INFORMACJE
Przedawnienie roszczeń w sprawach NFZ - apteka (3 lata)
Ważny wyrok Sądu Rejonowego w Zabrzu w sprawie zwrotu refundacji.W sporze reprezentowanej przez moją kancelarię apteki z NFZ Sąd Rejonowy w Zabrzu wydał wyrok, którego uzasadnienie właśnie otrzymałem. NFZ wniósł pozew i domagał się 5 lat wstecz zwrotu refundacji za jego zdaniem błędnie zrealizowane recepty.
Podnosiliśmy kwestię przedawnienia wskazując na art. 1 118 kc oraz fakt, że to lekarz, a nie aptekarz wypisuje recepty i jego dotyczą przepisy rozporządzeń Ministra Zdrowia z 18.10.2002 w sprawie recept lekarskich i późniejsze rozporządzenia w sprawie recept lekarskich wydane na podstawie ustawy o zawodzie lekarza i lekarza dentysty. Ponadto podnosiliśmy, że sam fakt braków formalnych recept nie naraża NFZ na ponoszenie, jakich dodatkowych kosztów, nie uszczupla finansów publicznych, a pacjent został wyleczony zgodnie z diagnozą i wskazaniami lekarza. Wskazywaliśmy także, że to lekarz podjął decyzję o przepisaniu konkretnych leków refundowanych, które pacjent otrzymał i NFZ tego faktu nie kwestionował, podnosząc tylko błędy formalne.
Sąd oddalił pozew. W pisemnym uzasadnieniu Sąd wskazał, że roszczenie NFZ jest okresowe, czyli powtarzające się i wskazał na uchwałę SN w tej sprawie. Na tej podstawie przyjął 3 letni termin przedawnienia i na tej podstawie oddalił pozew, co do roszczeń przekraczających termin 3 lat.
Co do recept nieprzedawnionych Sąd wskazał, że „brak podstaw do uznania refundacji, jako świadczenie nienależne”.
W tej kwestii Sąd wskazał, że „powód nie wykazał w sprawie, że lekarze, którzy wystawili recepty zrealizowane przez pozwanego, nie mieli uprawnień do zaordynowania pacjentom leków z nich wynikających, ani nie wykazał braku uprawnień pacjentów do otrzymania refundacji leków bezpłatnie lub za częściową odpłatnością. Powód nie wykazał również, że pomimo otrzymania refundacji pozwany nie wydał uprawnionemu pacjentowi leku. Powód kwestionował natomiast prawo pozwanego do refundacji w związku z realizacją recept zawierających braki formalne ...”.
Brawo Sąd w Zabrzu. Wreszcie prawidłowo wskazano cel działania NFZ oraz przepisów o refundacji, jakim jest wyzdrowienie pacjenta. Sąd wskazał, że błędy formalne, które nie mają wpływu na faktyczne uprawnienie pacjenta do otrzymania leku za częściową odpłatnością lub bezpłatnie i korzystania z prawa do leczenia nie mogą być podstawą do żądania przez NFZ od apteki, która realizowała takie recepty zwrotu refundacji wydanego prawidłowo pacjentowi leku. Jest to stanowisko słuszne i mające na względzie przede wszystkim Konstytucyjne prawo obywateli RP do ochrony zdrowia w poprzez otrzymanie leków za częściową odpłatnością lub bezpłatnie.
Niestety w części rozważań merytorycznych (poza przedawnieniem), wyrok ma znaczenie coraz bardziej historyczne, gdyż może dotyczyć tylko recept realizowanych przed 1 stycznia 2012 roku.
W części dotyczącej 3 letniego terminu przedawnienia może mieć znaczenie do stanów aktualnych, jeżeli utrzyma się w apelacji.
Wyrok nie jest prawomocny.
Krystian Szulc
Radca prawny SIA