ŚLĄSKA IZBA APTEKARSKA
W KATOWICACH

KIEROWNIK to funkcja ODPOWIEDZIALNA !

Kategoria: KIEROWNICY
Data dodania: 2013-11-20
Jesteś lub chcesz być kierownikiem apteki, zorientuj się za co odpowiadasz.


Sytuacja kierowników aptek jest ciągle bardzo dobra, gdyż są to osoby poszukiwane i najprawdopodobniej w najbliższych latach nie ulegnie to zmianie. Kandydaci na kierowników mogą więc sobie wybrać dobre miejsce, a także dobre warunki pracy i płacy, jednak zauważam, że niewielu farmaceutów jest świadomych obowiązków i odpowiedzialności, której się podejmują a w dodatku nawet nie posiadają predyspozycji, by rzeczywiście kierować a nie być kierowanym. Fakt, że kierowcy są ciągle poszukiwani, to przecież najlepszy argument dla każdego z nich, by rzeczywiście być kierownikiem, a nie marionetką w rękach właściciela apteki, która w razie kłopotów będzie za niego zbierała przysłowiowe baty.

Kierownik zgodnie z Prawem farmaceutycznym jest osobą ODPOWIEDZIALNĄ za PROWADZENIE apteki i by to przyszłym adeptom tego stanowiska uświadomić, w naszej izbie przy opiniowaniu kandydaci podpisują zobowiązanie: „w związku z podjęciem się pełnienia funkcji kierownika apteki zobowiązuję się do sumiennego i starannego wykonywania swoich obowiązków zgodnie z obowiązującymi przepisami, ze szczególnym uwzględnieniem:

1. Prawa farmaceutycznego (DU-2001-126-1381 ze zmianami);

2. ustawy o izbach aptekarskich (DU-1991-041-179 ze zmianami);

3. zasad etyki i deontologii zawodowej aptekarza RP; 4. ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji.

Warto o tym pamiętać, choć większość z kandydatów nawet nie patrzy co podpisuje a przecież każdy kierownik na szali tej odpowiedzialności kładzie swoje prawo wykonywania zawodu i możliwość bycia kierownikiem a więc otrzymywania wyższego wynagrodzenia.

By nie tylko uświadomić Państwu tą odpowiedzialność ale także dbać o Państwa bezpieczeństwo oraz zapewnić właściwą pozycję w aptece, proponujemy podpisać z właścicielem apteki bardzo ważny dokument, który będąc załącznikiem do umowy o pracę ma na celu zapewnić to najważniejsze – że to Państwo będziecie kierowali apteką, zgodnie ze swoją wiedzą i obowiązującym prawem!

Pierwszą informacją o tym jak zamierza traktować Was właściciel apteki jest fakt podpisania proponowanego przez Izbę załącznika do umowy o pracę, gdyż życie pisze różne scenariusze. Proponowany załącznik do umowy o pracę można ściągnąć ze strony internetowej naszej izby www.katowice.oia.pl z działu Opracowania - Kierownicy.

Nie sposób opisać wszystkiego, co może zdarzyć się w aptece, jednak by Państwa poważnie nastawić do roli i funkcji, opiszę kilka przykładów, z którymi kierownicy często mają problemy.

Rozmawiając z kandydatami na kierowników zadajemy kilka oczywistych pytań po to, by jeszcze raz zwrócić uwagę na problemy, z którymi kierownicy trafiają do rzecznika odpowiedzialności zawodowej. Pytamy np. czy kandydat jest świadom, że kierownik jest odpowiedzialny za stałą obecność magistra farmacji w aptece, w tym także w czasie dyżuru apteki? To najczęstszy problem (w szczególności w okresie wakacyjnym) a brak magistra farmacji w aptece wychwycony przez inspekcję farmaceutyczną kończy się unieruchomieniem apteki, rozmową z inspektorem i skierowaniem sprawy do rzecznika. Jeżeli rzecznik i sąd aptekarski nałoży karę na kierownika, to utraci on możliwość kierowania apteką na okres obowiązywania tej kary (upomnienie – 1 rok, nagana – 2 lata).

Dzieje się tak, gdyż to kierownik kierując apteką nie może dopuścić do tego by placówka funkcjonowała bez magistra. Kierownik powinien uświadomić właścicielowi ten fakt a w razie obaw nawet zawiadomić inspekcję czy izbę aptekarską, a nawet złożyć na piśmie i posiadać podpisaną przez właściciela kopię informacji, że np. należy zwiększyć zatrudnienie farmaceutów lub z powodu braku personelu zamknąć aptekę w czasie urlopowym. Wtedy kierownik śpi spokojnie na swoim urlopie i nie obawia się, że po powrocie spotka się z inspekcją i rzecznikiem z powodu pozostawienia funkcjonującej apteki bez odpowiedniej obsady.

Nad takim bezpieczeństwem kierownika czuwa inspekcja farmaceutyczna i izba aptekarska, do których zawsze się można zwrócić po poradę i z problemem, gdy sporne sytuacje zagrażają kierownikowi. W izbie zawsze służymy Państwu poradą i pomocą pomagając w przeróżnych problemach i warto z tej pomocy koleżeńskiej i prawnej korzystać.

Ponadto kierownik także czuwa nad właściwym dyspensowaniem leków całego personelu i odpowiednim reagowanie w awaryjnych sytuacjach. Ostatnio kierownictwo apteki utraciło kilka osób, które nie podjęły odpowiednich działań po pomyłce w wydaniu leku. Lek pomyłkowo wydał inny pracownik apteki, który po zauważeniu błędu zwrócił się do kierownika, który zbagatelizował sprawę.

Ostatnie miesiące przynoszą jeszcze poważniejsze problemy dla kierowników, co wiąże się ze współodpowiedzialnością za zestawienia refundacyjne. Proszę zwrócić uwagę, że kierownik także podpisuje zestawienie refundacyjne apteki do NFZtu i jest to największa odpowiedzialność materialna jaką jest obarczany i za którą ponosi współodpowiedzialność z właścicielem apteki.

Proszę sobie uświadomić, że to Państwa podpis figuruje pod rachunkiem obciążającym NFZ określoną kwotą, która z reguły jest w porównaniu z Państwa pensją bardzo znacząca. Niestety czarnym faktem są nasilające się oszustwa aptek i punktów aptecznych wobec NFZtu polegające na wyłudzaniu z NFZtu nienależnych kwot refundacji i nie mam tu na myśli błędnych czy dyskusyjnych recept ale ich fałszowanie, dopisywanie do recept leków refundowanych, dokładanie recept z innych aptek jednego właściciela, itp. NFZ po wyłapaniu takiej działalności może skierować sprawę do organów ścigania, co także będzie dotyczyło kierownika podpisanego pod wyłudzanymi pieniędzmi.

Kierownik apteki, który nie ma świadomości co firmuje swoim podpisem w rachunkach refundacyjnych jest bardzo lekkomyślny i naraża się na bardzo duże ryzyko i odpowiedzialność zawodową oraz finansową.

Przypominam także wszystkim kierownikom Prawo farmaceutyczne i art. 88. 5. gdzie określono zadania kierownika, za które jest odpowiedzialny: 1) organizacja pracy w aptece, polegająca między innymi na przyjmowaniu, wydawaniu, przechowywaniu i identyfikacji produktów leczniczych i wyrobów medycznych, prawidłowym sporządzaniu leków recepturowych i leków aptecznych oraz udzielaniu informacji o lekach; 2) nadzór nad praktykami studenckimi oraz praktykami techników farmaceutycznych; 3) przekazywanie Prezesowi Urzędu informacji o niepożądanym działaniu produktu leczniczego lub wyrobu medycznego; 4) przekazywanie organom Inspekcji Farmaceutycznej informacji o podejrzeniu lub stwierdzeniu, że dany produkt leczniczy nie odpowiada ustalonym dla niego wymaganiom jakościowym; 5) zakup produktów leczniczych, wyłącznie od podmiotów posiadających zezwolenie na prowadzenie hurtowni farmaceutycznej oraz ich wydawanie zgodnie z art. 96; 6) prowadzenie ewidencji zatrudnionych w aptece osób wymienionych w art. 90; 7) przekazywanie okręgowym izbom aptekarskim danych niezbędnych do prowadzenia rejestru farmaceutów przewidzianego ustawą o izbach aptekarskich; 8) wstrzymywanie lub wycofywanie z obrotu i stosowania produktów leczniczych po uzyskaniu decyzji właściwego organu.

Na zakończenie zachęcam do zastanowienia się czy Państwo należycie wypełniacie opisane obowiązki a w szczególności czy Państwo rzeczywiście kierujecie apteką mając wpływ na to, za co ponosicie odpowiedzialność zawodowa i materialną.


Prezes Rady ŚIA
dr farm. Stanisław Piechula
mdi-arrow-left Powrót
Zobacz również:
2023-07-27 12:24:47
Kalkulator obliczania przebiegu pracy zawodowej na stanowisko kierownika apteki lub hurtowni Zachęcamy kandydatów na kierowników do skorzystania z aplikacji, która pomaga poprawnie obliczyć posiadanie odpowiedniego stażu pracy zawodowej, aby pełnić funk...
Więcej mdi-menu-right
2023-07-27 10:10:28
Procedura opiniowania kandydatów na kierowników aptek, DFS, hurtowni. W związku z procedurą opiniowania kandydatów na kierowników aptek, DFS, hurtowni, wprowadzone zostały następujące zasady przyjmowania dokumentów do opiniowania:...
Więcej mdi-menu-right
2023-07-27 11:49:12
Komunikat w sprawie zaliczania stażu wykonywania zawodu farmaceuty do uzyskania uprawnień kierownika... Komunikat Rady Śląskiej Izby Aptekarskiej w Katowicach z 6 czerwca 2017 r. w sprawie zaliczania stażu wykonywania zawodu farmaceuty do uzyskania uprawnień kiero...
Więcej mdi-menu-right
Więcej artykułów mdi-menu-right