img

Wycofania - zwroty leków do apteki

INFORMACJE

Wycofania - zwroty leków do apteki

W związku z zaistniałą sytuacją i przyjmowaniem zwrotów wycofanych leków – Corhydronu, prezentujemy Państwu nasze stanowisko dotyczące technicznego rozwiązania problemu.


Nasz znak: SIAKat-0439-2006
Katowice 2006-11-10

Kasy rejestrujące dzięki swej konstrukcji nie dają technicznej możliwości przeprowadzenia korekty.
Fakt ten nie pozbawia podatnika (aptekarza) możliwości korekty w sytuacji pomyłek lub uzasadnionego zwrotu leków. Zgodnie z art.29 ust.4 ustawy o VAT obrót stanowiący podstawę opodatkowania zmniejsza się o kwoty udokumentowanych, prawnie dopuszczalnych zwrotów towarów.

Co oznacza zwrot udokumentowanych?
Przepisy nie dają odpowiedzi na to pytanie, natomiast po wejściu ustawy VAT odpowiedział na nie Minister Finansów zalecając prowadzenie „ewidencji korekt” (pismo PP7-7253/010/94). Brak jest wzoru w/w ewidencji, ale w każdym z programów sprzedaży na zakończenie miesiąca można wydrukować zestawienie korekt. Po zrobieniu tego zestawienia zgodnie z powołanym wyżej przepisem zmniejszamy podstawę opodatkowania podatkiem dochodowym oraz obrót stanowiący podstawę obliczania podatku VAT. Z reguły podatnicy robią to na zakończenie miesiąca, ale można to zrobić na zakończenie każdego dnia.

Pozostaje problem posiadania paragonu przez pacjenta chcącego zwrócić lek.
Chociaż są urzędy skarbowe, które stoją na stanowisku, że tylko paragon fiskalny jest dowodem zwrotu leku – nie wynika to z przepisów ustawy. Paragon jest dowodem na dokonanie zakupu u danego sprzedawcy – i z tego powodu są z reguły wymagane w jednostkach handlowych.
Apteki na podstawie serii leku bądź recepty są w stanie sprawdzić, czy dany lek został zakupiony w danej aptece.
Decydując się na przyjęcie leku należy jedynie w ramach zwrotu zawartego w art.29 ust.4 „udokumentowanych zwrotów” wydrukować dokument zwrotu i dać go do podpisu osobie odbierającej pieniądze.
Dokument zwrotu może być : - wydrukowany jako „niefiskalny” przez drukarkę fiskalną, - wydrukowany bezpośrednio z programu sprzedaży na zwykłej drukarce, - sporządzony ręcznie.
Powinien on zawierać nazwę towaru, kwotę zwrotu, stawkę podatku VAT, przyczynę zwrotu (może być dopisana ręcznie).
W przypadku wydania leku z odpłatnością mniejszą, należy dodatkowo skorygować zestawienie do NFZ i zaksięgować tę korektę w momencie rozliczenia jej z NFZ.
W sytuacji sprzedaży leku na fakturę dokonujemy korekty w sposób standardowy tj. wystawiamy fakturę korygującą – przyczyną korekty jest zwrot towaru. Na fakturze korygującej odbiorca potwierdza odbiór gotówki.
Postępując w ten sposób mamy rozliczony zwrot leku po stronie obrotów i lek wraca na magazyn.
Nie istnieja ograniczenia czasowe możliwości przyjęcia zwrotu.


Opracowała mgr Ewa Kłoda – doradca podatkowy Śląskiej Izby Aptekarskiej


Następnie postępujemy ze zwróconym lekiem w standardowy sposób gdy jakiś lek jest wycofywany np. poprzez decyzję GIF, choć akurat w przypadku Corhydronu mamy jeszcze trochę niejasności i bałaganu, gdyż hurtownie nie chcą przyjmować wszystkich dawek i serii, które GIF wstrzymał a nie wycofał. Tak więc oczekujemy na kolejne rozstrzygnięcia.

Prezes ORA
dr farm. Stanisław Piechula


Komentarze

Nadchodzące szkolenia

Ostatnie ogłoszenia

Newsletter

Zapisz się aby otrzymywać informacje na bieżąco.