2020-03-20
Środki do dezynfekcji

W związku z licznymi zapytaniami pojawiającymi się w środowisku farmaceutycznym związanymi z poprawnym dysponowaniem środkami do dezynfekcji osobistej jak i powierzchni roboczych wyjaśniam, że w związku z wysokim stopniem zagrożenia epidemicznego, a także okresowymi brakami w dostawach środków do dezynfekcji, należy wymienione środki wydawać w opakowaniach własnych w przypadku aptek szpitalnych, bądź dostarczonych przez pacjenta w przypadku aptek otwartych.

Opakowania dostarczane przez pacjentów powinny być starannie umyte i nie zawierać zanieczyszczeń mechanicznych, nie jest koniecznym dodatkowe wyjaławianie ich w np. we wrzącej wodzie.

Istotnym wydaje się również sprawa odpowiedniego oznakowania wydawanego środka, tutaj sposób postępowania jest taki sam jak w przypadku leku recepturowego, należy podać skład lub przynajmniej główny składnik i jego procentowość.

Należy pamiętać o koniecznym przekazywaniu informacji pacjentom o możliwości jedynie stosowania zewnętrznego wydawanych preparatów do dezynfekcji w pojemnikach własnych.

Dopuszczalne i jak najbardziej prawidłowe jest fasowanie środków dezynfekcyjnych na poziomie apteki szpitalnej gdyż jest to jedyne miejsce w szpitalu do tego przeznaczone i uprawnione.

Absolutnie niedopuszczalne jest wykonywanie powyższych działań w przypadku firm sprzątających, które obecnie bardzo często zajmują się obok sprzątania dystrybucją środków dezynfekcyjnych na terenie szpitala.

Przypomina się również o prawidłowym opisaniu wydawanych fasowanych pojemników ze środkami dezynfekcyjnymi, które muszą koniecznie zawierać datę napełnienia.

Z uwagi na obecną sytuację epidemiczną zaleca się zwiększony nadzór nad preparatami do dezynfekcji rąk w dozownikach umieszczonych przed wejściem na oddziały, w celu zabezpieczenia ciągłości procedur, jednocześnie przypominając, że skuteczna dezynfekcja rąk wiąże się z przynajmniej 30 sekundowym wcieraniem środka dezynfekcyjnego w powierzchnię rąk.

dr farm. Marcin Cichoń
specjalista z farmacji szpitalnej

Autor: Marcin Cichoń
chevron_left
18
10.2021
chevron_right
Subskrybuj
chevron_right
Powrót do góry