INFORMACJE
Komunikat Głównego Inspektora Farmaceutycznego z dnia 20 września 2024 r. w sprawie możliwości nieodpłatnego przekazywania produktów leczniczych przez apteki ogólnodostępne lub punkty apteczne
Główny Inspektor Farmaceutyczny przypomina o możliwości włączenia się aptek ogólnodostępnych i punktów aptecznych w pomoc osobom poszkodowanym przez powódź poprzez nieodpłatne przekazywanie produktów leczniczych.
Rekomendowanym sposobem udzielenia wsparcia przez aptekę ogólnodostępną lub punkt apteczny, w zaistniałej sytuacji, za zgodą właściwego miejscowo wojewódzkiego inspektora farmaceutycznego, jest możliwość przekazania nieodpłatnie produktów leczniczych organowi władzy publicznej wyłącznie w celu zaspokojenia potrzeb wynikających ze stanu wyjątkowego, stanu wojennego lub stanu klęski żywiołowej oraz podmiotom wykonującym działalność leczniczą - wyłącznie w celu ich zaopatrzenia. Podmiot prowadzący aptekę ogólnodostępną lub punkt apteczny występują o wydanie zgody, o której mowa powyżej, nie później niż na 7 dni przed planowanym przekazaniem. Udzielenie albo odmowa udzielenia zgody, następuje w formie postanowienia, na które przysługuje zażalenie do Głównego Inspektora Farmaceutycznego.
Apteka ogólnodostępna lub punkt apteczny może również przekazać, na zasadach określonych w ustawie z dnia 6 września 2001 r. - Prawo farmaceutyczne (Dz. U. z 2024 r. poz. 686) oraz w ustawie z dnia 12 maja 2011 r. o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych (Dz. U. z 2024 r. poz. 930, z późn. zm.), produkt leczniczy nieodpłatnie bezpośrednio pacjentowi wyłącznie na potrzeby jego leczenia.
W takim przypadku apteka ogólnodostępna lub punkt apteczny niezwłocznie przekazują w postaci papierowej lub za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej informację właściwemu miejscowo wojewódzkiemu inspektorowi farmaceutycznemu zawierającą dane o ilości i nazwie produktów leczniczych przekazanych nieodpłatnie bezpośrednio pacjentowi na potrzeby jego leczenia oraz dane obejmujące numer PESEL, a w przypadku jego braku - imię i nazwisko oraz rodzaj, serię i numer dokumentu potwierdzającego tożsamość pacjenta, któremu je przekazano.
Główny Inspektor Farmaceutyczny
Łukasz Pietrzak
Źródło: