ŚLĄSKA IZBA APTEKARSKA
W KATOWICACH

Protokół XLVII Posiedzenia Rady SIA VI Kadencji.

Data dodania: 2015-10-13
Data wydarzenia: 2015-09-08 00:00

Protokół z obrad 47 posiedzenia Rady Śląskiej Izby Aptekarskiej VI kadencji w dniu 08 września 2015 roku.


Katowice, dnia 08 września 2015 roku.

1. Posiedzenie Rady SIA otworzył Prezes Rady SIA dr n. farm. Piotr Brukiewicz o godz. 9.20. Zgodnie z listą obecności na posiedzeniu obecnych było 23/31 osób. Na podstawie listy obecności Prezes SIA stwierdził prawomocność obrad posiedzenia Rady SIA dla ważności podejmowanych uchwał. Po powitaniu zebranych i stwierdzeniu prawomocności obrad, prowadzący posiedzenie dr Piotr Brukiewicz zaproponował porządek obrad. W tym miejscu poprosił Radę o uzupełnienie punktu 4 porządku obrad o punkt dotyczący podjęcia uchwały w sprawie zawarcia lokaty pieniężnej w Banku PKO BP ze środków obrotowych SIA. Po przyjęciu uzupełnienia porządek posiedzenia został przyjęty jednogłośnie. Protokolant mgr farm. Michał Rzepczyk.

2. Rada SIA jednogłośnie przyjęła protokół z 46 posiedzenia Rady ŚIA VI kadencji w dniu 11.08.2015r.

3. Zgodnie z kolejnym punktem porządku obrad Rada SIA przystąpiła do opiniowania:

3a. Kandydatur na stanowisko kierownika apteki - wydanie rękojmi należytego prowadzenia apteki - w związku ze zmianą na stanowisku kierownika apteki:

- mgr farm. Tomasz Hryniewicz w aptece ogólnodostępnej o nazwie „Pod Topolą” w 42-503 Będzin, ul. Stalickiego 2;
Po przedstawieniu kandydatury przez komisję opiniującą, wniosek zaopiniowano pozytywnie jednogłośnie.

- mgr farm. Zuzanna Możdżeń w aptece ogólnodostępnej o nazwie „Malwa” w 43-150 Bieruń, ul. Chemików 3;
Po przedstawieniu kandydatury przez komisję opiniującą, wniosek zaopiniowano pozytywnie jednogłośnie.

- mgr farm. Grzegorz Oleksy w aptece ogólnodostępnej o nazwie „Dr. Max” w 41-219 Sosnowiec, ul. Braci Mieroszewskich 2A;
Po przedstawieniu kandydatury przez komisję opiniującą, wniosek zaopiniowano pozytywnie jednogłośnie.

- mgr farm. Krzysztof Jowsa w aptece ogólnodostępnej o nazwie „Dbam o Zdrowie” w 44-240 Żory, ul. Francuska 11;
Po przedstawieniu kandydatury przez komisję opiniującą, wniosek zaopiniowano pozytywnie jednogłośnie.

- mgr farm. Magdalena Kamińska w aptece ogólnodostępnej o nazwie „Apteka Zdrowit” w 41-800 Zabrze, ul. Wolności 279/2;
Po przedstawieniu kandydatury przez komisję opiniującą, wniosek zaopiniowano pozytywnie jednogłośnie.

- mgr farm. Tomasz Jasiński w aptece ogólnodostępnej o nazwie „Apteka Isofarm” w 43-300 Bielsko-Biała, ul. Żywiecka 115;
Po przedstawieniu kandydatury przez komisję opiniującą, wniosek zaopiniowano pozytywnie jednogłośnie.
 
3b. Wniosków w sprawie udzielenia zezwolenia na prowadzenie apteki ogólnodostępnej - wydanie opinii zawierającej m.in. stwierdzenie rękojmi należytego prowadzenia apteki przez kandydata na funkcję kierownika apteki ogólnodostępnej:

- mgr farm. Katarzyna Chryc w aptece ogólnodostępnej o nazwie „Dr. Max” w 41-400 Mysłowice, ul. Fryderyka Chopina 1 w związku z wnioskiem o udzielenie zezwolenia na prowadzenie apteki ogólnodostępnej złożonym przez PLUSPHARMA Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w 40-048 Katowice, ul. Tadeusza Kościuszki 25/4 - cd. sprawy;
Do biura SIA wpłynęło uzupełnienie dokumentacji, w związku z powyższym wniosek zaopiniowano pozytywnie jednogłośnie.

- mgr farm. Damian Nowak w aptece ogólnodostępnej o nazwie „Apteka Słoneczna” w 41-506 Chorzów, ul. Wolności 62 w związku z wnioskiem o udzielenie zezwolenia na prowadzenie apteki ogólnodostępnej złożonym przez Pana Wojciecha Kwiecień, prowadzącego działalność gospodarczą pod nazwą Firma Handlowa Wojciech Kwiecień z siedzibą w 31-443 Kraków, ul. Łąkowa 19 reprezentowanego przez adwokata Lesława Świstuń z kancelarii Gorazda, Świstuń, Wątroba i Partnerzy Adwokaci i Radcowie Prawni, 31-011 Kraków, Plac Szczepański 8;
Rada SIA jednogłośnie postanowiła wszcząć postępowanie wyjaśniające w sprawie udzielenia zezwolenia na prowadzenie apteki ogólnodostępnej jw. oraz zwrócić się do zezwoleniobiorcy o doręczenie: formularza godzin otwarcia apteki i wskazanie personelu fachowego, przykładowego miesięcznego grafiku pracy ze wskazaną obsadą, oświadczeń magistrów o podjęciu zatrudnienia. Zgodnie z przepisami Rada SIA w Katowicach wydaje opinię w sprawie udzielenia zezwolenia na prowadzenie apteki. Jednym z ważnych elementów warunkujących zgodne z prawem działanie apteki jest zapewnienie obecności magistra farmacji w godzinach czynności apteki. Art. 92 prawa farmaceutycznego in fine. Wnioskodawca nie uprawdopodobnił, że wymóg ten będzie spełniony. W tej sytuacji wszczęcie postępowania wyjaśniającego i wniosek o uzupełnienie złożonych dokumentów w tym zakresie jest uzasadniony.

- mgr farm. Iwona Wiślak w aptece ogólnodostępnej o nazwie „Apteka Radosna” w 41-902 Bytom, ul. Józefa Jainty 24 w związku z wnioskiem o udzielenie zezwolenia na prowadzenie apteki ogólnodostępnej złożonym przez Joannę Jamrozik - „Apteka” - Spółka Jawna z siedzibą w 41-902 Bytom, ul. Piekarska 17;
Po przedstawieniu kandydatury przez komisję opiniującą, wniosek zaopiniowano pozytywnie jednogłośnie.

- mgr farm. Katarzyna Furgacz w aptece ogólnodostępnej o nazwie „Apteka Słoneczna” w 42-600 Tarnowskie Góry, ul. Krakowska 10 w związku z wnioskiem o udzielenie zezwolenia na prowadzenie apteki ogólnodostępnej złożonym przez Pana Wojciecha Kwiecień, prowadzącego działalność gospodarczą pod nazwą Firma Handlowa Wojciech Kwiecień z siedzibą w 31-443 Kraków, ul. Łąkowa 19 reprezentowanego przez adwokata Lesława Świstuń z kancelarii Gorazda, Świstuń, Wątroba i Partnerzy, adwokaci i radcowie prawni, 31-011 Kraków, Plac Szczepański 8;
Po przedstawieniu kandydatury przez komisję opiniującą, wniosek zaopiniowano pozytywnie większością głosów przy 3 głosach wstrzymujących.
Jednocześnie Rada SIA zadecydowała, że wraz z uchwałą zostanie do inspektoratu przekazana informacja, że na podstawie posiadanych przez izbę dokumentów, obsada magistrów może nie zapewnić w tej aptece obecności farmaceuty w godzinach czynności apteki zgodnie, z wymogami Prawa farmaceutycznego. Zadeklarowana obsada farmaceutów – jeden mgr farm. w pełnym wymiarze godzin pracy (kierownik) oraz dwóch mgr farm. na umowę zlecenia, z czego jeden mgr wskazał miejsce zamieszkania w Krakowie może nie zapewnić realizacji obowiązku obecności farmaceuty w aptece w godzinach jej otwarcia. W związku z tym Rada Śląskiej Izby Aptekarskiej prosi, aby przy akceptacji nowego kierownika apteki, zwrócić wnioskodawcy uwagę na konieczność uzupełnienia obsady magistrów farmacji w aptece lub skrócenia godzin czynności apteki.

3c. Opiniowanie farmaceuty - opiekuna, który ma sprawować opiekę nad przeddyplomową sześciomiesięczną praktyką zawodową studenta VI roku kierunku farmacja Wydziału Farmaceutycznego na wniosek SUM w Katowicach:

- mgr farm. Katarzyna Wiercioch-Grzywok w aptece ogólnodostępnej o nazwie „Apteka Pod Wieżą” w 43-180 Orzesze, ul. Św. Wawrzyńca 3;
Rada SIA nie wniosła zastrzeżeń co do opiekuna stażysty, wobec powyższego mgr farm. Katarzyna Wiercioch-Grzywok uzyskała pozytywną opinię.

- mgr farm. Marta Serwata w aptece ogólnodostępnej o nazwie „Apteka Główna - Centrum Niskich Cen” w 40-098 Katowice, Pl. Szewczyka 5;
Rada SIA nie wniosła zastrzeżeń co do opiekuna stażysty, wobec powyższego mgr farm. Marta Serwata uzyskała pozytywną opinię. Jednocześnie Rada SIA działając na podstawie art. 7 w związku z art. 29 ustawy o izbach aptekarskich wskazała, że nazwa apteki, w której ma być odbywany staż „…Centrum niskich cen” może naruszać zakaz reklamy aptek wynikający z art. 94a prawa farmaceutycznego. Wskazując na powyższe Rada SIA pozostawiła decyzję w tym zakresie uczelni, mając na względzie punkt programu stażu „prawne, etyczne i administracyjne aspekty pracy farmaceuty”.

- mgr farm. Anna Rosikowska w aptece ogólnodostępnej o nazwie „Apteka AVICENNA” w 43-100 Tychy, ul. Bocheńskiego 9.
Rada SIA nie wniosła zastrzeżeń co do opiekuna stażysty, wobec powyższego mgr farm. Anna Rosikowska uzyskała pozytywną opinię.

3d. Do biura SIA nie wpłynęły żadne uwagi do otrzymanego projektu uchwały Rady Miasta Mysłowice w sprawie ustalenia rozkładu godzin pracy aptek ogólnodostępnych działających na terenie Miasta Mysłowice, wobec powyższego Rada SIA pozytywnie jednogłośnie zaopiniowała w/w projekt.

4. Inne sprawy bieżące:

4a. Rada SIA jednogłośnie przyjęła terminy kolejnych posiedzeń Rady SIA i Prezydium SIA:

06.10 - R    
20.10 - P
03.11 - P    
17.11 - R
01.12 - R    
15.12 - P

4b. Prośba mgr farm. o zapomogę finansową.
Do Rady SIA wpłynęła prośba o zapomogę finansową. Po rozpatrzeniu wniosku przez komisję ds. Socjalno-Bytowych, Rada SIA działając w ramach swoich kompetencji jednogłośnie postanowiła udzielić wnioskodawczyni mgr farm. bezzwrotnej zapomogi finansowej …

4c. Głosowanie nad wnioskami o przyznanie odznaczeń samorządowych.
Członkowie Rady w głosowaniu tajnym jednogłośnie podjęli uchwały w sprawie nadania odznaczeń: Medal im. Aptekarza Edmunda Baranowskiego przyznano mgr farm. Ewelinie Kaczmarek, Medal im. Profesora Bronisława Koskowskiego przyznano mgr farm. Halinie Jeszka.

4d. Podjęcie uchwały w sprawie zatwierdzenia wstępnego programu VII Okręgowego Zjazdu Sprawozdawczo-Wyborczego Aptekarzy SIA w dn. 28-29.2015r.
Prezes Piotr Brukiewicz przedstawił zebranym program zjazdu, następnie Rada SIA jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie zatwierdzenia wstępnego programu VII Okręgowego Zjazdu Sprawozdawczo-Wyborczego Aptekarzy SIA w dn. 28-29.2015r. Zgodnie z przepisem art. 26 ustawy ORA zwołuje co 4 lata zjazd sprawozdawczo wyborczy. Ostatni zjazd sprawozdawczo wyborczy odbył się w roku 2011. Zgodnie z par. 6 regulaminu obrad Okręgowego Zjazdu Aptekarzy SIA to zjazd uchwala porządek obrad, Rada SIA może tylko zaproponować prządek obrad zjazdu do akceptacji przez Zjazd.

4e. Spotkanie z Prezesem SIL dr n. med. Jackiem Kozakiewiczem oraz dr hab. n. med. Jarosławem Markowskim dotyczące Stanowiska Komisji ds. Etyki Lekarskiej ORL w Katowicach z 12 czerwca 2015 r. w sprawie posługiwania się materiałami przeznaczonymi do udzielenia pacjentowi pisemnej informacji o sposobie dawkowania zaordynowanych leków na bloczkach z nadrukiem firmowym konkretnych aptek.
Prezes ORL w Katowicach dr n. med. Jacek Kozakiewicz podziękował za zaproszenie i po raz kolejny potwierdzając chęć współpracy dodał, że podmiotem w naszych obu zawodach jest pacjent i powinniśmy sobie pomagać w sprawowaniu nad nim właściwej opieki. W samorządzie zachowania etyczne są w pewnym stopniu odwzorowaniem podobnych zachowań w społeczeństwie; są osoby bardzo etyczne, jak i takie, którym należy czasami zwracać uwagę na jej przestrzeganie. Głównym sposobem walki z nieetycznymi zachowaniami powinna być najpierw edukacja, a następnie wyciąganie wniosków i ewentualnych konsekwencji. ŚIL podjęła prace i działania zmierzające do przeciwdziałania nieprawidłowościom w sposobie przekazywania do wiadomości publicznej informacji o zakresie i rodzajach udzielanych świadczeń zdrowotnych, w tym o obowiązującym zakazie reklamy, także w administracji rządowej szczebla wojewódzkiego. Dotarcie do części członków jest utrudnione przez istnienie rejestru podmiotów wykonujących działalność leczniczą, prowadzonego odrębnie w zakresie praktyk lekarskich przez ORL, a w zakresie podmiotów leczniczych przez wojewodę. Uchwała ORL w Katowicach będąca owocem dyskusji w temacie reklamy, określa precyzyjnie jakie informacje lekarz może przekazać o swojej praktyce i prowadzonej działalności leczniczej, a co uważa się za reklamę. Niestety nie doszło do podpisania porozumienia z wojewodą by te zasady były stosowane do wszystkich w/w podmiotów, co zapewniło by ich równość. Treść uchwały zostanie przesłana do SIA, jest też dostępna na stronie internetowej ŚIL.
Prezes dr Piotr Brukiewicz podziękował gościom za przybycie. Przedstawił problem w środowisku aptekarskim polegający na braku możliwości egzekwowania zachowań etycznych, kiedy właścicielami aptek są przedsiębiorcy nie będący farmaceutami. Ciągła pogoń za zyskiem w tych ciężkich czasach powoduje powstanie patologii: namawiające pacjentów do nadmiernej konsumpcji łamiące zakaz reklamy, nazwy aptek zawierające przymiotniki i hasła reklamowe oraz - ostatnio nasilające się - próby zdobycia pacjenta przez wywieranie wpływu na lekarza. Pozornie błahym przykładem są bloczki, na których zapisywane jest dawkowanie leków, zawierające dane konkretnej apteki. Z informacji od farmaceutów coraz częściej słyszy się o przedstawicielach sieci, którzy odwiedzają lekarzy, w sposób biznesowy nakłaniając ich do kierowania pacjentów do konkretnych aptek. Samorząd uważa to za patologię i chciałby wspólnie zastanowić się, jak można takiemu procederowi przeciwdziałać. Zakładając podobnie jak przedmówca, że mamy w korporacji osoby o różnym podejściu do etyki, samorząd aptekarski chciałby upominać swoich członków zanim ewentualnie skieruje sprawę do rzecznika czy sądu aptekarskiego.
Następnie prezes dr Piotr Brukiewicz oddał głos zebranym.
Mgr Włodzimierz Wdowski powiedział, że znany jest mu proceder kierowania pacjentów do konkretnych aptek. Chciał uświadomić członkom ŚIL, że spotkał się ostatnio z odwrotnym procederem gdy osoba otwierająca przychodnię oferowała zapłatę 50 zł za skierowanego pacjenta do nowej przychodni.
Mgr Maciej Gawroński zwrócił uwagę na fakt nasilonej zamiany zaordynowanych leków w aptekach sieciowych, co może mieć wpływ na skuteczność terapii.
Prezes ORL w Katowicach dr n. med. Jacek Kozakiewicz zaproponował stworzenie wspólnego opracowania pod tytułem „leki generyczne fakty i mity” lub podobnym. Następnie dodał, że jest zwolennikiem pisania nazw leków nazwami międzynarodowymi zamiast używania nazw handlowych.
W temacie natarczywej promocji mającej przyciągać pacjentów do apteki czy lekarza, prezes ORL w Katowicach dr n. med. Jacek Kozakiewicz zasugerował jeszcze ściślejszą współpracę między izbami i wymianę informacji między prezesami w celu zwrócenia uwagi nieprzestrzegającym przepisów i etyki członkom, zanim sprawa pojawi się u rzecznika odpowiedzialności zawodowej.
Jako rozwiązanie sytuacji nieprzestrzegania etyki przez podmioty, których właścicielami nie są np. lekarze czy farmaceuci, prezes ORL w Katowicach dr n. med. Jacek Kozakiewicz zaproponował prowadzenie rozmów z kierownikami podmiotów leczniczych, jak dzieje się to w przychodniach będących własnością osób nie będących lekarzami. W przypadku braku reakcji ze strony tej osoby uzasadnionym jest przekazanie sprawy organom państwowym celem zwrócenia uwagi właścicielowi na konieczność przestrzegania obowiązujących przepisów.
Zasygnalizowano prezesowi ORL w Katowicach dr. n. med. Jackowi Kozakiewiczowi, że także w aptekach odpowiedzialność w sytuacji gdy właścicielem apteki nie jest farmaceuta spada na kierownika apteki.
Gość dodał, że pośród ogarniających środowisko presji na ciągłą innowację w zakresie farmakologii oraz „parcia” na suplementy i różne parafarmaceutyki, a także leki nierecepturowe (dostępne m.in. szeroko na stacjach benzynowych), których obrót w Polsce szacowany jest na ok. 30 mld zł, co stanowi niemal połowę budżetu NFZ, samorządy zaufania publicznego powinny mówić wyraźnie o istotnych problemach i zajmować zdecydowane stanowisko wobec negatywnych zjawisk, nawet jeśli skuteczność działań nie jest początkowo najwyższa.
Prezes ORL w Katowicach dr n. med. Jacek Kozakiewicz zaprosił środowisko aptekarskie na konferencję „Dehumanizacja medycyny”, która odbędzie się 10 października br. w Domu Lekarza w Katowicach.
Mgr Andrzej Bednarz odczytał stanowisko Komisji ds. Etyki Lekarskiej ORL w Katowicach w kwestii stosowania bloczków z logo aptek, w którym nie stwierdza się wprost naganności zjawiska i zapytał o definicję dozwolonej reklamy według ŚIL.
Dr hab. n. med. Jarosław Markowski odpowiedział, że zezwala się na podanie danych teleadresowych praktyki oraz godzin przyjmowania. Nie dopuszcza się stosowania przymiotników takich jak najlepsza, największa itp. Dodał, że fakt zapisywania dawkowania na bloczkach apteki może kierować tam pacjentów i stanowić reklamę.
Goście dodali, że lekarze często zapisują dawkowanie na jednym z bloczków, których mają zwykle zapas w gabinecie.
Mgr Andrzej Bednarz powiedział, że ktoś czytając tylko początek stanowiska Komisji w sprawie bloczków może odnieść nieprawdziwe wrażenie, że proceder jest uznany za nieszkodliwy.
Mgr Katarzyna Kandziora-Kuna powiedziała, że jej zdaniem wybór konkretnych bloczków nie jest przypadkowy. Następnie pokazała karteczkę z adresem apteki i dawkowaniem, którą otrzymała wraz z informacją, że w tej aptece kupi zamiennik leku za 1 grosz.
Dr Bożena Kwaśniak powiedziała, że warto być ostrożnym zanim zdecyduje się na tego typu działania, bo do naszej branży wkroczyło wielu marketingowców, którzy odnotowują każdy fakt chęci współpracy.
Prezes dr Piotr Brukiewicz powiedział, że rolą samorządu są działania skierowane na wykorzenianie działań wykraczających poza zakaz reklamy jak przytoczone wypisywanie dawkowania na karteczkach z adresem apteki, co będzie stanowić profilaktykę takich zachowań nawet jeśli nie będzie się stosować twardych metod. Brak działań może doprowadzić do degeneracji naszego środowiska i rynku zdrowia.
Następnie zapytał o stanowisko w sytuacji, kiedy lekarz jest współwłaścicielem spółki jawnej, która prowadzi aptekę i ocenę postępowania takiego lekarza w podobnej sytuacji.
Prezes ORL w Katowicach dr n. med. Jacek Kozakiewicz powiedział, że rozpozna tą sytuację i poinformuje Radę o wynikach.
Następnie dodał, że kluczowe jest utrzymanie niezależności samorządu. Zwrócił też uwagę na obszary, które nie do końca prawidłowo funkcjonują w aptekach, np. promocje, plakaty reklamowe.
Mgr Dominik Lakota powiedział, że poprzez reklamę i marketing z leczenia coraz bardziej wyłączani są farmaceuci i lekarze, a sprzedażą sterują osoby nie będące fachowcami.
Mgr Ewelina Kaczmarek zwróciła uwagę na pojawiające się nieczytelne recepty.
Prezes ORL w Katowicach dr n. med. Jacek Kozakiewicz poprosił o dalszą współpracę aptekarzy z lekarzami, poprzez bieżące kontakty i wskazywanie na pojawiające się nieprawidłowości, a w razie braku zrozumienia, kontakt z nim np.: poprzez prezesa SIA lub email. Następnie zaproponował przyjmowanie wspólnych stanowisk Rad obu izb w sprawach związanych z zawodem i ochroną zdrowia. Poprosił też o informację, w jakich obszarach ŚIL może wesprzeć SIA w jej działaniach.
Mgr Krzysztof Majka powiedział, że dobrym kierunkiem działania jest zamiast „straszenia” rzecznikiem odpowiedzialności zawodowej, pokazywanie konsekwencji działań, w wyniku których cierpi pacjent, a spada reputacja lekarza i farmaceuty.
Prezes ORL w Katowicach dr n. med. Jacek Kozakiewicz poparł w/w opinię dodając, że długoterminowe zadania są trudne do wykonania w czasach, w których króluje „krótkowzroczność” i działanie od wyborów do wyborów, od wyniku do wyniku.
 
4f. Prezes ORL przedstawił stanowisko Okręgowej Rady Adwokackiej w Katowicach oraz Prezydium Okręgowej Rady Lekarskiej w Katowicach w sprawie projektu ustawy o zmianie ustawy o Policji oraz niektórych innych ustaw. Projekt nowelizacji ustawy uprawomocnia inwigilację zawodów zaufania publicznego na co nie wyrażamy zgody. Prezes dr Piotr Brukiewicz zwrócił się do Rady z prośbą o przyjęcie uchwały popierającej stanowisko w sprawie zapisów. Przyjęto jednogłośnie.

4g. 27.08.2015r. w MZ odbyło się kolejne spotkanie w sprawie wprowadzenia opieki farmaceutycznej refundowanej.
Wynikiem spotkania było m.in. wydanie Zarządzenia Ministra Zdrowia z dnia 27.08.2015 w sprawie powołania Zespołu roboczego do spraw opieki farmaceutycznej, którego przewodniczącym został mgr farm. Grzegorz Zagórny.

4h. IV Żeglarskie Mistrzostwa Polski Aptekarzy - 04-06.09.2015 - podsumowanie zawodów, Klub Żeglarski „APTEKARZ”.
W tym roku w Wilkasach nad jeziorem Niegocin po raz kolejny odbyły się Żeglarskie Mistrzostwa Polski Aptekarzy. W dniach 4-6 września odbyła się IV edycja tej ogólnopolskiej imprezy.
Śląskich farmaceutów reprezentowała załoga w składzie: Piotr Wysocki (sternik), Konrad Kulak, Marek Molski, Rafał Perzyna oraz Piotr Kaczmarczyk. Płynąca pod banderą Śląskiej Izby Aptekarskiej łódź o imieniu "Maryśka" zajęła w ogólnej klasyfikacji 12, a długodystansowej 10 miejsce.

4i. Zaproszenie przez SUM na otwarcie XIV Ogólnopolskiej Konferencji „Polka w Europie” - 25.09.2015.

4j. XII Ogólnopolski Dzień Aptekarza - 23.09.2015.

4k. Rejonowe spotkania wyborcze delegatów. W ostatnich dniach odbyły się spotkania w Jastrzębiu Zdroju frekwencja była wysoka, a dyskusje merytoryczne. Kolejne spotkania odbędą się w najbliższych tygodniach.

4l. Ogólnopolski Konkurs Fotograficzny FOTOFARM. Prezes dr Piotr Brukiewicz przedstawił kontrowersyjne prace i poinformował o planowanym spotkaniu z autorką.

4ł. Turniej o Puchar Hurtapu - Łęczyca 12.09.2015. Rada jednogłośnie przyjęła udział w kosztach na poziomie identycznym jak w zeszłym roku.

5. Wolne głosy i wnioski.
- prośba Tomasza Gawłowskiego z portalu www.FarmacjaPraca.pl o publikację linku portalu na www.katowice.oia.pl została odrzucona
- plebiscyt Hipokrates - informacje o biorących udział. SIA weźmie udział w kapitule oraz podsumowaniu.
- wygrano kolejne sprawy w WSA w Warszawie. Wystąpiono o nakaz podjęcia działań.
- określenie daty III Konkursu Nalewek Własnej Receptury - propozycja 13.11.15 przed konkursem w Krakowie 04.12.15.
- zaproszenie na konferencję farmacja.edu.pl „Postępy w farmakoterapii chorób układu pokarmowego” Katowice 26.09.2015
- po raz kolejny wywieszono szkalującą aptekarzy ulotkę w przychodni Alfamed Żory.
- Neuca rozesłała komunikat w sprawie wyborów w SIA „Leki Tylko z Apteki”.
- oświadczenie Pfizer Polska Sp. z o.o. dotyczące produktu Lyrica. Firma nie odpowiedziała na telefony z próbą wyjaśnienia motywów przesłania pisma, w którym informują, że odpowiedniki nie mają wszystkich wskazań.

6. 47 posiedzenie Rady Śląskiej Izby Aptekarskiej w dniu 08 września 2015 r. zakończono ok. godz. 12.10.


Protokołował
Mgr farm. Michał Rzepczyk

mdi-arrow-left Powrót
Zobacz również:
Protokół z 3 Posiedzenia Rady SIA VIII Kadencji Protokół z obrad 3 posiedzenia Rady Śląskiej Izby Aptekarskiej VIII kadencji w dniu 7 stycznia 2020 r.Katowice, dnia 7 stycznia 2020 r.1. Posiedzenie Rady SIA o...
Więcej mdi-menu-right
Protokół z 2 Posiedzenia Rady SIA VIII Kadencji Protokół z obrad 2 posiedzenia Rady Śląskiej Izby Aptekarskiej VIII kadencji w dniu 3 grudnia 2019 r.Katowice, dnia 3 grudnia 2019 r.1. Posiedzenie Rady SIA otw...
Więcej mdi-menu-right
Protokół z XLV Posiedzenia Rady SIA VII Kadencji Protokół z obrad 45 posiedzenia Rady Śląskiej Izby Aptekarskiej VII kadencji w dniu 5 listopada 2019 r.Katowice, 5 listopada 2019 r.1. Posiedzenie Rady SIA otwo...
Więcej mdi-menu-right
Więcej artykułów mdi-menu-right