ŚLĄSKA IZBA APTEKARSKA
W KATOWICACH

Samodzielna praca w aptece na stażu ?!

Data dodania: 2013-11-20
Czy stażysta może się tytułować magistrem farmacji i samodzielnie dyspensować leki?


Email skierowany do OIA:

Witam
Pisze z zapytaniem i jednocześnie prośbą o udzielenie informacji, aktualnie zaczęłam odbywać staż studencki po piątym roku studiów. Chciałam się dowiedzieć:

- czy mogę legitymować się jako magister farmacji (identyfikator "mgr farm. Imię Nazwisko - stażysta")

- czy mogę w aptece w której odbywam staż, mieć własne konto w aptecznym programie komputerowym, czy też muszę sprzedawać leki korzystając z konta Pani kierownik?


Z uszanowaniem
dane autorki zapytania do wiadomości OIA

****************************

Szanowna Pani

Jeżeli posiada już Pani odpowiedni dokument - dyplom ukończenia wydziału farmaceutycznego nadający Pani tytuł magistra, to oczywiście może Pani używać tego tytułu, (także na plakietce w aptece), choć byłoby wskazane dodać, że jest Pani stażystą, tak jak Pani sama zaproponowała. Jeżeli nie posiada Pani jeszcze dyplomu to uważam że na plakietce powinna się znaleźć informacja o studencie stażyście, gdyż jest to staż studencki.

Co do indywidualnego konta komputerowego w programie aptecznym, to raczej sprawa techniczna i żaden przepis tego nie reguluje, choć moim zdaniem takie konto może świadczy o indywidualnej obsłudze pacjenta przez osobę posiadającą niezależne konto, natomiast proszę pamiętać, że nie posiada Pani jeszcze Prawa Wykonywania Zawodu i jest nadal studentem na stażu a nie osobą zatrudnioną w aptece, więc nie powinna Pani niczego fachowego w aptece (w tym dyspensowania leków) wykonywać samodzielnie bez nadzoru wyznaczonego opiekuna - magistra farmacji, gdyż to Pani opiekun w 100% ponosi odpowiedzialność za wszystko co Pani w aptece wykonuje.

Świadomość tą powinien mieć każdy stażysta i praktykant (student farmacji, jak i uczeń technikum farmaceutycznego oraz technik farmaceutyczny w czasie stażu), który nie powinien wykonywać niczego fachowego samodzielnie, gdyż nie posiada uprawnień do samodzielnego wykonywania zawodu.

Natomiast każdy kierownik apteki a także każdy opiekun takiej osoby powinien zdawać sobie sprawę, że to on jest w 100% odpowiedzialny za stażystę i za wszystko, co stażysta wykonuje.

Z uwagi na powyższe należy także pamiętać, że jeżeli właściciel apteki ustala godziny pracy pracowników apteki, to zadaniem kierownika jest sprawdzenie, czy przypadkiem student farmacji bez PWZ lub technik farmacji w czasie odbywania stażu nie są przydzielani do samodzielnego wykonywania czynności fachowych. W razie jakiegokolwiek problemu, cała odpowiedzialność spadnie na kierownika, który zgodnie z Prawem farmaceutycznym odpowiada za prowadzenie apteki a w szczególności za organizację pracy w aptece.


Z uszanowaniem
Prezes Rady Śląskiej Izby Aptekarskiej
dr farm. Stanisław PIECHULA
mdi-arrow-left Powrót
Zobacz również:
2024-03-07 07:57:22
Procedura wydawania PWZ w roku 2024 Procedura wydawania Prawa Wykonywania Zawodu Farmaceuty w Śląskiej Izbie Aptekarskiej - informacja dla wszystkich studentów kończących praktykę w aptekach. Złoż...
Więcej mdi-menu-right
Procedura wydawania PWZ w roku 2023 Procedura wydawania Prawa Wykonywania Zawodu Farmaceuty w Śląskiej Izbie Aptekarskiej - informacja dla wszystkich studentów kończących praktykę w aptekach.Złoże...
Więcej mdi-menu-right
Rozporządzenie MZ z 5 kwietnia 2022 r. w sprawie praktyki zawodowej w aptece 8 kwietnia 2022 r. ukazało się rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 5 kwietnia 2022 r. w sprawie praktyki zawodowej w aptece (Dz.U. z 2022 r. poz. 784): https...
Więcej mdi-menu-right
Więcej artykułów mdi-menu-right