img

Jakie opakowania leku wydać cz. 1

INFORMACJE

Jakie opakowania leku wydać cz. 1

Wyjaśnienie jednego z problemów realizacji recept, dotyczącego wydawania wielkości opakowań leków.


PODSUMOWANIE poniższej korespondencji ustalone z Śląskim OW NFZ:

1 - Gdy na recepcie lekarz wypisze pacjentowi ubezpieczonemu opakowanie w wielkości nie będącej na liście leków refundowanych, gdy tymczasem temu pacjentowi lek refundowany się należy, a na liście leków refundowanych jest ten sam lek w opakowaniach nie większych ale refundowanych, apteka może dokonać zamiany, jak pokazano w poniższym przykładzie,

2 – Gdy lekarz przepisze lek refundowany w jednostkach dawkowania, apteka może wydać daną ilość leku refundowanego dobierając odpowiednio ale dowolnie wielkości opakowań, ustalając to jednak z pacjentem tak, by w razie wyższej dopłaty pacjent to akceptował.

3 – Gdy lekarz wyraźnie wskaże na mniejsze opakowanie pełnopłatne, apteka nie może zamienić na większe refundowane ani dzielić opakowania refundowanego w celu wydania mniejszej ilości refundowanej.

Całość korespondencji poniżej

Z uszanowaniem
dr farm. Stanisław Piechula
Wiceprezes Rady ŚIA



************

Śląski OW NFZ
Proszę o pomoc w ustaleniu sposobu postępowania, lekarz przepisał na recepcie pacjentowi ubezpieczonemu lek zaznaczając wielkość opakowania pełnopłatnego:

Letrox 150, op. 1 a 100 tabl., ale zaznaczył też Ryczałt,

czy apteka może wydać opakowania refundowane, czyli Letrox 150, op. 2 a 50 tabl.?

Uważam, że lekarz zaznaczając, że pacjent jest ubezpieczony i wpisując odpłatność ryczałtową wykazał, że pacjent powinien otrzymać lek refundowany i apteka powinna go móc zamienić na opakowania refundowane.

**********

Witam serdecznie,
na wstępie chciałbym zaznaczyć, że w swojej interpretacji przepisów obowiązującego Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 8 marca 2012r. w sprawie recept lekarskich (Dz. U. z 2012r., poz. 260) ma Pan Prezes pełną rację. Lekarz prawidłowo oznaczył fakt ubezpieczenia pacjenta, wpisał pełną ilość jednostek dawkowania, jaka ma być wydana świadczeniobiorcy (taka ilość istnieje, bowiem można wydać 2 op. po 50 tabl.), prawidłowo oznaczył poziom odpłatności (R – ryczałt) i jeśli tylko – co nie wynika z pytania – prawidłowo wypisał sposób dawkowania np. s. 1 x 1,5 tabl. (można wydać taką ilość leku przeznaczoną na maksymalnie 90-dniowe stosowanie wyliczone na podstawie podanego na recepcie sposobu dawkowania), to nie istnieją żadne przeszkody, aby wydać pacjentowi lek Letrox 150 tabl. a 150 mcg No 100 z odpłatnością ryczałtową.

Z poważaniem
Rafał Więcek
Kierownik Sekcji Kontroli Aptek Śląskiego OW NFZ w Katowicach

**********

Dziękuję,
jednak proszę zwrócić uwagę, że ja chciałem rozwiązać pewien szerszy problem i nie pisałem a ilości jednostek dawkowania a o zaznaczeniu opakowania nierefundowanego, "czyli 1 op. a 100" i możliwości wydania ubezpieczonemu pacjentowi leku refundowanego zamiast zaznaczonego wielkością opakowania leku tylko 100%,

spróbujmy to rozwiązać, np. podam kilka skrajnych przykładów:

jeszcze raz poniższy:

Letrox 150, op. 1 a 100 tabl., pacjent ubezpieczony reszta recepty dobrze wypełniona, czy zamiast 1 opakowania 100 tabl. nie refundowanego mogę wydać 2 x 50 tabl. jako już refundowane?

Tu bym się skłaniał za wydaniem opakowań refundowanych w każdym przypadku gdy ma się zgadzać ilość lub być mniejsza gorszym przykładem jest zapis:

Nimesil 1 op. a 9 saszetek, gdy refundowane jest tylko 30 saszetek - co ma dostać pacjent ubezpieczony ?

Tu już bym wydał 9 pełnopłatnych, niektórzy wydają 9 z opakowania 30 ale dzielą refundowane co też jest niedozwolone,

czy udałoby się nam ustalić dla aptek jakąś interpretację ?

Z uszanowaniem
Stanisław Piechula

**********

Witam serdecznie,
Śląski Oddział Wojewódzki NFZ w pełni przychyla się do interpretacji podanej przez Pana Prezesa w kontynuacji do naszej korespondencji z dnia wczorajszego. Poruszony przez Pana Prezesa problem wynikał jeszcze z zapisów poprzedniego Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 23 grudnia 2011r. w sprawie recept lekarskich (Dz. U. z 2011r. nr 294, poz. 1739), w którym to w § 15 ust. 2 zapisano, że jeżeli z wpisanej na recepcie liczby i wielkości opakowań, liczby jednostek dawkowania i sposobu dawkowania wynikają różne ilości leku […], osoba wydająca wydaje najmniejszą z nich jako ilość przepisaną przez osobę uprawnioną. W obecnie obowiązującym Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 8 marca 2012r. w sprawie recept lekarskich (Dz. U. z 2012r. poz. 260) zapis ten brzmi następująco (§16 ust. 2): jeżeli z liczby, wielkości opakowań, liczby jednostek dawkowania i sposobu dawkowania podanego na recepcie wynikają różne ilości leku […], osoba wydająca wydaje najmniejszą z nich, jako ilość przepisaną przez osobę wystawiającą receptę. Kluczowe znaczenie w tym przypadku ma użyty w poprzednim rozporządzeniu spójnik „i”, który wówczas obligował osobę wydającą lek, do zmniejszenia – przy zapisie: Letrox op. 1 a 100 tabl. (nawet z prawidłowym określeniem sposobu dawkowania tj. maksymalnie na 90-dniowy okres stosowania) – tej ilości do 50 tabl., lecz po wprowadzeniu obecnie funkcjonującego rozporządzenia z dnia 8 marca 2012r., ten problem został wyeliminowany. Mając ponadto na względzie zapisy § 18 ust. 1 pkt. 1, w opisanym przez Pana Prezesa przypadku należy wydać pacjentowi Letrox 150 tabl. a 150 mcg No 100 (2 op. a 50 tabl.), oczywiście mając na względzie konieczność podania na recepcie prawidłowego sposobu dawkowania np. s. 1 x 1,5 tabl. W drugim opisanym przypadku tj. przy zapisie Nimesil 1 op. a 9 saszetek nie pozostaje osobie wydającej nic innego, niż pobranie od pacjenta 100% opłaty, gdyż lek ten jako refundowany występuje w Obwieszczeniu Ministra Zdrowia z dnia 27 lutego 2012r. w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych na dzień 1 marca 2012 r. tylko i wyłącznie w opakowaniu 30 saszetkowym.

Z poważaniem
Rafał Więcek
Kierownik Sekcji Kontroli Aptek Śląskiego OW NFZ



Komentarze

Nadchodzące szkolenia

Ostatnie ogłoszenia

Newsletter

Zapisz się aby otrzymywać informacje na bieżąco.