PREZYDIUM RADY
XI Posiedzenie Prezydium Rady ŚIA V Kadencji.
Wyciąg z protokołu z 11 posiedzenia Prezydium Rady Śląskiej Izby Aptekarskiej w dniu 24 czerwca 2008 roku.1. Posiedzenie Prezydium Rady Śląskiej Izby Aptekarskiej otworzył Prezes Rady dr n. farm. Stanisław Piechula. Po powitaniu zebranych Prezes Rady ŚIA zaproponował porządek posiedzenia. Porządek obrad został przyjęty. Na podstawie listy obecności Prezes RŚIA stwierdził wystarczającą ilość członków Prezydium Rady ŚIA dla ważności podejmowanych uchwał.
2.Prezydium Rady ŚIA jednogłośnie przyjęło protokół z 10 posiedzenia Prezydium Rady ŚIA.
3. Opiniowanie:
3a. Prezydium Rady ŚIA, jednogłośnie zaopiniowało pozytywnie wniosek:
- mgr farm. Karin Skierskiej, dotyczący możliwości dalszego pełnienia funkcji kierownika w aptece o nazwie „Marysieńka” w Katowicach, ul. Panewnicka 5, po ukończeniu 65 roku życia.
3b. Prezydium Rady ŚIA, po przeprowadzeniu przez Prezesa Rady dr Stanisława Piechulę i Sekretarza Rady mgr Andrzeja Bednarza rozmów z kandydatami na kierowników aptek oraz po wysłuchaniu wniosków z tych rozmów, wydało zaświadczenia stwierdzające, że niżej wymienione kandydatury na stanowisko kierownika apteki (zmiana kierownika apteki w istniejących aptekach), dają rękojmię należytego prowadzenia apteki:
- mgr farm. Anna Morawiec-Brukiewicz w aptece ogólnodostępnej o nazwie „Pod Wieżą” w Orzeszu, ul. Św. Wawrzyńca 3,
- mgr farm. Maria Jeżewska w aptece ogólnodostępnej o nazwie „Apteka Medica” w Zabrzu, ul. Bytomska 46-48,
- mgr farm. Justyna Żabicka w aptece ogólnodostępnej o nazwie „Pod Szybem” w Lędzinach, ul. Pokoju 14,
- mgr farm. Pelagia Mika w aptece ogólnodostępnej o nazwie „Novum” w Łaziskach Górnych, ul. Dworcowa 10,
- mgr farm. Daria Polańska-Kidzińska w aptece ogólnodostępnej o nazwie „Na Miłej” w Katowicach, ul. Miła 23,
- mgr farm. Sylwia Ścierska w aptece ogólnodostępnej o nazwie „Melisa” w Lędzinach, ul. Hołdunowska 11a,
- mgr farm. Danuta Hibner w aptece ogólnodostępnej o nazwie „Przy Przychodni” w Bytomiu, ul. Stolarzowicka 106,
- mgr farm. Danuta Kosmala w aptece ogólnodostępnej w Czerwionce-Leszczynach ul. Ks Pojdy 35b,
- mgr farm. Grzegorz Maćczak w aptece ogólnodostępnej o nazwie” Utis” w Zabrzu, ul. Wolności 282c
Wszystkie powyższe uchwały zostały podjęte przez Prezydium Rady ŚIA, jednogłośnie.
3c.Prezydium Rady ŚIA, po przeprowadzeniu przez Prezesa Rady dr Stanisława Piechulę rozmów z kandydatami na kierowników aptek oraz wysłuchaniu wniosków z tych rozmów, zaopiniowało pozytywnie wniosek o wydanie opinii, w sprawie udzielenie zezwolenia na prowadzenie apteki, zawierającej m.in. opinię w sprawie stwierdzenia rękojmi należytego prowadzenia apteki (nowe zezwolenia) przez:
- mgr farm. Annę Banaś w aptece ogólnodostępnej o nazwie „Na Rogu” w Sosnowcu, ul. Sobieskiego 21, w związku z wnioskiem o udzielenie zezwolenia na prowadzenie apteki złożonym przez mgr Magdalenę Wontek,
- mgr fam. Dorotę Czylok w aptece o nazwie „Apis I” w Świętochłowicach, ul. Bytomska 15, w związku z wnioskiem o udzielenie zezwolenia na prowadzenie apteki złożonym przez mgr farm. Lidię Domżał-Pogoda,
- mgr farm. Aleksandra Porwit w aptece ogólnodostępnej o nazwie „HYGEA” w Tychach ul. Kardynała Stefana Wyszyńskiego 3, w związku z wnioskiem o udzielenie zezwolenia na prowadzenie apteki złożonym przez Pana mgr farm. Aleksandra Porwit.
Uchwały zostały podjęte jednogłośnie.
3d. Prezydium Rady ŚIA, jednogłośnie, zaopiniowało pozytywnie wniosek o umieszczenie apteki
- Apteka ogólnodostępna o nazwie „Larix” w Katowicach ul. Brzozowa 21, opiekunowie praktyki mgr farm. Joanna Blażelonis i mgr farm. Agnieszka Benikas,
na liście aptek, w których mogą być odbywane praktyki zawodowe studentów V roku Wydziału Farmaceutycznego SUM – na wniosek Dziekana Wydziału.
Prezydium Rady ŚIA zaopiniowało negatywnie wniosek o umieszczenie
- Apteki ogólnodostępnej o nazwie …, opiekun praktyki mgr farm. ….
na liście aptek, w których może być odbywany staż (wniosek Dziekana Wydziału). Jak wynika z danych OSA wskazana jako opiekun stażysty Pani mgr farm. ... jest prawomocnie ukarana przez Sąd Aptekarski za czyny sprzeczne z zasadami etyki i deontologi zawodowej aptekarza i skazanie nie uległo zatarciu.W tej sytuacji Prezydium Rady ŚIA nie może pozytywnie zaopiniować kandydata na stanowisko opiekuna stażysty, ponieważ opiekun winien m. in. wykazywać nienaganną postawę i przestrzegać zasad etyki i deontologi zawodowej aptekarza. Powyższa uchwała została podjęta jednogłośnie.
4a. Dr Stanisław Piechula w imieniu Rady ŚIA skierował do MZ pismo z prośbą o zajęcie stanowiska w kwestii wydawania bezpłatnie osobom uprzywilejowanym leków, które znajdują się jeszcze w obrocie, ale zostały już usunięte z UWPL Dopuszczonych do Obrotu na terytorium RP. Prezes Rady ŚIA podał jako przykład Pyraglin op. 10 tabl. i Olfen, które widniały w poprzednim Wykazie, jako produkty lecznicze o dostępności Rp, i mogły być wydawane bezpłatnie osobom uprzywilejowanym (IB) Obecnie w/w leki straciły już rejestrację i nie ma ich w nowym UWPL. Jednak zdaniem Prezesa Rady SIA, usunięcie tych leków z Wykazu z powodu nieprzedłużenia rejestracji nie oznacza, że te produkty lecznicze wprowadzone wcześniej na rynek nie mogą nadal znajdować się w obrocie. Zgodnie z przepisami Prawa farmaceutycznego leki te mogą w określonym czasie nadal pozostawać w legalnym obrocie na polskim rynku. W związku z powyższym powinny zachować też kategorię dostępności (Rp.), gdyż na to wskazuje logiczna analiza zapisów umożliwiających obrót tymi lekami. Dr Stanisław Piechula wskazuje, że gdyby było inaczej i po usunięciu leków z Wykazu nie mogłyby być legalnie dopuszczone do obrotu na takich samych zasadach na jakich znajdowały się w wykazie, to dowolny lek np. silnie działający lub odurzający w identycznej sytuacji mógłby być sprzedawany np. bez jakiejkolwiek kontroli i bez recepty. Reasumując Prezes Rady ŚIA wyraża opinię że lek, który zgodnie z obowiązującym prawem jest dopuszczony do obrotu na terenie RP – pomimo usunięcia z wykazu, ma nadal tę samą kategorię dostępności jaką posiadał tzn. może być wydawany bezpłatnie osobom uprzywilejowanym zgodnie z ustawą o świadczeniach opieki zdrowotne finansowanych ze środków publicznych (IB). Ponieważ zdania w powyższej kwestii są podzielone to dr Stanisław Piechula w omawianym piśmie prosi MZ o pilne ustosunkowanie do przedstawionej przez niego opinii. W trakcie dyskusji mgr Tomasz Kloc jeszcze zwrócił uwagę na kwestię refundacji Ketonalu, który jest dostępny tylko w opakowaniach 30 tabletek, a refundacja dotyczy opakowania 20 tabletek. Ta sprawa również wymagałaby jasnej interpretacji MZ i NFZ.
4b. W związku ze zmianą zapisu w rozporządzeniu w sprawie recept lekarskich ŚIA zaczęła wyjaśniać termin ważności recept lekarskich. Dotyczy to w szczególności dnia, do którego i od którego ważne są recepty. Dr Stanisław Piechula poinformował, że ŚIA otrzymała pismo z Centrali NFZ, w którym podtrzymano stanowisko prezentowane wcześniej przez ŚIA w tej sprawie. Zgodnie z tym stanowiskiem opartym na przepisach Kodeksu cywilnego, termin oznaczony w dniach kończy się z upływem ostatniego dnia, czyli realizacja recepty możliwa jest do godz. 24 ostatniego dnia. Zgodnie z przepisami k.c, jeżeli początkiem terminu oznaczonego w dniach jest pewne zdarzenie, to nie uwzględnia się przy obliczaniu terminu dnia, w którym to zdarzenie nastąpiło. W przypadku recepty zdarzeniem jest fakt (czynność) wystawienia recepty, a zatem kolejne 30 dni należy liczyć od dnia następnego po dniu uwidocznionym na recepcie. Dalej przepisy k.c. stanowią, że jeżeli koniec terminu do wykonania czynności przypada na dzień uznany ustawowo za wolny od pracy, termin upływa dnia następnego. Dotyczy to dni ustawowo wolnych od pracy tj. niedziel i określonych w ustawie świąt (11 dni świątecznych). Należy zwrócić uwagę, że sobota nie jest dniem uznanym ustawowo za wolny od pracy w rozumieniu k.c. Dr Stanisław Piechula poinformował, że informacja o terminie ważności recept, wraz z pismem otrzymanym z NFZ umieścił na stronie internetowej ŚIA.
4c. W związku z ciągłym pojawianiem się pytań aptekarzy dotyczących dopisywania numeru PESEL na receptach, Prezes Rady ŚIA postanowił również tę sprawę wyjaśnić ponownie w NFZ. W wyniku tych zabiegów NFZ przesłał do ŚIA pismo, w którym odwołał swoją wcześniejszą interpretację dotyczącą tego problemu. Zgodnie z nowym stanowiskiem nie wolno dopisywać numeru PESEL, ale rozporządzenie nadal daje aptekarzom prawo poprawienie na właściwy, numeru PESEL. W tej sytuacji jeżeli na recepcie jest wpisany jakikolwiek PESEL lub jakikolwiek numer w miejscu, gdzie PESEL powinien się znajdować, to apteka ma prawo poprawić ten błędny PESEL na właściwy. Informację o nowym stanowisku NFZ w sprawie numeru PESEL, Prezes Rady ŚIA umieści na stronie internetowej ŚIA.
4d. Prezes Rady SIA poinformował, że Sl.WIF zwrócił się do Izby z prośbą o udzielenie informacji w sprawie stanowiska ŚIA dotyczącego zgodności z obowiązującym prawem programu „Świat Zdrowia”. W toku postępowania administracyjnego wszczętego przeciwko jednemu z zezwoleniobiorców, w związku z zakwestionowaniem naliczania punktów za leki refundowane ze środków publicznych ustalono, że takie postępowanie przewidziane jest we wspomnianym programie. Na to powoływała się w swoich wyjaśnieniach strona, informując że na zebraniu połączonych hurtowni TORFARM i SILFARM, w którym brali udział również przedstawiciele ŚIA, program „Świat Zdrowia” został przedstawiony jako zgodny z obowiązującym prawem. W związku z tym dr Izabela Majewska prosi ŚIA o udzielenie odpowiedzi jakie jest stanowisko SIA w sprawie programu „Świat Zdrowia”. W odpowiedzi na zapytanie Sl.WIF Prezes Rady ŚIA postanowił przesłać dr Izabeli Majewskiej opinię prawną przygotowaną przez radcę prawnego ŚIA, w której mec. Krystian Szulc w szczególności uwzględnił problem naliczania w programach lojalnościowych punktów, za które przyznawane są nagrody za zakup leków refundowanych. Odpowiadając ŚlWIF, Prezes Rady ŚIA przypomina, że ŚIA już wielokrotnie zwracała uwagę, że naszym zdaniem w aptekach w ogóle nie powinna być prowadzona działalność nie wymieniona w prawie farmaceutycznym, a do takiej działalności z pewnością należy zaliczyć funkcjonowanie programów lojalnościowych firm zewnętrznych (wszystkie programy realizowane w aptekach przez hurtownie farmaceutyczne). Po drugie w aptekach nie powinny być zbierane i przekazywane dane pacjentów dla firm zewnętrznych, co pomimo pisma GIF jest nadal realizowane w programie np. Dbam o Zdrowia. Ponadto w aptekach nie powinno się oferować żadnych nagród i korzyści za zakup dowolnych leków oraz nie powinno się magazynować i wydawać asortymentu (przeznaczonego na nagrody), który nie został dopuszczony do sprzedaży w aptece. Przedstawiając powyższe Prezes Rady ŚIA wyraża nadzieję, że opinia SIA pomoże w egzekwowaniu prawa, a może też nakłoni GIF do podjęcia tematu programów lojalnościowych. Do tej pory, po wyjaśnieniach i wezwaniach zezwoleniobiorców do dostosowania programów do obowiązującego prawa, GIF niestety nie egzekwuje swoich decyzji, a firmy zbierające dane pacjentów nadal prowadzą ten proceder. Prezydium Rady ŚIA w pełni poparło zaproponowaną przez Rady ŚIA treść stanowiska Izby w kwestii zewnętrznych programów lojalnościowych w aptekach.
4e. Mgr Michał Rzepczyk poinformował o problemach tyskich aptek z działalnością reklamową aptek LUX i Q-Pharm w Tychach. Powyższe apteki docierają do lekarzy z wiadomością, że w tych aptekach pacjenci za niektóre leki, w tym refundowane, płacą 1 grosz. Właściciele pozostałych aptek działających w Tychach zorganizowali na te działania aptek LUX i Q-Pharm i zorganizowali spotkanie poświęcone przedyskutowaniu działań zmierzających do zmuszenia tych aptek do działania w zgodzie z obowiązującym prawem. W związku z powiadomieniem o tej sprawie ŚIA, Izba powiadomiła o niezgodnym z prawem postępowaniu aptek LUX i Q-Pharm, Śl.WIF. Na tej podstawie Śl.WIF przeprowadził kontrolę w/w aptekach i skierował sprawę do GIF. Obecnie decyzję musi podjąć GIF i oczekujemy na zajęcie przez niego stanowiska w sprawie. Niezależnie od powyższego Prezes Rady ŚIA wystąpił do Śl.WIF o cofnięcie zezwoleń na prowadzenie aptek LUX i Q-Pharm w Tychach, z uwagi na naruszenie zapisów ustawy Prawo farmaceutyczne. Sprawa w/w aptek została też skierowana przez ŚIA do OROZ.
4f. Prezes Rady ŚIA poinformował, że delegat na OZD mgr Henryk Stolorz nawiązał kontakt z posłem na Sejm Adamem Wykręt, który jest członkiem sejmowej Komisji Zdrowia. Korzystając z tego faktu, dr Stanisław Piechula zwróci się na piśmie do posła z prośbą o spotkanie w celu przedstawienia najważniejszych problemów naszego środowiska. Prezes Rady SIA jako reprezentant farmaceutów zrzeszonych w ŚIA, zaprosi posła Adama Wykręta na spotkanie w Izbie. Termin i miejsce spotkania dr Stanisław Piechula ustali telefonicznie z biurem posła.
5a. Dr Stanisław Piechula przypomniał, że ŚIA skierowała do RPO problem bezprawnego zagarniania refundacji przez NFZ bez zgody apteki i wyroku sądowego. Tylko orzeczenie sądowe może być podstawą do zwrotu NFZ refundacji przez aptekę. Tę sprawę RPO już podjął na wniosek ŚIA. W ŚOW NFZ już nie zabiera się refundacji bez wyroku sądowego, a w tych przypadkach, kiedy refundację zabrano, NFZ zwraca pieniądze. Z uwagi na bezsilność właścicieli aptek wobec procederu zabierania przez NFZ aptekom refundacji także za błędnie wystawiane recepty przez lekarzy, ten problem również, zdaniem, dr Stanisława Piechuli, powinien zostać skierowany do RPO. W związku z tym Prezes Rady ŚIA uważa, że wszystkie apteki, które doświadczyły skutków takich praktyk NFZ, powinny skierować do RPO skargę na działania NFZ. Dr Stanisław Piechula wskazuje, że aptekarze powinni spróbować tej drogi. Aby jednak RPO zbadał sprawę i podjął temat, konieczne jest skierowanie skargi do RPO przez samych właścicieli aptek. W celu ułatwienia skierowania skargi do RPO, Prezes Rady ŚIA w piśmie do właścicieli aptek w całym kraju, zachęca właścicieli aptek do bardziej odważnego i aktywnego podejścia do tematu i wykorzystania przedstawionej propozycji pisemnego wystąpienia RPO. Tylko mnogość wystąpień może skłonić Rzecznika do zainteresowania sprawą i podjęcia tematu. Aktywne zadbanie o swoje sprawy, może doprowadzić do zmiany podejścia NFZ do aptek. Prezes Rady ŚIA zapewnia, że ŚIA będzie pilotować temat i służyć pomocą. Jednocześnie Prezes prosi właścicieli aptek, którzy zdecydują się na wysłanie skargi do RPO o przesłanie kopii do ŚIA, aby Izba miała rozeznanie skali wystąpień do RPO. Do pisma kierowanego do właścicieli aptek, Prezes Rady ŚIA załącza do wykorzystania opinię, prawną w sprawie realizacji recept zawierających błędy formalne w ich wystawianiu przygotowaną przez radcę prawnego ŚIA.
5b. Mgr Anna G. przesłała do ŚIA wyrazy wdzięczności i podziękowania za otrzymaną od Rady ŚIA pomoc finansową.
5c. Dr Lidia Czajka skierowała na ręce Prezesa Rady ŚIA podziękowanie za uchwałę Rady ŚIA dotyczącą zwolnienia z opłacania składki członkowskiej pracujących farmaceutów, którzy ukończyli 75 rok życia. Oba podziękowania Prezydium Rady ŚIA przyjęło do wiadomości z satysfakcją.
5d. W związku proponowaniem aptekom podpisywania umów refundacyjnych przez prywatne ubezpieczalnie, Prezes Rady ŚIA na stronie internetowej Izby, zaleca ostrożność i kontakt z prawnikiem ŚIA, ponieważ niektóre proponowane umowy mogą być niezgodne z prawem i stwarzać zagrożenie dla podpisujących je aptek. Dr Stanisław Piechula zamieszcza tę informację w związku z powoływaniem się na jego osobę i jego aptekę, jakoby on pierwszy do takiej współpracy przystąpił. Dr Stanisław Piechula oświadcza, że jest to kłamstwo. Sprawa proponowanych umów składanych aptekom przez prywatne ubezpieczalnie, już została skierowana przez ŚlWIF do GIF z prośbą o zajęcie stanowiska i stwierdzenie zgodności z prawem. ŚIA, zaś za uprzejmością mec. Barbary Jendryczko, przekazała Inspekcji opinię prawną napisaną dla jednej z aptek, w związku z propozycją zawarcia takiej umowy. Prezes Rady SIA zamieścił na stronie internetowej ŚIA w/w opinię, a stanowisko GIF przekaże po otrzymaniu tego stanowiska z GIF. Dr Stanisław Piechula stwierdził, że jest to już przedsmak tego co się stanie, gdy prywatne ubezpieczalnie staną się faktem. Zdaniem Prezesa Rady ŚIA tematem powinna się zająć NRA, ale na razie nie ma żadnych wiadomości, aby zainteresowano się omawianym tematem. Dr Stanisław Piechula skieruje do NRA pismo przedstawiające problem i poprosi o wykorzystanie powyższych informacji w dowolny sposób oraz zwróci się do NIA o poinformowanie o problemie aptekarzy. Ponadto dr Stanisław Piechula poprosi radcę prawnego ŚIA o przedstawienie powyższej sprawy na dorocznym seminarium prawników izb aptekarskich w Zakopanem. Informację Prezesa i zaproponowane działania zostały przyjęte do wiadomości przez Prezydium Rady ŚIA.
5e,f. Prezydium Rady ŚIA przyjęło do wiadomości zaproszenie na zebranie naukowe PTFarm – Dom Lekarza Katowice, 25 czerwca 2008 roku, godzina 10. Izbę na tym zebraniu będzie reprezentować mgr Anna Śliwińska. Prezydium Rady przyjęło też do wiadomości zaproszenie SIA na punktowane zebranie naukowo-szkoleniowe – Gliwickie Centrum Edukacyjne, 25 czerwca 2008 roku (2 pkt. edukacyjne „miękkie”). To zebranie odbędzie się w godzinach popołudniowo-wieczornych
5g. Zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią Prezes Rady SIA przedstawił kalkulację cenową nagłośnienia sali konferencyjnej. Wniosek o nagłośnienie sali zgłosił dr Andrzej Deląg. Dr Stanisław Piechula poinformował, że zainstalowanie 8 głośników w suficie oraz dwóch mikrofonów na sali konferencyjnej kosztowałoby około 5 tysięcy złotych brutto. Rada oceniła, ze nagłośnienie sali nie jest priorytetową potrzebą ŚIA (mgr Andrzej Bednarz). Także Skarbnik ORA i Prezes Rady ŚIA wypowiedzieli się w podobnym tonie. Przyjmując do wiadomości informację Prezesa Rady ustalono, że do propozycji nagłośnienia sali można wrócić w przyszłym roku. Dr Stanisław Piechula przedstawił też kalkulację cenową zamontowania klimatyzacji w siedzibie ŚIA, w tym na sali konferencyjnej. Problem założenia klimatyzacji poruszył na wcześniejszych posiedzeniach prof. Dionizy Moska. Dr Stanisław Piechula poinformował, że sklimatyzowanie Izby kosztowałoby około 15 tysięcy złotych brutto. Korzystniejsze byłoby założenie klimatyzacji w poszczególnych pomieszczeniach. Koszt klimatyzacji dla jednego pomieszczenia kształtuje się w granicach 3-3,5 tyś. złotych brutto. Można też sklimatyzować pokoje w różnych konfiguracjach np. cały dół i księgowość – koszt ok. 9 tyś. złotych brutto, pokój Mecenasa i Pana Lecha Wróblewskiego 5,7 tyś. złotych brutto. Sekretarz Rady SIA uznał, że przedstawione koszty stanowią zbytek, na który obecnie ŚIA nie może sobie pozwolić. Większość członków Prezydium Rady podzieliło ten pogląd. Prezydium Rady ŚIA po wysłuchaniu informacji Prezesa Rady postanowiło zrezygnować z nagłośnienia sali i sklimatyzowania ŚIA. Uznano, że przy prowadzeniu remontu Izby, powyższe udogodnienia są zbytnim luksusem tym bardziej, że jak stwierdził dr Stanisław Piechula, członkowie Rady i jej Prezydium przebywają w Izbie stosunkowo rzadko. Natomiast przy zachowaniu dyscypliny na sali konferencyjnej w czasie posiedzeń, słyszalność jest wystarczająca. Prezydium Rady ŚIA uznało, że do poruszonych propozycji zwiększenia komfortu pracy pracowników ŚIA oraz członków organów ŚIA można powrócić dopiero po zakończeniu prac remontowo-budowlanych prowadzonych obecnie w ŚIA.
5f. Prof. Dionizy Moska poinformował, że w ubiegłym tygodniku wziął udział w sympozjum Sekcji Historii Farmacji pt. Farmacja a chrześcijaństwo. W sympozjum wziął udział m.in. biskup poznański oraz wielu innych gości. Prof. Dionizy Moska był bardzo zadowolony z sympozjum, ponieważ o farmacji w obecności około 3 tysięcy osób, mówiono wiele i bardzo ciepło. Prof. Dionizy Moska ocenił dobrze sprawność organizacyjną sympozjum, chociaż warunki lokalowe były niewyszukane. Sprawozdanie z sympozjum Sekcji Historii Farmacji prof. Dionizy Moska złoży do Apothecariusa. Na zakończenie prof. Dionizy Moska poinformował, że w przyszłym roku sympozjum odbędzie się w Ciechocinku. Powyższą informację Prezydium Rady ŚIA przyjęło do wiadomości.
5g. Mec. Krystian Szulc omówił krótko kwestię uchwały NRA o dopłacie na wydanie Biuletynu NRA. Na wstępie radca prawny ŚIA zaznaczył, że uchwała NRA nie ma żadnego umocowania prawnego. Wskazał, że każda OIA posiada osobowość prawną i NRA nie ma kompetencji i możliwości prawnych nakładania na OIA dodatkowych zobowiązań finansowych. Wszelki dodatkowe zobowiązania finansowe musi najpierw zatwierdzić OZD. Warszawska OIA wystosowała do NRA pismo o uznanie uchwały o dopłacie na wydanie Biuletynu NRA za niebyłą z powodu braku umocowania prawnego omawianej uchwały NRA. W świetle powyższego ŚIA postąpiła słusznie odmawiając wpłaty pieniędzy na dopłatę do wydawania biuletynu NRA. Mec. Krystian Szulc uspokoił niektórych członków Prezydium Rady, że w świetle powyższego, NRA nie żadnych możliwości wyegzekwowania dopłat od okręgowych izb. Prezydium Rady ŚIA przyjęło do wiadomości wyjaśnienia radcy prawnego Izby.
5h. Mgr Michał Rzepczyk poruszył problem zakupów produktów leczniczych bezpośrednio w hurtowniach producentów leków. Prezes Rady ŚIA poinformował, że ŚIA zajmie się problemem, jeżeli uda się znaleźć dowód, że taka działalność jest prowadzona z naruszeniem obowiązującego prawa. Chodzi głównie o to, czy zapewniony jest prawidłowy dowóz produktów leczniczych (nie wolno hurtowniom przesyłać leków przez kuriera). Trzeba także mieć dowód, kto wystawia fakturę. Dr Stanisław Piechula poprosił o informację jak się praktycznie odbywa realizacja zamówienia w hurtowni producenckiej. Po otrzymaniu takich danych Prezes Rady ŚIA wystąpi do ŚlWIF, opisując konkretny przykład z pytaniem, czy postępowanie danej hurtowni jest prawidłowe. Mgr Michał Rzepczyk zobowiązał się do dostarczania Prezesowi Rady ŚIA potrzebnych informacji.
5i. Dr Stanisław Piechula poinformował Radę, ze był zobaczyć warunki lokalowe w Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu, gdzie ŚIA planuje zorganizować w styczniu 2009 roku, targi farmaceutyczne w połączeniu z wykładami punktowanego szkolenia farmaceutów oraz charytatywny koncert noworoczny. Na zakończenie imprezy mógłby się odbyć Bal Farmaceutów na około 200 osób. Prezes Rady ŚIA stwierdził, że jest to piękna sala na 2 tysiące osób z obszernymi korytarzami, gdzie mogłyby się odbyć targi. Termin zimowy targów, zgodnie z sugestiami wystawców, jest lepszy od dotychczasowego majowego terminu, ponieważ w zimie apteki będą się zatowarowywać. Dom Muzyki i Tańca w Zabrzu dysponuje jeszcze terminami 10 i 17 stycznia 2009, w których jest możliwe zorganizowanie planowanej imprezy. Warunki lokalizacyjne i proponowane terminy są zdaniem Prezesa atrakcyjne. Dr Stanisław Piechula poinformował, że koszt całej imprezy z wynajęciem sali, orkiestry, prowadzących koncert aktorów, wyniesie prawdopodobnie około 60 tysięcy złotych. Znaczną część tej kwoty zapłacą sponsorzy i wystawcy. Zaniepokojenie i ostrożność dr Stanisław Piechuli wynika jednak z faktu, czy sala nie jest za duża i czy ŚIA uda się zapełnić salę dwoma tysiącami osób. Aby przyciągnąć ludzi na koncert, ŚIA musi zapewnić udział w koncercie znanej orkiestry lub znanego artysty. Organizacyjnie pomoże w tym Pan Jarosław Wiewióra, który ma doświadczenie związane z organizacją podobnych koncertów. Dr Stanisław Piechula zaprosił Pana J. Wiewiórę na ;posiedzenie Rady, celu omówienia szczegółów. Wracając do sprawy wstępnego określenia przebiegu imprezy Prezes Rady ŚIA zaproponował, aby wykłady szkoleniowe rozpoczęły się od godziny 15, koncert noworoczny od godziny 19, a bal farmaceutów rozpocząć o 21. W dyskusji postulowano, aby za bilety na koncert płacili wszyscy uczestnicy, ponieważ impreza ma mieć też charakter charytatywny. Bilety nie powinny być droższe niż około 50 złotych. To co się uda zarobić na koncercie zostanie przekazane jednemu ze stowarzyszeń prowadzących działalność społeczno-charytatywną. Prof. Dionizy Moska zaproponował, żeby w celu zwiększenia frekwencji, zaprosić do udziału jeszcze inną grupę zawodową np. techników farmaceutycznych. Mgr Piotr Klima zaproponował, aby zaprosić do udziału w przedsięwzięciu artystów farmaceutów i ich rodziny (poetów, śpiewaków, malarzy). Przyjmując do wiadomości powyższe propozycje, Prezes Rady ŚIA stwierdził, że do szczegółów można i należy powrócić na Radzie, ale głównym zadaniem Rady będzie podjęcie decyzji, czy Rada wyraża zgodę na organizację targów, szkolenia, koncertu i balu i czy podejmuje ryzyko zainwestowania pieniędzy w omawiane przedsięwzięcie. W tej sytuacji Prezydium Rady ŚIA nie dyskutowało już więcej tematu, a informację dr Stanisława Piechuli przyjęło do wiadomości.
5j. Prezes Rady SIA poinformował, że Panu Lechowi Wróblewskimu udało się wynegocjować obniżenie ceny druku biuletynu ŚIA ŚFF Apthecarius o 500 złotych.
5k. Mgr Andrzej Bednarz poinformował, że w ubiegłym tygodniu spotkał się z dr Kazimierą Klementys i dr Andrzejem Delągiem w celu omówienia trybu i zasad wydawania rękojmi należytego prowadzenia apteki dla kandydatów na kierowników aptek. Temat został gruntownie przedyskutowany. Najważniejszy wniosek to ten, że do wydania rękojmi potrzebna jest rozmowa z kandydatami, ale w żadnym przypadku nie może to mieć formy jakiegokolwiek egzaminu. Materiał i wnioski z tego zebrania zbierze dr Andrzej Deląg i przedstawi Radzie do akceptacji.
6. Na tym zakończono 11 posiedzenie Prezydium Rady ŚIA w dniu 24 czerwca 2008 roku.
Protokołował
Dyrektor Biura SIA mgr Leszek Dusik