ŚLĄSKA IZBA APTEKARSKA
W KATOWICACH

XXXVII Posiedzenie ORA IV Kadencji.

Data dodania: 2013-11-20
Wyciąg z protokołu z 37 posiedzenia Okręgowej Rady Aptekarskiej w Katowicach IV kadencji, dnia 9 stycznia 2007 roku.


1. Posiedzenie ORA, otworzył Prezes ORA w Katowicach dr Stanisław Piechula. Po powitaniu zebranych Prezes zaproponował porządek posiedzenia. Porządek obrad został przyjęty.

2. ORA, jednogłośnie przyjęła protokoły z 36 posiedzenia ORA oraz 50 i 51 posiedzenia Prezydium ORA.

3. Prezes ORA przypomniał, że na spotkaniu Prezesów ORA z GIF, dyskutowano problem opiniowania kandydatów na stanowiska kierowników aptek. Prezes ORA zapoznał także Radę z procedurą opiniowania kandydatów na stanowisko kierownika apteki w SIA i proponowanymi zmianami oraz wzorami dokumentów, które otrzyma do podpisu kandydat na kierownika apteki (zobowiązanie do przestrzegania przepisów prawnych, oświadczenie o niekaralności, aneks do umowy o pracę z właścicielem apteki-propozycja do podpisania) oraz zestawem pytań do przeprowadzenia rozmowy wyjaśniającej (kwestionariusz). W treści pytań w kwestionariuszu, Prezes ORA zaproponował dwie istotne zmiany. Pierwsza z nich to pytanie, ile kandydat ma zaliczonych szkoleń ciągłych wraz z koniecznością przedstawienia do wglądu, karty szkoleń z wpisanymi szkoleniami. Druga to pytanie, czy kandydat wie, jakim zespołem będzie kierował w przyszłym miejscu pracy. Koniecznym stanie się przedstawienie spisu magistrów farmacji, którzy muszą zapewnić fachową obsadę personelu w godzinach czynności apteki oraz harmonogram ich pracy w aptece. Uzyskane odpowiedzi i ich udokumentowanie, będą miały zasadnicze znaczenie dla uzyskania pozytywnej opinii prawidłowego prowadzenia apteki. Prezes ORA poinformował też Radę, że kandydaci na kierownika apteki otrzymują w biurze Izby pismo gratulacyjne w związku z podjęciem się funkcji kierownika apteki oraz zestaw informacyjny – prawa i obowiązki oraz teleinformator. ORA zaakceptowała w całości przedstawione propozycje przygotowane przez Prezesa ORA. Materiał dotyczący procedury wydawania rękojmi należytego kierowania apteką wraz z zestawem pytań do przeprowadzenia rozmowy wyjaśniającej, zostanie zamieszczony na stronie internetowej ŚIA. Kolejnym dyskutowanym tematem był sposób przeprowadzania rozmów wyjaśniających. Dr Andrzej Deląg zaproponował odejście od dotychczasowego sposobu przeprowadzania rozmów jednoosobowo przez któregoś z Prezesów lub członków Rady i zaproponował powołanie 3 osobowych zespołów. Prezes ORA zwrócił uwagę, że szczególnie w sytuacji 7 dniowego terminu wydania zaświadczenia, mogą być problemy z zebraniem zespołu. Prezes ORA stwierdził, że każdy członek Rady może przyjść i uczestniczyć w rozmowie. Wystarczy tylko zgłosić w biurze ŚIA ochotę do wzięcia udziału w przeprowadzeniu rozmowy wyjaśniającej. Biuro poinformuje o terminie i godzinie planowanej rozmowy z konkretnym kandydatem. Z kolei mec. Krystian Szulc zgłosił uwagę, żeby zespołów używać tylko wtedy, gdy podejrzewamy, że wydana opinia może być negatywna. Ponadto radca prawny ŚIA ostrzegł, opierając się na przykładzie izby radców prawnych, że sprawdzanie w czasie rozmowy wiedzy merytorycznej jest nielegalne (kandydaci posiadają PWZ). W trakcie przeprowadzanych rozmów z kandydatami trzeba się ściśle trzymać zasad ustawowych. Radca prawny Izby zwrócił też uwagę, że zaświadczenie jest aktualne na dzień wydania zaświadczenia.
Na obecnym posiedzeniu do prac w zespołach udział zgłosili: dr Stanisław Piechula, dr Andrzej Deląg, mgr Ryszard Jasiński, mgr Krzysztof Majka, mgr Lidia Wolnicka-Morawiec, prof. Dionizy Moska, dr Joanna Podleska, mgr Danuta Szydłak. ORA uznała temat za przedyskutowany i zaakceptowała sposób i tryb postępowania przy wydawaniu kandydatom na stanowisko kierownika apteki stosownej opinii lub zaświadczenia.

4. Opiniowanie:

4a. ORA jednogłośnie zaopiniowała pozytywnie wnioski dotyczące możliwości pełnienia funkcji kierownika apteki po ukończeniu 65 roku życia:

– mgr farm. Jolanty Stechman w aptece ogólnodostępnej pod nazwą „Złota Jesień” w Zabrzu ul. Jordana 86
– mgr farm. Elżbiety Jasina w aptece ogólnodostępnej pod nazwą „Św. Barbary” w Sosnowcu ul. Ogrodowa 1

W/w przedstawiły zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do dalszej pracy na stanowisku kierownika apteki.

4b. Po przeprowadzeniu przez Prezesa ORA dr Stanisława Piechulę i Zastępcę Prezesa ORA dr Andrzeja Deląga rozmów z kandydatami, ORA zaopiniowała pozytywnie na stanowisko kierownika apteki ogólnodostępnej następujące kandydatury:

- mgr farm. Katarzyny Kandziora, w aptece „VITALIS” w Katowicach ul. Żelazna 1, w związku z wnioskiem o udzielenie zezwolenia na prowadzenie apteki złożonym przez Panią Bogumiłę Cabak, Pana Tomasza Cabak,

- mgr farm. Adriany Potrackiej, w aptece „VIVAX II” w Wodzisławiu Śląskim ul. Ks. Kubsza 2a, w związku z wnioskiem o udzielenie zezwolenia na prowadzenie apteki złożonym przez Panią Halinę Zięba,

- mgr farm. Iwony Kaszub, w aptece ogólnodostępnej w Pyskowicach ul. Rynek 13, w związku z wnioskiem o udzielenie zezwolenia na prowadzenie apteki złożonym przez Panią Agnieszkę Szwaja, Pana Krzysztofa Każnica, Panią Ewę Bartosz.

- mgr farm. Marcina Pilch, w aptece „Na Złotym Rogu II” w Chorzowie ul. Wolności 68, w związku z wnioskiem o udzielenie zezwolenia na prowadzenie apteki złożonym przez Apteka na Złotym Rogu Marcin Pilch, Katarzyna Roos-Pilch Spółka Jawna z siedzibą w Chorzowie.
Ponadto w związku z uzupełnieniem dokumentacji wniosku o zaświadczenie z krakowskiej OIA o niekaralności kandydatki, ORA zaopiniowała pozytywnie na stanowisko kierownika kandydaturę:

- mgr farm. Urszuli Kocjan, w aptece ogólnodostępnej o nazwie „Rodzinna” w Dąbrowie Górniczej ul. Mickiewicza 6, w związku z wnioskiem właściciela apteki o zmianę na stanowisku kierownika apteki.

Wszystkie powyższe uchwały zostały podjęte jednogłośnie.

4c. ORA jednogłośnie zaopiniowała pozytywnie, przesłany projekt załącznika do Zarządzenie Prezydenta Miasta Mysłowice w sprawie zmiany rozkładu godzin pracy aptek ogólnodostępnych działających na terenie miasta Mysłowice w 2007 roku.

4d. ORA, jednogłośnie, zaopiniowała pozytywnie:

- aptekę „EVITA” mgr farm. Ewa Ptasik-Wójcik w Bojszowach ul. Św. Jana 74,

jako aptekę szkoleniową, do której mogą być kierowani studenci V roku Wydziału Farmaceutycznego na odbycie 6-miesięcznych praktyk zawodowych.

5. Prezes ORA przypomniał, że Zjazd Delegatów w 2005 roku podjął decyzję, że kolejny Okręgowy Zjazd Delegatów (OZD) ma się odbyć dopiero po zakończeniu bilansu finansowego ŚIA za dany rok. W związku z taką uchwałą Zjazdu, w 2006 roku nie odbył się roczny OZD. Z uwagi na konieczność zawiadomienia delegatów o terminie kolejnego Zjazdu, trzeba na obecnym posiedzeniu podjąć uchwałę w sprawie zwołania OZD. ORA jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie zwołania w I połowie marca 2007 roku XIII Okręgowego Zjazdu Delegatów. Dokładny termin, miejsce Zjazdu oraz program Zjazdu ustali Prezydium ORA. Prezes ORA podkreślił, że będzie to ostatni Zjazd z udziałem delegatów wybranych na IV kadencję. Ostatnie spotkanie ze „starymi” delegatami odbędzie natomiast w czasie Wiosennych Targów Farmaceutycznych w maju 2007 roku. Na podstawie doświadczeń z upływającej kadencji, delegaci zostaną poproszeni o propozycje, co zmienić w przyszłej kadencji.

6. Jako wstęp do dyskusji Prezes ORA omówił aktualny stan prac Sejmu nad nowelizacją ustawy Prawo farmaceutyczne (Pf). Dr Stanisław Piechula poinformował, że ciągle nie rozstrzygnięty jest problem aptek internetowych, a bardzo aktywnie działają zwolennicy tej formy sprzedaży leków. Mec. Krystian Szulc podkreślił, że w UE nie istnieje przepis zabraniający danemu państwu, ustanowić przepisami prawnymi, zakaz sprzedaży internetowej. Niezależnie jednak od decyzji Sejmu w sprawie internetowej sprzedaży leków, radca prawny Izby sugeruje żeby się nie poddawać i podjąć w ŚIA działania uniemożliwiające sprzedaż internetową leków. Z kolei Prezes ORA zwrócił uwagę, że uaktywniło się też lobby przeciwników zapisów dotyczących geografii i demografii aptek. Wejście w życie geografii i demografii aptek napotyka na duże problemy. Niezależnie od uregulowań prawnych, które będą zawarte w znowelizowanym Pf Prezes ORA zwrócił uwagę, że musimy sobie pomóc sami w jakikolwiek sposób. Taki też jest cel inicjatywy Prezesa ORA dotyczącej obrony indywidualnego aptekarstwa. Prezes ORA złożył członkom Rady propozycję skierowania do hurtowni farmaceutycznych, z którymi współpracują, przygotowanych wspólnie z radcą prawnym Izby mec. Krystianem Szulcem tekstów zobowiązania i umowy mających na celu wzajemne zabezpieczenie się przed konkurencyjną działalnością w zakresie detalicznej dystrybucji produktów leczniczych w odległości nie bliższej niż 3000 metrów. Propozycja zostanie także skierowana do wszystkich właścicieli aptek. Dr Stanisław Piechula rozpropaguje inicjatywę także poprzez NRA, inne ORA oraz czasopisma farmaceutyczne. Prezes ORA swoją propozycję najpierw skierował do członków Rady, ponieważ dobrze by się stało, gdyby Rada wspólnie wystąpiła do hurtowni, z którymi współpracują apteki będące własnością członków Rady, z pismem przewodnim i załączonymi zobowiązaniami i umowami. Korzystnym byłoby, aby pisma dotarły w jednej kopercie z ŚIA. Wysyłanie propozycji podpisania zobowiązania lub umowy, do danej hurtowni pozwoli poznać prawdziwe intencje i zamiary poszczególnych hurtowni oraz zapewni szczerość i jawność w prowadzonej przez hurtownię polityce wobec indywidualnych aptek. Po zapoznaniu się z uzasadnieniem inicjatywy i treścią przygotowanych przez Prezesa ORA materiałów, zdecydowana większość członków Rady reprezentujących swoje apteki, zdecydowała się wysłać do hurtowni pismo przewodnie wraz z załączonymi w celu podpisania, zobowiązaniami i umowami.

7a. Prezes ORA poinformował, że wreszcie rozwiązano wątpliwości dotyczące sposobu wydawania leków dopuszczonych do obrotu na podstawie decyzji Rady UE bądź KE inwalidom wojennym i pozostałym osobom wymienionym w art. 46 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Sprawę udało się wyjaśnić m.in. dzięki działaniom ŚIA, która wystosowała w tej sprawie pismo do Prezesa NFZ z prośbą o zajęcie jednoznacznego stanowiska. W/w osobom leki mogą być wydawane bezpłatnie. Stosowną wykładnię przepisów w tym zakresie wydało Rządowe Centrum Legislacyjne. Przekazując tę informację do OW NFZ, Prezes Centrali NFZ dr Andrzej Sośnierz zwraca jednocześnie uwagę, że musi nastąpić zmiana w zasadach importu docelowego niektórych leków (konieczność wstrzymania refundacji).

7b. OROZ ŚIA w Katowicach poinformował Radę, że skierował do OSA w Katowicach wnioski o ukaranie trzech magistrów farmacji.

7c. Prezes ORA poinformował, że opracowuje nową stronę internetową ŚIA. Strona internetowa będzie stylizowana na sztandar ŚIA. Ponadto strona będzie zawierała nowe elementy i mechanizmy funkcjonowania, przez co stanie się bardziej nowoczesna i czytelna.

8a. Prezes ORA poinformował, że Śl.WIF zwrócił uwagę, że w poszczególnych miastach nie działają sieci telefonogramów. Z praktyki wynika, że w celu szybkiego przekazywania pilnych informacji, taka sieć powinna działać w każdym mieście. Dr Izabela Majewska poprosiła ŚIA o zajęcie się utworzeniem lub odtworzeniem sieci telefonogramów. Dr Stanisław Piechula podkreślił, że sprawa nie jest łatwa do zrealizowania, ale stwierdził, że należy podjąć próbę załatwienia problemu w oparciu o telefony stacjonarne aptek oraz telefony komórkowe kierowników i właścicieli aptek. ŚIA skieruje do aptek pismo z prośbą o przesłanie do biura Izby, aktualnych numerów telefonów stacjonarnych, komórkowych i adresów e-mail. Mając już powyższe informacje ŚIA spróbuje skoordynować tworzenie sieci telefonogramów w poszczególnych miastach lub rejonach.

8b. Prezes ORA poinformował, że ponownie wysłano do Śl. UW 4 wnioski, uzupełnione o nowe uzasadnienie, dotyczące nadania orderów i odznaczeń. Jednocześnie Prezes poprosił o jak najszybsze dostarczenie do biura Izby kolejnych uzupełnionych wniosków. Ze swej strony dr Stanisław Piechula zobowiązał się pilotować wnioski przesłane przez ŚIA.

8c. Prezes ORA poinformował, że 15 grudnia 2006 roku w Izbie odbyło się spotkanie w sprawie sprzedaży leków za 1 grosz, z przedstawicielami aptek z Katowic i Chorzowa prowadzących tę formę działalności. Niestety w spotkaniu, pomimo zaproszenia, nie wziął udziału nikt z EuroAptek. Na spotkaniu, po przedstawieniu wszystkich argumentów i przedyskutowaniu sytuacji ustalono, że wszystkie apteki z Katowic i Chorzowa wycofają się ze stosowania promocji za 1 grosz. Wstępnie ustalono 15 stycznia 2007 roku, jako datę zakończenia promocji. Warunkiem porozumienia jest jednak to, żeby z procederu wycofały się również apteki sieci EuroApteka. Z powodu nieobecności przedstawiciela sieci EuroApteka, ostateczna decyzja wyjścia z akcji leków za 1 grosz została uzależniona od rozmów i decyzji EuroAptek. W tej sytuacji ustalono, co dodatkowo potwierdziło Prezydium ORA, że jeżeli nie uda się uzyskać pozytywnego stanowiska EuroAptek w powyższej sprawie, to ŚIA przygotuje i udostępni aptekom dokładne opracowanie dotyczącego możliwości sprzedaży leków za 1 grosz. Decyzja o wykorzystaniu takiego opracowania należy do aptek, w pobliżu których działa apteka prowadząca akcję za 1 grosz. Prezes ORA zaznaczył jednak, że obecnie trudno sprawdzić, czy przygotowywane opracowanie spełnia wymogi zgodności z przepisami prawa. Temat jest jeszcze sprawdzany. Mgr Grzegorz Zagórny zwrócił uwagę, że jeżeli ŚIA opublikuje instruktaż, to tym samym przejdzie na drugą a stronę barykady. Mgr Grzegorz Zagórny podkreślił, że NFZ też monitoruje temat, ale musi to potrwać. OW NFZ prowadzą nowe analizy, które dopiero za jakiś czas dotrą do Centrali NFZ. Dopiero wtedy będzie możliwe przedstawienie stanowiska NFZ w sprawie sprzedaży leków za 1 grosz. Prezes ORA z kolei przedstawił Radzie, zebrane ulotki reklamujące sprzedaż leków za 1 grosz w EuroAptekach zostały skierowane go GIF a zostaną jeszcze skierowani do OROZ. Jeżeli po przeprowadzeniu przez OROZ, postępowania wyjaśniającego wnioski zostaną skierowane do OSA, a Sąd uzna ich winę, to ŚIA wystąpi do Śl. WIF z wnioskiem cofającym rękojmię należytego prowadzenia apteki, wydaną kierownikom EuroAptek. Kończąc dyskusję Prezes ORA stwierdził, że promocja EuroAptek spowodowała już wiele zła, a zebrany materiał (ulotki) z EuroAptek dowodzi, że sieć narusza przepisy prawne w zakresie reklamy produktów leczniczych. Środowisko aptekarskie musi więc podjąć działania w swojej obronie. Jeżeli EuroApteka w dalszym ciągu będzie unikać zajęcia jednoznacznego stanowiska w sprawie promocji za 1 grosz, to ŚIA nie pozostaje nic innego niż podjęcie radykalnych środków egzekwujących prawo.

8d. ORA przedyskutowała zgłoszone wnioski dotyczące spraw finansowych i podjęła uchwały:

- w sprawie upoważnienia Prezesa ORA w dr farm. Stanisława Piechuli do podpisania aneksu do umowy zlecenia z doradcą podatkowym mgr Ewą Kłoda, na prowadzenie ksiąg rachunkowych ŚIA.

- w sprawie zmiany umowy o pracę Pani Katarzyny Szymała, w części dotyczącej wynagrodzenia.

- w sprawie ubezpieczenia grupowego pracowników biura Śląskiej Izby Aptekarskiej. ORA postanowiła objąć umową ubezpieczenia grupowego pracowników przyjętych do pracy w 2006 roku - Panią Katarzynę Szymała , Pana Lecha Wróblewskiego.

Na dzień 31 stycznia 2007 roku powyższe ubezpieczenie obejmuje 6 osób: Panią Krystynę Białozorską, Pana Leszka Dusik, Pana Bogusława Ogaza, Panią Katarzynę Szymała, Panią Barbarę Wasiak, Pana Lecha Wróblewskiego. Uchwała została podjęta jednogłośnie.

8e. Prezes ORA poprosił radcę prawnego Izby o dokończenie opracowania dotyczącego czasu pracy kierowników aptek. Opracowanie zostanie rozpowszechnione przez ŚIA.

8f. W związku z propozycją, żeby wystąpić do NRA o rozważenie możliwości, aby wzorem lekarzy dokonać przy najbliższej nowelizacji ustawy o izbach aptekarskich, rozszerzenia kar stosowanych przez korporacyjne sądy dyscyplinarne, postanowiono wstrzymać się z takimi inicjatywami. Decydującym argumentem było stanowisko zaprezentowane m.in. przez mgr Ryszarda Jasińskiego i mgr Grzegorza Zagórnego, aby nie podejmować inicjatyw prowadzących do samoograniczania się. Zgłoszone wnioski zostały na razie potraktowane jako głos w dyskusji. Jako głos w dyskusji potraktowano również propozycję dr Andrzeja Deląga dotyczącą zlikwidowania opłaty ryczałtowej i wprowadzenia w to miejsce 10% odpłatności za produkty lecznicze.

8g. Mgr Piotr Klima wyraził niezadowolenie z trybu przeprowadzania rozmów wyjaśniających z farmaceutami starającymi się o możliwość pełnienia funkcji kierownika apteki po ukończeniu 65 roku życia. Po dyskusji postanowiono nie zmieniać trybu opiniowania wniosków w powyższej sprawie.

9. Na tym zakończono 37 posiedzenie Okręgowej Rady Aptekarskiej, w dniu 9 stycznia 2007 roku.


Protokołował: Leszek Dusik
mdi-arrow-left Powrót
Zobacz również:
Protokół z 3 Posiedzenia Rady SIA VIII Kadencji Protokół z obrad 3 posiedzenia Rady Śląskiej Izby Aptekarskiej VIII kadencji w dniu 7 stycznia 2020 r.Katowice, dnia 7 stycznia 2020 r.1. Posiedzenie Rady SIA o...
Więcej mdi-menu-right
Protokół z 2 Posiedzenia Rady SIA VIII Kadencji Protokół z obrad 2 posiedzenia Rady Śląskiej Izby Aptekarskiej VIII kadencji w dniu 3 grudnia 2019 r.Katowice, dnia 3 grudnia 2019 r.1. Posiedzenie Rady SIA otw...
Więcej mdi-menu-right
Protokół z XLV Posiedzenia Rady SIA VII Kadencji Protokół z obrad 45 posiedzenia Rady Śląskiej Izby Aptekarskiej VII kadencji w dniu 5 listopada 2019 r.Katowice, 5 listopada 2019 r.1. Posiedzenie Rady SIA otwo...
Więcej mdi-menu-right
Więcej artykułów mdi-menu-right