img

Czy zwolnienie lekarskie przerywa urlop?

INFORMACJE

Czy zwolnienie lekarskie przerywa urlop?

Czy zwolnienie lekarskie przerywa urlop wypoczynkowy pracownika?



Urlop wypoczynkowy przerywa się tylko w 4 sytuacjach. Nie każda przyczyna usprawiedliwiająca nieobecność w pracy powoduje przerwanie urlopu wypoczynkowego. Przerwać rozpoczęty przez pracownika urlop i udzielić go w późniejszym czasie trzeba, wyłącznie gdy wystąpiła jedna z 4 okoliczności wyczerpująco wymienionych w Kodeksie pracy (art. 165 i 166 kp).



Są to:

1. czasowa niezdolność do pracy wskutek choroby,
2. odosobnienie w związku z chorobą zakaźną,
3. powołanie na ćwiczenia wojskowe albo na przeszkolenie wojskowe na czas do 3 miesięcy,
4. urlop macierzyński.

Przyczyny te odnoszą się do samego pracownika i nie obejmują opieki nad członkami rodziny.

Nie ma przeszkód prawnych, aby zastosować rozwiązanie korzystne dla pracownika i na jego prośbę przerwać urlop także w innych przypadkach, w tym również gdy pracownik otrzymał zwolnienie na opiekę nad dzieckiem. Dzięki temu będzie on mógł wykorzystać pozostałą część urlopu w bardziej dogodnym dla siebie czasie.

Przykład z życia

Pracownica otrzymała zwolnienie lekarskie z powodu chorego dziecka. W tym czasie przebywała na urlopie wypoczynkowym. Czy takie zwolnienie automatycznie przerywa rozpoczęty przez nią urlop? Jeśli nie, to czy pracodawca może sam, na prośbę pracownicy, przerwać urlop i pozwolić jej pójść na zwolnienie?

Zwolnienie na opiekę nad chorym dzieckiem (lub innym członkiem rodziny) automatycznie nie przerywa urlopu wypoczynkowego. Jednak na wniosek pracownika bądź za jego zgodą pracodawca może (ale nie musi) przesunąć urlop na termin późniejszy, by pracownik nie stracił możliwości wypoczynku.

Gdy urlop się nie zaczął, trzeba go przesunąć! W lepszej sytuacji jest pracownik, którego dziecko zachorowało jeszcze przed rozpoczęciem urlopu. Z powodu zwolnienia na dziecko urlop w ogóle się nie zacznie, nawet jeżeli już podpisano pracownikowi kartę urlopową. W takim przypadku pracodawca ma obowiązek przesunąć urlop na później. Udzielenie w innym terminie jeszcze nierozpoczętego urlopu wymuszają bowiem wszelkie przyczyny usprawiedliwiające nieobecność w pracy. A zatem nie tylko choroba samego pracownika, lecz także konieczność sprawowania przez niego opieki nad chorym dzieckiem.


Komentarze

Nadchodzące szkolenia

Ostatnie ogłoszenia

Newsletter

Zapisz się aby otrzymywać informacje na bieżąco.