INFORMACJE
Nowy Rok w aptekach – co nas czeka w farmacji w 2025 roku?
Zbliżający się Nowy Rok jak zwykle przynosi szereg zmian, które odmienią codzienność pracy w farmacji i funkcjonowanie aptek. Przed nami czas dynamicznych transformacji, szczególnie w obszarze przepisów prawnych oraz wymagań które muszą spełnić apteki. Warto przygotować się na nowe wymogi, ale także spojrzeć w przyszłość, by zrozumieć, jakie zmiany mogą wkrótce stać się częścią naszego zawodowego życia.
Poniżej znajdziecie Państwo zestawienie najważniejszych zmian, które zostały zaplanowane, oraz prognozy dotyczące tego, co może nas spotkać w nadchodzącym roku. O części z nich będziemy informować w szczegółowych komunikatach bliżej terminu ich wejścia w życie.
Zmiany zaplanowane:
Nowa kwota ryczału za lek robiony – od 1.01 ryczał wynosił będzie 23,30, zmiana wynika ze zmiany kwoty minimalnego wynagrodzenia z którym to powiązana jest opłata za lek robiony. Należy pamiętać, ze od 1.07 czekają nas też kolejne zmiany w zakresie limitów dla substancji czynnych wykorzystywanych w recepturze.
Od 1.01, poza standardową zmianą list refundacyjnych, zmienią się także urzędowe marże – wynika to z nowelizacji Ustawy refundacyjnej wprowadzonej jeszcze w 2023 roku. 1.01.2025 był przewidzianym wtedy terminem drugiego etapu zmian marż urzędowych. Co do zasady marże wzrastają o 0,10zł dla każdego przedziału marżowego w tabeli marż. Systemy apteczne powinny być przygotowane do tego i zmiany wprowadzić automatycznie.
Nowe obowiązki i przywileje dla techników. Rok 2025 to pierwszy rok obowiązywania okresu szkoleniowego dla techników farmaceutycznych, którzy uzyskali w mijającym roku wpis do rejestru osób wykonujących niektóre zawody medyczne. Dla osób tych ustawa przewiduje również urlop szkoleniowy.
Zgodnie z komunikatem Prezesa URPL 1.06.2025 jest dniem wejścia w życie wymagań określonych w Suplemencie 2024 do Farmakopei Polskiej wydanie XIII w zakresie wymagań narodowych (uzupełnienie monografii „Leki sporządzane w aptece”) oraz „Wykaz dawek” i „Wykaz substancji bardzo silnie działających, silnie działających oraz środków odurzających”
Monitoring temperatur – 3.12.2025 jest końcem okresu przejściowego na wprowadzenie systemu do monitorowania temperatur w aptece. Rozporządzenie w sprawie podstawowych warunków prowadzenia apteki z 2022 roku wprowadziło ten obowiązek, jednak do tej pory obowiązywał okres przejściowych. Zbliżaj się jednak jego koniec i wszystkie apteki będą miały obowiązek wprowadzić tego typu rozwiązania.
Z dniem 1.10.2025 rusza w Polsce system kaucyjny którego, według obecnych zapisów, mają być również apteki w zakresie suplementów diety.
Zapowiadanymi zmianami, które mogą mocno wpłynąć na pracę aptek jest Ustawa o receptach, która ma powstać jako wynik prac Zespołu ds. preskrypcji i realizacji recept. Jedną z szeroko proponowanych zmian jest umożliwienie realizacji rozpoczętej recepty w innej aptece, ale także dalsze uszczelnienia w zakresie preskrypcji leków robionych. Obecnie czekamy na projekty ustaw w tym zakresie.
Czekamy również na dalsze losy Ustawy nadającej farmaceutom możliwość wystawiania recept refundowanych na szczepionki ale także umożliwiającej wystawianie recept pro auctore/familiae z uprawnieniem „S”
O wszelkich zmianach będziemy dodatkowo informować.
Szanowni Państwo, korzystając z okazji chciałem życzyć Szczęśliwego Nowego Roku, niech przyniesie Państwu zdrowie, radość i mnóstwo sukcesów, zarówno w życiu osobistym, jak i zawodowym.
Z poważaniem
mgr farm. Paweł Sapiński
Wiceprezes Rady Śląskiej Izby Aptekarskiej