NOWAK Damian
Apel do Aptek dot. leku Acodin, Acatar i in. [ 2010.06.02 ]
http://www.youtube.com/watch?v=fYkTgJF9p0U http://www.youtube.com/izbaaptekarska Uczulam Państwa na problem wydawania z Aptek zwiększonej ilości opakowań leków typu Acodin, Tussidex, Tussal, DexaCaps, Acatar, Sudafed, Disophrol, Cirrus, Tabcin, Clarinase, Modafen i in.(niektóre z nich zawierające w swoim składzie prekursory grupy I-R). Często zdarza się tak, że są one wyłudzane z Aptek i kupowane w innych celach niż lecznicze, a stosowane w większych dawkach niż terapeutyczne mogą wyrządzić krzywdę!
Nie warto rozpisywać się nad sposobem odzyskiwania pseduoefedryny i dekstromorfanu (dxm) z tych preparatów, bo wszyscy wiemy jak ten proces jest prosty. Wiemy również jak wielkie szkody, zwłaszcza u młodych pacjentów Naszych Aptek mogą wywołać niewłaściwie zastosowane te substancje. Naszym orężem w walce z plagą może być np. zwykłe proponowanie zamienników, gdy mamy uzasadnione podejrzenie przy okienku, że lek/substancja jest pozyskiwana w innym celu niż leczniczym.
Działaniem farmaceutycznym jest przypominanie i informowanie pacjentów, że wszystkie leki wydawane z Apteki bez recepty mamy obowiązek wydawać w dawkach terapeutycznie doraźnych. Postępowanie takie ze strony Aptek nosi nazwę Opieki Farmaceutycznej.
Apteki nie powinny sprzedawać więcej niż 2 op. jednemu pacjentowi przytoczonych powyżej grup leków bez recepty, które potencjalnie mogą być wykorzystane, jako półprodukty w procesach chemicznych prowadzących do uzyskania o wiele silniejszych substancji uzależniających, używek bądź narkotyków.
Pragnę również Państwu przypomnieć, że o próbach kupowania większej ilości w/w leków należy informować Inspekcję Farmaceutyczną. Działa również system monitoringu rozchodu tych substancji (będących prekursorami grupy I-R) poprzez Hurtownie Farmaceutyczne.
Z poważaniem!
mgr farm. Damian Nowak
członek Rady i Prezydium Śląskiej Izby Aptekarskiej w Katowicach