2020-03-25
Procedury Medicare-Galenica dla aptek na czas epidemii koronawirusa

W celu zabezpieczenia funkcjonowania apteki oraz zapewnienia ciągłości jej funkcjonowania w czasie epidemii koronawirusa przesyłam procedury oraz zalecenia opracowane przez ekspertów hurtowni Medicare-Galenica do ewentualnego wdrożenia.

Z poważaniem
Prezes Rady Śląskiej Izby Aptekarskiej
dr n. farm. Mikołaj Konstanty

Jak chronić swoje zdrowie i biznes apteczny?

Źródło: https://medicare.pl/2020/03/18/jak-chronic-swoje-zdrowie-i-biznes-apteczny/

Przygotowaliśmy kilka wytycznych, które pomogą aptekom działać w kryzysie i pozwolą nieprzerwanie dostarczać leki pacjentom.

Sytuacja, z jaką przyszło się nam obecnie mierzyć, jest wyjątkowa. Pandemia koronawirusa wymaga od nas wszystkich wytężonej pracy oraz zmusza do podjęcia nadzwyczajnych i zdecydowanych działań, które będą chronić nasze zdrowie oraz pozwolą na prowadzenie apteki bez przerw w razie niespodziewanych trudności.

Kierując się poczuciem odpowiedzialności i branżowej solidarności, przygotowaliśmy kilka wytycznych, których zastosowanie pomoże działać aptekom w kryzysie i pozwoli nieprzerwanie dostarczać leki pacjentom. Poniższe zasady wdrożyliśmy już w naszej Grupie Farmaceutycznej Investcare, w trosce o zdrowie naszych pracowników i współpracowników oraz po to, aby firma mogła bezpiecznie funkcjonować w czasie stanu zagrożenia epidemicznego.

1. Zalecamy, abyście stworzyli Państwo w swoich aptekach co najmniej dwa zespoły, które pracują na zmiany i nie mają ze sobą kontaktu. Rekomendujemy, aby skład tych zespołów był docelowy i niezmienny w długiej perspektywie czasu, gdyż tylko taki wariant zabezpiecza pracę apteki.

2. Gdy jeden zespół opuszcza aptekę po zakończeniu pracy, drugi wchodzi do pomieszczeń aptecznych dopiero po krótkiej, ustalonej przerwie. Takie działanie zapobiegnie ewentualnemu zarażeniu całej obsługi apteki i wyłączeniu placówki całkowicie z pracy na czas kwarantanny.

3. Niezbędna jest jak najczęstsza dezynfekcja blatów, klamek, klawiatur alarmów, telefonów, klawiatur komputerów, terminali płatniczych oraz innych powierzchni i przedmiotów, poprzez dotykanie których może dojść do zarażenia wirusem. Po zakończeniu zmiany jedna osoba z personelu powinna być oddelegowana do dezynfekcji – zanim opuści aptekę.

4. Żywności, telefonów komórkowych czy innych przedmiotów nie powinno być w tej części apteki, w której obsługiwani są pacjenci. Prywatne rzeczy powinny być przechowywane – w miarę możliwości – w zamknięciu.

5. Zalecana jest także zmiana odzieży wierzchniej po zakończeniu pracy oraz codzienne pranie fartuchów ochronnych.

6. Wizyty przedstawicieli handlowych i innych osób powinny zostać odwołane. Kurier nie powinien mieć wstępu do pomieszczeń aptecznych.

7. Rekomendujemy płatności bezgotówkowe.

8. Tam, gdzie jest to możliwe, należy wyznaczyć strefy buforowe dla pacjentów lub w mniejszych aptekach prowadzić sprzedaż przez okienko.

9. Bardzo istotne jest jak najczęstsze mycie rąk lub stosowanie preparatów dezynfekcyjnych oraz unikanie dotykania rękami twarzy (ust, oczu, nosa) i błon śluzowych.

10. Naczelna Izba Aptekarska – poza powyższymi wskazówkami, o których wspomnieliśmy – rekomenduje też wietrzenie pomieszczeń apteki co najmniej raz na godzinę.

Wszyscy pracujemy od wielu dni w nadzwyczajnych warunkach, w poczuciu powszechnego zagrożenia zarażenia się wirusem. Dlatego prosimy o zachowanie spokoju i zastosowanie się do poniższych rekomendacji w celu ochrony swojego zdrowia oraz po to, aby móc bez przerw pomagać pacjentom.

Do pobrania:

1. procedura funkcjonowania apteki w czasie pandemii koronawirusa

2. koronawirus wytyczne dla pracowników

***

Dziękuję hurtowni Medicare-Galenica za udostępnienie materiałów.

Z poważaniem
Prezes Rady Śląskiej Izby Aptekarskiej
dr n. farm. Mikołaj Konstanty

Dokładny termin: 2020-06-25
Autor: Mikołaj Konstanty
chevron_left
28
09.2020
chevron_right
Subskrybuj
chevron_right
Powrót do góry