KLIMA Piotr
Spotkanie przedwyborcze do Izby Aptekarskiej - 2011-07-19
Poniżej zaproszenie na spotkanie przedwyborcze do Izby Aptekarskiej, które odbędzie się 19 lipca (wtorek) o godz. 16.00 w siedzibie ŚIA, przy ul. Krynicznej 15.Szanowni Państwo, Koleżanki i Koledzy Farmaceuci.
Przed nami jeden z ważniejszych okresów działalności samorządu zawodowego. Wiąże się on z przeprowadzeniem wyborów do wszystkich organów Izby.
Już za cztery miesiące będziemy mogli - wszyscy członkowie Izby wziąć udział w wyborach i skorzystać z naszego czynnego i biernego prawa wyborczego. Ten jeden raz na 4 lata mamy realny wpływ na wybór organów Izby zarówno na szczeblu Okręgu jak i w NRA. To dobrodziejstwo demokracji nie tylko pozwala nam dokonać wyborów, ale również rozliczyć mijającą kadencję i wytyczyć kierunki działania nowej.
Nasz samorząd określony ustawą z 1991r. istnieje już 20 lat. W tym czasie zebraliśmy masę doświadczeń. Naszą wspólną mądrością jest wykorzystać tę wiedzę i przeprowadzić wybory na miarę wielkości i potrzeb naszego zawodu z szacunkiem dla jego pięknej historii i tradycji.
Jest rzeczą naturalną w demokracji, że wybory i prace merytoryczne poprzedzone są kampanią wyborczą, która w naszej Izbie już się rozpoczęła.
Pragnąc spowodować, aby przebiegała ona w warunkach pełnej jawności i uczciwości, a jednocześnie w atmosferze koleżeńskości, ze zrozumieniem jej wagi, zaproponowałem na ostatnim posiedzeniu Okręgowej Rady Aptekarskiej w dn. 5 lipca abyśmy podjęli działania w kierunku jak najlepszego przeprowadzenia kampanii i samych wyborów.
Jest sprawą wiadomą, że z pozycji większości aptekarzy wiedza na ten temat jest dość skąpa.
Członkowie zawodu wybierają swoich przedstawicieli i wierzą, że powierzone mandaty będą jak najlepiej wykorzystane dla dobra zawodu. Później często są zawiedzeni, ale nie mają możliwości zmienić stanu rzeczy, nie wierzą w możliwość pozytywnych zmian, stają się sfrustrowani lub obojętni.
Ważnym jest abyśmy osobom zainteresowanym udziałem w akcie wyborczym zarówno tym, którzy będą kandydować na określone funkcje jak i tych których aktywność ograniczy się do głosowań i dyskusji przypomnieli podstawowe wiadomości w tym zakresie. Zachodzi pytanie: jak to zrobić ?
Wydaje się, że ważnym jest, aby przypomnieć przepisy, regulamin wyborczy, podać wszystkie terminy i miejsca związane z wyborami, zaprezentować ich organizatorów, omówić organizację wyborów w Okręgach i NRA.
Warto uświadomić zainteresowanym z czym wiąże się wyrażenie zgody na kandydowanie, a w przypadku bycia wybranym jakie są obowiązki i prawa, zakres odpowiedzialności, kompetencji, uprawnień itd., w zależności od powierzonej funkcji.
Bywa, że po wyborach niektórzy są zaskoczeni ile praca funkcyjna zajmuje czasu, jak każe się mocno angażować, nieraz podejmować trudne i odpowiedzialne, a bywa że i niepopularne decyzje. Kandydat do władz Izby powinien wiedzieć co z finansami na działalność ? Na co idą składki członkowskie. Jakie są inne źródła finansowania. Czy do władz warto kandydować dla korzyści osobistej czy dla satysfakcji, że ma się okazję coś dobrego dla zawodu i jego członków zrobić.
Byłoby korzystnym abyśmy opracowali wzorcowy model działacza Izby jak również jej organów.
Warto już teraz zadać sobie pytania: jakimi walorami powinien cechować się prezes, zastępcy, sekretarz, skarbnik i członkowie Rady, członkowie Komisji Rewizyjnej, Rzecznik Odpowiedzialności Zawodowej, członkowie Sądu Koleżeńskiego.
Jak ma pracować administracja - Biuro Izby ?
Określmy pewne kryteria, zróbmy charakterystykę osoby funkcyjnej. Na razie chodzi o sprawy modelowe. Do tego możemy dopasowywać nasze kandydatury, a również sami się przymierzyć, czy pasujemy do takiego oczekiwanego przez środowisko zawodowego wizerunku.
Takie sprawy: jak będziemy w kampanii wyborczej ze sobą rozmawiać, jaki będzie poziom i treść dyskusji, jak ma prawidłowo przebiegać Walne Zgromadzenie Sprawozdawczo-Wyborcze, to pytania na które powinniśmy sobie odpowiedzieć w najbliższych miesiącach.
Tych zagadnień jest cała masa. Dotyczą one m.in. takich spraw jak odpowiedzialność indywidualna i zbiorowa, lojalność, odpowiedzialność w wypowiedziach i głosowaniach, w jakiej roli do Izby występuje jej Członek, czy petenta, czy osoby dla której jest ta Izba. Czy może liczyć w sytuacjach trudnych na pomoc i w jakim zakresie. Czy każdy powiat powinien mieć przynajmniej jednego reprezentanta w Okręgowej Radzie Aptekarskiej, czy mają to być osoby mieszkające najbliżej siedziby Izby ? Reprezentacja OIA, itd.
Jednym z najtrudniejszych problemów przy wyborach jest bardzo słaba znajomość osób kandydujących. Niektórych poznajemy nagle w dniu wyborów i nie potrafimy wyrobić sobie o nich zdania. Bywa, że kandydat ma wszelkie predyspozycje, mądrze i odpowiedzialnie przedstawia swoje argumenty, świetnie się prezentuje, a jednak w wyborach nie ma szans, bo po prostu prawie nikt go nie zna i wyborcy nie chcą zaryzykować oddania swojego głosu na osobę której wcześniej nie znali, o której nawet nie słyszeli. Szkoda tych zmarnowanych okazji niezaangażowania przez Izbę takich ludzi. Znajomość aptekarzy ogranicza się często do najbliższego sąsiedztwa miejsca pracy, do dawnej grupy studenckiej (ale nie już roku).
W miarę znani są też niektórzy działacze Izby z periodyków. Dlatego też stwórzmy warunki aby w czasie kampanii wyborczej osoby, które chcą podjąć działalność w samorządzie mogły się zaprezentować i aby mogła odbyć się społeczna dyskusja nt. ich kandydatur. Zakładam, że będzie to prowadzone w sposób godny i kulturalny.
Cieszę się, że mój wniosek i argumentacja zostały przyjęte przez Radę, która zaakceptowała wniesione przeze mnie propozycje.
W tej sytuacji zaproponowałem organizację cyklu spotkań (min. raz w miesiącu) poświęconych ww. sprawom.
Rozpocznie się on pierwszym spotkaniem na którym określimy nasze dalsze prace .
Serdecznie zapraszam wszystkie osoby zainteresowane tematem oraz odpowiedzialne za przeprowadzenie wyborów na spotkanie robocze w dniu 12 lipca (wtorek) o godz. 10.00, a osoby, które nie mogą wziąć udziału do południa, zapraszam w kolejnym tygodniu 19 lipca (wtorek) o godz. 16.00 do siedziby ŚIA, przy ul. Krynicznej 15. Czas trwania spotkania: ok. 3h.
Jeśli okaże się, że spotkanie te cieszą się dużym zainteresowaniem, a trudnością jest zbyt daleki dojazd, to możemy je powtarzać również w innych miastach, np. w Rybniku, obejmując powiaty: rybnicki, raciborski, żorski, wodzisławski i jastrzębski.
Serdecznie zapraszam do przesyłania swoich uwag i propozycji w ww. sprawie do Izby oraz twórczy udział w dyskusji na naszej stronie internetowej.
Apeluję i proszę o możliwie jak najszersze zainteresowanie zbliżającymi się wyborami.
Pozdrawiam najserdeczniej
Piotr Klima, wiceprezes ŚORA
Kontakt:
kom.: 501-088-491
e-mail: klimafarm@wp.pl