PREZYDIUM RADY
LXII Posiedzenie Prezydium Rady SIA
Wyciąg z protokołu z 62 posiedzenia Prezydium Okręgowej Rady Aptekarskiej w Katowicach IV kadencji, dnia 21 sierpnia 2007 roku.1. Posiedzenie Prezydium Okręgowej Rady Aptekarskiej w Katowicach, otworzył Prezesa ORA, dr farm. Stanisław Piechula Po powitaniu zebranych Prezes ORA zaproponował porządek posiedzenia. Porządek obrad został przyjęty.
2. Prezydium ORA przy 1 głosie „wstrzymującym się” przyjęło protokół z 61 posiedzenia Prezydium ORA.
3. Prezydium ORA jednogłośnie podjęło uchwałę stwierdzającą prawo wykonywania zawodu farmaceuty mgr farm. Agaty, Doroty Ryszawy nr 06133078.
4a. Prezydium ORA jednogłośnie zaopiniowało pozytywnie wniosek dotyczący możliwości pełnienia funkcji kierownika apteki po ukończeniu 65 roku życia:
- mgr farm. Marianny Markowskiej w aptece ogólnodostępnej w Raciborzu ul. Rybnicka 97 – jednogłośnie.
W/w przedstawiła zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do dalszej pracy na stanowisku kierownika apteki.
4b. Prezydium ORA jednogłośnie wydało rękojmię należytego prowadzenia hurtowni farmaceutycznej - w związku ze zmianą na stanowisku kierownika hurtowni:
- mgr farm. Joannie Jelito, w hurtowni farmaceutycznej „SLAWEX” w Porębie ul. Ludowego Wojska Polskiego 5a.
4c. Prezydium ORA po przeprowadzeniu przez Prezesa ORA dr Stanisława Piechulę i Zastępcę Prezesa ORA dr Andrzeja Deląga, rozmów wyjaśniających z kandydatami, wydało pozytywne opinie stwierdzające, że niżej wymienione kandydatury na stanowisko kierownika apteki (zmiana kierownika apteki w istniejących aptekach), dają rękojmię należytego prowadzenia apteki:
- mgr farm. Ewie Ryguła-Mucha, w aptece ogólnodostępnej w Katowicach ul. Gen. Jankego 130,
- mgr farm. Antoniemu Stolorz, w aptece ogólnodostępnej w Bieruniu ul. Jerzego 4,
- mgr farm. Grażynie Kopeć, w aptece ogólnodostępnej w Knurowie ul. Łokietka 3,
- mgr farm. Marcie Wąsowicz, w aptece ogólnodostępnej o nazwie „GÓRNICZA” w Jaworznie ul. Gwarków 1.
Wszystkie powyższe uchwały zostały podjęte jednogłośnie. Z uwagi na rezygnację z ubiegania się o stanowisko kierownika apteki przez:
- mgr farm. Joannę Sikorską, w aptece ogólnodostępnej w Bytomiu ul. Bytomska 3-5, Prezydium ORA nie rozpatrywało powyższego wniosku.
4d. Prezydium ORA po przeprowadzeniu przez Prezesa ORA dr Stanisława Piechulę i Zastępcę Prezesa ORA dr Andrzeja Deląga, rozmów wyjaśniających z kandydatami, zaopiniowało pozytywnie wnioski o wydanie opinii w sprawie udzielenie zezwolenia na prowadzenie apteki, zawierającej m.in. opinię w sprawie stwierdzenia rękojmi należytego prowadzenia apteki (nowe zezwolenia) przez:
- mgr farm. Małgorzatę Synal-Markowską, w aptece ogólnodostępnej o nazwie „Apteka 24” w Świętochłowicach ul. Katowicka 36,. w związku z wnioskiem o udzielenie zezwolenia na prowadzenie apteki złożonym przez Panią Beatę Górka Pana Arkadiusza Markowskiego,
- mgr farm. Aleksandrę Jaźwiec, w aptece ogólnodostępnej o nazwie „PRO-PHARMA” w Zabrzu ul. K. Ciołkowskiego 33, w związku z wnioskiem o udzielenie zezwolenia na prowadzenie apteki złożonym przez „PRO-PHARMA” Spółka z o.o. z siedzibą w Zabrzu,
- mgr farm. Darię Pisarczyk-Pękała, w aptece ogólnodostępnej o nazwie „Przyszpitalna” w Siemianowicach Śląskich ul. 1-go Maja 5, w związku z wnioskiem o udzielenie zezwolenia na prowadzenie apteki złożonym przez FARMED Daria Pisarczyk-Pękała Spółka Jawna z siedzibą w Siemianowicach Śląskich. Uchwały powyższe zostały podjęte jednogłośnie.
Do opinii uznających, że:
- mgr farm. Aleksandra Jaźwiec oraz
- mgr farm. Daria Pisarczyk-Pękała
dają rękojmię należytego prowadzenia aptek, dołączono pismo skierowane do ŚlWIF informujące, że na podstawie posiadanych przez Prezydium ORA informacji, obsada magistrów farmacji może nie zapewnić w tych aptekach obecności farmaceuty w godzinach czynności apteki zgodnie, z wymogami Prawa farmaceutycznego. Prezydium ORA prosi też ŚlWIF, aby przy wydawaniu zezwolenia na prowadzenie apteki, zwrócić wnioskodawcy uwagę na konieczność uzupełnienia obsady magistrów farmacji w aptece lub skrócenia godzin czynności apteki.
Prezydium ORA postanowiło wstrzymać wydanie opinii w sprawie udzielenie zezwolenia na prowadzenie apteki, zawierającej m.in. opinię w sprawie stwierdzenia rękojmi należytego prowadzenia apteki przez:
- mgr farm. Annę Pakosz w aptece ogólnodostępnej o nazwie „Pod Różami – Srebrna Galeria” w Raciborzu ul. Opawska 7, w związku z wnioskiem o udzielenie zezwolenia na prowadzenie apteki złożonym przez Panią Ewę Marię Szwedo – jednogłośnie.
W związku z powyższym postanowiono wszcząć postępowanie wyjaśniające w sprawie wniosku złożonego przez Panią Ewę Marię Szwedo, i wezwać wnioskodawcę do przedstawienia obsady personelu fachowego we wszystkich aptekach będących własnością wnioskodawczyni, gwarantującą obecność magistra w czasie czynności apteki. Ponadto Prezydium ORA postanowiło wezwać kandydatkę na stanowisko kierownika apteki do natychmiastowego uregulowania składek członkowskich na rzecz ŚIA, ponieważ niewywiązywanie się z tego ustawowego obowiązku może stanowić negatywną przesłankę do stwierdzenia rękojmi należytego prowadzenia apteki.
W związku z otrzymaniem w dniu 20 sierpnia 2007 roku pisma z krakowskiej OIA, dotyczącego stwierdzenia rękojmi należytego prowadzenia apteki przez:
- mgr farm. Sylwestrę Szewczuk, w aptece ogólnodostępnej o nazwie „Wadowicka” w Wadowicach ul. Lwowska 72 A, w związku z wnioskiem o udzielenie zezwolenia na prowadzenie apteki ogólnodostępnej złożonym przez: Pana Marcina Ptaszyńskiego i Pana Piotra Siborenko, działających jako wspólnicy spółki cywilnej „MP Projekt Spółka Cywilna (kandydatka na stanowisko kierownika apteki jest członkiem ŚIA), Prezydium ORA postanowiło zaprosić kandydatkę do objęcia funkcji kierownika w/w aptece – zgodnie z obowiązującą w naszej Izbie procedurą opiniowania kandydatów - na rozmowę wyjaśniającą w dniu 4 września br.
4e. Prezydium ORA, jednogłośnie zaopiniowało pozytywnie:
- Aptekę ogólnodostępną „Apteka im. I. Łukasiewicza” w Bytomiu ul. Chrzanowskiego 5,
jako aptekę szkoleniową, w której mogą być prowadzone staże zawodowe studentów Wydziału Farmaceutycznego po uzyskaniu tytułu magistra farmacji oraz szkolenia uzupełniające magistrów farmacji po dłuższej niż 5 lat przerwie w wykonywaniu zawodu
5. W wyniku odwołania skarżącej, Prezydium NRA uchyliło w całości postanowienia – uchwały Prezydium ORA w Katowicach, dotyczące udzielenia rękojmi należytego prowadzenia apteki i przekazało sprawy do ponownego rozpatrzenia przez ORA w Katowicach. W związku z tym Prezydium ORA podjęło uchwałę o wznowieniu postępowania dotyczącego udzielenia rękojmi należytego prowadzenia apteki przez skarżącą. Ponadto Prezydium ORA postanowiło wszcząć postępowanie wyjaśniające w sprawie, zwrócić się do ŚlWIF o przekazanie dokumentów związanych z postępowaniem administracyjnym w sprawie toczącej się przed ŚlWIF oraz wezwać kandydatkę na stanowisko kierownika apteki do złożenia pisemnych wyjaśnień w sprawie postępowania toczącego się przed ŚlWIF. Tę uchwałę farmaceutka również zaskarżyła do NRA. Po zapoznaniu się się z uzasadnieniem odwołania, radca prawny ŚIA uznał zarzuty skarżacej za bezpodstawne. Przesyłając zażalenie farmaceutki do NRA, mec. Krystian Szulc ustosunkowując się do zarzutów zażalenia wnosi, o jego oddalenie i utrzymanie w mocy naszej uchwały.
6. Prezes ORA poinformował, że ustalony został już szczegółowy spis rejonów wyborczych oraz dat i miejsc odbywania się zebrań wyborczych. Terminy i miejsca rejonowych zebrań wyborczych delegatów na Okręgowy Zjazd Sprawozdawczo-Wyborczy ŚIA zostały podane do wiadomości farmaceutów. Czynione są starania dotyczące organizacji punktowanych posiedzeń naukowo-szkoleniowych, połączonych z zebraniami wyborczymi. Do 24 sierpnia br. ŚIA oczekuje jeszcze na informację od osób, które zechcą zmienić rejon wyborczy z miejsca zameldowania na miejsce pracy. Od 3 września 2007 roku, przedstawiciele ŚIA organizujący zebrania rejonowe, mogą odbierać w biurze ŚIA materiały niezbędne do przeprowadzenia zebrań w poszczególnych rejonach. Materiały zawierają m.in.
- Wzór protokołu zebrania rejonowego i przeprowadzenia zebrania wyborczego z wzorami załączników (6 załączników).
- Dodatkowe egzemplarze kart zgłaszania kandydatów oraz kart do głosowania (w ilości uprawnionych do głosowania farmaceutów z danego rejonu wyborczego - wyłącznie dla osób z listy obecności).
- Listę obecności.
- Uchwałę NRA w sprawie określenia liczby delegatów na okręgowe zjazdy aptekarzy w stosunku do liczby członków okręgowych izb aptekarskich.
- Uchwałę KZA. w sprawie regulaminu wyboru delegatów na okręgowe zjazdy aptekarzy.
- Uchwałę KZA w sprawie regulaminu wyborów do organów samorządu aptekarskiego oraz trybu odwoływania tych organów i ich członków.
- Spis rejonów wyborczych z ilością delegatów, którzy mogą zostać wybrani w danym rejonie i ilością członków ŚIA uprawnionych do głosowania.
Zastępca Prezesa ORA mgr Piotr Klima zaproponował, aby do lokalnych mediów napisać artykuł na temat rejonowych zebrań wyborczych i samego Zjazdu. Z uwagi na zbyt późny termin, Prezes ORA zaproponował, aby takie artykuły ukazały się w lokalnych mediach, ale już po przeprowadzonych wyborach w rejonach, z uwzględnieniem ich wyników. Prezydium ORA przyjęło tę propozycję, uznając, że takie materiały do mediów powinni dostarczyć przedstawiciele ŚIA na rejonowe zebrania wyborcze.
Następnie Prezes ORA poinformował o konieczności podjęcia uchwały w sprawie zwołania Okręgowego Zjazdu Sprawozdawczo-Wyborczego Delegatów ŚIA. Zarezerwowano termin 16-18 listopada 2007 roku w ośrodku „Juhas” w Ustroniu Śląskim. Jest to budynek po remoncie z dużą salą konferencyjną. Ośrodek oferuje cenę konkurencyjną (tańszą), ponieważ w tym samym budynku zarezerwowano też termin organizacji przez ŚIA imprezy „Mikołajkowej”. Przedstawiciele KAPSIA rozpoczęli negocjacje z przedstawicielami firm farmaceutycznych na temat sponsorowania OZS-WD ŚIA.. Prezes ORA poinformował także, że zwróci się do hurtowni farmaceutycznych wyróżnionych Laurem ŚIA o sponsorowanie Zjazdu. Po wysłuchaniu powyższych informacji Prezydium ORA, upoważnione przez ORA, uchwałą z dnia 8 maja 2007 roku w sprawie upoważnienia Prezydium ORA do działania w imieniu Rady w kwestiach dotyczących organizacji i przeprowadzenia Okręgowego Zjazdu Sprawozdawczo-Wyborczego, Delegatów ŚIA podjęło uchwałę, na mocy której:
I. Zwołuje Okręgowy Zjazd Sprawozdawczo-Wyborczy Delegatów Śląskiej Izby Aptekarskiej w dniach 16 - 18 listopada 2007 roku.
II. Okręgowy Zjazd Sprawozdawczo – Wyborczy odbędzie się w Ustroniu w OWR „Juhas” Ustroń-Jaszowiec ul. Stroma 18.
7a. W odpowiedzi na zapytanie Prezesa ORA dr Stanisława Piechuli, ŚOW NFZ przekazał swoje stanowisko w sprawie realizacji recept wystawionych na tzw. „kuponach wolnych”. Zgodnie z przedstawiona informacją, jeżeli na takiej recepcie znajdują się co najmniej wszystkie elementy niezbędne dla recept na leki refundowane, to leki na niej przepisane mogą być wydawane z apteki na normalnie obowiązujących zasadach. Powyższe recepty mogą być realizowane w aptekach na powyższych zasadach do dnia 31 grudnia 2008 roku.
7b. Także w odpowiedzi na pismo Prezesa ORA, GIF przesłał interpretację dotyczącą konieczności zainstalowania śluzy w izbie recepturowej. GIF stwierdza, że zgodnie z Prawem farmaceutycznym, przydatność lokalu przeznaczonego na aptekę opiniuje właściwy WIF. Konieczność zainstalowania śluzy podlega jego ocenie w aspekcie prawidłowości zadań wykonywanych przez aptekę. GIF stwierdza, że sprawa oceny lokalu apteki, jest każdorazowo sprawą indywidualną, podlegającą suwerennej ocenie WIF. Dr Stanisław Piechula stwierdził, że otrzymana odpowiedź GIF nie w pełni go zadawala. Rozporządzenie MZ w sprawie wykazu pomieszczeń wchodzących w skład powierzchni podstawowej i pomocniczej apteki, zawiera zapis, że izba recepturowa może być wyposażona w śluzę. Jeżeli więc GIF interpretuje, że o zapisie „może być śluza” decyduje WIF, to pismo nie odpowiada na zapytanie Prezesa ORA, o przekazanie szczegółów, które wskazują na taką interpretację. Dr Stanisław Piechula poinformował Prezydium ORA, że już na etapie spotkań uzgodnieniowych dotyczących treści w/w rozporządzeniem przewidywał, że zapis „izba recepturowa może być wyposażona w śluzę” nie będzie dotyczył decyzji właściciela apteki, tylko inspektorów farmaceutycznych. W związku z tym Prezes ORA był zwolennikiem wykreślenia tego zapisu z treści rozporządzenia.
7c. Prezes ORA poinformował, że prawdopodobnie od stycznia 2008 roku nastąpi zmiana kwoty najniższego wynagrodzenia. W związku z tym nastąpi też zmiana kwoty (podwyższenie) za wydanie (zmianę) zezwolenia na prowadzenie apteki ogólnodostępnej w roku 2008. Jeżeli ktoś przewiduje konieczność zmiany zezwolenia na prowadzenie apteki i może tego dokonać jeszcze w tym roku to warto pomyśleć o tym już teraz.
8a. W związku z powstałym w Siemianowicach Śląskich problemem z harmonogram dyżurów nocnych aptek ogólnodostępnych, przedstawicielka ŚIA z tego miasta mgr farm. Małgorzata Jarczok poinformowała o tym ŚlWIF. ŚlWIF, zgodnie z kompetencjami przekazał sprawę do ŚIA. Problem dyżurów nocnych aptek powstał na skutek zabiegów nowopowstałej apteki o wyłączenie tej apteki z harmonogramów dyżurów nocnych i świątecznych. Urząd Miasta, wbrew woli większości aptek w mieście, jest skłonny pozytywnie rozpatrzyć wniosek Apteki Śląskiej w Siemianowicach Śląskich ul. Kościelna 39 o zwolnienie apteki z dyżurów. Po zapoznaniu się z dokumentacją otrzymaną od ŚlWIF, Prezydium ORA postanowiło skierować do Prezydenta Siemianowic pismo, w którym informuje, że zgodnie z Prawem farmaceutycznym samorząd aptekarski tylko opiniuje przedstawiony przez Prezydenta Miasta projekt uchwały w sprawie harmonogramu dyżurów nocnych i świątecznych. W związku z powyższym ŚIA wyda swoją opinię po otrzymaniu stosownego projektu uchwały z Urzędu Miasta w Siemianowicach Śląskich.
8b. Do biura ŚIA wpłynęło pismo z Biura Praw Pacjenta przy Ministrze Zdrowia, przy którym przekazano skargę pacjenta z Tych, dotyczącą zróżnicowania w aptekach cen leku TENSIN – 5. Wcześniej skarga tego pacjenta została skierowana do ŚlWIF, który w sposób wyczerpujący odpowiedział i wyjaśnił problem zróżnicowanych cen leku w poszczególnych aptekach. W udzielonej pacjentowi odpowiedzi ŚlWIF wyjaśnił, że sytuacja różnych cen w różnych aptekach jest jak najbardziej zgodna z prawem, a wynika z gier rynkowych producentów lub możliwości rabatowych poszczególnych aptek. ŚIA, odpowiadając Rzecznikowi Praw Pacjenta przy MZ przesłała w załączeniu odpowiedź ŚlWIF udzieloną pacjentowi oraz wskazuje, że nasza Izba od lat zwraca uwagę na niedogodności dla pacjentów związane ze zróżnicowaniem cen leków i promowaniem przez producentów lub dystrybutorów wybranych aptek. Na dowód ŚIA przekazuje dwa nasze pisma w podobnych sprawach, skierowane do firm farmaceutycznych i zwraca się BPP przy MZ o podjęcie współpracy w zakresie zwalczania podobnych praktyk firm farmaceutycznych.
8c. Mgr Piotr Klima poprosił o wysłanie w bieżącej korespondencji lub zamieszczenie w naszym biuletynie informacji dla farmaceutów o mszy świętej w intencji farmaceutów, która odbędzie się 26 września 2007 roku w Sosnowcu.
9. Na tym zakończono 62 posiedzenie Prezydium ORA w Katowicach, dnia 21 sierpnia 2007 roku.
Protokołował: Leszek Dusik