Nowinki z rynku
Ubezpieczyciel zażąda zwrotu odszkodowania
W 2003 r. mieszkaniec Lubelszczyzny potrącił dwójkę pieszych. Jak wykazało przeprowadzone śledztwo, przyczyną wypadku były nietrzeźwość kierowcy i zbyt szybka jazda.Sprawca wypadku miał wykupione OC komunikacyjne w PZU. Po postępowaniu likwidacyjnym i na podstawie wyroku sądowego, ubezpieczyciel wypłacił obydwojgu poszkodowanym łącznie 157 tys. zł odszkodowania.
Następnie, na podstawie § 33 pkt 1 rozporządzenia ministra finansów z 24 marca 2000 r. w sprawie ogólnych warunków ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów za szkody powstałe w ruchu pojazdów, takiej samej sumy zażądał w postępowaniu regresowym od kierowcy. Zgodnie z tym zapisem, powtórzonym także w art. 43 pkt 1 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK, ubezpieczyciel ma prawo wystąpić z roszczeniem regresowym do kierowcy, który wyrządził szkodę umyślnie lub w stanie po spożyciu alkoholu albo będąc pod wpływem środków odurzających bądź psychotropowych.
Sprawa została skierowana do Sądu Okręgowego w Lublinie, który uznał roszczenie zakładu ubezpieczeniowego za słuszne i zasądził od kierowcy żądaną sumę. Wyrok ten uprawomocnił Sąd Apelacyjny w Lublinie (sygn. ACa 196/08).
Przygotowała dla Państwa:
JOLANTA SIENKIEWICZ
Źródło:
Rzeczpospolita, nr 136 (2008-06-12), str. C1, Robert Horbaczewski, Pijany kierowca odda odszkodowanie