ŚLĄSKA IZBA APTEKARSKA
W KATOWICACH

Wprowadzanie na listy refundacyjne leków w zawyżanych cenach.

Data dodania: 2013-11-20
Odpowiedź uzyskana po kolejnym monicie na pismo skierowane do Sekretarz Stanu Juli Pitery w 2009r. w sprawie wprowadzania przez Ministerstwo Zdrowia do refundacji leków w cenach wyższych niż wcześniejsza cena sprzedaży.

(całość korespondencji w załączonych plikach PDF)

********************

Nasz znak: SIAKat-0191-2009
Katowice 2009-09-14


Sz.P.
Julia Pitera
Sekretarz Stanu, Pełnomocnik ds. Opracowania Programu Zapobiegania Nieprawidłowościom w Instytucjach Publicznych

Szanowna Pani

W dniu mianowania na piastowane stanowisko stwierdziła Pani, że urzędnicy państwowi muszą dobrze służyć obywatelom a ich praca ma zapewnić to, by Rzeczpospolita działała jak najbardziej harmonijnie. Żaden urzędnik nie może zatruwać ludziom życia swoją nieudolnością albo złymi intencjami.
Z uwagi na te słowa pozwalam sobie przedstawić opisany problem wart setek milionów złotych.

Mamy wolny rynek, ale gospodarka lekami powinna być bezwzględnie pod starannym nadzorem Państwa.
Szczególnie ważna jest troska o ceny w momencie włączania leków w ciężar funduszy publicznych, czyli do wykazów produktów refundowanych. Obecność leku w takim wykazie jest instrukcją dla lekarzy „stosuj”. Ordynowanie i spożywanie wzrasta znacząco.
Producenci składając wniosek o refundację liczą na znaczny wzrost sprzedaży. Aby to uzyskać, są skłonni do negocjacji cenowych. Z chwilą refundacji cena leku bywała niejednokrotnie redukowana.
Obecnie obserwujemy niebywałe kuriozum - przypadki podwyższania ceny leku z chwilą jego włączania do wykazu leków refundowanych.
Oto kilka przykładów:
- AziTeva (azithromycina) zaw. 22,5 ml cena 17,79 rośnie do 35,94 o 102%
- Ortanol (omeprazol) tabl 40 mg x 28 cena 31,71 rośnie do 61,09 o 92,7%
- Cetiozone (cetirizina) tabl 10 mg x 28 cena 7,29 rośnie do 13,43 o 84,2%
- Nolpazol (pantoprazol) tabl 40 mg x 28 28,84 rośnie do 49,33 o 71,0%
- Lorista (losartan) tabl 100 mg x 28 cena 25,01 rośnie do 42,60 o 70,3%
Przedstawiony obraz jest niepojęty. Wzrostu cen nie sposób nie dostrzec. Zwłaszcza przy lekach drożejących procentowo niewiele, a kwotowo ogromnie. Np. Pamidia (pamidronian) drożeje tylko o 16,2% a kwotowo aż o zł 70,36 na 1 iniekcji (opracowanie szczegółowe w załączeniu).

Jaka może być przyczyna tego zjawiska? Raczej na pewno ignorancja funkcjonariuszy ministerialnych niwecząca możliwości wielomilionowych oszczędności. Ale może nie tylko?.
Dlatego zwracamy Pani uwagę na ten problem, by mu się przyjrzeć.


Z poważaniem,

dr farm. Stanisław Piechula
Prezes Rady Śląskiej Izby Aptekarskiej
Kopia:
- Premier
- Minister Zdrowia
mdi-arrow-left Powrót
Zobacz również:
Skarga na utrudniony dostęp do leków Astellas Pharma Sp. z o.o. W nawiązaniu do skargi farmaceutów na procedury oraz trudności w zapewnieniu dostępności leków, Śląska Izba Aptekarska skierowała pismo do Astellas Pharma Sp. z...
Więcej mdi-menu-right
Pismo SIA do Śląskiego OW NFZ ws. problemów aptek z przetwarzaniem zestawień refundacyjnych Pismo Śląskiej Izby Aptekarskiej do Jerzego Szafranowicza Dyrektora Śląskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Katowicach w sprawie problemó...
Więcej mdi-menu-right
Odpowiedź Śląskiego OW NFZ w sprawie wydłużonego czasu przetwarzania zestawień refundacyjnych Odpowiedź Śląskiego Oddziału Wojewódzkiego w Katowicach Narodowego Funduszu Zdrowia z 5 maja 2017 r. w sprawie wydłużonego czasu przetwarzania zestawień refunda...
Więcej mdi-menu-right
Więcej artykułów mdi-menu-right