UPRAWNIENIA DODATKOWE
Uprawnienie S - Senior, czyli osoba która skończyła 75 lat
Uprawnienia S na recepcie nie możemy uzupełnić, nie weryfikujemy i nie potwierdzamy tego uprawnienia. Przekazujemy je na recepce tak jak zostało wpisane przez lekarza lub pielęgniarkę. Nie możemy również wystawiać recept pro autore/familia z tym uprawnieniem.
Dokładnie określa to Ustawa z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.
Art. 43a.
- Świadczeniobiorcom, po ukończeniu 75. roku życia, przysługuje bezpłatne zaopatrzenie w leki, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyroby medyczne określone w wykazie, o którym mowa w art. 37 ust. 1 ustawy o refundacji, ustalonym w sposób określony w ust. 2, na podstawie recepty wystawionej przez lekarza lub pielęgniarkę udzielających świadczeń opieki zdrowotnej w ramach umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej albo lekarza posiadającego prawo wykonywania zawodu, który zaprzestał wykonywania zawodu i wystawił receptę dla siebie albo dla małżonka, osoby pozostającej we wspólnym pożyciu oraz krewnych lub powinowatych w linii prostej, a w linii bocznej do stopnia pokrewieństwa między dziećmi rodzeństwa.
1a. Bezpłatne zaopatrzenie, o którym mowa w ust. 1, przysługuje również na podstawie recepty wystawionej w postaci elektronicznej przez:
1) lekarza lub pielęgniarkę udzielających świadczeń opieki zdrowotnej:
a) w ramach umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej lub
b) z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej w ramach umowy, o której mowa w art. 159a;
2) lekarza udzielającego świadczeń opieki zdrowotnej:
a) w ramach umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej z zakresu leczenia szpitalnego lub
b) z zakresu leczenia szpitalnego w ramach umowy, o której mowa w art. 159a – w związku z zakończeniem leczenia szpitalnego.
Podsumowując:
Recepty z S mogą wystawiać lekarze rodzinni (pielęgniarki), specjaliści, lekarze wypisujący pacjenta ze szpitala i lekarze, którzy już nie pracują, a wystawiają recepty pro autore/familia. Oni też ponoszą odpowiedzialność za wpisanie tego uprawnienia.
Opracowanie zostało przygotowane przez mgr farm. Hannę Mączyńską-Małozięć.
Kontakt: maczynska-maloziec.hanna@slaskaoia.pl
Stan prawny: 16.07.2021 r.