KLIMA Piotr
Dni Międzynarodowej Federacji Farmaceutów Katolickich - 11-14 wrzesień 2009r.
Stowarzyszenie Farmaceutów Katolickich Polski było organizatorem Dni Federacji FIPC - Federation Internationale Pharmaciens Catholiqes - Międzynarodowej Federacji Farmaceutów Katolickich (International Federation of Catholic Pfarmacists), który odbył się w Poznaniu w dniach 11-14 września br.Odnośnik do ALBUMU ze zdjęciami z Dni Międzynarodowej Federacji Farmaceutów Katolickich
http://picasaweb.google.pl/wroblewski.lech/FIPC#5387955767515074210
Pracami Komitetu Organizacyjnego Dni Federacji kierowała mgr farm. Barbara Fiklewicz-Dreszczyk, prezes SFKP, którą dzielnie wspomagał Małżonek. Państwo Dreszczyk są niezwykle miłymi i uczynnymi ludźmi. Potrafili stworzyć wspaniałą rodzinną atmosferę. Cały zespół organizatorów zasługuje na wielkie uznanie i wdzięczność oraz życzliwą pamięć o wielkich Dniach Federalnych jakie przyszło nam spędzić w pięknej stolicy Wielkopolski, skąd wyrasta historia naszej Ojczyzny.
Składy Komitetów:
1. Honorowy Komitet Organizacyjny: J.M. prof. dr hab. Jacek Wysoki, dr farm. Tadeusz Bąbelek, prof. dr hab. Kazimierz Głowniak, prof. dr hab. Ryszard Kaliszan, prof.dr hab. Ryszard Pięłoś.
2. Komitet Programowy: prof. Alain Lejeune, przewodniczący, mgr farm .Barbara Fiklewicz-Dreszczyk, prof. dr hab. Edmund Grześkowiak, dr hab Przemysław Mikołajczyk, dr Irena Okulicz-Kozaryn, prof.dr hab. Zyta Płotkowiak, ks. dr Adam Sikora
3. Komitet Organizacyjny: mgr farm. Barbara Fiklewicz-Dreszczyk, przewodnicząca, dr Irena Okulicz-Kozaryn, sekretarz, prof. dr hab. Edward Dreszczyk, prof.dr hab.Edmund Grześkowiak, mgr farm. Izabela Każmierczyjk, mgr farm. Danuta Lewińska,
dr hab. n. farm. Anita Makowska, mgr farm. Mariusz Michalak, dr hab. Przemysław Mikołajczyk, prof.dr hab. Zyta Płotkowiak, mgr farm. i mgr teol. Małgorzata Prusak,
mgr farm. Jolanta Radecka, ks.dr Adam Sikora, mgr farm. Sylwia Sobala, dr Elżbieta Styp-Rekowska, mgr Alina Pacesz.
Miałem zaszczyt i szczęście reprezentować na Dniach Federalnych Koło SFKP Diecezji Katowickiej, którym kieruje dr Leokadia Wieloch-Depta. Niech mi wolno będzie z tego powodu przedstawić Koleżankom i Kolegom Farmaceutom krótkie sprawozdanie z tego pięknego, wielce pouczającego, niezwykle potrzebnego i świetnie zorganizowanego Kongresu.
Kongres odbywał się w nowo wybudowanym w 2000r. Seminarium Duchownym. Tam były sale obrad, nasze zakwaterowanie i posiłki. W dniu przyjazdu wieczorem uczestniczyliśmy we Mszy św. w jednej z kaplic w gmachu Seminarium Duchownego. Mszę św. odprawił ksiądz włoski.
Dni Federacji rozpoczęły się Mszą Św. w Bazylice Archikatedralnej pw. świętych Apostołów Piotra i Pawła. Mszę św. odprawił i homilię wygłosił Ks. Abp. Stanisław Gądecki. Metropolita Poznański. W swojej homilii Ksiądz Arcybiskup przypomniał, że pierwsze wzmianki o pracy aptekarzy znajdują się w Biblii w Eklezjastyku, Mądrości Syracha. Przypomina on, że "wszelkie leki pochodzą od Boga, Pan stworzył z ziemi lekarstwa, a człowiek mądry nie będzie nimi gardził. On dał ludziom wiedzę, aby się wsławili dzięki Jego dziwnym dziełom. Dzięki nim się leczy i ból usuwa, z nich aptekarz sporządza leki, aby się nie kończyło Jego działanie i pokój od Niego był na całej Ziemi". W późnym średniowieczu przysięgi składane Bogu przez chrześcijańskich farmaceutów stały się źródłem prawa (jakość leków, wierność recepturom, odpowiednia substytucja, nie podawanie trucizn), deontologii (braterstwo, pomoc, szacunek) i etyki (środki poronne, etc.) oraz poszanowanie sumienia. Pochodzące z V-IX w. dokumenty stanowią wytyczne dla dzisiejszych farmaceutów z uwagi na swe znaczenie i aktualność.
Mszę św. koncelebrowali księża zaangażowani w duszpasterstwo FIPC z kraju i zagranicy na czele z Ks. Abp. Zygmuntem Zimowskim, Przewodniczącym Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia, z nominacji Ojca Świętego Benedykta XVI. (po włosku tytuł ten brzmi: PRESIDENTE DEL PONTIFICIO CONSIGLIO PER GLI OPERATORI SANITARI (PER LA PASTORALE DELLA SALUTE).
Przez ostatnie sześć lat Ks. Arcybiskup był Ordynariuszem Diecezji Radomskiej. Dla Ks. Arcybiskupa było to pierwsze na nowym stanowisku (od czerwca br.) spotkanie z tak dużą reprezentacją jednego z zawodów w służbie zdrowia. Mieliśmy szczęście, że był to nasz zawód. Do tego tak udany Kongres, możemy więc liczyć, że miło zapadnie Księdzu Arcybiskupowi na długo w pamięci. Arcybiskupowi towarzyszył Ks. prałat Dariusz Giers z Watykanu.
Podczas Mszy św. wysłuchaliśmy niezwykle mądrej i pięknej homilii skierowanej specjalnie do farmaceutów. Aktualnie zabiegamy o jej tekst, który pragniemy opublikować na tej stronie. Miałem niezwykłą satysfakcję i doznałem ogromnego wzruszenia, gdy Ks. Arcybiskup podczas homilii cytował Modlitwę Farmaceuty, która jest owocem zorganizowanej przez nas w roku Jubileuszowym Pielgrzymki farmaceutów do Rzymu, w czasie której dostąpiliśmy niezwykłego daru bycia przyjętym na audiencji prywatnej w Sali Klementyńskiej przez naszego ukochanego Ojca Świętego Jana Pawła II. Autorem słów Modlitwy Farmaceutów jest ks. dr hab.Konrad Glombik, duszpasterz naszych pielgrzymek do Rzymu.
Mszę św. w pięknej poznańskiej Katedrze wzbogacił artyzm Chóru Poznańskich Słowików.
Po Mszy św. jej uczestnicy zwiedzili katedrę i Muzeum Archidiecezjalne. Następnie udaliśmy się na Rynek Starego Miasta, gdzie o godzinie dwunastej powitały nas poznańskie koziołki zamieszkałe na ostatnim piętrze Ratusza. Po chwili zeszły do nas na ratuszowe schody.
Dalszy spacer objął poznańską farę - piękny kościół pw. NMP, w którym akurat odbywał się koncert muzyki organowej.
Uroczyste otwarcie Dni Federalnych miało miejsce w auli Seminarium Duchownego, . Dokonali go: mgr farm.Barbara Fiklewicz-Dreszczyk, przewodnicząca SKFP, dr Piero Uroda, przewodniczący FIPC oraz prof. Alain Lejeune, przewodniczący obrad i były przewodniczący FIPC. Pani Przewodnicząca bardzo serdecznie powitała Ks. Abpa.Stanisława Gądeckiego i Ks.Abpa Zygmunta Zimowskiego, władze FIPC na czele z Prezydentem FIPC dr. Piero Uroda oraz Ks. Pierre Welsch, opiekunem FIPC i księży kapelanów narodowych organizacji farmaceutycznych i Kół SFKP, władze Województwa Wielkopolskiego i Miasta Poznania, przedstawiciela Ministerstwa Zdrowia, przedstawiciela Rektora Uniwersytetu Medycznego, Członków Komitetu Honorowego i Komitetu Programowego, dr farm. Grzegorza Kucharewicza, prezesa NRA i dr farm. Tadeusza Bąbelka, prezesa Wielkopolskiej Izby Aptekarskiej, wykładowców i uczestników Dni Federalnych, ich sponsorów i pomagających w organizacji Kongresu.
Wśród uczestników Dni Federalnych była jedna siostra zakonna - farmaceutka pracująca w jednym ze szpitali wiedeńskich na stanowisku zastępcy kierownika apteki (Hartmannspital - Franziskanerinnen von der christlichen Liebe): mgr farm. s. M. Rut SFCC, Joanna Trzeciak (Mag. pharm. Joanna Trzeciak, Sr.Rut).
W pierwszym dniu obrad wysłuchaliśmy następujące wykłady plenarne:
- „Historia i perspektywy rozwoju aptekarstwa w Polsce” – dr hab.Anita Magowska (Poznań)
- „Rola kultury wartości w zarządzaniu apteka” - prof .Jacek Ławicki (Szczecin)
- „Sprzeciw sumienia farmaceutów” - mgr farm., mgr teol..Małgorzata Prusak (Gdańsk)
- „Introduction to safety of medicines and to the themes of the Federal Days”- prof. Alain Lejeune (Bruksela, Belgia)
- “The correct use of medicament: Responsibility and information” - prof. J.Lopez Guzman (Navarra, Hiszpania).
W niedzielę uczestniczyliśmy we Mszy św. w dużej kaplicy Seminarium, którą celebrował ks.abp. Zygmunt Zimowiski, a koncelebrowali wszyscy księża z kraju i zagranicy uczestniczący w Kongresie. Ks.Arcybiskup wygłosił homilię, którą poświęcił ważnym zadaniom służby zdrowia w dzisiejszej dobie trudnych pod wieloma względami czasów. Podczas Mszy św. farmaceuci uczestniczyli w procesji darów, Czytaniach i Modlitwie Wiernych.
Drugi dzień obrad zaszczycił swoja obecnością Metropolita Poznański ks. abp. Stanisław Gądecki, który złożył gratulacje i życzenia, podkreślając doniosłą rolę jaką pełnią FIPC oraz Stowarzyszenia Farmaceutów Katolickich w poszczególnych krajach.
Wykład plenarny wygłosił ks. abp. Zygmunt Zimowski z Watykanu, pt.: Światowy kryzys ekonomiczny a dostęp do leków dla osób najuboższych, szczególnie dzieci”
Wykład ten zamieszczamy na stronie naszej Izby. Ukazał się on również w „Naszym Dzienniku” z dn. 26-27 września 2009r. Tekst ten, niezwykle głęboki i ważny warto by rozpowszechnić w naszym środowisku zawodowym, wśród kolegów lekarzy i innych pracowników służby zdrowia oraz udostępnić go pacjentom w naszych aptekach. Bardzo o to prosimy.
Kolejny wykład plenarny pt.: „Pharmacist and drug vigilance: a new web network for reporting on adverse reactions to drugs and vaccines in Italy” zaprezentował dr Francesco Carlo Gamaleri (Mediolan, Włochy).
Ostatni wykład w tym dniu objął temat: „System zapewnienia bezpieczeństwa farmakoterapii w firmie farmaceutycznej”, który przedstawiły dr Magdalena Borkowska i dr Małgorzata Domżal-Bocheńska.
Po południu pracowaliśmy w grupach tematycznych, a wieczorem uczestniczyliśmy w spotkaniu integracyjnym w restauracji „Młyńskie Koło”. Lokal ten urządzony w stylu starej gospody przywitał nas zespołem ludowym. Wspaniała atmosfera i nastrój wspólnej międzynarodowej biesiady zbliżyły jeszcze bardziej uczestników spotkania. Na parkiecie tańczyli z nami księża i siostra zakonna z Wiednia.
W niedzielę w bloku „Opieka paliatywna” wysłuchaliśmy wykład pt.:” Hospicjum Palium” - prof. Jacka Łuczaka (Poznań). Działalność Hospicjum z Bydgoszczy przedstawiła mgr farm.Felicja Goc-Pietras a seminarium poprowadzili: dr Jolanta Ruszkowska, mgr farm.Wiesława Wnękowska, mgr farm. Katarzyna Karczmarek z Hospicjum Domowego św. Jana Kantego w Poznaniu prowadzonego przez ks .Ryszarda Mikołajczyka.
Drugi blok dotyczący Opieki farmaceutycznej prowadziła prof. Małgorzata Sznitowska (Gdańsk) , która wygłosiła wykład pt.: Nauczanie opieki farmaceutycznej na Wydziale Farmaceutycznym Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Kolejny wykład dotyczył opieki farmaceutycznej nad osobami uzależnionymi w Wielkiej Brytanii, a prof. Kazimierz Głowniak (Lublin) zaprezentował działalność Forum Polskiej Farmacji.
W ostatnim dniu zjazdu zorganizowano wycieczkę do Gniezna i Ostrowa Lednickiego oraz spacer po Poznaniu.
Dni Federacyjne należy uznać za bardzo udane, zarówno pod względem merytorycznym, organizacyjnym jak i towarzyskim. Bardzo istotnym był też wymiar duchowy spotkania farmaceutów z różnych kontynentów. Była to świetna okazja do wymiany wiedzy, poglądów i doświadczeń. Nawiązano wiele nowych kontaktów, zrodziły się nowe przyjaźnie a stare się pogłębiły.
Poznałem wielu fantastycznych ludzi, niezwykle zaangażowanych i mądrych. Wiele się nauczyłem. Postaram się tym niezwykłym doświadczeniem dzielić z innymi. Na Kongresie przeważali ludzie starsi. Zachęcamy młodych farmaceutów do zainteresowania się Stowarzyszeniem Farmaceutów Katolickich Polski. Dla wielu uczestników Zjazdu dużym problemem było porozumienie się w obcym języku. Organizatorzy zadbali o tłumaczenie symultaniczne w czasie obrad, jednak kontakt osobisty był bardzo utrudniony. To kolejna okazja aby zdopingować się do przypomnienia sobie zapomnianego przez brak potrzeby posługiwania się nim na co dzień języka obcego. Byliśmy pod wielkim wrażeniem znajomości języków obcych przez Ks. Abpa Zimowskiego. Swobodnie wygłaszał homilie i wykład w językach uczestników spotkania. Mówił z nimi w językach: angielskim, hiszpańskim, niemieckim, włoskim. Był najbardziej obleganą osoba na Kongresie. Niezwykle sympatyczny, ujmujący i życzliwy. Emanowała z Niego wielka radość, mądrość i spokój. Powiedziałem Księdzu Arcybiskupowi o planowanej przez nas kolejnej pielgrzymce do Rzymu i śladami św.O.Pio w przyszłym roku. Ks.Abp. Zimowski odpowiedział, że bardzo chętnie się z nami spotka w Rzymie. Tak więc z radością skorzystamy z zaproszenia Ekscelencji. We Włoszech będziemy mieli okazję spotkać wielu przyjaciół farmaceutów, którzy byli w Poznaniu. Mam również od nich zaproszenia do odwiedzenia.
Przedstawiciele władz FIPC wyrażali swoją wdzięczność Ks. Arcybiskupowi za dwudniową aktywną i twórczą obecność na Kongresie. Podkreślali, że do tej pory na wcześniejszych Dniach Federalnych poprzednicy Ks. Arcybiskupa na stanowisku Przewodniczących Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia wysyłali jedynie swoich przedstawicieli nie uczestnicząc w nich osobiście. Obecnie władze FIPC oraz narodowe organizacje farmaceutów katolickich mogą liczyć na szczególne zainteresowanie Ks. Arcybiskupa naszą działalnością.
Warto również wspomnieć o bardzo ciekawych, rzetelnie przygotowanych materiałach kongresowych, w których były zamieszczone streszczenia wykładów i wystąpień. Otrzymaliśmy również pięknie wydaną w pięciu językach książkę zawierającą wszystkie części odprawionych na Kongresie Mszy Św. Autorem tego dzieła jest Ks. dr Adam Sikora z Poznania, kapelan SFKP, który walnie przyczynił się do sukcesu Dni Federalnych, w czasie których był prawdziwym gospodarzem, przewodnikiem i tłumaczem.
Od Organizatorów otrzymaliśmy również wiele innych materiałów, w tym obrazek przedstawiający Bł. S.Marię Sagrario od św.Alojzego Gonzagi, Karmelitankę Bosą (1881-1936) wraz z modlitwą. Imię Błogosławionej Siostry nosi Stowarzyszenie Farmaceutów Katolickich Polski. Bł.S.Maria studiowała farmację, uzyskując dyplom doktorski jako jedna z pierwszych kobiet w Hiszpanii. Jako przeorysza swego klasztoru została rozstrzelana przez komunistów w 1936r., oddając swe życie za Chrystusa. Papież Jan Paweł II beatyfikował ją w 1998r.
Zostałem zaproszony do wygłoszenia obszernego sprawozdania na spotkaniu Koła SFKP Diecezji Katowickiej w dniu 6 października br. Przedstawię tam materiały z Kongresu oraz zaprezentuję pokaz multimedialny kilkuset zdjęć jakie wykonałem w czasie tych cudownych dni. Uczestnikom spotkania przekażę materiały kongresowe i drobne upominki od Przewodniczącej SFKP Pani mgr farm. Barbary Fiklewicz-Dreszczyk.
Zachęcam wszystkich zainteresowanych do zapoznania się z materiałami kongresowymi, treścią ww. wykładów oraz Rezolucją F.I.P.C., którą podpisali farmaceuci, należący do wielu różnych Organizacji Farmaceutów Katolickich zrzeszonych w F.I.P.C., którzy spotkali się podczas Dni Federalnych w Poznaniu, aby pochylić się nad problemem:
"Bezpieczeństwo leku, Etyka i Świadomość Farmaceuty"
podtytuł
"Bezpieczeństwo Leku, Prawem pacjenta, Zadaniem Farmaceuty, i Odpowiedzialnością Państwa.
Proponuję również zaglądnąć na stronę internetową Wielkopolskiej Izby Aptekarskiej
www.woia.pl współorganizatora Dni Federalnych FIPC w Poznaniu, która również zamieści obszerne sprawozdanie.
Zachęcam Szanownych Państwa do lektury bardzo ciekawego periodyku, wydawanego w Poznaniu pt.:„Biuletyn Stowarzyszenia Farmaceutów Katolickich Polski”, który ukazuje się od 11 lat. Ukazało się 35 numerów a nr 1/2 z br. zawiera interesujące materiały dotyczące FIPC.
Kolejny numer, który ukaże się jesienią br. będzie poświęcony Dniom Federalnym w Poznaniu. Biuletyny te dostępne są w naszej Izbie Aptekarskiej, w Kole SFKP Diecezji Katowickiej oraz u autora powyższego artykułu.
Miałem okazję przemawiać na sesji plenarnej. Odniosłem się do niektórych wypowiedzi, złożyłem gratulacje i podziękowania organizatorom i przekazałem pozdrowienia dla wszystkich ze Śląska. Wspomniałem również o niezwykłym międzynarodowym charakterze naszego zawodu. Mówiłem m.in. jak miło odwiedza się apteki za granicą, gdzie po przedstawieniu się, że jesteśmy farmaceutami z Polski, tamtejsi aptekarze witają nas szerokimi ramionami zapraszając do zwiedzenia całej apteki. Zawsze poświęcają nam swój czas, a bywa nierzadko, że te nowe znajomości są w różnej formie kontynuowane.
Z dużym zainteresowaniem spotkały się materiały, które przywiozłem do Poznania i rozdałem uczestnikom Kongresu, m.in. obrazek świętych Kosmy i Damiana, patronów farmaceutów i lekarzy, „Modlitwę Farmaceuty”, „Akt Zawierzenia Farmaceutów Polskich Matce Bożej Jasnogórskiej”, dokonany w 2001r.w Kaplicy Cudownego Obrazu podczas Pielgrzymki Farmaceutów na Jasną Górę, w obecności Ks.Abpa Stanisława Nowaka, Metropolity Częstochowskiego.
Serdecznie prosimy uczestników Dni Federalnych o przekazanie nam swoich wrażeń
i podzielenia się swoimi opiniami, uwagami, doświadczeniem i propozycjami w zakresie spraw podejmowanych na Kongresie w Poznaniu i bieżącej działalności Stowarzyszenia Farmaceutów Katolickich Polski. Chętnie zamieścimy Państwa wypowiedzi na tej stronie:
www.katowice.oia.pl
Pod linkiem
http://picasaweb.google.pl/wroblewski.lech/FIPC#5387955767515074210 do tego tekstu umieszczamy na stronie internetowej naszej Izby Aptekarskiej kilkaset zdjęć. Liczymy, że chętnie przypomnicie sobie Państwu te miłe chwile spędzone razem w Poznaniu, a interesujące Was fotki ściągniecie sobie do prywatnych albumów.
Prosimy również o przysłanie swoich zdjęć lub krótkich filmików, które zrobiliście Państwo w Poznaniu, drogą elektroniczną: e-mail: katowice@oia.pl lub na płytce, pocztą na adres: Śląska Izba Aptekarska,40-637 Katowice, ul.Kryniczna 15. ZAPRASZAMY.
O możliwości włączenia się w działalność SKFP i warunków przyjęcia do Stowarzyszenia można informować się w Zarządzie SKFP oraz w Kołach SFKP działających przy Diecezjach
Ozn.:
- ( nr ) - odnośnik do literatury: Biuletynu SFKP
- ( nr ) - nr zdjęcia osoby o której piszę w tekście
Piotr Klima, wiceprezes ŚIA, kom. 0501088491,
e-mail: klimafarm@wp.pl
Apteka św. Mikołaja
47-400 Racibórz,
ul. ks. Londzina 34
tel/faks.: 32/4158938