ŚLĄSKA IZBA APTEKARSKA
W KATOWICACH

Recepta na nieczytelne recepty

Data dodania: 2013-11-20
Pismo do MZ w sprawie wyroku Sądu Najwyższego w sprawie nieczytelnych recept.


Nasz znak: SIAKat-0224-2009
Katowice 2009-10-15


Sz. P.
Minister Zdrowia
Ewa Kopacz


Dodatek do zmian rozporządzenia w sprawie recept lekarskich w związku z wyrokiem Sądu Najwyższego w sprawie nieczytelności recept.


Szanowna Pani Minister


W związku z naszym problemem dotyczącym recept, chciałem zwrócić uwagę na główną przyczynę konfliktu, którego pomimo podobnego ich wystawiania przez lekarzy w przeszłości, nie było.

Do zaognienia sytuacji doprowadziły długoletnie działania NFZ, który wykorzystuje nieznaczące uchybienia na receptach do generowania oszczędności (załączam wyrok sądu w sprawie Diphereliny, który wzorcowo wskazał na pobudki postępowania NFZ).

Gdyby tylko NFZ dochodził swoich roszczeń w sytuacjach gdy rzeczywiście ponosi szkody, o czym pisałem w propozycjach zmian do rozporządzenia, to problem błędnego i niedbałego wystawiania recept przez lekarzy by nawet by nie zaistniał, gdyż farmaceuci już się nauczyli je odczytywać i realizować, choć zawsze stwarza to niebezpieczeństwo pomyłki.


Natomiast w związku z wyrokiem Sądu Najwyższego (V CSK 103/09), który stwierdził, że NFZ ma prawo odmówić aptece przekazania pieniędzy za refundowane leki, które sprzedano na podstawie nieczytelnych recept i faktem, że zdecydowana większość recept lekarskich jest nieczytelna, a apteki będą musiały uznać je za wystawione niezgodnie z rozporządzeniem, wnoszę dodatkowo o wprowadzenie do rozporządzenia w sprawie recept lekarskich następujących zmian:


- w § 2.1. określić dla kogo ta recepta powinna być czytelna, gdyż nieznaczący odsetek wszystkich recept w Polsce jest czytelny np. dla sędziego sądu, zaś zgodnie z obowiązującym rozporządzeniem powinny one być czytelne dla wszystkich, w tym także dla pacjenta, który tą receptę otrzymuje. Warto także wprowadzić konieczność wypełniania recept pismem drukowanym.



§ 2. 1. Wystawienie recepty polega na czytelnym DLA REALIZUJĄCEGO RECEPTĘ oraz trwałym naniesieniu PISMEM DRUKOWANYM na awersie recepty treści obejmującej dane określone w rozporządzeniu oraz złożeniu własnoręcznego podpisu przez osobę uprawnioną na podstawie odrębnych przepisów do wystawiania recept zwaną dalej „osobą wystawiającą receptę".


Gdyby natomiast takie zapisy nie mogły się pojawić, należy bezwzględnie wesprzeć apel i prośbę Wiceministra Twardowskiego o prawidłowe wypisywanie recept, wprowadzając błagania a najlepiej znaczące zachęty finansowe i nagrody za każdą prawidłową receptę :-).


Jednak z uwagi, że nawet najstarsi farmaceuci pamiętają, że pomimo poruszania problemu, próśb i apeli o właściwe wystawianie recept, zawsze był z tym problem, proponuję najpewniejsze wyjście z sytuacji, a mianowicie przestrzeganie i egzekwowanie obowiązujących od dawna przepisów, a w tym:


1 – egzekwowanie zapisów rozporządzenia w sprawie recept, które wyraźnie określa, że NFZ powinien kontrolować sposób wystawiania recept u lekarzy, a nie ściągać pieniądze z aptek za ich realizację lub odbierać pacjentom prawo do leków refundowanych;


2 – egzekwowanie zapisów umów lekarzy z NFZ, w których lekarze są zobowiązani zwracać refundację za leki wydane na podstawie źle wypisanych recept.


Jestem pewien, że przestrzeganie i egzekwowanie tych zapisów doprowadziłoby w krótkim czasie do prawidłowego wystawiania recept lub konieczność zabiegania lekarzy o ich poprawienie (np. w aptece) w miejsce przerzucania odpowiedzialności na pacjentów, czyli odbierania im prawa do leków refundowanych, obciążania pełną odpłatnością, czy zmuszania do poprawiania nie swoich błędów.




Z uszanowaniem
Prezes Rady ŚIA
dr farm. Stanisław Piechula
mdi-arrow-left Powrót
Zobacz również:
Skarga na utrudniony dostęp do leków Astellas Pharma Sp. z o.o. W nawiązaniu do skargi farmaceutów na procedury oraz trudności w zapewnieniu dostępności leków, Śląska Izba Aptekarska skierowała pismo do Astellas Pharma Sp. z...
Więcej mdi-menu-right
Pismo SIA do Śląskiego OW NFZ ws. problemów aptek z przetwarzaniem zestawień refundacyjnych Pismo Śląskiej Izby Aptekarskiej do Jerzego Szafranowicza Dyrektora Śląskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Katowicach w sprawie problemó...
Więcej mdi-menu-right
Odpowiedź Śląskiego OW NFZ w sprawie wydłużonego czasu przetwarzania zestawień refundacyjnych Odpowiedź Śląskiego Oddziału Wojewódzkiego w Katowicach Narodowego Funduszu Zdrowia z 5 maja 2017 r. w sprawie wydłużonego czasu przetwarzania zestawień refunda...
Więcej mdi-menu-right
Więcej artykułów mdi-menu-right