ŚLĄSKA IZBA APTEKARSKA
W KATOWICACH

Komunikat ŚOW NFZ o wprowadzeniu podwójnej autoryzacji 2FA w portalach NFZ

Kategoria: INFORMACJE
Data dodania: 2024-04-30

25 kwietnia 2024 r. ukazał się na Portalu Świadczeniodawcy komunikat o wdrożeniu podwójnej autoryzacji 2FA w portalach NFZ.

W systemie Narodowego Funduszu zdrowia zastosowano uwierzytelnianie dwuskładnikowe, czyli składające się z hasła (jak do tej pory) i z systemu jednorazowych kodów wysyłanych na urządzenie świadczeniodawcy np. na telefon komórkowy.

Uwierzytelnianie dwuskładnikowe (często skracane do 2FA) zapewnia „podwójne sprawdzanie”, że naprawdę jesteś osobą, za którą się podajesz, gdy korzystasz z usług online. Sposób ten jest dostępny w większości powszechnych usług online, takich jak bankowość, poczta e-mail lub media społecznościowe. Podczas konfigurowania 2FA usługa poprosi Cię o podanie „drugiego składnika”, do którego masz dostęp tylko Ty. Drugim składnikiem mogą być różne rzeczy - może to być kod wysyłany do Ciebie SMS-em lub utworzony przez aplikację zainstalowaną na Twoim urządzeniu mobilnym. Może to być wcześniej wygenerowana lista kodów, którą trzymasz w bezpiecznym miejscu. Przykładowo - bankowość internetowa ma prawny obowiązek korzystać z uwierzytelnienia dwuskładnikowego, aby zmniejszyć ryzyko nieuprawnionego dostępu do kont klientów.

Wdrożenie mechanizmu uwierzytelniania wieloskładnikowego (MFA) w Portalu Świadczeniodawcy ma kluczowe znaczenie dla zapewnienia bezpieczeństwa. Dlatego teraz wprowadzamy mechanizm podwójnej autoryzacji w portalach NFZ (wersja web). Nową funkcjonalność wprowadzamy etapowo.

Szczegółowy opis wdrażanych mechanizmów dostępny jest w artykule: Konfigurowanie uwierzytelniania dwuskładnikowego 2fa

Etapy wdrożenia:

- 6 maja 2024 r. - proces podwójnej autoryzacji będzie uruchomiony w systemie:
• eWUŚ: Elektroniczna Weryfikacja Uprawnień Świadczeniobiorców

- 1 czerwca 2024 r. - mechanizm będzie uruchomiony w portalach Świadczeniodawców:
• SZOI: System Zarządzania Obiegiem Informacji
• SNRL: System Numerowania Recept Lekarskich
• PŚ: Portal Świadczeniodawcy
• PP: Portal Personelu

Po zakończeniu wdrożenia uwierzytelnienie będzie możliwe tylko przy użyciu drugiego składnika weryfikującego. Wszystkie szczegółowe informacje opisujące konfigurację sposobu weryfikacji dwuetapowej w systemach NFZ opisane są w załącznikach na Portalu Świadczeniodawcy. Pracownicy NFZ odpowiedzą na każde Państwa pytanie. W tym celu prosimy o kontakt z właściwym OW NFZ (Katowice tel. 32 735 17 34). W zależności od formy organizacji pracy apteki, sposobu logowania się pracowników oraz właściciela apteki do portali NFZ (tylko w aptece lub nie tylko w aptece) należy odpowiednio zaprojektować, wdrożyć i skonfigurować sposób podwójnej autoryzacji.

Z poważaniem
dr n. farm. Piotr Brukiewicz

mdi-arrow-left Powrót
Zobacz również:
2024-05-20 14:48:58
Szkolenie online: Czy farmaceuta ma wpływ na to jak prawidłowo leczyć ból? Adamed Expert ma przyjemność zaprosić wszystkich farmaceutów do udziału w szkoleniu „Czy farmaceuta ma wpływ na to jak leczyć ból?". Za udział w szkoleniu i zal...
Więcej mdi-menu-right
2024-05-20 13:06:36
Warsztaty praktyczne: tabletka "dzień po" Zapraszamy na warsztaty praktyczne dotyczące usług farmaceutycznych w zakresie zdrowia reprodukcyjnego, czyli tzw. tabletki "dzień po", które odbędą się w dniac...
Więcej mdi-menu-right
2024-05-17 16:25:18
Webinar: Trudne rozmowy w aptece - jak sobie skutecznie poradzić? Śląska Izba Aptekarska zaprasza farmaceutów na webinar z mgr farm. Weroniką i Piotrem Skiba pt. "Trudne rozmowy w aptece - jak sobie skutecznie poradzi...
Więcej mdi-menu-right
Więcej artykułów mdi-menu-right