PREZYDIUM RADY
XVI Posiedzenie Prezydium ORA IV Kadencji.
Protokół z 16 posiedzenia Prezydium Rady Okręgowej Izby Aptekarskiej w Katowicach, IV kadencji, dnia 19 października 2004 roku.1.Posiedzenie Prezydium ORA w Katowicach otworzył Prezes ORA w Katowicach dr Stanisław Piechula. Po powitaniu zebranych, Prezes ORA zaproponował porządek obrad. Porządek obrad został przyjęty.
2. Prezydium ORA, jednogłośnie, przyjęło protokół z poprzedniego posiedzenia.
3a. Z uwagi na brak dokumentów drugiego magistra farmacji przewidzianego do zatrudnienia w aptece oraz oświadczenia, że w skład Zarządu spółki nie wchodzi lekarz, Prezydium ORA, zaopiniowało negatywnie wniosek:
-Przedsiębiorstwa Handlowego Artykułami Farmaceutycznymi i Paramedycznymi FARMAPOL Sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, o udzielenie zezwolenia na prowadzenie apteki ogólnodostępnej w Dąbrowie Górniczej ul. Sienkiewicza 18, gdzie na stanowisko kierownika apteki zgłoszono kandydaturę mgr farm. Sławomira K. Uchwała została podjęta jednogłośnie.
- Z uwagi na brak dokumentacji wniosku, Prezydium ORA wstrzymało wydanie opinii w sprawie wniosku w/w spółki, o udzielenie zezwolenia na prowadzenie apteki w Czeladzi ul. Nowopogońska 228, gdzie na stanowisko kierownika apteki zaproponowano mgr farm. Jolantę Ch.
3b. Prezydium ORA jednogłośnie, zaopiniowało pozytywnie aptekę „Optima” w Zabrzu ul. Wolności 123, jako aptekę, w której mogą być prowadzone 6-miesięczne staże studentów V roku wydziałów farmaceutycznych.
4. W związku ze skargą Pana Krzysztofa N. na personel apteki FLOS w Piekarach Śląskich, Prezydium ORA postanowiło doprowadzić do spotkania obydwu stron konfliktu i przeprowadzić postępowanie wyjaśniające. Na spotkanie przybył Pan Krzysztof N. z matką. Z apteki na spotkanie stawiła się mgr farm. Aleksandra M., posiadająca pełnomocnictwo kierownika apteki. Z uwagi na spóźnienie mgr farm. Aleksandra M., Prezydium ORA w Katowicach zmuszone było wysłuchać stron osobno. Pan Krzysztof N. przedstawił swoją wersję wydarzeń i stwierdził, że poczuł się oburzony nazwaniem go przez personel apteki-wariatem. Skarżący stwierdził, że nie ma świadków zajścia w aptece, bo byli tam tylko nieznani mu inni pacjenci. Na pytanie Prezesa ORA, co by go usatysfakcjonowało w zaistniałej sytuacji stwierdził, że wystarczy mu oficjalne pismo z apteki z przeprosinami. W tej sytuacji poproszono Pana Krzysztofa N. o zaczekanie na wynik rozmowy z przedstawicielką apteki FLOS. Mgr farm. Aleksandra M. potwierdziła, że w aptece doszło do zajścia z udziałem Pana Krzysztofa N. Do protokołu dołączyła pisemne wyjaśnienie kierownika apteki i drugiego magistra farmacji pracującego w tej aptece. Zarówno z pisemnych wyjaśnień i wypowiedzi pełnomocnika wynikało, że recepta przedstawiona przez Pana Krzysztofa N. wzbudziła podejrzenia co do autentyczności recepty. Po telefonicznym porozumieniu się z lekarzem i zgodnie z jego sugestią, personel apteki odmówił realizacji recepty i zwrócił receptę pacjentowi. Magister farmacji, który realizował receptę i kontaktował się z lekarzem stwierdził, że kiedy wziął receptę i chciał zadzwonić do lekarza, został obrzucony obelgami przez Pana N. Oprócz personelu apteki nie ma innych świadków tego wydarzenia. W tej sytuacji Prezydium ORA z uwagi na upływ czasu od chwili wydarzenia (październik 2003 roku), brak bezstronnych świadków, brak dowodu w postaci recepty, nie było w stanie rozstrzygnąć, kto kogo obraził. Zaproponowano więc polubowne załatwienie sprawy. Apteka na piśmie miałaby stwierdzić, że jeżeli pacjent poczuł się urażony to personel apteki przeprasza, a Pan N. na piśmie miałby oświadczyć, że sprawę uważa za załatwioną i nie będzie w przyszłości rościł żadnych pretensji do tej apteki. Pan N. wyraził zgodę na takie zakończenie sprawy. Mgr farm. Aleksandra M., pomimo posiadanego pełnomocnictwa stwierdziła, że musi to omówić z personelem apteki. Prezydium ORA wyznaczyło termin 7 dni na ostateczną odpowiedź personelu apteki.
5a. Z uwagi na coraz częstsze sygnały dotyczące niezadowolenia z umów współpracy handlowej aptek i dostawców leków, Prezes NRA w imieniu członków NRA i swoim własnym informuje, że każdorazowo tego typu umowę powinien przejrzeć prawnik reprezentujący interes aptekarza. Prezes NRA apeluje do Prezesów okręgowych izb aptekarskich i prawników tych izb, aby umożliwili opiekę prawną w tej sprawie. Ponadto Prezes NRA zwraca uwagę farmaceutom, że podpisując wszelkiego rodzaju umowy należy czytać ich treść, ponieważ po podpisaniu umowy trzeba się liczyć z konsekwencjami wynikającymi z umowy. Prezes ORA dr Stanisław Piechula, w piśmie sygnowanym przez Departament Ochrony i Konsolidacji Aptek NRA, zaleca wstrzymanie się z podpisywaniem umowy na wejście w program Dbam o Zdrowie PLUS przygotowany przez PGF S.A. Program ten stawia aptekarzy w sytuacji bez wyjścia. Dr Stanisław Piechula prosi aptekarzy o zwracanie się do swoich izb aptekarskich z prośbą o pomoc. W OIA w Katowicach wszelkich informacji udziela mec. Krystian Szulc, radca prawny OIA w Katowicach. Na zakończenie Prezes ORA sugeruje, dla bezpieczeństwa aptek, kierowanie zamówień na leki tylko do hurtowni, które nie tworzą sieci aptek i nie zaopatrują sieci aptek. Prezes ORA zwrócił uwagę członkom Prezydium ORA, że rozpoczął się wyścig z czasem. Jeżeli właściciele aptek, wspólnie z niektórymi hurtowniami, organizacjami i firmami stojącymi po stronie aptek, natychmiast nie podejmą skutecznych działań, to po przejęciu przez niektóre hurtownie odpowiednio dużej ilości aptek, nic się już nie da zrobić.
5b. Koordynator Departamentu Konsolidacji, Integracji i Strategii Programowej NRA mgr Joanna Piątkowska, Prezes Dolnośląskiej ORA przedstawiła propozycje współdziałania izb aptekarskich w zakresie problematyki Departamentu. Mgr J. Piątkowska prosi o powołanie odpowiednich komisji okręgowych rad aptekarskich. Zwraca się również do innych Koordynatorów Departamentów NRA o współpracę, ponieważ zakres działania i kompetencji Departamentu Konsolidacji, Integracji i Strategii Programowej pokrywa się w części z pracami innych Departamentów. Informacja została przyjęta do wiadomości.
5c. Prezes ORA odpisał na pismo ORA w Łodzi. ORA w Łodzi uważa za niedopuszczalne obniżanie cen leków (sprzedaż za 1 grosz, sprzedaż ze zmniejszoną marżą) w aptekach ogólnodostępnych, zrzeszonych w grupy zakupowe, bądź stanowiących rzeczywiste uczestnictwo w programach marketingowych, kierujących się i opartych na szkodliwej gospodarczo zasadzie obniżania marży w celu osiągnięcia zwiększonych obrotów. W dalszej części Stanowiska, ORA w Łodzi uzasadnia tę tezę. Dr Stanisław Piechula stwierdził, że czekał, aż Izba Aptekarska, na której terenie znajduje się największy sieciowiec, dołączy do wszystkich walczących o nasze sprawy. Po tej deklaracji, Prezes ORA oczekuje na czyny.
5d. Informacja na temat spotkania w ramach projektu PHARE została przekazana Wiceprezesom ORA dr Andrzejowi Delągowi i mgr Marii Bilińskiej, którzy wezmą udział w tym spotkaniu.
5e. Także informacje dotycząca programu i spraw organizacyjnych obchodów Święta Kosmy i Damiana w Lublinie zostały przekazane osobom, które będą uczestniczyć w tych obchodach.
5f. Prezes ORA poinformował, że mikołajkowy Zjazd Aptekarzy w Wiśle, będzie punktowany. Za każdy dzień udziału w obradach można uzyskać 2 punkty. Przy tej okazji Wiceprezesi ORA mgr Anna Śliwińska i dr Andrzej Deląg podzielili się refleksjami z udziału w punktowanym w sympozjum w Zawierciu. Sympozjum z udziałem wykładowców z Uniwersytetu Jagiellońskiego zorganizowała hurtownia farmaceutyczna Medicare.
5g. Prezes ORA poinformował, że 28 października br. zamierza zorganizować spotkanie dotyczące kolejnych wydań Śląskiego Forum Farmaceutycznego Apothecarius. Do udziału w spotkaniu Prezes ORA w Katowicach zaprosi wszystkich zainteresowanych udziałem w kontynuacji wspólnych działań w zakresie reagowania i wydawania biuletynu OIA w Katowicach.
6a. Prezydium ORA, na wniosek Prezesa ORA, jednogłośnie, wyraziło zgodę na podniesienie wynagrodzenia radcy prawnego OIA mec. Krystiana Szulca o 500 złotych netto. Podwyższenie wynagrodzenia mec. Krystiana Szulca wynika ze znacznego zwiększenia nakładu pracy radcy prawnego Izby, w tym ilości udzielanych porad dla aptekarzy.
6b. Mgr Lidia Wolnicka-Morawiec poprosiła Prezesa ORA o zamieszczenie w Gońcu informacji, od jakiej kwoty apteka musi w 2005 roku przejść na pełną księgowość.
6c. Prezes ORA zwrócił uwagę, że w Gazecie Wyborczej ukazał się artykuł, w którym stwierdzono, że OIA w Katowicach uwzięła się na kierowników Euro Aptek. Ponieważ informacja ta jest całkowicie nieprawdziwa, co wykazują dokumenty Okręgowego Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej, do redakcji Gazety zostanie wysłane sprostowanie.
7. Na tym zakończono 16 posiedzenie Prezydium Rady OIA w Katowicach, IV kadencji, dnia 19 października 2004 roku.
Protokołował: Leszek Dusik