img

Odzewa w sprawie receptury aptecznej

INFORMACJE

Odzewa w sprawie receptury aptecznej

Szanowne Koleżanki i Koledzy! Zachęcam bardzo do lektury odzewy mgr farm. Wojciecha Chmielaka w sprawie receptury aptecznej. W chwili obecnej jest ona bardzo aktualna w świetle projektu przekazanego przez MZ w dniu 21 marca 2012 r. w powyższej sprawie do uzgodnień zewnętrznych.

W pełni zgadzam się i popieram treść odezwy. Uwagi w niej zawarte oraz pozostałe zgłoszone do SIA (aby zgłosić uwagi wyślij maila na adres pytania.SIA@farmacja.pl lub skorzystaj z linka https://docs.google.com/spreadsheet/ccc?key=0AqamKuITRxf7dEFhQm5aVkdZZHNzODNtR3I4NTJFaFE) zostaną przekazane do MZ do 30 marca br.

**********

Szczecin 2012-03-25

ODEZWA W SPRAWIE RECEPTURY APTECZNEJ

Szanowni Państwo!

Zwracam się do Was z apelem - do najważniejszych i najwybitniejszych przedstawicieli Polskiej Farmacji i Medycyny. Do Was - ze środowiska naukowego, dydaktycznego, opiniotwórczego w zakresie zawodowym, sprawujących funkcje państwowe i reprezentujących interesy naszego fachu, mających wpływ na kondycję Polskiego Aptekarstwa.

Zwracam się do Was jako farmaceuta - aptekarz, praktyk - ale i również jako ktoś, komu przekazaliście wiedzę i umiejętności, które gwałcone są obecnie przez bezduszne interpretacje przepisów, pozbawione naukowych i zawodowych podstaw oraz bierną postawę wobec tych działań.

Chodzi oczywiście nie tyle o sprawę wykonywania leków recepturowych, stanowiących nomen omen ułamek promila leków wydawanych na receptę lekarską z aptek, co w zasadzie o wielki chaos interpretacyjny wokół ustawy z dnia 12 maja 2011 o refundacji leków…etc. (Dz.U. 2011 nr 122 poz. 696) oraz Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 23 grudnia 2011 w sprawie recept lekarskich (Dz.U. 2011 nr 294 poz. 1739) zastąpionego/znowelizowanego w dniu 8 marca 2012 (Dz.U.12.50.260) oraz w okresie konsultacji nowego projektu rozporządzenia w sprawie leków, które mogą być traktowane jako surowce farm…(skrót aut.)

Sprawa dotyczy nie tyle samych przytoczonych aktów prawnych - w których choć sytuacja leku recepturowego nie jest całkowicie niekorzystna - co ich całkowicie pozbawiona realiów aptekarskich interpretacja - o zgrozo - w samym środowisku farmaceutycznym.

Doprowadziło to w dniu 20 marca 2012 do konfrontacji poglądów między ZOIA a NFZ po której wprost odebrano farmaceutom i lekarzom kompetencje porozumiewania się (za pomocą recepty) tradycyjnymi nazwami leków recepturowych jak np. rozpowszechniona w zachodniopomorskim „Płukanka Parmy” - kuriozum sprawy jest fakt, że niemal w tym samym czasie Ministerstwo Zdrowia umieszcza komunikat (21.03.2012) w sprawie rozporządzenia, w którym wbrew stanowisku NFZ i „niestety” wygodzie wielu aptekarzy nie chcących wykonywać leków recepturowych czytamy:

„…Rozporządzenie dopuszcza zatem, aby lek został przepisany na recepcie pod każdą możliwą nazwą…”

A taką nazwą jest wspomniana Płukanka Parmy - lek wprawdzie nie ujęty w Farmakopei Polskiej - ale jej skład, nazwa i zastosowanie jest podana w podręczniku „Farmakologia dla studentów stomatologii” Kubikowski P., Chodera A. - co tylko pokazuje, że nazwy leków recepturowych, choć nie posiadają kodu EAN - potrafią zdefiniować specyfik w stopniu, w którym lekarz ma pewność, że aptekarz wykona pacjentowi lek o właściwym składzie - dodajmy w stopniu, który mieści się w założeniach wspomnianych aktów prawnych. Przykładów takich można oczywiście podać dziesiątki, ale właściwszym jest zwrócić uwagę nie tyle na farmaceutów, którzy z definicji znają składy leków co na lekarzy, którzy często operują samymi nazwami - a teraz urzędniczą, pozamedyczną interpretacja przepisów - chce się ich przymusić do niepotrzebnego rozpisywania składu - dodam składu - którego rozpisanie na składniki nie da żadnych praktycznych korzyści ani Pacjentowi, ani aptekarzowi, ani jak się w można domyślić - NFZ, a tylko przysporzy udręki chorym, którzy i tak mają już często problemy z realizacją recept na leki recepturowe !!

To tak - „jakby kazać piekarzowi, żeby na etykiecie z chlebem z nasionami - dopisywał nie tylko rodzaj oraz koniecznie ilość poszczególnych nasion w bochenku...”

Drugą sprawą jest już całkowicie pozbawione znajomości tematu - kwestionowanie formy ilościowego zapisywania składu leku recepturowego.

Wszystkie podręczniki z zakresu receptury mówią o możliwościach zapisu w formie ułamków, proporcji, procentów, promili itp. - podczas gdy ostatnie wytyczne wynikające z rozmów NFZ / ZOIA i podane do wiadomości aptek - kwestionują - de facto - czysto matematyczno - formalne lecz wciąż tożsame zapisy tej samej ilości !!

Nagle okazuje się więc, że zapis 2% Unguentum Acidi salicylici - jest zapisem „błędnym” i wg laików należy rozpisać skład - bo choć wiadomo o co chodzi, składniki są zarejestrowane a nazwa mimo, że konkretna - nie jest zarejestrowana ergo recepta nie jest refundowana (sic!)

Jeśli jako składnik leku podany będzie 3% Sol.Acidi borici - zapis jest dobry (gdyż to stężenie ma rejestrację) ale już zapis 1% Sol.Acidi Borici - jest zapisem wg NFZ nieprawidłowym… Absurd ? Na nic zda się aptekarska wiedza …BA!

Wracając jeszcze do Płukanki Parmy - idąc czysto urzędniczą wykładnią - jestem w stanie zakładać się o każde pieniądze - że lekarze nawet mając podręcznik w ręku i tak napiszą receptę „źle” (wg tej wykładni) - gdyż w składzie jest Aqua Menthae piperitae - która nie posiada rejestracji i choć w FP znajdują się wytyczne do jej wykonania - to przecież występuje dokładna analogia jak w przypadku 1% Solutio Acidi Borici…

Zwracam się więc z prośbą o opinie i rekomendacje, które mogą stanowić głos w koniecznej jak widać dyskusji między farmaceutami a NFZ i Ministerstwem Zdrowia. Rekomendacje, które być może pozwolą doprecyzować prawo w przyszłości a doraźnie będą stanowić podstawę do tego by realizować recepty tak - jak się tego uczy na uczelniach, jak było zawsze i czego obecne prawo de facto nie zabrania a niestety jest niszczone przez „laickie” interpretacje !

Proszę i wzywam - do podjęcia tematu w celu ocalenia kompetencji farmaceutów - jednej z ostatnich w tradycyjnej formie pojmowania zawodu - w temacie znajomości składów i wykonywania leków recepturowych !

Bądźmy jak Górale - którzy nie pozwolili odebrać sobie prawa do oscypka ! - Miejmy prawo do wykonywania leków o tradycyjnych nazwach, których składy są pochodną naszej wiedzy a ich zapis na recepcie zgodny z przyjętymi i nauczanymi na uczelniach zasadami !

mgr Wojciech Chmielak


Adresatami są:
Polskie Towarzystwo Farmaceutyczne
Naczelna Izba Aptekarska
Krajowy Konsultant ds. Farmacji Aptecznej
Uniwersytety Medyczne - Katedry Farmacji Stosowanej na Wydziałach Farmacji - wszystkie
Okręgowe Izby Aptekarskie - wszystkie
Główny Inspektor Farmaceutyczny
Naczelna Izba Lekarska
Minister Zdrowia
Izba Gospodarcza „Farmacja Polska”
Izba Gospodarcza „Apteka Polska”

Napisał:
Wojciech Chmielak
Kapitańska 8a/11a
71-602 Szczecin
Mail: dodotoja@gazeta.pl

**********

Prezes Rady Śląskiej Izby Aptekarskiej
dr farm. Piotr Brukiewicz

Załączniki

Komentarze

Nadchodzące szkolenia

Ostatnie ogłoszenia

  • avatar-img
    Dam pracę Technik Farmaceutyczny / TYCHY / Gemini

    Apteka pod marką Gemini w TYCHACH zatrudni TECHNIKA FARMACEUTYCZNEGO. Proponujemy stabilne zatrudnienie, pracę w przyjaznej atmosferze, opartej na partnerskich...

    2025-04-08 14:06
  • avatar-img
    Dam pracę MAGISTER ORAZ TECHNIK FARMACJI JAWORZNO

    Apteka 4 Pory Roku w Jaworznie poszukuje osobę na stanowisko magistra oraz technika farmacji na pełen etat. Oferujemy: - stabilne wynagrodzenie oparte o umowę...

    2025-04-24 11:24
  • avatar-img
    Dam pracę Magister farmacji i Technik farmaceutyczny- Gniezno, ul. Witkowska 1

    Do naszego zespołu w Gnieźnie przy ul. Witkowskiej 1 (Galeria Piastova) poszukujemy Magistra farmacji oraz Technika farmaceutycznego. Jeśli szukasz miejsca, w k...

    2025-04-22 10:51

Newsletter

Zapisz się aby otrzymywać informacje na bieżąco.