INFORMACJE
Informacje w sprawie dziedziczenia apteki
Nowelizacja prawa farmaceutycznego umożliwia dziedziczenie apteki wprost przez spadkobierców bez konieczności występowania o nowe zezwolenie. Jednak warunkiem otrzymania zezwolenia na odziedziczoną aptekę jest konieczność uzyskania sądowego postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku.Katowice 2007.30.08
Informacja na temat obowiązków spadkobierców apteki.
Nowy art. 104 p. 1 a prawa farmaceutycznego przewiduje możliwość odziedziczenia zezwolenia na prowadzenie apteki.. Aktualnie po śmierci osoby fizycznej właściciela apteki z dniem otwarcia spadku (data zgonu) spadkobiercy którzy spełniają warunki do otrzymania zezwolenia na prowadzenie apteki (praktycznie każda osoba fizyczna posiadająca zdolność do czynności prawnych) mogą w terminie 6 miesięcy wystąpić do WIF o zmianę zezwolenia.
Aby uzyskać zmianę zezwolenia należy przedstawić postanowienie sądu o stwierdzeniu nabycia spadku. W sądzie może to potrwać kilka miesięcy, w tym czasie apteka nie działa.
Jeżeli przedmiotem spadku jest apteka typu B to jest to jedyna droga do utrzymania działalności tej apteki, gdyż w innym przypadku zezwolenie wygaśnie i nie będzie już mogło być wydane gdyż aktualne przepisy aptek typu B nie przewidują.
W sytuacji gdy odziedziczona apteka spełnia aktualne wymagania prawa farmaceutycznego szybsza drogą może być otwarcie przez spadkobierców apteki na nowo i uzyskanie nowego zezwolenia co trwa ok. miesiąca. Należy jednak rozwiązać wtedy kwestie związane z zapasem leków pozostałych w zamykanej aptece.
Proszę pamiętać że zgodnie z powołanym art. 104 p. 1a na załatwienie zmiany zezwolenia przewidziano termin 6 miesięcy od daty zgonu spadkodawcy, jest to termin zawity i po jego przekroczenie (nie złożenie wniosku o zmianę) zezwolenie wygaśnie.
Zwracam uwagę, że na podstawie art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn zwalnia się od podatku małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę jeżeli w terminie miesiąca od dnia otwarcia spadku zgłoszą nabycie własności rzeczy i praw naczelnikowi właściwego urzędu skarbowego.
Ewa Kłoda
Krystian Szulc