ŚLĄSKA IZBA APTEKARSKA
W KATOWICACH

XXXIX Posiedzenie ORA IV Kadencji.

Data dodania: 2013-11-20

Wyciąg z protokołu z 39 posiedzenia Okręgowej Rady Aptekarskiej w Katowicach IV kadencji, dnia 6 marca 2007 roku.




1. Posiedzenie ORA, otworzył Prezes ORA w Katowicach dr Stanisław Piechula. Po powitaniu zebranych Prezes zaproponował porządek posiedzenia. Porządek obrad został przyjęty.

2. ORA, jednogłośnie przyjęła protokoły z 38 posiedzenia ORA i 53 posiedzenia Prezydium ORA.

3. ORA, jednogłośnie, podjęła uchwały stwierdzające prawo wykonywania zawodu farmaceuty: mgr Adama Chojnackiego 06006075, mgr Adriany Chromy 06005078, mgr Anny Jaros 06001070, mgr Urszuli Niezgoda 06004071, mgr Aleksandry Wysockiej 06003074, mgr Agnieszki Wysockiej 06002077.

4. Opiniowanie:

4a. ORA zaopiniowała pozytywnie wnioski dotyczące możliwości dalszego pełnienie funkcji kierownika apteki:

- dr farm. Anny Bonczek w aptece ogólnodostępnej"Pod Wagą" w Chorzowie ul. Gagarina 35, przy 2 głosach"wstrzymujących się",
- mgr farm. Janiny Karwan w aptece ogólnodostępnej w Czeladzi ul. 35-lecia 1A, przy 3 głosach"wstrzymujących się",
- mgr farm. Urszuli Szlańszok w aptece ogólnodostępnej"ZGODA" w Świętochłowicach ul. Wojska Polskiego 67, jednogłośnie.

4b. ORA jednogłośnie zaopiniowała pozytywnie kandydaturę:

- mgr farm Ewy Kolasińskiej, na stanowisko farmaceuty odpowiedzialnego za obrót hurtowy środkami odurzającymi i substancjami psychotropowymi w hurtowni farmaceutycznej Salus International w Katowicach ul. Pułaskiego 9.

4c. Po przeprowadzeniu przez Prezesa ORA dr Stanisława Piechulę rozmowy z kandydatem, ORA zaopiniowała pozytywnie na stanowisko kierownika apteki kandydaturę:

- mgr farm. Marka Świdergoł w aptece ogólnodostępnej o nazwie"EUROPANACEUM" w Gliwicach ul. Centaura 11, w związku z wnioskiem o udzielenie zezwolenia na prowadzenie apteki złożonym przez Apteka Panaceum G. Chamerska-Świdergoł, M. Świdergoł Spółka Jawna z siedzibą w Gliwicach "; jednogłośnie.

Bez przeprowadzania rozmów wyjaśniających z kandydatami (zmiana zezwolenia z zachowaniem dotychczasowego kierownika apteki), ORA jednogłośnie zaopiniowała pozytywnie na stanowisko kierownika apteki kandydatury:

- dr n. farm. Józefa Frydrych, w aptece ogólnodostępnej o nazwie"Zdrowie" w Miasteczku Śląskim ul. Cynkowa 6, w związku z wnioskiem o udzielenie zezwolenia na prowadzenie apteki złożonym przez"Apteka Zdrowie" Frydrych i inni Spółka Jawna z siedzibą w Miasteczku Śląskim,

- mgr farm. Jana Stasiczek, w aptece ogólnodostępnej o nazwie"Floriańska" w Chorzowie ul. Beskidzka 4, w związku z wnioskiem o udzielenie zezwolenia na prowadzenie apteki złożonym przez Pana mgr farm. Jana Stasiczek.

Po przeprowadzeniu przez Prezesa ORA dr Stanisława Piechulę i Zastępcę Prezesa ORA dr Andrzeja Deląga rozmowy wyjaśniającej z kandydatem, a także po spotkaniu z całą Radą, ORA jednogłośnie, postanowiła wszcząć postępowanie wyjaśniające i przełożyć na następne posiedzenie wydanie opinii w sprawie kandydatury na stanowisko kierownika apteki:

- mgr farm. Jerzego Puchalskiego, w aptece ogólnodostępnej o nazwie"INTER" w Zabrzu ul. Roosvelta 46, w związku z wnioskiem o udzielenie zezwolenia na prowadzenie apteki złożonym przez FARMEXIM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą we Wrocławiu.

Kandydat na kierownika apteki, pomimo podpisania z nim przez Spółkę FARMEXIM już w październiku 2006 roku umowy o pracę na stanowisku kierownika przedmiotowej apteki, nie potrafił podać obsady personelu fachowego przewidzianego do zatrudnienia w aptece. W czasie pytań członków Rady o przyczynę częstych zmian miejsca pracy, mgr Jerzy Puchalski stwierdził, że w jednym przypadku zrezygnował z kierowania apteką, ponieważ właściciel apteki narzucił mu personel apteki, z którym nie mógł prawidłowo wywiązywać się z obowiązków kierownika. W związku z tym ORA wyraziła obawę, że nie wiedząc, kim będzie kierował, sytuacja może się powtórzyć. Wobec powyższego do czasu przedstawienia obsady personelu fachowego w aptece, ORA postanowiła wstrzymać wydanie opinii w sprawie wydania opinii dotyczącej kandydatury mgr Jerzego Puchalskiego na stanowisko kierownika apteki.

4d. ORA, jednogłośnie, zaopiniowała pozytywnie:

- Aptekę"PRIMUS" Bartłomiej Frączek. w Brudzowicach ul. Szkolna 12,
- Aptekę"Pharmacon" w Żorach Oś. Księcia Władysława 27.

jako apteki szkoleniowe, do których mogą być kierowani studenci V roku Wydziału Farmaceutycznego na odbycie 6-miesięcznych praktyk zawodowych.

4e. ORA, po zapoznaniu się z proponowaną przez Zarząd powiatu wodzisławskiego zmianą załącznika do uchwały w sprawie ustalenia rozkładu godzin pracy i dyżurów aptek, zaopiniowała pozytywnie propozycję nowego planu dyżurów aptek, który ma obowiązywać od dnia 1 kwietnia do 31 grudnia 2007 roku. Uchwała w powyższej sprawie została podjęta jednogłośnie.

5. W związku z pismem Prezesa NRA o wytypowanie kandydatur do odznaczeń państwowych, resortowych oraz Medalu im. prof. Bronisława Koskowskiego, ORA zaproponowała następujące kandydatury zasłużonych farmaceutów do wyróżnienia:

- Złotym Krzyżem Zasługi "; mgr farm. Piotra Klimę. ORA podtrzymała również nasze wcześniejsze wnioski z 2006 roku o nadanie Złotego Krzyża Zasługi "; mgr farm. Ryszardowi Jasińskiemu i mgr farm. Władysławowi Rybce.

- Odznaką honorową Ministra Zdrowia"Za zasługi dla ochrony zdrowia" - dr n. farm. Stanisława Piechulę

-Medalem im. Prof. B. Koskowskiego "; mgr farm. Mariusza Langera, mgr farm. Jadwigę Pikuła, mgr farm. Danutę Szydłak, mgr farm. Grażynę Chamerską-Świdergoł.

Prezydium NRA w głosowaniu wybierze kandydatów do wyróżnień. ORA zadecydowała, że osoby, które nie dostaną proponowanych orderów, odznaczeń lub Medalu, zostaną uhonorowane przez ŚIA, Medalem im. Aptekarza Edmunda Baranowskiego.

6. W związku z wejściem w życie nowej procedury wydawania przez WIF zezwoleń na prowadzenie apteki, w zezwoleniu znajdzie się zapis, że każdą zmianę na stanowisku kierownika apteki należy zgłosić najpóźniej 14 dni przed planowaną zmianą, do właściwego miejscowo WIF. Do zgłoszenia należy dołączyć opinię właściwej miejscowo ORA, że kandydat na kierownika daje rękojmię należytego prowadzenia apteki. W związku z taką zmianą procedury uzyskania zezwolenia na prowadzenie apteki i wprowadzeniem w podstawowych warunkach prowadzenia apteki zapisu o konieczności uzyskania opinii z Izby o kandydacie na kierownika (w dotychczasowych zezwoleniach nie było tego zapisu), ORA podjęła uchwałę, w myśl której zobowiązuje się farmaceutów Członków ŚIA do uzyskania opinii ORA stwierdzającej rękojmię należytego prowadzenia apteki zarówno przy składaniu wniosku o udzielenie zezwolenia na prowadzenie apteki jak i przy każdej zmianie na stanowisku kierownika w istniejących aptekach. Oznacza to, że każdy kandydat na stanowisko kierownika apteki musi wcześniej uzyskać opinię ORA lub jej Prezydium stwierdzającą, że daje rękojmię należytego prowadzenia apteki. Uchwała została podjęta przy 1 głosie"przeciw" i 2"wstrzymujących się". Zmiana procedury wydawania zezwoleń na prowadzenie apteki jest wynikiem podpisanego porozumienia pomiędzy GIF i Prezesem NRA, dotyczącego m.in. kwestii opiniowania przez samorząd aptekarski wniosków o udzielenie zezwolenia na prowadzenie apteki ogólnodostępnej, a w szczególności stwierdzenia, czy kandydat na kierownika apteki daje rękojmię należytego prowadzenia apteki. Prezes ORA i Śl.WIF przedyskutowali nowe uregulowania wynikające z tego porozumienia. Prezes ORA stwierdził, że niebawem zostanie przesłane do wiadomości farmaceutów i Śl.WIF opracowanie na temat zasad wydawania przez ŚIA rękojmi należytego prowadzenia apteki.

7a. Minister Zdrowia poinformował Prezesa NRA, że w rozporządzeniu w sprawie wykazu chorób oraz wykazu leków i wyrobów medycznych, które ze względu na te choroby są przepisywane bezpłatnie, za opłatą ryczałtową lub częściową odpłatnością Dz. U. Nr 31 poz. 203 wystąpił błąd. W pozycji lekowej "; Nowotwory złośliwe "; Buprenophinum, TRANSTEC 35, 52,5 i 70, mikro gramów oznaczono jako Rpw, natomiast powinno być Rp. Minister Zdrowia prosi o realizację recept na przedmiotowy lek zgodnie z kodem dostępności Rp, zawartej w decyzji dopuszczającej lek do obrotu. Jest tym bardziej zasadne, że zarówno w innych punktach przedmiotowego rozporządzenia, jak i pozostałych rozporządzeniach refundacyjnych opublikowanych w Dz. U. Nr 32 i 33 występuje prawidłowy kod dostępności leku.

7b. Śl OW NFZ w piśmie skierowanym do Prezesa ORA poinformował, że w odpowiedzi na pismo ŚIA przeprowadził analizę przekazywanych przez apteki danych elektronicznych w zakresie wpływu stosowanych narzędzi promocyjnych na wzrost sprzedaży leków. W wyniku przeprowadzonej analizy zaobserwowano, że apteka stosująca narzędzia promocyjne może generować zwiększoną sprzedaż leków, w tym refundowanych. W związku z powyższym Śl OW NFZ przeprowadzi kontrolę zgodności sprawozdawanych danych w wybranych aptekach stosujących narzędzia promocyjne. Z pisma wynika też, że wszystkie apteki zostaną poinformowane o konieczności sprawozdawania zgodnie z obowiązującym rozporządzeniem MZ, które jasno określa, że w kolumnie"opłata pacjenta" powinna się znaleźć rzeczywista kwota wydatkowana przez pacjenta za otrzymane leki. ORA z zadowoleniem przyjęła powyższą informację, która wyraźnie sugeruje niewłaściwe postępowanie aptek stosujących akcje promocyjne, w tym sprzedaż za 1 grosz. Pismo to może stanowić argument, który można wykorzystać w nieustających próbach Prezesa ORA, dotyczących nakłonienia aptek do rezygnacji z niepotrzebnych wojen cenowych w poszczególnych miastach.

7c. Prezes ORA na stronie internetowej ŚIA zamieścił wzór decyzji, którą wydaje SOW NFZ dla współmałżonków IB lub wdów i wdowców po IB, która uprawnia te osoby do bezpłatnego zaopatrzenia w leki. Jeżeli osoba posiada taką decyzję, to na recepcie już nie ma żadnego numeru obok IB, tylko sam skrót IB. Jednocześnie Prezes ORA przypomina jakimi dokumentami, oprócz w/w decyzji może się legitymować małżonek inwalidy wojennego lub wdowa lub wdowiec po inwalidzie wojennym.

7d. Prezes ORA poinformował, że w oparciu o działania ŚIA i deklaracje aptek stosujących sprzedaż za 1 grosz, od 1 marca br. w żadnej aptece na naszym terenie nie powinno się zaniżać opłaty ryczałtowej, a w szczególności prowadzić sprzedaży leków za 1 grosz. Właściwie wszystkie wiodące apteki w sprzedaży leków za 1 grosz, zobowiązały się zrezygnować o 1 marca 2007 roku z tej formy działalności. To wszystko wszak pod jednym warunkiem, że pozostali też zrezygnują z 1 grosza. W piśmie do farmaceutów Prezes ORA stwierdza, że jeżeli nikt nie zacznie wzniecać nowej fali współzawodnictwa w nieuczciwej konkurencji, to jest bardzo duża szansa na to, że sytuacja się unormuje i może powoli zacznie się normalizować funkcjonowanie aptek. Dr Stanisław Piechula wyraźnie wskazuje, że teraz wszystko zależy od właścicieli i kierowników aptek, a Izba będzie próbowała pomagać jak to tylko możliwe. Z pierwszych informacji wynika, że w niektórych miastach apteki nie zrezygnowały ze sprzedaży za 1 grosz. Często dotyczy to aptek, których właścicielami są farmaceuci. Prezes ORA dr Stanisław Piechula osobiście dzwoni do tych aptek, które stosują sprzedaż leków za 1 grosz i nakłania te apteki do rezygnacji z tego procederu. W większości przypadków interwencje Prezesa ORA przynoszą pożądany skutek. Jeżeli jednak nie dojdzie do konsolidacji środowiska i będą naruszane ustalenia dotyczące nie zaniżania opłaty ryczałtowej, to ŚIA nie pozostanie nic innego jak przygotować i udostępnić aptekom opracowanie, jak w miarę legalnie robić akcję sprzedaży leków za 1 grosz. Decyzja o wykorzystaniu otrzymanego z ŚIA opracowania należeć będzie do aptek, w pobliżu których działa apteka prowadząca akcję za 1 grosz. ŚIA będzie też zbierać ulotki reklamujące sprzedaż leków za 1 grosz z aptek, które nie wycofają się z tej akcji. Zebrany materiał (ulotki) zostaną przesłane do właściwych urzędów skarbowych, SOW NFZ i ŚlWIF. Ponadto kierownicy takich aptek zostaną skierowani do OROZ. Jeżeli po przeprowadzeniu postępowania wyjaśniającego, OROZ skieruje do OSA wnioski o ukaranie kierowników tych aptek, a Sąd uzna ich winę, to ŚIA wystąpi do Śl. WIF z wnioskiem o cofnięcie tym kierownikom rękojmi należytego prowadzenia apteki. Ponieważ akcja sprzedaży za 1 grosz spowodowała już wiele zła to ŚIA musi podjąć radykalne działania.

7e. Mec. Krystian Szulc poinformował, że otrzymał postanowienie Sądu Okręgowego w Katowicach, oddalające zażalenie SOW NFZ na wyrok sądu I instancji. Tym samym wyrok w sprawie zakazu potrącania przez NFZ zakwestionowanych kwot, z bieżącej refundacji, bez zgody apteki, stał się prawomocny. Ponadto mec. Krystian Szulc poinformował, że w razie jakichkolwiek pytań prosi zainteresowanych o bezpośredni kontakt z nim.

7f. OROZ skierował do Rady zawiadomienia o skierowaniu do OSA w Katowicach wniosków o ukaranie farmaceutów 4 farmaceutów.

Ponadto Przewodnicząca OSA przesłała do ORA odpisy prawomocnego orzeczenia wobec obwinionych 2 farmaceutów.

7g. Wiceprezes ORA poinformował, że w marcu 2007 roku w Gliwicach odbędą się dwa zebrania naukowo-szkoleniowe: 7 marca - temat: Rola farmaceuty w profilaktyce i leczeniu schorzeń metabolicznych cukrzycy. Wykładowca: prof. Janusz Gumprecht - Klinika Chorób Wewnętrznych, Diabetologii i Nefrologii ŚAM Zabrze, 22 marca "; temat: Rola farmaceuty w farmakoterapii przewlekłego przerostu gruczołu krokowego. Wykładowca: lek. med. urolog Wojciech Stołtny. Ponadto 15 marca 2007 roku w Mikołowie odbędzie się zebranie naukowo-szkoleniowe temat: Rola farmaceuty w farmakoterapii urazów stawów i narządów ruchu. Wykładowca dr n. med. Henryk Konik z Zespołu Szpitali Miejskich w Chorzowie. Ponadto dr Andrzej Deląg poinformował, że 22 lutego firma Novartis zorganizowała w Katowicach wykład na temat"Niesterydowe leki p/zapalne"

7h. Zastępca Prezesa ORA dr Andrzej Deląg poinformował o stanie przygotowań do Trzeciej międzynarodowej Konferencji Naukowo-Szkoleniowej Farmaceutów "; Kraków 17- 20 października 2007 roku. Temat przewodni Konferencji: Choroby infekcyjne. Organizatorami Konferencji są: NRA, PTFarm. Wydział Farmaceutyczny UJ. Międzynarodowa Konferencja będzie się odbywać pod patronatem Zarządu Niemieckich Izb Aptekarski. Dr Andrzej Deląg podał składy Komitetu Naukowego i Organizacyjnego. Przewodniczącym tego ostatniego jest Prezes NRA, a w jego skład wchodzą m.in. członkowie ŚIA dr Andrzej Deląg i mgr farm. Aleksander Żurek. Wiceprezes ORA dr Andrzej Deląg poinformował, że organizatorzy spodziewają się około 600-700 uczestników. Uczestnicy w ramach kształcenia ustawicznego mogą uzyskać 14-26 punktów "twardych".

7i. Prezes ORA poinformował Radę, że za 2 tygodnie zostanie zamknięty stan surowy sali konferencyjnej. Dr Stanisław Piechula przypomniał, że ORA wyraziła wcześniej zgodę na pokrycie kosztów budowy i zakończenia stanu surowego dobudówki a koszty te udało się nieco zmniejszyć. W dalszej kolejności Prezes ORA przedstawił plany wykończeniowe budowy. W pierwszej kolejności trzeba wykonać instalację elektryczną i grzewczą w nowej sali konferencyjnej. Prezes ORA poprosił Radę o podjęcie uchwały w sprawie zatwierdzenia wydatków na ten cel. Prezes ORA stwierdził, że obecnie z powodu braku konkurencji na rynku (brak firm budowlanych), trudno jest o wybór wykonawcy. Z przeprowadzonego przez dr Stanisława Piechulę rozeznania wynika, że nasza budowa idzie po średnich cenach. Prezes ORA zapewnił, że ŚIA wszystko robi oszczędnie i racjonalnie. Po wysłuchaniu informacji dr Stanisława Piechuli, ORA podjęła uchwałę w sprawie wykonania instalacji elektrycznej i grzewczej w budowanej Sali Konferencyjnej w siedzibie ŚIA w Katowicach przy ul. Krynicznej 15. ORA jednogłośnie zaakceptowała poniesienie przez ŚIA kosztów wykonania instalacji elektrycznej i grzewczej w nowej sali konferencyjnej.

7j. W związku z planowaną nowelizacją Prawa farmaceutycznego, przewidującą zakaz reklamy aptek i leków, Prezes ORA poinformował, że chciałby zorganizować wspólne spotkanie Prezydium ORA, OROZ i Przewodniczącej OSA oraz prawników Izby mec. Krystiana Szulca i prowadzącej obsługę prawną OROZ i OSA mec. Barbarę Jendryczko Wspólne stanowisko ŚIA zostanie podane do wiadomości wszystkich naszych członków.

8a. ORA została poinformowana, że w pierwszej instancji ŚIA przegrała sprawę o zakaz używania w internecie słowa APTEKA w odniesieniu do aptek internetowych. Sąd w Katowicach oddalił powództwo ŚIA, uznając w uzasadnieniu, że ponieważ spółka Selexim posiada rzeczywistą aptekę ogólnodostępną może prowadzić w internecie aptekę internetową i sprzedawać leki wysyłkowo. Selexim posiada zezwolenie na prowadzenie apteki "; Apteka Staromiejska "; oraz zezwolenie na prowadzenie sklepu zielarsko-medycznego Vitanea. Sąd nie odniósł się do problemu, że w internecie spółka używa nazwy Apteka Internetowa Vitanea, chociaż na taką aptekę nie posiada zezwolenia. Prezes ORA wraz z mec. Krystianem Szulcem uznali, że warto odwoływać się od wyroku sądu I instancji, ponieważ sprawa ta jest ważna dla wszystkich aptekarzy. Prezes ORA poprosił Radę o zajęcie stanowiska w tej sprawie. ORA jednogłośnie podęła uchwałę upoważniającą Mec. Krystiana Szulca do wniesienia apelacji od wyroku Sądu Okręgowego w Katowicach w sprawie używania nazwy APTEKI internetowej prowadzonej przez Selexim sp. z o.o. Zbadanie prawidłowości tego orzeczenia przez sąd II instancji leży w interesie członków samorządu aptekarskiego. Prezes ORA poinformował, że przygotował i wysłał informację do mediów dotyczącą łamania podstawowych zasad przez apteki internetowe. ŚIA otrzymała do wiadomości pisma skierowane do WIF, w których pacjenci informują Inspekcję o zakupie w aptekach internetowych Dom Zdrowia i VITANEA leków, które zgodnie z informacją producenta muszą być przechowywane wyłącznie w lodówce, a następnie otrzymali zamówione leki zwykłą, nie zabezpieczoną termicznie przesyłką. Po tych informacjach ŚIA przeglądnęła strony internetowe tych aptek internetowych i znalazła kolejne leki, które tam oferowano w sprzedaży wysyłkowej i przy których nie zamieszczono żadnej informacji o konieczności przechowywania tych leków w niskiej temperaturze. Przykład ten jest kolejnym dowodem na brak należytego prowadzenia tych aptek, brak możliwości kontroli tych aptek przez WIF, a przede wszystkim na zagrożenia jakie one mogą nieść dla pacjenta. Jest to też dowodem na najwłaściwszą decyzję Sejmu, który nie dopuścił do wysyłkowego handlu lekami na terytorium RP. ORA zaakceptowała powyższą informację Prezesa ORA.

8b. ORA ustaliła następujące terminy kolejnych posiedzeń:

"; posiedzenia Rady 17 kwietnia, 8 maja, 5 czerwca i 3 lipca 2007 roku
"; posiedzenia Prezydium ORA 3 kwietnia, 22 maja i 19 czerwca br.

8c. Mgr Grzegorz Zagórny wyjaśnił, że problemu surowców do receptury nie da się rozstrzygnąć poprzez opublikowanie jednej listy. Wielu producentów zarejestrowało swoje produkty jako leki OTC, które nie mogą wchodzić w skład leków recepturowych, za które jest pobierana opłata ryczałtowa. Specjaliści wojewódzcy d/s Farmacji aptecznej próbują skorygować niektóre certyfikaty rejestracyjne tych surowców, ale na razie brak jest jednoznacznej interpretacji. Mgr Grzegorz Zagórny zapewnił jednak, że NFZ w czasie kontroli aptek podchodzi rozsądnie i logicznie do tego problemu.

8d. Prezes ORA poinformował, że Torfarm pierwszy zaproponował podpisanie zobowiązania o niekonkurowaniu z własnymi odbiorcami na rynku aptecznym (nie będzie otwierał swoich aptek), a nawet jeszcze bardziej zaostrzył dla siebie warunki. Torfarm pierwsze swoje zobowiązanie o numerze 00001 przesłał na ręce Prezesa Rady ŚIA dr Stanisława Piechuli. Prezes ORA poinformował, że podpisanie takiego samego zobowiązania z właścicielami aptek zaproponował też Salus Internacional. Zaproponowano, by hurtowniom, które podpiszą dla aptek zobowiązania wręczyć w czasie Śląskich Targów Farmaceutycznych (19 maja br.) Laur ŚIA.

9. Na tym zakończono 39 posiedzenie Okręgowej Rady Aptekarskiej, w dniu 6 marca 2007 roku.


Protokołował: Leszek Dusik

mdi-arrow-left Powrót
Zobacz również:
Protokół z 3 Posiedzenia Rady SIA VIII Kadencji Protokół z obrad 3 posiedzenia Rady Śląskiej Izby Aptekarskiej VIII kadencji w dniu 7 stycznia 2020 r.Katowice, dnia 7 stycznia 2020 r.1. Posiedzenie Rady SIA o...
Więcej mdi-menu-right
Protokół z 2 Posiedzenia Rady SIA VIII Kadencji Protokół z obrad 2 posiedzenia Rady Śląskiej Izby Aptekarskiej VIII kadencji w dniu 3 grudnia 2019 r.Katowice, dnia 3 grudnia 2019 r.1. Posiedzenie Rady SIA otw...
Więcej mdi-menu-right
Protokół z XLV Posiedzenia Rady SIA VII Kadencji Protokół z obrad 45 posiedzenia Rady Śląskiej Izby Aptekarskiej VII kadencji w dniu 5 listopada 2019 r.Katowice, 5 listopada 2019 r.1. Posiedzenie Rady SIA otwo...
Więcej mdi-menu-right
Więcej artykułów mdi-menu-right