recepturowych.
Z poważaniem
Prezes Rady Śląskiej Izby Aptekarskiej
dr n. farm. Mikołaj Konstanty
***
Warszawa, 2019-10-30
Prezes
Narodowego Funduszu Zdrowia
Znak:DGL,440.12.2019
2019.85162.GRS
Pani
mgr farm. Elżbieta Piotrowska-Rutkowska
Prezes Rady
Naczelnej Izby Aptekarskiej
Szanowna Pani Prezes,
W odpowiedzi na pismo z dnia 9 października 2019 r. znak: L.dz.P-395/2019 w sprawie należnego pacjentowi prawa do świadczenia refundacyjnego w zakresie jednoskładnikowego leku recepturowego, proszę o przyjęcie następujących informacji.
Informuję, że problematyka opisana w piśmie stanowi zagadnienie które zostało zdefiniowane w czasie realizacji zadań Zespołu do spraw Refundacji Leków Recepturowych pracującego przy Departamencie Gospodarki Lekami Narodowego Funduszu Zdrowia. W oparciu o uzyskane opinie, w tym w szczególności pismo Departamentu Polityki Lekowej i Farmacji z dnia 16 listopada 2016 r. znak: PLO.461.580.2016.BRB oraz pismo z dnia 27 lutego 2017 r. Pani dr n. farm. Elwiry Telejko, Konsultanta Krajowego w dziedzinie farmacji aptecznej, opracowano Komunikat który za pośrednictwem oddziałów wojewódzkich Narodowego Funduszu Zdrowia został przekazany aptekom/punktom aptecznym, które mają z Funduszem podpisaną umowę na wydawanie refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych na receptę.
Komunikat Narodowego Funduszu Zdrowia w sprawie sprzedaży jednoskładnikowych oraz wieloskładnikowych surowców farmaceutycznych w aptekach, miał na celu przekazanie informacji o zasadach refundacji leków recepturowych, w zakresie surowców farmaceutycznych wydawanych w oryginalnym opakowaniu wytwórcy, lub jego części w opakowaniu własnym apteki.
W rozumieniu ustawy z dnia 6 września 2001 r. Prawo farmaceutyczne (Dz. U. z 2019 r. poz. 499 z późn. zm.) lekiem recepturowym jest produkt leczniczy sporządzony w aptece na podstawie recepty lekarskiej, a w przypadku produktu leczniczego weterynaryjnego na podstawie recepty wystawionej przez lekarza weterynarii. Zgodnie z ustawą z dnia 12 maja 2011 r. o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych (Dz. U. z 2019 r. poz. 784 z późn. zm.) lek sporządzony w aptece na podstawie recepty lekarskiej, przygotowany z surowców farmaceutycznych, lub z leków gotowych dla których została wydana decyzja administracyjna o objęciu refundacją, jest wydawany świadczeniobiorcy za odpłatnością ryczałtową pod warunkiem, że przepisana dawka leku recepturowego jest mniejsza od najmniejszej zarejestrowanej dawki leku gotowego w formie stałej stosowanej doustnie. Zgodnie z powyższym sporządzenie leku na podstawie składu określonego na recepcie lub według receptury zawartej w Farmakopei Polskiej, będzie podlegało refundacji ze środków publicznych po spełnieniu warunków określonych powyżej.
Natomiast nie podlega refundacji ze środków publicznych sprzedaż jednoskładnikowych oraz wieloskładnikowych surowców farmaceutycznych w oryginalnym opakowaniu wytwórcy, lub jego części w opakowaniu własnym apteki, niezależnie od wydanej pacjentowi ilości leku. Wydawanie jednoskładnikowych (np. balsam peruwiański, wazelina biała) oraz wieloskładnikowych (np. maść cholesterolowa, gotowe mieszanki ziół) surowców farmaceutycznych w oryginalnym opakowaniu wytwórcy, lub jego części w opakowaniu własnym apteki, nie jest traktowane jako wykonanie leku recepturowego, ale jako sprzedaż gotowego surowca farmaceutycznego lub sporządzenie fasunku aptecznego, które nie podlega refundacji ze środków publicznych.
Z up. Prezesa
Narodowego Funduszu Zdrowia
Zastępca Prezesa ds. Medycznych
dr n. med. Bernard Waśko