ŚLĄSKA IZBA APTEKARSKA
W KATOWICACH

Ministerstwo Zdrowia w sprawie produktu leczniczego Veklury

Data dodania: 2021-03-10

Odpowiedź Ministerstwa Zdrowia na zapytanie Naczelnej Izby Aptekarskiej w sprawie problemów farmaceutów aptek szpitalnych z dostawą produktu leczniczego Veklury.

Z poważaniem
Wiceprezes Rady Śląskiej Izby Aptekarskiej
dr n. farm. Piotr Kaczmarczyk


___

Naczelna Izba Aptekarska


Warszawa, dnia 18 listopada 2020 r.

L.dz. P-346/2020

Pan Łukasz Szmulski
Dyrektor
Departamentu Polityki Lekowej
i Farmacji
Ministerstwo Zdrowia

Szanowny Panie Dyrektorze,

Uprzejmie informuję, że do Naczelnej Izby Aptekarskiej docierają informacje od aptekarzy, wykonujących zawód w aptekach szpitalnych w podmiotach leczniczych, wskazujące na problemy z dostawą produktu leczniczego Veklury.

Należy podkreślić, że dostawy tego leku do aptek szpitalnych realizowane są przez hurtownię farmaceutyczną Pharmalink, na podstawie dokumentu Wydania Zewnętrznego (WZW). W dokumencie tym podana jest m.in. nazwa leku, ilość, seria i data ważności, natomiast brak ceny opakowania jednostkowego oraz wartości ogólnej. Ponadto wymieniony dokument wskazuje, że kontrahentem jest Ministerstwo Zdrowia, natomiast odbiorcą jest hurtownia Pharmalink sp. z o.o.

W imieniu samorządu aptekarskiego proszę o wskazanie, dlaczego w przedmiotowym dokumencie, jako odbiorcę nie wskazuje się danego podmiotu leczniczego, który ma być faktycznym odbiorcą leku.

Wprawdzie Veklury jest lekiem zakupionym ze środków państwowych i bezpłatnie dystrybuowanym przez Ministerstwo Zdrowia, jednak podmioty lecznicze, a właściwie apteki szpitalne, zobowiązane są do księgowania dostaw na podstawie dokumentu (faktury), w którym jednoznacznie określony jest dostawca i odbiorca - w tym wypadku podmiot leczniczy, nazwa leku, a przede wszystkim cena opakowania leku i całkowita kwota zakupu, w tym wypadku darowizny. Veklury, tak jak inne leki, powinien być raportowany w ZSMOPL oraz weryfikowany i wycofany w systemie NMVO.

Samodzielne publiczne zakłady opieki zdrowotnej, jako jednostki zaliczane do sektora finansów publicznych, zobowiązane są do prowadzenia rachunkowości zgodnie z przepisami o rachunkowości, z uwzględnieniem zasad określonych w ustawie z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. z 2019 r. poz. 869 ze zm.) oraz w ustawie z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej (Dz. U. z 2020 r. poz. 295 ze zm.) (vide art. 9 pkt 10 i art. 40 ustawy o finansach publicznych).

Z uwagi na posiadanie osobowości prawnej ww. podmioty lecznicze są podatnikami podatku dochodowego od osób prawnych i podlegają przepisom ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz, 1406). Znajdują zatem do nich zastosowanie ogólne przepisy tej ustawy, w tym dotyczące określania wysokości uzyskanego w roku podatkowym przychodu. Zgodnie zaś z jej art. 12 ust. 1 pkt 2, do przychodu podlega zaliczeniu m.in. wartość otrzymanych nieodpłatnie świadczeń, w tym otrzymanych nieodpłatnie rzeczy.

Powyższe oznacza, że podmiot leczniczy otrzymujący darowizny rzeczowe powinien, kierując się treścią art. 12 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, dokonać wyceny takich darowizn w oparciu o ich wartość rynkową i uwzględnić tę wartość w swoich przychodach, a także ująć ją w swoich księgach rachunkowych.

Jednostka ta, po zakończeniu roku podatkowego, jest zobowiązana do złożenia informacji CIT-D o otrzymanych darowiznach. W informacji takiej, obok wartości otrzymanych darowizn, zobowiązana jest także do przedstawienia danych identyfikacyjnych darczyńcy.

W związku z powyższym proszę o pilną weryfikację dokumentów dostawy produktu leczniczego Veklury oraz jednoznaczne określenie zasad przyjmowania i księgowania (wraz z wyceną) Veklury.

Z poważaniem,

Elżbieta Piotrowska-Rutkowska
Prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej

Ewa Steckiewicz-Bartnicka
Koordynator Komisji ds. Farmacji Szpitalnej NRA
____


Minister Zdrowia

Warszawa, 01 marca 2021 r.

PLD.054.4.2021

Pani
Elżbieta Piotrowska-Rutkowska
Prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej
Naczelna Izba Aptekarska
ul. Długa 16
00-238 Warszawa

Szanowna Pani Prezes,

W odpowiedzi na pismo z dnia 18 listopada 2020 r. dotyczące problemów z dostawami produktu leczniczego Veklury, zgłaszanych przez aptekarzy wykonujących zawód w aptekach szpitalnych w podmiotach leczniczych, Departament Polityki Lekowej i Farmacji Ministerstwa Zdrowia wskazuje co następuje.

Produkt leczniczy Veklury w całym łańcuchu dystrybucji, również w czasie gdy jest już przekazany do podmiotu leczniczego, aż do momentu podania produktu leczniczego pacjentowi, pozostaje własnością Skarbu Państwa reprezentowanego przez Ministra Zdrowia. Podkreślić należy, iż w żadnym momencie nie dochodzi do darowizny produktu leczniczego Veklury na rzecz danego podmiotu leczniczego. Co za tym idzie podmiot leczniczy nie powinien wprowadzać przekazanego mu produktu leczniczego na „stan księgowy" jako otrzymanej darowizny, dokonywać wyceny w oparciu o wartość rynkową i uwzględniać tej wartości w swoich przychodach, a także ujmować ją w swoich księgach rachunkowych.

Mając na uwadze powyższe, stwierdzić należy, iż w dokumentach dostawy produktu leczniczego Veklury do aptek szpitalnych nie ma potrzeby wskazywania ceny opakowania jednostkowego oraz wartości ogólnej przekazanych produktów leczniczych.


Z poważaniem,
Maciej Miłkowski
Podsekretarz Stanu

mdi-arrow-left Powrót
Zobacz również:
2023-07-31 12:48:26
Informacja dla farmaceutów szpitalnych Szanowni Państwo, do wiadomości Śląskiej Izby Aptekarskiej wpłynęło pismo, w którym kierownik apteki szpitalnej wypowiada szpitalowi umowę o pracę, wskazując ja...
Więcej mdi-menu-right
Ankieta EAHP dotycząca wykonywania zawodu farmaceuty szpitalnego Szanowni Państwo,Europejskie Stowarzyszenie Farmaceutów Szpitalnych (EAHP), którego jesteśmy członkiem za pośrednictwem Naczelnej Izby Aptekarskiej, rozpoczęło ...
Więcej mdi-menu-right
Wyniki ankiety w zakresie wybranych aspektów aktualnej sytuacji farmacji szpitalnej Szanowni Państwo,pod koniec września 2022 Komisja Aptek Szpitalnych Śląskiej Izby Aptekarskiej przeprowadziła anonimowe badanie ankietowe, w zakresie wybranych ...
Więcej mdi-menu-right
Więcej artykułów mdi-menu-right