ŚLĄSKA IZBA APTEKARSKA
W KATOWICACH

XIX Posiedzenie Rady ŚIA VI Kadencji

Data dodania: 2013-11-20
Protokół z obrad 19 posiedzenia Rady Śląskiej Izby Aptekarskiej VI kadencji w dniu 7 maja 2013 roku.

Katowice, dnia 07.05.2013 roku

1. Posiedzenie Rady SIA otworzył Prezes Rady SIA dr n. farm. Piotr Brukiewicz o godz. 9.25. Zgodnie z listą obecności na posiedzeniu obecnych było 24/31 osób. Na podstawie listy obecności Prezes SIA stwierdził prawomocność obrad posiedzenia Rady SIA dla ważności podejmowanych uchwał. Po powitaniu zebranych i stwierdzeniu prawomocności obrad prowadzący posiedzenie dr Piotr Brukiewicz zaproponował porządek obrad. Poprosił zebranych o wykreślenie z porządku punktu trzeciego, gdyż nie wpłynęły dokumenty o wydanie PWZ. Porządek posiedzenia został przyjęty jednogłośnie. Protokolant mgr farm. Jan Stasiczek.

2. Mgr farm. A. Bednarz wniósł poprawkę do treści protokołu w punkcie 5d. Rada SIA uwzględniła poprawkę i następnie jednogłośnie przyjęła protokół z 18 posiedzenia Rady ŚIA VI kadencji w dniu 9 kwietnia 2013r.

3. Podjęcie uchwał w sprawie przyznania Prawa Wykonywania Zawodu Farmaceuty - wykreślono.

4. Zgodnie z kolejnym punktem porządku obrad Rada SIA przystąpiła do opiniowania:

4a. Kandydatur na stanowisko kierownika apteki - wydanie rękojmi należytego prowadzenia apteki - w związku ze zmianą na stanowisku kierownika apteki:

- dr farm. Dorota Gałczyńska w aptece ogólnodostępnej o nazwie „Św. Jana” w 40-012 Katowice, ul. Św. Jana 10;
Po przedstawieniu kandydatury przez komisję opiniującą wniosek zaopiniowano pozytywnie jednogłośnie.

- mgr farm. Teresa Winnicka w aptece ogólnodostępnej o nazwie „Apteka Zdrowit XI” w 44-100 Gliwice, ul. Zubrzyckiego 14;
Po przedstawieniu kandydatury przez komisję opiniującą wniosek zaopiniowano pozytywnie jednogłośnie.

4b. Wniosków w sprawie udzielenia zezwolenia na prowadzenie apteki ogólnodostępnej - wydanie opinii zawierającej m.in. stwierdzenie rękojmi należytego prowadzenia apteki przez kandydata na funkcję kierownika apteki ogólnodostępnej:

- mgr farm. Paweł Balsamski w aptece ogólnodostępnej o nazwie „Zico Apteka Tanie Leki” w 32-300 Olkusz, ul. Kazimierza Wielkiego 24 związku z wnioskiem o udzielenie zezwolenia na prowadzenie apteki ogólnodostępnej złożonym przez „VINCENT” Sp. z o.o. z siedzibą w 31-216 Kraków, ul. Legnicka 5 - cd. sprawy.
Po przedstawieniu kandydatury przez komisję opiniującą, kandydata na stanowisko kierownika apteki zaopiniowano pozytywnie większością głosów przy 1 głosie „wstrzymującym”.

Negatywnie większością głosów przy 1 głosie „wstrzymującym” zaopiniowano wniosek w sprawie udzielenia zezwolenia na prowadzenie apteki ogólnodostępnej o nazwie „Zico Apteka Tanie Leki” ze względu na niezgodność z obowiązującym prawem nazwy apteki. Art. 94a prawa farmaceutycznego w brzmieniu obowiązującym od 01.12.2012r. zakazuje wszelkiej reklamy aptek Dz.U. 2008/45/271 ze zm. co uzasadnia negatywną opinię Rady SIA. Niewątpliwie użycie w nazwie apteki sloganu „Tanie Leki” może naruszać art. 94a prawa farmaceutycznego oraz ważny interes społeczny jakim jest prawo pacjentów do otrzymania rzetelnej informacji na temat poziomu cen w danej aptece w zakresie leków refundowanych przez NFZ. Izba Aptekarska zobowiązana jest działać w ramach obowiązującego prawa i w szczególności dbać o interesy pacjentów oraz przestrzeganie prawa.
- mgr farm. Monika Strzelec-Stępnicka w aptece ogólnodostępnej o nazwie „Apteka Zdrowit” w 40-097 Katowice, ul. 3 Maja 33 w związku z wnioskiem o udzielenie zezwolenia na prowadzenie apteki ogólnodostępnej złożonym przez Zdrowit Arkadiusz Zdebel i wspólnicy Spółka Jawna z siedzibą w 41-940 Piekary Śląskie, ul. Diamentowa 3;
Po przedstawieniu kandydatury przez komisję opiniującą wniosek zaopiniowano większością głosów przy czterech głosach „wstrzymujących”.
Będąc w temacie Aptek Zdrowit rozmawiano o kolejnych pojawiających się reklamach tej sieci. Zdecydowano, że informacja zostanie przekazana do ŚLWIF.

- mgr farm. Behzad Rammo w aptece ogólnodostępnej o nazwie „Apteka Corax” w 41-219 Sosnowiec, ul. Zabłockiego 1 w związku z wnioskiem o udzielenie zezwolenia na prowadzenie apteki ogólnodostępnej złożonym przez CORAX Sp. z o.o. z siedzibą w 42-200 Częstochowa, ul. Makuszyńskiego 79;
Po przedstawieniu kandydatury przez komisję opiniującą wniosek zaopiniowano pozytywnie jednogłośnie.

4c. Kandydatur na stanowisko kierownika hurtowni farmaceutycznej - wydanie zaświadczenia w związku ze zmianą na stanowisku kierownika hurtowni farmaceutycznej:
- mgr farm. Jacek Bryś w hurtowni farmaceutycznej „Hurtofarm” w 41-200 Sosnowiec, ul. Jabłoniowa 27;
Po przedstawieniu kandydatury przez komisję opiniującą wniosek zaopiniowano pozytywnie jednogłośnie.

4d. Następnie jednogłośnie pozytywnie zaopiniowano farmaceutę - opiekuna, który ma sprawować opiekę nad przeddyplomową sześciomiesięczną praktyką zawodową studentów VI roku kierunku farmacja Wydziału Farmaceutycznego - na wniosek AM we Wrocławiu
- mgr farm. Teresa Noster w aptece 44-200 Rybnik, ul. Reymonta 60;

4e. Opiniowanie projektu uchwały Rady Miasta Katowice w sprawie ustalenia rozkładu godzin pracy aptek ogólnodostępnych działających na terenie Miasta Katowice.
Pomimo jednej uwagi, która wpłynęła do projektu, Rada SIA jednogłośnie pozytywnie zaopiniowała w/w projekt, uważając, że problem zgłoszony przez aptekę może zostać rozwiązany indywidualnie.

5. Inne sprawy bieżące:

5a. Postanowienie OSA w Katowicach o ukaraniu mgr farm. karą upomnienia - informacja dla Członków Rady SIA. Do izby wpłynęło celem wykonania orzeczenie OSA w Katowicach o ukaraniu mgr farm. karą upomnienia. Rada zapoznała się z orzeczeniem OSA, które zgodnie z przyjętymi ustaleniami zostanie przesłane do Śląskiego Wojewódzkiego Inspektora Farmaceutycznego.

5b. Zasady ochrony danych osobowych w aptekach.

W tym miejscu Prezes Rady SIA oddał głos mgr inż. Lechowi Wróblewskiemu. Z przedstawionego stanu rzeczy wynika, iż większość danych wykorzystywanych przez apteki nie wymaga zgłoszenia do GIODO, lecz w należyty sposób należy je chronić. Dotyczy to także danych gromadzonych w celu wystawiania faktur dla pacjentów, ponieważ jest to zbiór podlegający określonym procedurom ochronnym. W dalszej części omówiono różne sposoby rozwiązań tej kwestii przez apteki m.im.: pomysł odgórnego stworzenia pomocnego narzędzia przez NIA, komercyjny moduł firmy Kamsoft oraz własny pomysł SIA opracowany na taką ewentualność. Mgr Ryszard Jasiński poruszył też ważną kwestię recept będących po przewidzianym w ustawie terminie 5 lat przechowywania. Tu także apteka powinna zadbać o zgodną z procedurami czynność utylizacji recept by dane pacjentów pozostały ochronione. Prezes SIA wraz z wiceprezesem dr Stanisławem Piechulą oraz z Mecenasem Krystianem Szulcem postara się podpowiedzieć jak takie procedury stworzyć w aptekach.

5c. Prośba NRA o przesłanie wniosków wyróżnień samorządowych. Na prośbę NRA poproszono członków okręgowych Rad o przesyłanie wniosków osób do wyróżnień samorządowych. Rada SIA w uznaniu zasług za wieloletnią, aktywną pracę na rzecz środowiska aptekarskiego skierowała do Naczelnej Izby Aptekarskiej wniosek o nadanie odznaczeń i wyróżnień samorządowych: „Mecenas Samorządu Aptekarskiego”, Strażnik Wielkiej Pieczęci Aptekarstwa Polskiego”, Medal im. prof. Bronisława Koskowskiego.

5d. Spotkanie z przedstawicielami NEUCA 14.05.20133 - siedziba SIA.
Prezes SIA dr Piotr Brukiewicz zaprosił zainteresowanych członków Rady na spotkanie w siedzibie SIA w dniu 14 maja z przedstawicielami Grupy Kapitałowej Neuca w celu prezentacji oferty dla indywidualnych aptek oraz przedstawienia korzyści ze współpracy.

5e. Odpowiedź Prezesa NFZ w sprawie nakładania kar na apteki - cd. sprawy.
W tym miejscu nawiązano do sprawy dotyczącej nakładania kar na apteki za błędnie sprawozdane do NFZ dane z realizacji recept. Stwierdzono, że SIA w przeciwieństwie do centrali NFZ uważa, iż dość spora grupa błędów popełnianych przez apteki w świetle prawa nie wpływa na kwotę refundacji i NFZ nie powinien nakładać kar za błędy w przekazywaniu danych w przypadku, kiedy refundacja jest należna. Jako przykład identycznego stanowiska, jakie prezentuje SIA podano Gdański OW NFZ, który nie nakłada kar na apteki w przypadku stwierdzenia błędów w przekazywaniu danych jeśli refundacja jest należna.

5f. Wypowiedź dr hab. Agnieszki Skowron dla Medekspress pod tyt. „Opieka farmaceutyczna pozwala zaoszczędzić nie tylko pacjentom”
W kolejnym punkcie Prezes SIA wyraził ubolewanie na temat wypowiedzi prof. dr hab. Agnieszki Skowron na temat hamującej roli zakazu reklamy dla rozwoju opieki farmaceutycznej w Polsce (http://www.medexpress.pl/video/opieka-farmaceutyczna-pozwala-zaoszczedzic-nie-tylko-pacjentom/?utm_source=INIS&utm_medium=email&utm_campaign=Ustawa+refundacyjna+narobi%C5%82a+du%C5%BCego+ba%C5%82aganu) i zauważył, że ta wypowiedź zbiega się w czasie z publikacjami DOZ w Polityce i Superekspresie, w których także atakuje się zakaz reklamy. Obecna kampania medialna kontestująca zakaz reklamy aptek, ściśle wiąże się z dwoma wyrokami WSA w Warszawie, gdzie sąd podtrzymał stanowisko WIF i ukarał apteki DOZ za łamanie zakazu reklamy wskazując, że są one nielegalne. Ponadto powyższa wypowiedź dr hab. Agnieszki Skowron jest o tyle niezrozumiała, gdyż Pani docent jest farmaceutą i powinna znać oraz stosować Kodeks Etyki Aptekarza RP w tym:

Art. 19.
1. Aptekarz nie reklamuje siebie oraz swoich usług. Nie uczestniczy w reklamie usług farmaceutycznych, jak i ich promocji niezgodnej z prawem lub dobrymi obyczajami.
2. Aptekarz unika też działalności przyczyniającej się do zwiększania konsumpcji produktów leczniczych.

Wobec zaistniałej sytuacji postanowiono sprawę wyjaśnić z Panią dr hab. Agnieszką Skowron oraz przedstawić jej stanowisko SIA w tej sprawie. Zobowiązano do tego prezesa SIA dr. Piotra Brukiewicza.

5g. Następnie omówiono ostatnie wyroki w sprawie zakazu reklamy - artykuły prasowe dotyczące ostatnich wyroków WSA w Warszawie oraz odpowiedź Prezesa NRA do Polityki i Superekspresu.
Samorząd Aptekarski ma obowiązek między innymi dbać o interesy swoich członków. Od 1 stycznia 2012 roku obowiązuje zakaz reklamy aptek zgodnie z art. 94a prawa farmaceutycznego. Stanowisko GIF w sprawie reklamy i programów lojalnościowych oraz ostatnie wyroki Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie w sprawach programów lojalnościowych prowadzonych przez DOZ podtrzymujące stanowisko GIF w zakresie zakazu ich prowadzenia (nieprawomocne) dają kierownikom apteki możliwość takiej organizacji pracy apteki, aby działania mogące naruszać art. 94a prawa farmaceutycznego na terenie apteki nie były prowadzone.

Zgodnie z art. 7 ust. 6 prawa farmaceutycznego samorząd ma prawo i obowiązek współdziałania z organami administracji publicznej, związkami zawodowymi i samorządami zawodowymi oraz innymi organizacjami społecznymi w sprawach związanych z wykonywaniem zawodu i innych dotyczących farmacji, a mających wpływ na ochronę zdrowia publicznego.

Bez wątpienia przestrzeganie obowiązującego prawa i współdziałanie w tym zakresie z organami inspekcji farmaceutycznej mieści się w zakresie działania organów samorządu aptekarskiego, wobec powyższego Rada SIA większością głosów „za” przy 2 głosach „przeciw” postanowiła zwrócić się do kierowników aptek prowadzących programy lojalnościowe o przesłanie informacji zwrotnej do izby aptekarskiej z potwierdzeniem, że w aptece nie są prowadzone programy niezgodne z prawem farmaceutycznym i Kodeksem Etyki Aptekarza RP, a w szczególności „Program 60+” i „Program Opieki farmaceutycznej”. Brak odpowiedzi lub informacji o nieprowadzeniu lub zaprzestaniu realizacji wszelkich programów niezgodnych z Prawem farmaceutycznych spowoduje skierowanie sprawy do Okręgowego Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej.
Następnie Rada SIA na podstawie uzyskanych odpowiedzi jednogłośnie postanowiła kierować zawiadomienia do WIF o łamaniu zakazu reklamy oraz w przypadkach naruszających ustawę o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji do organów ścigania. Wykonanie uchwały powierzono radcy prawnemu przy pomocy biura Izby.

5h. Projekt założeń do projektu ustawy o zmianie ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych i niektórych innych ustaw.
Projekt w skrócie omówił Prezes SIA dr Piotr Brukiewicz wskazując, że najważniejszymi dla środowiska jest utrzymanie zakazu reklamy w obecnym brzmieniu, poprawa - zwiększenie marż na ceny urzędowe oraz rozwiązanie sprzecznych zapisów ustawy (kary, odpowiedniki, zbyt częste publikowanie obwieszczeń zmieniających ceny urzędowe, problemy aptek szpitalnych, procedura składania korekt do zestawień refundacyjnych )

5i. Imprezy turystyczno - sportowe.
Mgr Tomasz Kloc przekazał ostatnie szczegóły dotyczące planowanego rajdu w Pieniny, natomiast w aspekcie sportowym omówiono przygotowania do udziału farmaceutów w maratonie przy okazji organizowanego Silesia Maraton w dniu 12 maja 2013.

5j. Szkolenia i edukacja - informacje.
- konferencja naukowo - szkoleniowa "Promocja zdrowia i profilaktyka zdrowotna w aptekach ogólnodostępnych" w dniu 24.04.2013 w Katowicach.
- bezpłatny kurs „Profilaktyka zdrowotna wybranych jednostek chorobowych w apt. ogólnodostępnych” w dniu 11.05.2013 w Katowicach.

5k. Informacja o Targach Farmaceutycznych i szkoleniu dla farmaceutów - 20.04.2013
Targi i szkolenie były bardzo udane pod każdym względem. Tematyka wykładów sprawiła, że frekwencja na targach oraz na szkoleniu była bardzo wysoka (ok. 220 osób).

6. Wolne głosy i wnioski.

- W uchwale z dnia 5 marca 2013r. zauważono brak wyraźnego wskazania momentu obowiązywania uchwały, a choć termin 1 kwietnia 2013 wynika z ogólnych przepisów intertemporalnych, w celu uniknięcia wątpliwości interpretacyjnych zgodnie z dyskusją w trakcie obrad Rady SIA nad uchwałą składkową oraz zasadami stanowienia prawa Rada SIA jednogłośnie podjęła uchwałę dodając w uchwale nr U-RSIA-104-VI-2013 z dnia 5 marca 2013 §3 o treści: „§3 uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia z mocą od 01 kwietnia 2013r.”

- Rada SIA podjęła decyzję o rezygnacji i usunięciu z budynku piekarni szyldu - kierunkowskazu SIA, uzasadniając decyzję zbędnym wydatkiem w sytuacji, kiedy dostęp do nawigacji satelitarnej i map internetowych jest już ogólnodostępny. Ustalono również, że na stronie SIA zostaną podane współrzędne GPS siedziby SIA.

- W związku z koniecznością szybkiego udzielania odpowiedzi (w terminie 7 dni), w sprawach przed Organami Administracji Państwowej i Sądami, co uniemożliwia Radzie SIA każdorazowo podejmowanie uchwały w konkretnej sprawie, koniecznym stało się udzielenie pełnomocnictwa ogólnego. Wobec powyższego Rada SIA jednogłośnie upoważniła Prezesa Rady SIA dr farm. Piotra Brukiewicz do reprezentowania Śląskiej Izby Aptekarskiej przed Organami Administracji Państwowej oraz Sądami wszystkich instancji, innymi organami wymiaru sprawiedliwości we wszystkich sprawach, w których stroną jest Śląska Izba Aptekarska w Katowicach.
Pełnomocnictwa udzielono jest na czas sprawowania funkcji Prezesa Rady SIA.

- Do Rady SIA wpłynął wniosek dr farm. Anny Kurek-Górecka z prośbą o dofinansowanie spotkania szkoleniowego dla farmaceutów, które odbędzie się w Jaworznie. Rada SIA jednogłośnie przychyliła się do złożonego wniosku i na prośbę dr farm. Anny Kurek-Górecka przyznała kwotę. Spotkanie szkoleniowe dla farmaceutów mieści się w ustawowych zadaniach samorządu aptekarskiego i jego wsparcie jest zgodne z celami samorządu.

- Wiceprezes mgr farm. Beatrycze Radlańska - Piątek poinformowała, że 24 maja w siedzibie SIA odbędzie się długo oczekiwane szkolenie dla kierowników DFS z przedstawicielami Inspekcji Farmaceutycznej.

- Prezes P. Brukiewicz zwrócił zebranym uwagę na list dr n. farm. Sławomira Smolika do Prezesa NRA dr Grzegorza Kucharewicza dotyczącego stanowiska NRA ws. techników farmaceutycznych http://izbapa.pl/.
Po dyskusji, w trakcie której stwierdzono że prezentowane przez Pana dr. Smolika stanowisko jest niefortunne ze względu, że sam jest farmaceutą i pracownikiem naukowym Wydziału farmaceutycznego SUM postanowiono, że Prezes SIA skontaktuje się i porozmawia z dr Smolikiem na temat jego listu oraz wyjaśni stanowisko samorządu.

7. 019 posiedzenie Rady Śląskiej Izby Aptekarskiej w dniu 07 maja 2013 r. zakończono ok. godz. 11.50.


Protokołował
Mgr farm. Jan Stasiczek
mdi-arrow-left Powrót
Zobacz również:
Protokół z 3 Posiedzenia Rady SIA VIII Kadencji Protokół z obrad 3 posiedzenia Rady Śląskiej Izby Aptekarskiej VIII kadencji w dniu 7 stycznia 2020 r.Katowice, dnia 7 stycznia 2020 r.1. Posiedzenie Rady SIA o...
Więcej mdi-menu-right
Protokół z 2 Posiedzenia Rady SIA VIII Kadencji Protokół z obrad 2 posiedzenia Rady Śląskiej Izby Aptekarskiej VIII kadencji w dniu 3 grudnia 2019 r.Katowice, dnia 3 grudnia 2019 r.1. Posiedzenie Rady SIA otw...
Więcej mdi-menu-right
Protokół z XLV Posiedzenia Rady SIA VII Kadencji Protokół z obrad 45 posiedzenia Rady Śląskiej Izby Aptekarskiej VII kadencji w dniu 5 listopada 2019 r.Katowice, 5 listopada 2019 r.1. Posiedzenie Rady SIA otwo...
Więcej mdi-menu-right
Więcej artykułów mdi-menu-right