Rozporządzenie MZ z 22 sierpnia 2024 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie ogólnych warunków umów na realizację recept oraz ramowego wzoru umowy na realizację recept
26 sierpnia br. w Dzienniku Ustaw poz. 1291 https://dziennikustaw.gov.pl/DU/2024/1291 opublikowano nowelizację rozporządzenia w sprawie ogólnych warunków umów na realizację recept oraz ramowego wzoru umowy na realizację recept, która zdejmuje z aptek odpowiedzialność za wyliczenia dotyczące realizacji recept rocznych wynikające z art. 96a ust. 7aa ustawy Prawo Farmaceutyczne.
Od 1 listopada 2023 r. w przypadku, gdy na recepcie przepisano leku więcej niż na 120 dni stosowania ww. przepis ustawy Pf pozwalał na wydanie pacjentowi kolejnej ilości leku dopiero po upływie ¾ okresu czasu, na który zrealizował receptę. Wprowadzenie tej regulacji było od samego początku bardzo krytykowane zarówno przez farmaceutów jak i pacjentów. W kolejnych komunikatach wyjaśniających kłopotliwy przepis MZ zapowiedziało, że podjęło pracę nad zdjęciem z aptek odpowiedzialności za błędne realizacje recept wynikające z tego przepisu.
Opublikowane 26 sierpnia br. rozporządzenie nowelizujące stanowi, że nie dokonuje się zwrotu refundacji w przypadku błędnej realizacji recepty i wydania leku w sposób niezgodny z art. 96a ust. 7aa ustawy Pf i działa wstecz tj. dotyczy wszystkich recept realizowanych od 1 listopada 2023 r. Ponadto wczorajsza nowelizacja pozwoli aptece podpisać aneks wprowadzający powyższą zmianę do umowy na realizację recept z NFZ drogą elektroniczną za pomocą podpisu kwalifikowanego albo profilu zaufanego lub podpisu osobistego.
Uwaga! Nowelizacja nie znosi odpowiedzialności apteki za realizowanie recept niezgodnie z art. 96a ust. 7a pkt 2 tej ustawy Pf tj. pacjent nadal od dnia realizacji recepty może otrzymać maksymalnie ilość leku niezbędną do 120-dniowego okresu stosowania wyliczonego na podstawie określonego na recepcie sposobu dawkowania (ew. + 1 nzo).
Z poważaniem
członek Rady Śląskiej Izby Aptekarskiej
dr n. farm. Piotr Brukiewicz