INFORMACJE
Senator Antoni Motyczka w sprawie recept.
Oświadczenie skierowane do ministra zdrowia Pani Ewy Kopacz.Warszawa 21.10.2009r.
Oświadczenie skierowane do ministra zdrowia Pani Ewy Kopacz
W marcu bieżącego roku skierowałem na ręce Pani Minister oświadczenie dotyczące ważnego społecznego problemu, jakim jest odbieranie aptekom refundacji przez Narodowy Fundusz Zdrowia za realizację niedbale wystawianych recept lekarskich.
Otrzymuję liczną korespondencję od moich wyborców, szczególnie ludzi starszych, którzy skarżą się, że w związku z tym zjawiskiem, apteki odmawiają realizacji takiej „wadliwej” recepty, co często skutkuje zaniechaniem zakupu leku, a w efekcie – należytego leczenia farmakologicznego.
W swoim oświadczeniu proponowałem zwrócenie uwagi na konkretne zapisy i konieczność rozdzielenia odpowiedzialności za wystawianie, a realizację recept, by w żaden sposób nie dotykało to pacjentów i nie ograniczało ich podstawowych praw.
W odpowiedzi otrzymałem zapewnienie od Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Zdrowia Pana Marka Twardowskiego, że przy najbliższej nowelizacji rozporządzenia „ kwestia realizacji recept wadliwych formalnie zostanie precyzyjnie i jednoznacznie określona”.
Tymczasem nowy projekt rozporządzenia, proponuje najgorsze z możliwych rozwiązań –przerzucanie na pacjentów odpowiedzialności za wadliwe wystawianie recept.
W tej sytuacji pacjent de facto traci prawo do gwarantowanego leku zniżkowego, mimo że to osoba ordynująca ten lek nie wywiązała się do końca ze swoich obowiązków.
Dla wielu osób, szczególnie starszych,( przy wielkim „zatłoczeniu” jakie panuje w służbie zdrowia), ponowne wizyty u lekarza i zabieganie o korektę wystawionej niedbale recepty jest obciążeniem trudnym do realizacji, a często z wielu względów - niemożliwym.
W związku z powyższym jeszcze raz apeluję do Szanownej Pani Minister, by usunąć z rozporządzenia zapis odbierający pacjentom ich prawa, a wprowadzić taki, które by je jednoznaczni gwarantował.
Z poważaniem
Antoni Motyczka