E-RECEPTA
Kalkulator E-recepty
7 września br. zaczęła obowiązywać ogłoszona 23 sierpnia br. ustawa z 19 lipca 2019 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z wdrażaniem rozwiązań w obszarze e-zdrowia (Dz.U. poz. 1590 http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20190001590). Chociaż duża część wprowadzanych przez nią zmian wejdzie w życie w czasie późniejszym, od soboty 7 września br. zmieniły się zasady wystawiania i realizacji e-recept. Ustawa rozszerza możliwości przepisywania i realizacji e-recept w porównaniu do recept papierowych.
Najważniejsze zmiany w realizacji e-recept od 7 września br. :
1. termin realizacji e-recepty nie może przekroczyć 365 dni, z wyjątkiem antybiotyków w postaci preparatów do stosowania wewnętrznego i parenteralnego – tu termin realizacji wynosi nadal 7 dni od daty jej wystawienia albo naniesionej na recepcie daty realizacji "od dnia" oraz recept na środki odurzające, substancje psychotropowe, preparaty zawierające te środki lub substancje oraz prekursory kategorii 1 - termin realizacji wynosi 30 dni od daty jej wystawienia,
2. lekarz, lekarz dentysta, felczer, starszy felczer może przepisać na e-recepcie dla jednego pacjenta jednorazowo maksymalnie ilość produktu leczniczego, środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego, wyrobu medycznego niezbędną pacjentowi do 360-dniowego okresu stosowania wyliczonego na podstawie określonego na recepcie sposobu dawkowania,
3. pielęgniarka i położna może przepisać na e-recepcie dla jednego pacjenta jednorazowo maksymalnie ilość produktu leczniczego, środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego lub wyrobu medycznego niezbędną pacjentowi do 180-dniowego okresu stosowania wyliczonego na podstawie określonego na recepcie sposobu dawkowania, w tym w przypadku produktu leczniczego antykoncepcyjnego wyłącznie w ramach kontynuacji zlecenia lekarskiego,
4. w przypadku realizacji recepty elektronicznej jednorazowo pacjent może otrzymać maksymalnie ilość produktu leczniczego, środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego lub wyrobu medycznego niezbędną pacjentowi do 180-dniowego okresu stosowania wyliczonego na podstawie określonego na recepcie sposobu dawkowania – przy czym w przypadku produktu leczniczego, środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego lub wyrobu medycznego, wydawanego w opakowaniach, których wielkość uniemożliwia wydanie go w ilości niezbędnej do stosowania przez wyliczony okres, dopuszcza się wydanie go w ilości przekraczającej tę ilość, jednak nie więcej niż o jedno najmniejsze opakowanie,
5. po upływie 30 dni od daty jej wystawienia albo naniesionej na recepcie daty realizacji „od dnia”, recepta jest realizowana z wyłączeniem dni stosowania, które już upłynęły, licząc je od daty wystawienia recepty albo naniesionej na recepcie daty realizacji „od dnia”.
Powyższe zmiany, a szczególnie zmiana opisana w punkcie 5 bez wsparcia ze strony systemów informatycznych skomplikują niestety realizację e-recept. W celu ułatwienia realizacji e-recept Ministerstwo Zdrowia opublikowało poradnik (pytania i odpowiedzi) dla aptekarzy oraz pracowników medycznych uprawnionych do wystawiania e-recept: https://ezdrowie.gov.pl/portal/home/pytania-i-odpowiedzi_e-recepta
Kalkulator
Aby ułatwić Państwu realizację e-recept po 7 września br. stworzyliśmy kalkulator wspomagający stosowanie art. 96a ust. 7a ustawy Prawo farmaceutyczne. Kalkulator e-recepty wylicza ilość leku, jaką można wydać pacjentowi, zgodnie z ww. wytycznymi ministerstwa zdrowia (na chwilę obecną celem była integracja kalkulatora z programem aptecznym i systemem e-recepty. W obliczeniach mogą wystąpić jeszcze błędy, które niezwłocznie poprawimy).
Obecnie przedstawiamy wersję testową kalkulatora, a wszelkie uwagi oraz zauważone błędy prosimy przesyłać na adres: katowice@oia.pl
Kalkulator działa w dwóch trybach. Możesz również korzystać z kalkulatora manualnie, nie integrując się z systemem P1 oraz programem aptecznym, klikając „Korzystaj bez integracji”, po uruchomieniu edytora recepty będziesz miał możliwość uzupełnienia wszystkich pól dotyczących ilości opakowań, dawki dziennej i ilości już zrealizowanej oraz przeliczeniu recepty.
Kalkulator po podaniu certyfikatów oraz wskazaniu pliku konfiguracyjnego aplikacji aptecznej będzie komunikował się z systemem P1 pobierając e-receptę po PINie i PESELu pacjenta oraz po kluczu pakietu lub pojedynczej recepty.
Ponadto, kiedy kalkulator jest aktywny, a recepta otworzona w programie aptecznym KS-Apteka możesz użyć skrótu klawiszowego Ctrl + E, aby automatycznie wczytać aktualnie wczytaną e-receptę.
Aby lepiej zobrazować proces instalacji kalkulatora e-recepty oraz sposób jego użycia zostały przygotowane dwa filmy, które są do pobrania ze strony Śląskiej Izby Aptekarskiej.
Instalacja oraz konfiguracja kalkulatora:
http://erecepta.katowice.oia.pl/kalkulator_instalacja.mp4
Korzystanie z kalkulatora:
http://erecepta.katowice.oia.pl/kalkulator_uzycie.mp4
Instalacja
Przed przystąpieniem do instalacji należy przygotować certyfikaty TLS i WSS apteki, jakie zostały wygenerowane w trakcie rejestracji na Platformie P1 (pliki z rozszerzeniem p12) oraz hasła jakimi zostały one zabezpieczone.
Kalkulator wymaga systemu operacyjnego Windows Vista lub wyższego i działa z oprogramowaniem aptecznym KS-Apteka opartym na systemie zarządzania bazą danych Firebird.
Wejdź na stronę: http://erecepta.katowice.oia.pl/ kliknij przycisk „Zainstaluj”. Spowoduje to pobranie instalatora.
![]() |
Po pobraniu należy kliknąć 2-krotnie w plik „setup.exe” i rozpocząć , podążając przez kolejne etapy, aż do konfiguratora.
Konfigurator postara się odczytać większość parametrów, w przypadku jednak gdyby któryś z 2 kroków wymagał Twojej uwagi zostanie wyświetlony obok komunikat na czerwono.
![]() |
Najważniejszym elementem jest wskazanie plików certyfikatów TLS oraz WSS, jeśli nie zostały one wykryte automatycznie będziesz musiał je wskazać ręcznie oraz podać hasło które nadałeś w trakcie podłączania się do platformy P1.
Kolejną ważną rzeczą jest wskazanie pliku APMAN.INI zawierającego konfigurację programu aptecznego (zazwyczaj jest on zlokalizowany w katalogu C:\KS\APW\).
Możesz również korzystać z kalkulatora manualnie, nie integrując się z systemem P1 oraz programem aptecznym, klikając „Korzystaj bez integracji”
Aby odinstalować Kalkulator należy przejść do „Panelu sterowania” systemu Windows lub wyszukania bezpośrednio z menu Start panelu „Dodaj lub usuń programy”, na liście należy wyszukać aplikacje Kalkulator E-recept i kliknąć „Odinstaluj”.
Korzystanie z programu
Po uruchomieniu aplikacji możesz wpisać PIN oraz PESEL w okienka i pobrać receptę lub jeśli nie dokonałeś integracji możesz wybrać opcję „Przelicz ręcznie”. Zamiast podawania PIN oraz PESEL możesz podać klucz recepty lub klucz pakietu recept w drugim polu.
![]() |
Po pobraniu recepty wyświetli się okno zwierające receptę, możesz porównać, czy dane w kolumnie „Wpis na E-Recepcie” zgadza się z wartościami rozpoznanymi i wpisanymi w pola po prawej stronie. W każdym momencie możesz te dane poprawić. Po naciśnięciu przycisku „Oblicz recepte” pokaże się wynik:
![]() |
Po użyciu kalkulatora możesz go schować - będzie dostępny w pasku „tray” obok zegarka, możesz go wywołać klikając PPM i wybraniu „Pokaż”.
![]() |
Pamiętaj też, że po otworzeniu recepty w programie KS-Apteka, możesz nacisnąć skrót klawiszowy Ctrl + E, co spowoduje, że kalkulator wczyta tą samą receptę bez konieczności przepisywania PIN-u oraz numeru PESEL, bądź skanowania klucza recept.
Opis algorytmu
Kalkulator oblicza wynik realizację e-recepty w oparciu o następujące założenia:
1. Sumowanie dawek z pełnej recepty (mnożnik opakowania x ilość przepisanych szt.).
2. Liczenie ilości dni, które minęły od daty obowiązywania recepty.
3. Jeśli ilość dni > 30 z sumy dawek odejmuje ilość dawek, które się "przedawniły" i wyliczana jest nowa dostępna ilość z miesięcznym offsetem.
4. Liczę ilość dawek, jaka pozostaje po odjęciu już zrealizowanych.
5. Z pkt 3 i pkt 4 wybieram wartość mniejszą i uznaje ją za obowiązująca do dalszych obliczeń.
6. Wyliczenie pomocniczego limitu dawek na kolejne 180 dni.
7. Jeśli wartość z pkt 5 jest wyższa od limitu z pkt 6, obcinam ilość dawek do limitu.
8. Dzielenie dawek przez mnożnik opakowania żeby przedstawić farmaceucie ile szt. może wydać.
Nota prawna
Kalkulator e-Recepty jest aplikacją pomocniczą do obliczenia ilości leku do wydania przy realizacji e-recepty na 365 dni.
Kalkulator nie jest aktem prawnym, a tylko pomocniczym narzędziem do obliczenia ilości leku.
Wynik uzyskany w kalkulatorze nie gwarantuje, że będzie on akceptowany przez organa kontroli WIF i NFZ.
Autor kalkulatora nie ponosi odpowiedzialności zarówno cywilnoprawnej (KC), jak też wynikającej z prawa autorskiego (Dz.U. z 2019 r. poz. 1231 ze zm.) za wyniki otrzymane przy jego zastosowaniu.
Z poważaniem
Prezes Rady Śląskiej Izby Aptekarskiej
dr farm. Piotr Brukiewicz