KSZTAŁCENIE USTAWICZNE
Informacja o skutkach fałszowania certyfikatów szkoleń ciągłych i rozwoju
Szkolenia realizowane przez farmaceutów dokumentowane są certyfikatami, które przedstawia się w okręgowej izbie aptekarskiej w celu zaliczenia 5-letniego okresu rozliczeniowego.
Obowiązek szkoleń ciągłych do 15.04.2021 r. wynikał z art. 107a ust. 1 i art. 107zf ust. 2 ustawy z dnia 6 września 2001 r. – Prawo farmaceutyczne (Dz.U. z 2019 r. poz. 499), a od 16.04 2021 r. obowiązek doskonalenia zawodowego wynika z art. 77 i nast. Ustawy o zawodzie farmaceuty (Dz.U. z 2022 r. poz. 184).
Zwracam uwagę, że przedstawienie i posługiwanie się nieprawdziwymi certyfikatami z kursów oraz pozostałych form ustawicznego rozwoju zawodowego rodzi poważne konsekwencje prawne.
Certyfikat bowiem jest dokumentem, dlatego zgodnie z art. 270 Kodeksu Karnego podrabianie, przerabianie, posługiwanie się takim nieprawdziwym dokumentem rodzi konsekwencje prawne - do pozbawienia wolności włącznie.
Jest to przestępstwo publicznoskargowe, czyli sprawa jest prowadzona przez organy ścigania z urzędu po powzięciu wiadomości o fałszerstwie.
Ponadto, w razie stwierdzenia popełnienia takiego czynu sprawca może zostać ukarany przez sąd aptekarski karą, w tym pozbawieniem prawa wykonywania zawodu włączenie, co wynika z Ustawy o izbach aptekarskich.
Powyższa informacja ma na celu ostrzeżenie przed próbami przedstawiania nieprawdziwych dokumentów w zakresie szkoleń i przedstawienie konsekwencji takich czynów.
Krystian Szulc
radca prawy Śląskiej Izby Aptekarskiej
Kodeks karny (Dz.U.2021.2345)
art. 270
§ 1. Kto, w celu użycia za autentyczny, podrabia lub przerabia dokument lub takiego dokumentu jako autentycznego używa, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
§ 2. Tej samej karze podlega, kto wypełnia blankiet, zaopatrzony cudzym podpisem, niezgodnie z wolą podpisanego i na jego szkodę albo takiego dokumentu używa.
§ 2 a. W przypadku mniejszej wagi, sprawca podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat
2.
§ 3. Kto czyni przygotowania do przestępstwa określonego w § 1, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.