INFORMACJE
NIEDOZWOLONA działalność prowadzona w aptekach !
Szanowni Farmaceuci i Właściciele aptek (wszyscy). Proszę o zapoznanie się z poniższą informacją i wszystkimi pismami z załacznika, które Dotyczą niedozwolonych działań prowadzonych w aptekach.Nasz znak:OIAKat-1321-2005
Katowice 2005-12-09
Szanowni Państwo
Po otrzymaniu od Śląskiego Wojewódzkiego Inspektora Farmaceutycznego informacji w sprawie prowadzenia przez apteki niedozwolonych działalności, pragnę Państwu przypomnieć fragment art. 86 Prawa farmaceutycznego, który wyraźnie określa, czym jest i jaką działalność może prowadzić apteka:
1. Apteka jest placówką ochrony zdrowia publicznego, w której osoby uprawnione świadczą w szczególności usługi farmaceutyczne, o których mowa w ust. 2.
2. Nazwa apteka zastrzeżona jest wyłącznie dla miejsca świadczenia usług farmaceutycznych obejmujących: 1) wydawanie produktów leczniczych i wyrobów medycznych, określonych w odrębnych przepisach; 2) sporządzanie leków recepturowych, w terminie nie dłuższym niż 48 godzin od złożenia recepty przez pacjenta, a w przypadku recepty na lek recepturowy zawierający środki odurzające lub oznaczonej „wydać natychmiast” - w ciągu 4 godzin; 3) sporządzenie leków aptecznych; 4) udzielanie informacji o produktach leczniczych i wyrobach medycznych.
9. Minister właściwy do spraw zdrowia może określić, w drodze rozporządzenia, inne rodzaje działalności niż określone w ust. 2-4 i 8 związane z ochroną zdrowia dopuszczalne do prowadzenia w aptece.
Wszelkie dodatkowe czynności prowadzone w aptekach, są łamaniem Prawa farmaceutycznego, gdyż z ustawy wynika, że Minister właściwy do spraw zdrowia może określić, w drodze rozporządzenia, inne rodzaje działalności, skoro jednak takie rozporządzenie nie ukazało się, to żadne inne działalności nie są w aptekach dozwolone, na co Wojewódzki Inspektor Farmaceutyczny wyraźnie zwraca uwagę w załączonych pismach.
Z uwagi na powyższe uważam, że działania prowadzone w wielu aptekach, takie jak: - prowadzenia rejestracji, zapisów pacjentów lub zbierania danych (w tym danych osobowych) dla innych podmiotów, - promowania lub rozdawania produktów nie mogących być przedmiotem obrotu w aptece, - prowadzenia w aptece różnego rodzaju badań pacjentów, a także: - prowadzenia na terenie apteki działalności przez pracowników innych firm lub na ich zlecenie pracujących w zakresie odbiegającym od czynności dozwolonych w aptece, - prowadzenie programów (w tym tzw. lojalnościowych) należących do innych firm, - jak i inne podobne, są działaniami niedozwolonymi.
Proszę dostosować działalność swoich aptekach do obowiązującego prawa, gdyż prowadzenie w aptece niedozwolonej działalności może skutkować cofnięciem zezwolenia na prowadzenie apteki (na co wskazują pisma Inspekcji Farmaceutycznej), jak i skierowanie kierownika apteki do Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej.
Z uszanowaniem
dr n. farm. Stanisław Piechula
Prezes ORA w Katowicach