APTEKI
Gaśnice w aptece
Opracowanie dotyczące wymagań w zakresie podręcznego sprzętu gaśniczego w aptece.INFORMACJA
O PODRĘCZNYM SPRZĘCIE GAŚNICZYM
W APTEKACH
1. GAŚNICE
W aptece wystarczy jedna gaśnica proszkowa ABC 4 kg (GP 4xABC) ewentualnie 2 gaśnice proszkowe ABC 2 kg (GP 2xABC).
Są to gaśnice uniwersalne, przeznaczone do gaszenia pożarów ciał stałych (A) cieczy (B) i gazów palnych (C) oraz urządzeń elektrycznych znajdujących się pod napięciem do 1000 V (pod warunkiem zachowania odległości 1 m od gaszonego sprzętu).
Gaśnice te umożliwiają wielokrotne ich napełnianie w Autoryzowanych Zakładach Serwisowych.
O spełnianiu wymogów odpowiednich norm świadczą oznaczenie normy na etykiecie (PN-EN3) oraz trwałe oznakowaniem daty produkcji zbiornika gaśnicy.
Gaśnice muszą być koloru czerwonego.
Gaśnice powinny być okresowo kontrolowane przez uprawnionych specjalistów - zgodnie z instrukcją producenta - lecz nie rzadziej niż raz w roku.
Gaśnice wyprodukowane przed 1992 rokiem należy wycofać z eksploatacji.
Przy doborze i rozmieszczeniu podręcznego sprzętu gaśniczego należy uwzględniać przepisy rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz. U. Nr 109, poz. 719).
Przepisy §32 ust.1 ww rozporządzenia zobowiązują do wyposażenia obiektów wyłącznie w takie gaśnice, które spełniają wymagania Polskich Norm dotyczących gaśnic. Normy te są zgodne z odpowiednimi normami europejskimi EN 3.
Przepisy §32 ust.2 i 3 rozporządzenia określają dobór gaśnic a przepisy §33 nakazują odpowiednie rozmieszczenie gaśnic.
2. KOCE GAŚNICZE
Żadne przepisy szczegółowe nie nakazują posiadania kocy gaśniczych w aptekach.
Służą one do okrywania źródeł ognia w celu ograniczenia dopływu tlenu do palącego się materiału jak również do okrywania i zawijania palących się osób.
Służą głównie do zabezpieczania prac pożarowo niebezpiecznych np. robót spawalniczych, w garażach oraz w pomieszczeniach kuchennych.