INFORMACJE
Odpowiedź MZ na interpelację Poseł Marceliny Zawiszy ws. recept farmaceutycznych na antykoncepcję awaryjną
Szanowni Państwo
w związku z interpelacją Pani Poseł Marceliny Zawiszy w sprawie recept farmaceutycznych na antykoncepcję awaryjną (https://www.sejm.gov.pl/sejm10.nsf/InterpelacjaTresc.xsp?key=D65B3Z&view=6), zawierającą następujące pytania:
1. Czy w opinii Ministerstwa Zdrowia wszyscy farmaceuci i wszystkie farmaceutki mogą wystawić receptę farmaceutyczną na leki stosowane w antykoncepcji awaryjnej również wtedy, gdy apteka, w której wykonują zawód nie uczestniczy w programie pilotażowym w zakresie usług farmaceuty dotyczących zdrowia reprodukcyjnego?
2. Czy w opinii Ministerstwa Zdrowia takie recepty farmaceutyczne mogą być wystawiane w sytuacjach zagrożenia zdrowia reprodukcyjnego - a więc i zdrowia ogółem również na leki stosowane w antykoncepcji awaryjnej zawierające inne substancje niż octan ulipristalu, w tym zwłaszcza levonorgestrel?
Przesyłamy pod poniższym linkiem stanowisko MZ w ww. sprawie.
W treści stanowiska Ministerstwo Zdrowia wskazało, że zagrożenie niechcianą ciążą niewątpliwie stanowi subkategorię pojęcia „zagrożenie zdrowia”. W związku z tym, w jego ocenie, obwiązujące przepisy prawa nie stoją na przeszkodzie możliwości wystawienia przez farmaceutę w aptece recepty farmaceutycznej na środek antykoncepcji awaryjnej, niezależnie od rodzaju zawartej w nich substancji czynnej (w tym lewonorgestrelu).
Różnica między tym działaniem, a wystawieniem recepty farmaceutycznej w ramach pilotażu polega wyłącznie na tym, że w przypadku pilotażu wystawienie recepty farmaceutycznej (i poprzedzające go przeprowadzenie stosownego wywiadu wobec pacjentki) zostanie sfinansowane ze środków publicznych na zasadach określonych w rozporządzeniu regulującym przedmiotowy program pilotażowy.
Link: https://orka2.sejm.gov.pl/INT10.nsf/klucz/ATTD6MHQC/%24FILE/i02825-o1.pdf
Z poważaniem
wiceprezes Rady Śląskiej Izby Aptekarskiej
mgr farm. Paweł Sapiński