ŚLĄSKA IZBA APTEKARSKA
W KATOWICACH

WAŻNE ! Odurzające i psychotropy słownie !

Data dodania: 2013-11-20
Pomimo wcześniejszych pism i wyjaśnień o możliwości zapisywania słownie ilości jednostek dawkowania a nie sumarycznej ilości substancji MZ trwa przy swoim. Tym samym należy przynajmniej na receptach refundowanych dopuszczać wyłącznie zapisu ilości substancji czynnej.


W załączeniu przekazuję nowe pismo Ministerstwa Zdrowia, z którego wynika, że lekarz wystawiający receptę na leki zawierające substancje odurzające lub psychotropowe musi zapisać sumaryczną ilość tej substancji słownie poprzez podanie ilości tej substancji a nie ilości jednostek dawkowania jak dopuszczano dotychczas.

Czyli NIE MOŻNA wypisać recepty np. na Clonazepam 2mg 30 tabl. pisząc słownie trzydzieści tabletek po dwa miligramy,

a trzeba słownie zapisać sumaryczną ilość Clonazepamu, czyli sześćdziesiąt miligramów,

choć jak widać z załączonego pisma sam Wiceminister nie rozumie, że zapisywanie słownie nie polega na zapisywaniu dawki mg w całości a nie w skrócie,

no ale szkoda nawet rozwijać tematu.


Proszę skorzystać z załącznika i przekazać informację lekarzom, by nie mieć kłopotów z NFZtem.


Z uszanowaniem
Prezes Rady ŚIA dr farm. StanisławPiechula



**************************

Nasz znak: SIAKat-0133-2011
Katowice 2011-05-10

Sz. P.
Ewa Kopacz
Minister Zdrowia
Szanowna Pani Minister

Z wielkim zaskoczeniem przeczytałem informację Podsekretarza Stanu Adam Fronczak skierowaną do Naczelnej Izby Lekarskiej w sprawie wypisywania recept lekarskich w zakresie konieczności słownego określenia ilości środka odurzającego lub substancji psychotropowej (w załączeniu).

Po latach problemów ze słownym wypisywaniem ilości w/w środków i prowadzeniu dyskusji i ustaleń pomiędzy izbami aptekarskimi a Inspekcją Farmaceutyczną i Narodowym Funduszem Zdrowia udało się wypracować akceptowalny i zdroworozsądkowy sposób interpretacji tego zapisu, w szczególności po to, by lekarze potrafili bezproblemowo wypisać recepty, które by były bezproblemowo realizowana w aptece bez konieczności zawracania pacjentów do ich poprawy.

Wchodzące na rynek nowe postacie leków utrudniły możliwość dosłownej realizacji zapisu rozporządzenia, na co już zwracałem uwagę Ministerstwu wskazując na konieczność nowelizacji rozporządzenia w sprawie środków odurzających, substancji psychotropowych, prekursorów kategorii 1 i preparatów zawierających te środki lub substancje i wprowadzenia następującej modyfikacji do § 6. 1. o treści: Recepta wystawiona na preparaty zawierające środki odurzające lub substancje psychotropowe zawiera oprócz danych określonych w przepisach wydanych na podstawie ustawy z dnia 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty również ilość środka odurzającego lub substancji psychotropowej ewentualnie jednostek dawkowania i ich dawkę wyrażoną dodatkowo słownie.

Załączając także korespondencję w tym zakresie proponuję, by nie wprowadzać zamieszania i nie niszczyć ciężko wypracowanych i ustalonych zasad wypisywania i realizacji recept, co doprowadzi tylko do dużych utrudnień w ich realizacji i zmuszanie pacjentów do ponownego udawania się do lekarza w celu ich poprawiania.

Proszę o pilne potwierdzenie, czy Ministerstwo Zdrowia akceptuje dotychczas wypracowany i akceptowany sposób wypisywania recept w zakresie słownego określania ilości środka odurzającego lub substancji psychotropowych poprzez podawanie ilości jednostek dawkowania i dawki a nie tylko ilości substancji czynnej, jak wskazują załączone pisma Inspekcji farmaceutycznej i Prezesa NFZ.

Przy braku akceptacji dotychczas akceptowalnego sposobu wypisywania i realizacji recept w tym zakresie, będziemy musieli powiadomić wszystkie apteki o tej zmianie stanowiska i konieczności odmawiania realizacji tak wypisywanych recept w obawie przed restrykcjami finansowymi NFZ.

Z uszanowaniem
dr farm. Stanisław Piechula
Prezes Rady ŚIA


Całość korespondencji w załączniku PDF.
mdi-arrow-left Powrót
Zobacz również:
Skarga na utrudniony dostęp do leków Astellas Pharma Sp. z o.o. W nawiązaniu do skargi farmaceutów na procedury oraz trudności w zapewnieniu dostępności leków, Śląska Izba Aptekarska skierowała pismo do Astellas Pharma Sp. z...
Więcej mdi-menu-right
Pismo SIA do Śląskiego OW NFZ ws. problemów aptek z przetwarzaniem zestawień refundacyjnych Pismo Śląskiej Izby Aptekarskiej do Jerzego Szafranowicza Dyrektora Śląskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Katowicach w sprawie problemó...
Więcej mdi-menu-right
Odpowiedź Śląskiego OW NFZ w sprawie wydłużonego czasu przetwarzania zestawień refundacyjnych Odpowiedź Śląskiego Oddziału Wojewódzkiego w Katowicach Narodowego Funduszu Zdrowia z 5 maja 2017 r. w sprawie wydłużonego czasu przetwarzania zestawień refunda...
Więcej mdi-menu-right
Więcej artykułów mdi-menu-right