PIECHULA Stanisław
Pisma o zmianę wyceny leku recepturowego.
Pismo do Prezesa NRA i IGAP w sprawie wystąpienia o opinię i zmianę sposobu wyceny leku recepturowego.Prezes NRA
Andrzej Wróbel
ul. Długa 16, 00-238 WARSZAWA
Prezes IGAP
Grzegorz Zagórny
ul. Młyńska 21, 40-098 Katowice
Szanowny Panie Prezesie
W związku z restrykcyjnym wykorzystywaniem przez NFZ zapisów rozporządzeń, co już wyraźnie zakrawa na chęć podreperowania budżetu NFZ, mam zamiar zaproponować aptekom inny niż dotychczas stosowany sposób wyceny leku recepturowego.
NFZ nalicza do zwrotu całą refundację za lek recepturowy, gdy jeden jego składnik jest lekiem gotowym nie wymienionym w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 24 kwietnia 2003 r. w sprawie wykazu leków, które mogą być traktowane jak surowce farmaceutyczne, wysokości opłaty ryczałtowej za leki podstawowe i recepturowe, ilości leku recepturowego, którego dotyczy opłata ryczałtowa oraz sposobu obliczania kosztu sporządzania leku recepturowego.
Nie znajduję uzasadnienia takiego postępowania, gdyż moim zdaniem do zwrotu można by naliczyć tylko ten konkretny lek gotowy dodany do recepty, czym także powinniśmy się zająć.
Uważam, że w związku z takim traktowaniem tego zagadnienia najlepiej będzie wprowadzić do aptek inny, bardziej uniwersalny i życiowy sposób wyceny leku recepturowego, który moim zdaniem jest zgodny z w/w rozporządzeniem, jednak ze względu na finansową powagę sprawy myślę, że warto uzyskać opinię Głównego Inspektora Farmaceutycznego lub Ministra Zdrowia.
Moim zdaniem, zaproponowany poniżej sposób jest jak najbardziej zgodny z w/w rozporządzeniem i rozwiązałby nasze kłopoty z NFZtem, przynajmniej w tym zakresie, a mianowicie:
1 - rozporządzenie mówi, które leki mogą być dodatkowo traktowane jako surowce farmaceutyczne by lek był sprzedawany pacjentowi na ryczałt.
2 - tak więc, apteka będzie zawsze pobierała ryczałt za wszystkie tak wycenione leki recepturowe.
3 - jeżeli jednak w skład recepty na lek zostanie wpisany lek gotowy (inny niż wymieniony w rozporządzeniu ) lub apteka sama skorzysta z leku gotowego zamiast z substancji recepturowej (np. zamiast kupować duże opakowanie Sir. Althae wykorzysta opakowanie mniejsze, będące lekiem gotowym, czy też skorzysta z gotowej Wody utlenionej zamiast kupować opakowanie Perhydrolu które się jak zwykle przeterminuje), leki te (składniki) nie zostaną uwzględnione w wycenie leku recepturowego refundowanego a zostaną doliczone pacjentowi za 100% odpłatnością.
Moim zdaniem taki sposób wyceny leku recepturowego jest zarówno zgodny z rozporządzeniem jak i bezpieczny dla apteki, gdyż nie dochodzi do marnotrawienia i przeterminowywania w recepturze wielu substancji zaś kontrole NFZ nie będą kwestionowały korzystania przy sporządzaniu leków z mniejszych opakowań leków gotowych.
W załączeniu przesyłam także propozycję zmian w/w rozporządzenia, które niebawem musi zostać aktualizowane, a taka zmiana dostosują je do dzisiejszych realiów pracy w aptece.
W załączeniu proponowane zmiany w rozporządzeniu.
Z uszanowaniem
dr n. farm. Stanisław Piechula
Prezes ORA w Katowicach