img

Badania lekarskie pracowników aptek.

APTEKI

Badania lekarskie pracowników aptek.

Pracownicy aptek poza standardowymi badaniami okresowymi, za których posiadanie i opłacenie odpowiedzialny jest pracodawca, muszą posiadać badania na nosicielstwo.



Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia w sprawie wykazu prac, przy wykonywaniu których istnieje możliwość przeniesienia zakażenia na inne osoby (Dz.U. Nr 133, poz. 939 z 2006 r.), od 5 sierpnia obowiązują dla pracowników aptek, punktów aptecznych, sklepów zielarskich i hurtowni farmaceutycznych obowiązkowe badania „na nosicielstwo”.



Nasz znak: SIAKat-0342-2006
Katowice 2006-09-04


W tym celu należy przeprowadzić w/w badania, których wynik powinien być umieszczony w „Pracowniczej Książeczce Zdrowia dla celów sanitarno – epidemiologicznych”, którą posiada każdy pracownik.

Badania te (trzykrotne badanie kału w cenie około 60 - 80 zł) można przeprowadzić w stacjach sanitarno – epidemiologicznych lub w laboratoriach, które takie badania w Państwa miejscowości wykonują. Warto się skontaktować wcześniej z takim laboratorium i ustalić, w jakim terminie i jak dostarczyć materiał, gdyż może zaistnieć konieczność wykupienia specjalnych próbówki w cenie około 10 zł.

Rozporządzenie obarcza przedsiębiorców obowiązkiem skierowania pracowników na w/w badania i pokrycia kosztów badania.


Poniżej szczegóły w opracowaniu Radcy prawnego Dolnośląskiej Izby Aptekarskiej


Z uszanowaniem
Prezes ORA w Katowicach
dr farm. Stanisław Piechula

**********************************

INFORMACJA PRAWNA – opracowała radca prawny Ewa Hrynkiewicz-Kacała - Dolnośląska Izba Aptekarska


BADANIA FARMACEUTÓW DLA CELÓW SANITARNO-
EPIDEMIOLOGICZNYCH
Od dnia 5 sierpnia 2006 r. obowiązuje rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 10 lipca 2006 r. w sprawie wykazu prac, przy wykonywaniu których istnieje możliwość przeniesienia zakażenia na inne osoby (Dz.U. Nr 133, poz. 939 z 2006 r.), wydane na podstawie art. 6 ust. 4 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o chorobach zakaźnych i zakażeniach ( Dz.U. Nr 126, poz.1384 z 2001 r., ze zmianami w DZ.U. Nr 45,poz.391 i Nr 199, poz. 1938 z 2003 r. oraz Nr 96,poz.959, 173, poz.1808 i 210, poz. 2135 z 2004 r.).Zgodnie z treścią ustępu 2. załącznika do przedmiotowego rozporządzenia do prac, przy wykonywaniu których istnieje możliwość przeniesienia zakażenia na inne osoby, zaliczone zostały prace na stanowiskach związanych z wytwarzaniem, pakowaniem, dystrybucją lub przechowywaniem nieopakowanej żywności, wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi oraz leków doustnych, przygotowaniem i wydawaniem posiłków, a także myciem naczyń i pojemników przeznaczonych na żywność, wodę przeznaczona do spożycia przez ludzi lub na leki, stwarzające zagrożenie przeniesienia drogą pokarmową zakażenia na inne osoby, niezależnie od rodzaju wykonywanych czynności zawodowych, wykonywane przez osoby zatrudnione między innymi w ( pkt 7) aptekach, punktach aptecznych, sklepach zielarskich i hurtowniach farmaceutycznych.
Przypomnieć zatem należy, że zgodnie z art. 6 ust.1 pkt 4) ustawy z dnia 6 września 2001 r. ( j.w.) osoby podejmujące lub wykonujące prace, przy wykonywaniu których istnieje możliwość przeniesienia zakażenia na inne osoby, podlegają badaniom sanitarno-epidemiologicznym w celu identyfikacji zakażenia prątkami gruźlicy, pałeczkami duru brzusznego, durów rzekomych A,B i C, innymi pałeczkami z rodzaju Salmonella i Shigella, a także badaniom w celu identyfikacji zakażenia innymi czynnikami chorobotwórczymi określonymi w wykazie określonym przez Ministra Zdrowia. Wykaz ten stanowi obecnie załącznik, do rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 10 lipca 2006 r. ( Dz. U. Nr 132, poz. 928 z 2006 r.).
Osoby chore na gruźlicę płuc w okresie prątkowania, osoby zakażone pałeczkami duru brzusznego, durów rzekomych A, B i C, innymi pałeczkami z rodzaju Salmonella i Shigella oraz osoby ze stanami chorobowymi ustalonymi w wykazie, o jakim mowa powyżej, nie mogą wykonywać prac ustalonych w załączniku do rozporządzenia z dnia 10 lipca 2006 r. ( art. 6 ust.5 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o chorobach zakaźnych i zakażeniach).
Badania laboratoryjne przeprowadzają stacje sanitarno-epidemiologiczne ( art. 6 ust.10 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o chorobach zakaźnych i zakażeniach).
Obowiązkiem przedsiębiorcy jest skierowanie osób wykonujących prace, o których mowa w wykazie stanowiącym załącznik do rozporządzenia z dnia 10 lipca 2006 r., na badania sanitarno - epidemiologoiczne i pokrycie kosztów tych badań ( art. 6 ust.11 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o chorobach zakaźnych i zakażeniach).



************************************



Nasz znak: SIAKat-0342a-2006
Katowice 2006-09-04

OBOWIĄZKOWE badania „na nosicielstwo”.



Szanowni Członkowie Izby Aptekarskiej

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia w sprawie wykazu prac, przy wykonywaniu których istnieje możliwość przeniesienia zakażenia na inne osoby (Dz.U. Nr 133, poz. 939 z 2006 r.), od 5 sierpnia obowiązują dla pracowników aptek, punktów aptecznych, sklepów zielarskich i hurtowni farmaceutycznych obowiązkowe badania „na nosicielstwo”.

W tym celu należy przeprowadzić w/w badania, których wynik powinien być umieszczony w „Pracowniczej Książeczce Zdrowia dla celów sanitarno – epidemiologicznych”, którą posiada lub powinien posiadać każdy pracownik.

Badania te (trzykrotne badanie kału w cenie około 60 - 80 zł) można przeprowadzić w stacjach sanitarno – epidemiologicznych lub w laboratoriach, które takie badania w Państwa miejscowości wykonują. Warto się skontaktować wcześniej z takim laboratorium i ustalić, w jakim terminie i jak dostarczyć materiał, gdyż istnieje konieczność zakupienia specjalnych próbówki w cenie około 10 zł.

Rozporządzenie obarcza przedsiębiorców obowiązkiem skierowania pracowników na w/w badania i pokrycia kosztów badania.

W związku z Państwa pytaniami związanymi z obowiązkowymi badaniami „na nosicielstwo”, zamieszczamy poniższe pytania i odpowiedzi:

1 – Kiedy i jak często takie badania muszą być wykonywane, ewentualnie jak długo są ważne?

Szczegóły te reguluje rozporządzenie w sprawie badań do celów sanitarno-epidemiologicznych (Dz.U.2006.25.191.), które precyzuje, że:

Komentarze

Nadchodzące szkolenia

Ostatnie ogłoszenia

  • avatar-img
    Dam pracę Technik Farmaceutyczny / TYCHY / Gemini

    Apteka pod marką Gemini w TYCHACH zatrudni TECHNIKA FARMACEUTYCZNEGO. Proponujemy stabilne zatrudnienie, pracę w przyjaznej atmosferze, opartej na partnerskich...

    2025-04-08 14:06
  • avatar-img
    Dam pracę MAGISTER ORAZ TECHNIK FARMACJI JAWORZNO

    Apteka 4 Pory Roku w Jaworznie poszukuje osobę na stanowisko magistra oraz technika farmacji na pełen etat. Oferujemy: - stabilne wynagrodzenie oparte o umowę...

    2025-04-24 11:24
  • avatar-img
    Dam pracę Magister farmacji i Technik farmaceutyczny- Gniezno, ul. Witkowska 1

    Do naszego zespołu w Gnieźnie przy ul. Witkowskiej 1 (Galeria Piastova) poszukujemy Magistra farmacji oraz Technika farmaceutycznego. Jeśli szukasz miejsca, w k...

    2025-04-22 10:51

Newsletter

Zapisz się aby otrzymywać informacje na bieżąco.