INFORMACJE
Problemy ze starymi termometrami – rtęcią !
Apteki mogłyby odbierać od pacjentów stare termometry, jednak potrzebna jest dobra wola i decyzja gmin, do których należy gospodarka odpadami niebezpiecznymi pochodzącymi od mieszkańców.Coraz więcej osób przynosi do aptek stare termometry rtęciowe, czasami uszkodzone z wypływającą rtęcią, a apteki jak na razie nie mają podstaw, by termometry w imieniu gmin odbierać. Brak wdrożenia odpowiednich rozwiązań prowadzi do wyrzucania starych termometrów rtęciowych do śmieci komunalnych lub do przeterminowanych leków zbieranych w aptekach współpracujących z niektórymi gminami.
Wyraźnie widać, że w wyniku coraz większej świadomości ekologicznej społeczeństwa, obywatele nie chcą zanieczyszczać środowiska rtęcią. Niestety dobre chęci i teoria ochrony środowiska rozbijają się o niedostosowaną rzeczywistość.
Śląska Izba Aptekarska zwraca uwagę, że apteki zbierające już od mieszkańców we współpracy z rozsądniejszymi gminami przeterminowane leki. Mogłyby także zbierać termometry. Potrzebna jest tylko chęć podjęcia tego tematu i dobra wola współpracy gmin z aptekami na danym terenie.
Warto zauważyć, że zgodnie z wojewódzkim planem gospodarki odpadami niebezpiecznymi (a do takich należy rtęć), gminy mają obowiązek zorganizować gminne punkty zbiórki odpadów niebezpiecznych, dlatego Śląska Izba Aptekarska zwraca uwagę wszystkim gminom, że powinny wskazać mieszkańcom miejsce, w którym mi. termometry rtęciowe można oddawać.
Przed ostatecznym rozwiązaniem problemu należy zauważyć, że apteki mogą przyjmować stare termometry rtęciowe do utylizacji i do czasu przekazania przechowywać je w zamkniętych pojemnikach (termometry uszkodzone w zamkniętych pojemnikach zalane wodą). Problemem pozostaje jednak to, czy gminy pokryją koszty utylizacji tych termometrów lub odbiorą je z aptek, co mogłoby być proste do wdrożenia w aptekach już zbierających we współpracy z gminami przeterminowane leki od mieszkańców.
Niniejsza informacja zostanie przesłana także w najbliższym czasie do wszystkich gmin z terenu działania naszej izby.
Prezes Rady ŚIA
dr farm. Stanisław Piechula