INFORMACJE
Obowiązuje tygodniowy limit nadgodzin !
Obowiązuje Cię nie tylko roczny ale i tygodniowy limit nadgodzin!W regulaminie pracy jest zapis, w którym dopuszcza się zwiększenie liczby godzin nadliczbowych w danym roku kalendarzowym do 380. Pracujemy w podstawowym czasie pracy (przeciętnie 40 godzin w tygodniu), obowiązujący okres rozliczeniowy wynosi 1 miesiąc. Czy jeśli pracownik w jednym tygodniu ma 20 godzin nadliczbowych, w następnym 10 godzin, w kolejnym nie ma żadnych, a w całym okresie rozliczeniowym maksymalnie 48 godzin, to jest to prawidłowe? Czy istnieje tygodniowy limit 8 godzin nadliczbowych?
Nie, taka organizacja czasu pracy nie jest prawidłowa.
Tygodniowy czas pracy - nie więcej niż przeciętnie 48 godzin
W przyjętym okresie rozliczeniowym tygodniowy czas pracy - łącznie z godzinami nadliczbowymi - nie może przekraczać przeciętnie 48 godzin. Z tej regulacji wynika, że liczba godzin nadliczbowych - biorąc pod uwagę całość okresu rozliczeniowego - nie może być większa niż przeciętnie 8 godzin w tygodniu. Ograniczenie do 48 godzin oznacza zatem przeciętny tygodniowy czas pracy pracownika w danym okresie rozliczeniowym, a nie dopuszczalną liczbę godzin nadliczbowych w tym okresie (np. w ciągu miesiąca).
W konkretnym tygodniu - liczba nadgodzin może być większa niż 8
Tygodniowy czas pracy jest przeciętny w tym znaczeniu, że czas pracy we wszystkich tygodniach okresu rozliczeniowego nie musi być jednakowy. Określenie "przeciętny tygodniowy czas pracy" oznacza bowiem średnią arytmetyczną liczbę godzin pracy tygodniowo w całym okresie rozliczeniowym. Wynika z tego, iż czas pracy w poszczególnych tygodniach danego okresu rozliczeniowego może być różny. Istotne jest jednak, aby średnia arytmetyczna liczba godzin pracy - wraz z godzinami nadliczbowymi - w konkretnym okresie rozliczeniowym nie przekroczyła 48 godzin. A zatem w jednym tygodniu, przykładowo - miesięcznego okresu rozliczeniowego, liczba godzin nadliczbowych może być większa niż 8 (np. 12 godzin), pod warunkiem, że w innym tygodniu tego okresu liczba ta będzie odpowiednio niższa (np. 4 godziny). Tak aby w rezultacie średnia liczba (wszystkich) godzin pracy na tydzień w tymże miesięcznym okresie rozliczeniowym nie była większa niż 48.
Przykład:
W sierpniu 2010 r. wymiar czasu pracy w 1-miesięcznym okresie rozliczeniowym wynosi 176 godzin. Jeśli pracownik w tym czasie wypracował jeszcze dodatkowo 48 godzin nadliczbowych, to dojdzie do przekroczenia przeciętnie 48 godzin pracy w tygodniu, gdyż:
176 (nominalny wymiar czasu pracy w sierpniu) + 48 (godziny nadliczbowe) = 224 godziny
8 x 2 = 16 (liczba dni pracy wykraczająca poza pełne tygodnie okresu rozliczeniowego przypadające od poniedziałku do piątku pomnożona przez 8 godzin pracy)
224 - 16 = 208 godzin
208 godzin : 4 (liczba pełnych tygodni) = 52 godziny.
A zatem przeciętny tygodniowy czas pracy pracownika w okresie rozliczeniowym obejmującym sierpień 2010 r. - wraz z godzinami nadliczbowymi - wyniesie aż 52 godziny. Oznacza to, że doszło do przekroczenia 48-godzinnej tygodniowej normy czasu pracy.
Ważne!
Ograniczenie liczby godzin nadliczbowych do przeciętnie 8 na tydzień (czyli przeciętnego tygodniowego czasu pracy do 48 godzin) nie dotyczy osób zarządzających w imieniu pracodawcy zakładem pracy.
Podstawa prawna:
art. 128 § 3 pkt 2, art. 129 § 1, art. 131,art. 151 § 3, § 4 kp.