img

XIX Posiedzenie Prezydium ORA IV Kadencji.

PREZYDIUM RADY

XIX Posiedzenie Prezydium ORA IV Kadencji.

Protokół z 19 posiedzenia Prezydium Rady Aptekarskiej, Okręgowej Izby Aptekarskiej w Katowicach, IV kadencji, dnia 11 stycznia 2005 roku.


1. Posiedzenie Prezydium Okręgowej Rady Aptekarskiej, Okręgowej Izby Aptekarskiej w Katowicach, IV kadencji, otworzył jej Prezes dr farm. Stanisław Piechula. Po powitaniu zebranych Prezes ORA zaproponował porządek posiedzenia. Porządek obrad został przyjęty.

2. Prezydium ORA w Katowicach jednogłośnie przyjęło protokół z 18 posiedzenia Prezydium ORA.

3a. Prezydium ORA jednogłośnie podjęła uchwały stwierdzające prawo wykonywania zawodu farmaceuty. Prawo wykonywania zawodu farmaceuty uzyskali: mgr farm. Renata Danecka (06001056), mgr farm. Alicja Skórka (06002053) oraz mgr farm. Ewa Wiercicka (06003050).

3b. Prezydium ORA jednogłośnie podjęła uchwałę 06004057 stwierdzającą prawo wykonywania zawodu farmaceuty dla mgr farm. Józefa Dobija będącego obywatelem polskim, który ukończył studia w Niemczech.

4a. Prezydium ORA, jednogłośnie zaopiniowało pozytywnie wniosek Pani mgr farm. Marii T., dotyczący możliwości dalszego kierowania apteką ogólnodostępną w Bytomiu ul. Mickiewicza 20, po ukończeniu 65 roku życia.

4b. Prezydium ORA zaopiniowała pozytywnie kandydaturę dr farm. Bożeny D. na stanowisko kierownika apteki ogólnodostępnej w Bieruniu ul. Węglowa 14, w związku z wnioskiem o udzielenie zezwolenia na prowadzenie apteki złożonym przez Panią Marię Felisiak – głosami: 8 „za”, 2 „przeciw”

4c. Prezydium ORA zaopiniowało pozytywnie rozkład godzin pracy aptek ogólnodostępnych na terenie miasta Bytom - jednogłośnie.

5. Radca Prawny ORA poinformował, że Prezes ORA dr Stanisław Piechula otrzymał wezwanie do Sądu Rejonowego w Katowicach w sprawie: Okręgowa Izba Aptekarska – Apteki Polskie S.A. Ponieważ wyznaczony termin wypada w czasie trwających na terenie woj. śląskiego ferii i Prezes ORA wyjeżdża na urlop, Radca Prawny zwrócił się o wyznaczenie nowego terminu sprawy. Mec. Krystian Szulc powiedział, że przesłuchanie nie jest tajne i w związku z tym na salę rozpraw mogą przybyć także inni członkowie ORA. O nowym terminie sprawy zostaną poinformowani, jak tylko zostanie wyznaczony.

Mgr farm. Lidia Wolnicka-Morawiec poinformowała, że zmienia się miejsce składania zestawień recept. Będzie to ul. Kossutha 13 w Katowicach.

Mec. Szulc poruszył temat terminu dostosowania lokali aptecznych do wymogów Prawa farmaceutycznego. Dobrze byłoby przesunąć termin o 5- 10 lat lub zastosować klauzlę, że prawo nie działa wstecz. Wiąże się to jednak ze zmianą w przepisach wprowadzających Prawo farmaceutyczne. Prezes ORA powiedział, że ten wątek podjęto już na posiedzeniu NRA. Prezydium ORA postanowiło wystosować pismo do NRA z zapytaniem, jakie podjęto działania w tym kierunku. Załatwianiem tej sprawy z ramienia OIA w Katowicach zajmie się V-ce Prezes ORA mgr farm. Anna Śliwińska.

6. Prezes ORA przedstawił zebranym swoją propozycję listu otwartego do Ministra Zdrowia w sprawie insulin. Przypomina w nim, że OIA już w 2004 roku podjęła temat możliwości tańszego leczenia, uruchamiając akcję „Aptekarze – Pacjentom”. Za te działania OIA w Katowicach została skierowana do Prokuratury i do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, a Prezes ORA także do Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej. Prezes ORA w imieniu Rady wyraża także poparcie Ministra w jego działaniach na rzecz możliwości tańszego leczenia. Drugi list to apel do Koncernów Farmaceutycznych i importerów insulin (Eli Lilly i NovoNordisk) o obniżenie cen insulin. Trzeci list to List Otwarty do Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków z apelem o podjęcie działań mających na celu obniżenie cen producenckich na preparaty insulinowe. Prezes przypomina, że ceny insulin są w Polsce wyższe niż w innych państwach. Wzywa do działań zmierzających do zniesienia tych nierówności. Członkowie ORA zaakceptowali treść pism i zgodzili się na wysłanie. Prezes ORA dodatkowo zaproponował, że przygotuje także list otwarty do pacjentów, aby konsultowali wybór insulin z farmaceutą, który może doradzić tańszą formę leczenia. Mgr farm. Piotr Klima zaproponował, żeby listy wysłać także do katolickich miesięczników: ”Gościa Niedzielnego” i „Niedzieli”. Zaproponował również, aby skontaktować się z Kuriami Biskupimi w Katowicach, Gliwicach, Opolu, Sosnowcu i w Częstochowie. Kościół posiada szerokie kręgi oddziaływania na wiernych. List biskupów odczytany w czasie niedzielnych mszy św., pozwoliłby dotrzeć do dużego grona osób, których sprawa cen insulin bezpośrednio dotyka. Ponadto proponuje, aby na kolejne posiedzenie zaprosić prezesów wiodących Towarzystw Diabetologicznych. Dobrze byłoby poruszyć problem cen insulin w gazetkach przez nich wydawanych. Można, po osiągnięciu porozumień z Towarzystwami, zaprosić na posiedzenie kilku lekarzy-diabetologów.

7a. Prezes ORA zapoznał zebranych z pismami hurtowni farmaceutycznych mówiące o tym, że nie posiadają aptek ani nie prowadzą programów lojalnościowych.

7b. Prezes ORA przedstawił uchwały podjęte przez Naczelną Radę Aptekarską w Warszawie.

7c. Prezes ORA odczytał pismo informujące o spotkaniu Dyrektora Departamentu Polityki Lekowej Ministerstwa Zdrowia z Prezesem NRA, dotyczącym zadań podejmowanych przez Ministerstwo w zakresie zmian legislacyjnych dotyczących dystrybucji leków. Ponadto pismo zawiera informację o tym, że w najbliższym czasie zostanie skierowany do konsultacji społecznych i środowiskowych projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz ustawy o cenach.

7d. OIA w Katowicach otrzymała kolejne pisma z odpowiedzią na prośbę o rozważenie przez władze samorządowe możliwości obniżenia stawek podatku VAT od nieruchomości dla aptek. Rada Miasta w Czerwionce-Leszczynach oraz Rada Gminy w Zbrosławicach odniosły się negatywnie do prośby OIA w Katowicach.

7e. Odczytano pisma, które wpłynęły ze Śląskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia. Pierwsze z nich zawiera informacje o wynikach kontroli recept refundowanych przeprowadzonych w aptekach woj. śląskiego w 2004 roku. Najczęściej stwierdzane nieprawidłowości dotyczyły: wydawania bezpłatnie leków OTC inwalidom wojennym, złej kwalifikacji odpłatności leku, wydania większej ilości leku niż dopuszczają przepisy, realizacji recept refundowanych po upływie terminu ich ważności oraz nieprawidłowej marży lub taxy labarum – w przypadku recept refundowanych. Drugie pismo dotyczyło weryfikacji ilości pozycji leków zapisanych na jednej recepcie, a przekazywanych w komunikacie elektronicznym. Na recepcie nie może być więcej niż pięć leków, gdyż programy komputerowe rozbijają ilość opakowań na pozycje o może to powodować zwroty zestawień leków.

7f. Radca Prawny Mec. Krystian Szulc sprostował swoją informację dotyczącą kontroli aptek przez NFZ. Nowy sposób kontroli dotyczy wyłącznie tych, którzy realizują kontrakty na wydawanie środków pomocniczych i wyrobów medycznych będących przedmiotami ortopedycznymi.

7g. Prezes ORA w Katowicach poinformował o treści Gońca nr 0023, w którym stara się rozwiązać problem kolportażu DZ.U. Pisze także o spotkaniach, które będą się odbywać na terenie różnych powiatów. Podczas tych zjazdów będzie możliwość zdobywania punktów w ramach szkoleń ciągłych. Mgr farm. Ryszard Jasiński wyraził swoje oburzenie twierdząc, że farmaceuci już dawno skończyli studia i teraz powinni mieć wpływ na to, czego chcą się uczyć. Poza tym szkolenia te nie powinny kończyć się zaliczeniem.

Mgr farm. Piotr Klima zaproponował, aby wystosować listy gratulacyjne do mgr farm. Edwarda Kaszy i Prezydenta miasta Rybnik z okazji otrzymania przez mgr farm. Edwarda Kaszę i aptekę przez niego prowadzoną tytułów „Apteka bez Barier roku 2004” oraz „Aptekarz bez barier roku 2004”. Listy zostaną wręczone podczas uroczystości zamontowania pamiątkowej tablicy w Aptece „Apotheca Pacis” w Rybniku.

Prezes poinformował, że OIA w Katowicach pracuje nad własnym wzorem statuetki. Zajmuje się nim farmaceuta- artysta.

8a. ORA ustaliła terminy posiedzeń na najbliższe dwa miesiące. W lutym: 1- Rada, 8- Prezydium, 15-Prezydium. W marcu: 1- Rada, 15 Prezydium 22- Prezydium

Na tym zakończono 19 posiedzenie Prezydium Okręgowej Rady Aptekarskiej w Katowicach.

Protokołowała: Dorota Hapeta


Komentarze

Nadchodzące szkolenia

Ostatnie ogłoszenia

  • avatar-img
    Dam pracę Magister Farmacji Katowice - Apteka Prywatna

    Zatrudnimy Magistra Farmacji do Apteki Prywatnej oferujemy : - stabilne zatrudnienie w oparciu o umowę o pracę - atrakcyjne wynagrodzenie oraz system premiow...

    2025-05-12 12:09
  • avatar-img
    Dam pracę Technik Farmaceutyczny Katowice - Apteka Prywatna

    Zatrudnimy Technika Farmaceutycznego oferujemy : - stabilne zatrudnienie w oparciu o umowę o pracę - atrakcyjne wynagrodzenie oraz system premiowy - wsparc...

    2025-05-12 12:08
  • avatar-img
    Dam pracę MAGISTER FARMACJI-PSZÓW

    MAGISTER FARMACJI "Pszowskie Centrum Leków Apteka Melissa" w Pszowie zatrudni magistra farmacji. Jesteśmy na rynku farmaceutycznym od ponad 12 lat. Lubimy w...

    2025-05-12 15:01

Newsletter

Zapisz się aby otrzymywać informacje na bieżąco.