INFORMACJE
Kiedy lek recepturowy a kiedy gotowy. Cz. 1.
W załącznikach zamieszczam dość obszerną korespondencję prowadzoną przez OIA w Warszawie, która prawie ostatecznie wyjaśniła problem kwalifikacji leku jako lek recepturowy...Dla osób nie mających czasu podsumowałbym ja następująco:
jeżeli apteka realizując receptę na lek recepturowy wykonuje dodatkowe czynności związane z wykonaniem lub wydaniem tego leku, różne od prostego wydania pełnego opakowania zakupionego w hurtowni, to lek ten można traktować jako lek recepturowy refundowany.
Przykładem może tu być maść cholesterolowa, a mianowicie:
1 – jeżeli pacjent posiada receptę na ilość maści zgodną z opakowaniem zbiorczym, wydajemy całe opakowanie zbiorcze i lek będzie pełnopłatny,
2 – jeżeli pacjent posiada receptę na ilość maści różną od opakowania zbiorczego, to przygotowując ten lek do wydania staje się on lekiem recepturowym wydawanym jako lek refundowany.
Chcemy jeszcze uzyskać jasną odpowiedź jak postąpić, gdy lekarz wypisze na recepcie lek w ilości dostępnego leku gotowego, np. maść cholesterolową 120g. Powstaje wtedy pytanie: czy apteka może sama według własnego uznania zadecydować, czy w przypadku recepty lekarskiej na maść cholesterolową 120g, potraktować ją jako receptę na lek gotowy wydawany za 100% odpłatnością, czy też może przygotować w recepturze 120g maści cholesterolowej i wydać jako refundowany lek recepturowy?
Z uszanowaniem
Stanisław Piechula