ŚLĄSKA IZBA APTEKARSKA
W KATOWICACH

XXXIII Posiedzenie Rady ŚIA VI Kadencji

Data dodania: 2014-08-05

Protokół z obrad 33 posiedzenia Rady Śląskiej Izby Aptekarskiej VI kadencji w dniu 8 lipca 2014 roku.


Katowice, dnia 08.07.2014 roku

1. Posiedzenie Rady SIA otworzył Prezes Rady SIA dr n. farm. Piotr Brukiewicz o godz. 9.30. Zgodnie z listą obecności na posiedzeniu obecnych było 21/31 osób. Na podstawie listy obecności Prezes SIA stwierdził prawomocność obrad posiedzenia Rady SIA dla ważności podejmowanych uchwał. Po powitaniu zebranych i stwierdzeniu prawomocności obrad, prowadzący posiedzenie dr Piotr Brukiewicz zaproponował porządek obrad. Porządek posiedzenia został przyjęty jednogłośnie. Protokolant mgr farm. Michał Rzepczyk.

2. Rada SIA jednogłośnie przyjęła protokół z 32 posiedzenia Rady ŚIA VI kadencji w dniu 10.06.2014r.

3. Zgodnie z kolejnym punktem porządku obrad Prezydium Rady SIA przystąpiło do opiniowania:

3a. Kandydatur na stanowisko kierownika apteki - wydanie rękojmi należytego prowadzenia apteki - w związku ze zmianą na stanowisku kierownika apteki:

- mgr farm. Nina Kania w aptece ogólnodostępnej o nazwie „Apteka na Katowickiej” w 47-400 Racibórz, ul. Katowicka 4;
Po przedstawieniu kandydatury przez komisję opiniującą, wniosek zaopiniowano pozytywnie jednogłośnie.

- mgr farm. Piotr Kidziński w aptece ogólnodostępnej o nazwie „Apteka 21” w 43-300 Bielsko-Biała, ul. Południowa 20;
Po przedstawieniu kandydatury przez komisję opiniującą, wniosek zaopiniowano pozytywnie jednogłośnie.

- mgr farm. Danuta Toboła w aptece ogólnodostępnej o nazwie „Apteka Nasza” w 44-100 Gliwice, ul. Gwarków 22a;
Po przedstawieniu kandydatury przez komisję opiniującą, wniosek zaopiniowano pozytywnie jednogłośnie.

3b. Wniosków w sprawie udzielenia zezwolenia na prowadzenie apteki ogólnodostępnej - wydanie opinii zawierającej m.in. stwierdzenie rękojmi należytego prowadzenia apteki przez kandydata na funkcję kierownika apteki ogólnodostępnej:

- mgr farm. Agnieszka Wąsowska w aptece ogólnodostępnej o nazwie „Apteka Słoneczna” w 45-500 Będzin, ul. Stanisława Małachowskiego 62 w związku z wnioskiem o udzielenie zezwolenia na prowadzenie apteki ogólnodostępnej złożonym przez Firma Handlowa Wojciech Kwiecień z siedzibą w 31-443 Kraków, ul. Łąkowa 19;
Po przedstawieniu kandydatury przez komisję opiniującą, wniosek zaopiniowano pozytywnie jednogłośnie.
Do biura izby dostarczono wymagany komplet dokumentów zgodnie z uchwałą Prezydium Rady SIA z dnia 24 czerwca 2014r.

- mgr farm. Paweł Łukanowski w aptece ogólnodostępnej o nazwie „Na Zdrowie” w 44-200 Rybnik, ul. Wodzisławska 76 w związku z wnioskiem o udzielenie zezwolenia na prowadzenie apteki ogólnodostępnej złożonym przez „Jeronimo Martins Drogerie i Farmacja Sp. z o.o. z siedzibą w 62-025 Kostrzyn, ul. Żniwna 5;
Po przedstawieniu kandydatury, wniosek zaopiniowano pozytywnie jednogłośnie.
Mgr farm. Paweł Łukanowski nie był zapraszany na rozmowę z komisją opiniującą, gdyż pełni funkcję kierownika w tej aptece od listopada 2013 r. Wniosek opiniowano ze względu na zmianę spółki.

3c. Wniosku w sprawie udzielenia zezwolenia na prowadzenie apteki ogólnodostępnej - wydanie opinii w sprawie zezwolenia na prowadzenie apteki ogólnodostępnej o nazwie:

- „Apteka Farmacja 24” w 41-800 Zabrze, ul. Szczęść Boże 7;
W związku z niedostarczeniem wymaganych do opiniowania dokumentów Rada SIA postanowiła jednogłośnie wszcząć postępowanie wyjaśniające i zwrócić się do zezwoleniobiorcy o doręczenie kompletu wymaganych przez izbę dokumentów na najbliższe posiedzenie.
Zgodnie z powołanymi przepisami Rada SIA w Katowicach wydaje opinię w sprawie udzielenia zezwolenia na prowadzenie apteki. Jednym z ważnych elementów warunkujących zgodne z prawem działanie apteki jest zapewnienie obecności magistra farmacji w godzinach czynności apteki. Art. 92 prawa farmaceutycznego in fine. Wnioskodawca nie uprawdopodobnił, że wymóg ten będzie spełniony. W tej sytuacji wszczęcie postępowania wyjaśniającego i wniosek o uzupełnienie złożonych dokumentów w tym zakresie jest uzasadniony.

3d. W dalszej kolejności opiniowano farmaceutów - opiekunów, którzy mają sprawować opiekę nad przeddyplomową sześciomiesięczną praktyką zawodową studentów VI roku kierunku farmacja Wydziału Farmaceutycznego:
a) na wniosek ŚUM w Katowicach:
- mgr farm. Magdalena Wójcik w aptece o nazwie „Apteka Pod Bazyliką” w 40-730 Katowice, ul. Panewnicka 27;

- mgr farm. Małgorzata Sokół w aptece Apteka Prywatna w 41-200 Sosnowiec, ul. Lenartowicza 108;

b) na wniosek UM w Łodzi
- mgr farm. Szymon Kaźmierczak w aptece o nazwie „Pharmacon” w 44-240 Żory, os. Ks. Władysława 27;

- mgr farm. Wojciech Namysłowski w aptece o nazwie „Bracka” w 44-190 Knurów, ul. Dworcowa 1;

c) na wniosek UM we Wrocławiu
- mgr farm. Katarzyna Konderak w aptece o nazwie „Blisko Ciebie” w 41-303 Dąbrowa Górnicza, ul. Krasickiego 1;
Po przeanalizowaniu warunków, które są wymagane od opiekunów Rada SIA udzieliła jednogłośnie zgody wszystkim wymienionym magistrom.

4. Inne sprawy bieżące:

4a. Podjęcie uchwały w sprawie wniosku o nadanie wyróżnienia.
Rada Śląskiej Izby Aptekarskiej w Katowicach, działając w ramach swoich kompetencji oraz regulaminu przyznawania wyróżnień w Okręgowej Izbie Aptekarskiej w Katowicach jednogłośnie podjęła uchwałę o wystąpieniu z wnioskiem do Naczelnej Izby Aptekarskiej o nadanie wyróżnienia Naczelnej Rady Aptekarskiej „Mecenas Samorządu Aptekarskiego” Panu mgr farm. Grzegorzowi Zagórny.

4b. Postanowienie OSA w Katowicach o ukaraniu mgr farm. karą upomnienia - informacja dla Członków Rady SIA.
Do izby wpłynęło celem wykonania orzeczenie OSA w Katowicach o ukaraniu mgr farm. karą upomnienia za nieprawidłową organizację pracy w aptece, poprzez dopuszczenie do nieobecności magistra farmacji w godzinach jej czynności, co narusza art. 92 ustawy pf oraz poprzez wykorzystywanie pomieszczenia, w którym znajduje się magazyn produktów leczniczych, w sposób niezgodny z przeznaczeniem, co narusza art. 88 ust. 1 pkt. 5 ustawy pf. Rada SIA zapoznała się z orzeczeniem OSA, które zgodnie z przyjętymi ustaleniami zostanie przesłane do Śląskiego Wojewódzkiego Inspektora Farmaceutycznego.

4c. Postanowienia GIF dotyczące złożonych zażaleń w przedmiocie odmowy przez ŚLWIF wszczęcia postępowania administracyjnego w sprawie prowadzenia reklamy aptek - podjęcie dalszych kroków.
W związku z otrzymanymi postanowieniami GIF, które utrzymują w mocy decyzje ŚLWIF w przedmiocie odmowy przez ŚLWIF wszczęcia postępowania administracyjnego w sprawie prowadzenia reklamy aptek Rada Śląskiej Izby Aptekarskiej w Katowicach postanowiła prowadzić dalej sprawy odmowy przez GIF prowadzenia postępowania administracyjnego dotyczącego programu „Pocztowy 60+” i skierować wszystkie postanowienia GIF do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. Uchwała została podjęta większością głosów przy jednym głosie wstrzymującym.

Ponadto w trakcie dalszej dyskusji w temacie reklamy aptek, Rada SIA większością głosów przy jednym głosie wstrzymującym zadecydowała o sukcesywnym kierowaniu do ŚLWIF wniosków w trybie 31 kpa o wszczęcie postępowań administracyjnych w sprawie zgodności z prawem postępowań podmiotów używających niedozwolone nazwy aptek w zakresie przestrzegania przepisów art. 94a i następne ustawy prawo farmaceutyczne.

4d. Pismo w sprawie obniżenia składek dla inspektora farmaceutycznego.
Do biura SIA wpłynęło pismo pracowników inspekcji farmaceutycznej w sprawie obniżenia składek członkowskich dla tej grupy farmaceutów. Rada SIA stoi na stanowisku, że brak jest możliwości obniżenia składki członkowskiej. Od dnia 1 kwietnia 2014 roku, zgodnie z uchwałą nr U-RSIA-140-VI-2014 Rady Śląskiej Izby Aptekarskiej, obniżono wysokość składki do 40 zł miesięcznie, jednak mając na względzie wagę problemu oraz w celu wyjaśnienia ewentualnych wątpliwości Rada SIA postanowiła spotkać się z przedstawicielami inspekcji farmaceutycznej w dogodnym ustalonym wspólnie terminie.

4e. Stanowisko NRA w sprawie zmian legislacyjnych dot. kształcenia techników farmaceutycznych.
Naczelna Rada Aptekarska podtrzymuje swoje stanowisko z dnia 26 lutego 2013r. w sprawie roli technika farmaceutycznego w aptece, w związku z powyższym popiera Ministra Edukacji Narodowej w zakresie prac legislacyjnych zmierzających do zmiany rozporządzenia MEN w sprawie kwalifikacji zawodów szkolnictwa zawodowego i opowiada się za skróceniem ostatniego naboru w celu kształcenia w zawodzie technika farmaceutycznego, w taki sposób, aby ostatnim rokiem dopuszczalnego naboru był rok 2015.

4f. Stanowisko NRA w sprawie stażu na stanowisko kierownika apteki.
Naczelna Rada Aptekarska podtrzymuje swoje stanowisko wyrażone w piśmie z 25 marca 2014r.
Zdaniem NIA do stażu pracy, o którym mowa w art. 88 ust. 2 ustawy prawo farmaceutyczne zaliczyć należy urlop macierzyński w wymiarze określonym w art. 180 par. 1 kodeksu pracy, brak jest natomiast podstaw do uwzględniania pozostałego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego, przysługującego pracownikowi.

4g. Korespondencja do farmaceutów w tym kierowników aptek, którzy nie rozliczyli ostatniego 5-letniego okresu szkoleń ciągłych - podsumowanie oraz podjęcie decyzji w sprawie farmaceutów, którzy nadal nie rozliczyli punktów edukacyjnych. Wysłano prawie 500 pism. Rozliczyła się ponad połowa farmaceutów. Prezes dr Piotr Brukiewicz wraz z członkami Rady podziękował mgr inż. Lechowi Wróblewskiemu oraz mgr Dorocie Hapecie za ogrom pracy wykonanej z rozliczającymi się farmaceutami. Rada dyskutowała nad celowością rozliczania farmaceutów, którzy ukończyli 65 lat; zasugerowano skupienie się głównie na rozliczaniu kierowników i kandydatów na kierowników. Prezes dr Piotr Brukiewicz poinformował, że po konsultacji z OROZ w okolicy września poinformuje osoby, które się nie rozliczyły o konieczności dopełnienia obowiązku. Mgr Ryszard Jasiński przypomniał, że w założeniach tworzonego systemu punktowego farmaceuci mieli co roku uczestniczyć w dużym szkoleniu za 20 punktów, co umożliwiałoby zdobycie nowej wiedzy i zaliczenie okresu szkoleniowego. Jego zdaniem wykłady, za które farmaceuta otrzymuje 2 punkty wydają się nie wnosić wiele nowych umiejętności. Prezes dr Piotr Brukiewicz powiedział, że poruszy ten temat na posiedzeniu NRA. Wspomniał też o zmianie na stanowisku głównego konsultanta do spraw farmacji; panią mgr Elwirę Telejko zastąpiła mgr Lidia Czyż, która zapowiedziała od początku pracę nad systemem i wyciągnięcie wniosków z jego 10-letniego funkcjonowania.
Decyzja o dalszym postępowaniu została przesunięta na następne posiedzenie Rady SIA.

4h. Akcja „Leki tylko z apteki” - ciąg dalszy akcji, informacje. Przedsięwzięcie powoli się kończy. Niestety widoczność nie była zbyt duża. W czasie akcji organizowano wywiady, audycje, powstawały artykuły. Prezes dr Piotr Brukiewicz wyjaśnił, że brak poparcia przedsięwzięcia ze strony NIA spowodowany był brakiem rozwiązań tematów między dr Grzegorzem Kucharewiczem, a grupą Neuca.

4i. Skargi pacjentów dotyczące odmowy sporządzenia przez apteki leków recepturowych. Do Prezesa Dr Piotra Brukiewicza wpłynęły dwie skargi na apteki z rejonu Chorzowa Batorego, które odmówiły wykonania leku recepturowego. Pacjent usłyszał, że „apteka nie wykonuje takich leków” lub że „nie ma magistra”. Sprawa dotyczy aptek, w których takie zdarzenia już miały miejsce.

4j. III Żeglarskie Mistrzostwa Polski Aptekarzy 04-07.09.2014 - Wilkasy k. Giżycka
Olsztyńska Izba Aptekarska zaprasza wszystkie Okręgowe Izby Aptekarskie do wystawienia swoich załóg na regaty, które odbędą się w Wilkasach koło Giżycka nad jeziorem Niegocim. Przewidywany start 15-20 jachtów. SIA tak jak w ubiegłym roku przewiduje wystawienie swojej załogi.

4k. III Turniej w piłce nożnej o „Puchar Hurtapu” 30.08.2014 - Łęczyca
Zgodnie z tradycją Hurtap SA wraz z OIA w Łodzi zapraszają do udziału w III Turnieju o „Puchar Hurtapu”.
Tradycyjnie drużyna SIA weźmie udział w zawodach.

5. Wolne głosy i wnioski.    
- prezes dr Piotr Brukiewicz poinformował o powstającym wykazie aptek, w których zatrudniony jest tylko jeden magister farmacji.
- prezes dr Piotr Brukiewicz poinformował o dwóch wyrokach WSA w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania przez ŚLWIF w sprawie prowadzenia reklamy aptek polegającej na stosowaniu niedozwolonych nazw aptek w okręgu Bielska-Białej. Mec. Krystian Szulc wyjaśnił, że mimo różnicy terytorialnej, za pozwolenie na używanie reklamowych nazw aptek odpowiedzialny jest ŚLWIF. Do rozstrzygnięcia pozostaje różnica w zmianie nazwy apteki zatwierdzonej przed 31 stycznia 2012 r. i po tej dacie. Prezes dr Piotr Brukiewicz zalecił wstrzymanie się na krótki czas (około 4 tygodni) z podjęciem uchwały o podjęciu działań, by skoordynować działania z NIA. Dodatkowym argumentem są ograniczenia w przygotowywaniu pism związane z czasem urlopowym w biurze SIA.
- prezes dr Piotr Brukiewicz poinformował o będącym w posiadaniu Izby protokole, w którym opisano ukaranie przez ŚlWIF w jednostkowej sprawie apteki DOZ prowadzącej program e-Pruf karą 5 tysięcy złotych, podając argumenty, które są obecnie podnoszone przez SIA.
- w konsekwencji przyjętej wcześniej uchwały została podpisana z firmą Falconet umowa na modyfikację serwisu www.szkolenia.katowice.oia.pl
- do SIA trafił list z NIL w sprawie poparcia dla prof. Chazana. Prezes dr Piotr Brukiewicz po konsultacji z dr Kozakiewiczem i mec. Krystianem Szulcem zdecydował nie zabierać głosu w sprawie.
- prośba o dofinansowanie pobytu na XIX międzynarodowym kongresie medycznym esperanto w Budapeszcie. Dwie farmaceutki zakwalifikowały się do uczestnictwa w kongresie; jedna z nich zwróciła się do SIA z prośbą o dofinansowanie. Rada przy 1 głosie wstrzymującym wyraziła zgodę na dofinansowanie w kwocie 140 euro.
 - informacja o konwencie prezesów i posiedzenie NRA gdzie podjęto temat art. 99 PF - przestrzegania 1% koncentracji aptek. Na wszystkie wysłane wnioski do ŚLWIF o sprawdzenie przestrzegania wymogu posiadania 1% aptek wpłynęły zażalenia ze strony przedsiębiorców prowadzących sieci. Mec. Krystian Szulc wyjaśnił dalszy tryb postępowania w celu wyjaśnienia stanu prawnego w sprawie 1%.
- dr Mikołaj Konstanty poinformował, że gotowość operacyjną AGW Radix uzyska zgodnie z planem na początku września. Została zawiązana spółka, która jest już w stanie pełnej gotowości legislacyjnej. Do grupy dołączają nowe apteki. Pierwsze umowy będą podpisywane po 15 sierpnia.
- spotkanie z dr Janem Olbrychtem, do zaproszenia, którego przyczynił się mec. Krystian Szulc. Rozmawiano o akcji grupy Lewiatan w parlamencie europejskim; wyjaśniono gościowi, na czym polega zakaz reklamy aptek i jakie konsekwencje społeczne z niego wynikają.

6. 033 posiedzenie Rady Śląskiej Izby Aptekarskiej w dniu 08 lipca 2014 r. zakończono ok. godz.13.00.


Protokołował
Mgr farm. Michał Rzepczyk

mdi-arrow-left Powrót
Zobacz również:
Protokół z 3 Posiedzenia Rady SIA VIII Kadencji Protokół z obrad 3 posiedzenia Rady Śląskiej Izby Aptekarskiej VIII kadencji w dniu 7 stycznia 2020 r.Katowice, dnia 7 stycznia 2020 r.1. Posiedzenie Rady SIA o...
Więcej mdi-menu-right
Protokół z 2 Posiedzenia Rady SIA VIII Kadencji Protokół z obrad 2 posiedzenia Rady Śląskiej Izby Aptekarskiej VIII kadencji w dniu 3 grudnia 2019 r.Katowice, dnia 3 grudnia 2019 r.1. Posiedzenie Rady SIA otw...
Więcej mdi-menu-right
Protokół z XLV Posiedzenia Rady SIA VII Kadencji Protokół z obrad 45 posiedzenia Rady Śląskiej Izby Aptekarskiej VII kadencji w dniu 5 listopada 2019 r.Katowice, 5 listopada 2019 r.1. Posiedzenie Rady SIA otwo...
Więcej mdi-menu-right
Więcej artykułów mdi-menu-right