INFORMACJE
Jaką odpłatność skasować ?
Jeszcze raz najbardziej kontrowersyjny dla farmaceutów temat, za ile wydać pacjentowi lekProszę już w tej sprawie do mnie nie pisać i nie dzwonić, bo już to omawiałem i jeszcze raz specjalnie opiszę. Chyba, że gdzieś zrobiłem błąd.
1 – przepisy tak zapisano i wydano takie komunikaty, że apteka może wszelkie braki i błędy w tym zakresie poprawić, tak by pacjent ubezpieczony otrzymał lek refundowany,
2 – gdy na recepcie brakuje lub wpisano błędną odpłatność spośród odpłatności w liście leków refundowanych czyli spośród B, R, 30% i 50% (NIE BIERZEMY POD UWAGĘ przy pacjencie ubezpieczonym odpłatności 100%) za lek to:
dla recept z 2011 roku
- gdy wpisano P wydajemy lek z najniższą odpłatnością,
- gdy na recepcie jest lek, którego obecnie nie ma na liście, apteka proponuje tańszy i równie skuteczny odpowiednik tego leku znajdujący się na wykazie,
- gdy na recepcie jest lek i znak X to realizujemy jako refundowany z jedyną lub wyższą odpłatnością,
dla recept wystawionych w 2012 roku
- każdemu pacjentowi, który jest ubezpieczony, gdy lek ma jedną odpłatność refundowaną, wydajemy go w tej odpłatności, nic nas nie interesuje, czy pacjentowi ten lek się należy czy nie, apteka nie wnika w choroby pacjenta,
- gdy lek ma dwie odpłatności refundowane, apteka wydaje lek w tej wyższej,
Jak pisałem powstaje problem gdy w nowym roku lekarz zaznaczy na recepcie P i choć okienko chorób przewlekłych nie ma znaczenia to rozporządzenie określiło to tak, że powstają obawy przy realizacji takiej recepty zniżkowo. Ani MZ ani NFZ nie odpowiada na nasze pismo czy jak jest litera P to można realizować zniżkowo. Inne znaki w okienku chorób przewlekłych nie mają znaczenia i można je pominąć.
§ 29. 1. Dopuszcza się stosowanie druków recept zgodnych z dotychczasowym wzorem, jednak nie dłużej niż do dnia 30 czerwca 2012 r., z wyłączeniem możliwości wskazania na takiej recepcie w części choroby przewlekłe znaku „P”, o którym mowa w § 28 ust. 2, z uwzględnieniem konieczności uzupełnienia recepty o odpłatność.
I powtarzam z komunikatu 8
2 – Co robić gdy lekarz wypisuje pacjentowi ubezpieczonemu leki refundowane zaznaczając odpłatność 100%?
Już o tym wspominałem, jednak problem nie jest łatwy, gdyż to TYLKO lekarz ma dostęp do danych pacjenta i zna jego chorobę, więc to tylko lekarz może podjąć decyzję o poziomie odpłatności za lek dla danego pacjenta.
Apteka co prawda może błędną odpłatność poprawić, ale moim zdaniem tylko wtedy, gdy lekarz wpisał na recepcie odpłatność nie istniejącą dla danego leku, czyli lek może być refundowany na B, a lekarz wpisał R.
Jednak każdy lek może zostać przez lekarza zaliczony prawidłowo do odpłatności 100% i nie radzę nikomu tej odpłatności zmieniać, gdyż nikt z nas nie ma dowodów na to, że jest to błędna odpłatność. Chyba, że chcecie Państwo ryzykować zwrotem refundacji.
Proszę w takich sytuacjach tłumaczyć pacjentom problem i odsyłać do lekarza do poprawy recepty lub informować o możliwości kontaktu z NFZtem.
3 – osoby uprzywilejowane IB, ZK, i inne.
Tu moim zdaniem sytuacja jest dość prosta, gdyż:
IB ma wszystko bezpłatne co wydaje się na Rp, więc niezależnie od wypełnienia recepty pod względem odpłatności, jeżeli Państwo potwierdzą uprawnienia, wszystko należy się bezpłatnie więc przyjmujecie, że wszystko pozostałe wpisano błędnie i wydajecie bezpłatnie,
Przy ZK czy IW, którzy posiadają bezpłatne leki tylko do wysokości limitu, sytuacja też jest prosta i podobnie jak wyżej realizujecie uprawnienia tych uprzywilejowanych po ich weryfikacji i niezależnie od błędnego wpisania wszystkich innych odpłatności, gdyż jak lek ma limit, to tym osobom ten lek przysługuje zawsze bezpłatnie do wysokości tego limitu.
Wiceprezes Rady ŚIA
dr farm. Stanisław Piechula