ŚLĄSKA IZBA APTEKARSKA
W KATOWICACH

XXXI posiedzenie ORA IV kadencji

Data dodania: 2013-11-20
Wyciąg z protokołu z 31 posiedzenia Okręgowej Rady Aptekarskiej w Katowicach IV kadencji, dnia 9 maja 2006 roku.



1. Posiedzenie ORA, otworzył Prezes ORA w Katowicach dr Stanisław Piechula. Po powitaniu zebranych Prezes ORA zaproponował porządek posiedzenia. Porządek obrad został przyjęty.

2. ORA, przy 1 głosie „wstrzymującym się” przyjęła protokoły z 30 posiedzenia ORA i 40 posiedzenia Prezydium ORA.

3. ORA, jednogłośnie podjęła uchwały stwierdzające prawo wykonywania zawodu farmaceuty:

4. Opiniowanie:

4a. ORA po przeprowadzeniu przez Zastępcę Prezesa ORA dr Andrzeja Deląga rozmów z wyjaśniających, zaopiniowała pozytywnie na stanowisko kierownika apteki kandydatury:

- mgr farm. Agaty D., w aptece ogólnodostępnej „Mydlice” w Dąbrowie Górniczej ul. Ludowa 7, w związku z wnioskiem o udzielenie zezwolenia na prowadzenie apteki ogólnodostępnej złożonym przez Panią mgr farm. Alinę Pilecką-Mirek,

- mgr farm. Katarzyny T., w aptece ogólnodostępnej „Pod Jaskułą” w Wodzisławiu Śląskim ul. Wyszyńskiego 41, w związku z wnioskiem o udzielenie zezwolenia na prowadzenie apteki ogólnodostępnej złożonym przez „Jaskuła Spółka Jawna” z siedzibą w Wodzisławiu Śląskim

Powyższe uchwały podjęto jednogłośnie.

ORA jednogłośnie postanowiła wstrzymać wydanie opinii w sprawie kandydatury:

- mgr farm. Marty M. (członka Małopolskiej OIA), na stanowisko kierownika w aptece ogólnodostępnej w Ogrodzieńcu ul. Słowackiego 5, w związku z zawiadomieniem właściciela apteki o zmianie na stanowisku kierownika apteki. ORA postanowiła przed wydaniem opinii zwrócić się do krakowskiej OIA o informację na temat niekaralności z tytułu działalności zawodowej kandydatki oraz jej przebiegu pracy zawodowej. Postanowiono także przeprowadzić rozmowę wyjaśniającą z kandydatką.

4b. ORA, zaopiniowała pozytywnie

- Aptekę ogólnodostępną o nazwie „Bankowa” w Dąbrowie Górniczej ul. Sobieskiego 23, jako aptekę szkoleniową dla studentów V roku Wydziału Farmaceutycznego ŚAM

ORA zaopiniowała negatywnie, do czasu uzyskania podstawowych informacji dotyczących personelu fachowego i uruchomienia apteki,

- Aptekę ogólnodostępną o nazwie „Apteka Blisko Ciebie” w Pszowie ul. Traugutta 9, jako aptekę szkoleniową dla studentów V roku Wydziału Farmaceutycznego ŚAM.

Negatywna opinia dla w/w apteki wynika z niedopełnienia przez właścicieli apteki obowiązku zawiadomienia Izby, najpóźniej w ciągu 7 dni, o rozpoczęciu pracy przez przez osoby wykonujące zawód farmaceuty. ŚIA do dnia dzisiejszego nie otrzymała od zezwoleniobiorcy w/w zawiadomienia, ani też żadnej innej informacji dotyczącej uruchomienia apteki. Tym samym ORA, nie mając podstawowych danych o zatrudnionych w aptece farmaceutach, nie może wykonać ciążącego na niej ustawowego obowiązku. Przyczyna braku możliwości zajęcia stanowiska przez ORA zawiniona jest przez wnioskodawcę.

Powyższe uchwały zostały podjęte jednogłośnie.

5. ORA przedyskutowała temat odznaczeń i wyróżnień działaczy Izby Aptekarskiej (S).

6. Informacje bieżące

6a. Odczytano korespondencję związaną z toczącą się dyskusją w temacie zwołania NKZD (S).

6b. Odczytano pismo Pomorsko-Kujawskiej OIA w sprawie propozycji zwołania NKZD. (S).

6c. Prezes Portugalskiego Krajowego Stowarzyszenia Aptek (ANF) w liście do Prezesa NRA informuje, że ANF podjęło decyzję o rozwoju, przy partnerskiej współpracy z portugalskim przedsiębiorstwem Jeronimo Martins Distribuicao, projektu utworzenia sieci aptek w Polsce, które będą miały zapewnione wsparcie infrastruktury supermarketów Biedronka, będących własnością przedsiębiorstwa. Do szczegółowego zaprezentowania projektu Prezes ANF zaprasza Prezesa NRA do Portugalii. W odpowiedzi Prezes NRA informuje, że zgodnie z procedurami obowiązującymi w NIA propozycja była omawiana na posiedzeniu NRA. Stanowisko Rady stwierdza, że: sytuacja aptek polskich jest różna od aptek portugalskich, liczba aptek ogólnodostępnych w Polsce jest wystarczająca i gwarantuje dobrej jakości usługi farmaceutyczne całemu społeczeństwu. Dalszy wzrost liczby aptek będzie miał niekorzystny wpływ na sytuację finansową istniejących aptek. Strategicznym zadaniem NIA jest ochrona prywatnej własności aptek w Polsce i wspieranie rozwoju jakichkolwiek krajowych i zagranicznych sieci aptek nie leży w interesie Rady i jest niezgodne z jej polityką. Ponadto Prezes NRA stwierdza, że sieć Biedronka, ma negatywną opinię w społeczeństwie polskim. Na zakończenie Prezes NRA informuje, że przedstawiciele NRA są gotowi spotkać się z Prezesem ANF oraz jego przedstawicielami i przedyskutować sprawę dokładniej, ale spotkanie powinno się odbyć w Warszawie.

6d. Prezes ORA skierował do Prezydenta miasta Zabrze pismo, w którym zwraca uwagę, że proponowany przez władze terytorialne harmonogram dyżurów aptek, poza apteką całodobową, nie uwzględnia wszystkich aptek ogólnodostępnych na terenie miasta, co prowadzi do ich bezprawnego zróżnicowania. W harmonogramie dyżurów powinny być ujęte wszystkie apteki z Zabrza, chyba, że ich właściciele wyrażają zgodę na wybór jedynie niektórych placówek. Ponadto Prezes ORA wskazuje, że zapewnienie dostępności ludności do leków jest zadaniem własnym gminy i to gmina powinna w miarę potrzeby partycypować w kosztach zapewnienia tej dostępności. Obecnie na terenie miasta Zabrze będzie pełnić dyżur całodobowy jedna apteka, co zdaniem ORA powinno wystarczyć, natomiast dyżury pozostałych aptek, zgodnie z harmonogramem, należy traktować jako zabezpieczenie na wypadek zamknięcia apteki całodobowej. W odpowiedzi na to pismo Zastępca Prezydenta Miasta Zabrze informuje, że brak jest podstaw prawnych do stwierdzenia, że zadaniem własnym gminy jest zapewnienie dostępu mieszkańcom do leków. Prezydent Miasta nie ma możliwości prawnych dofinansowania podmiotów działalności gospodarczej z wyjątkiem postępowania w sprawach pomocy publicznej. Prezydent ustala rozkład godzin aptek ogólnodostępnych na danym terenie po zasięgnięciu opinii m.in. OIA. Ustawa Prawo farmaceutyczne nie określa żadnych dodatkowych obowiązków ani uprawnień na Prezydenta. W dalszej części pisma Zastępca Prezydenta Zabrza zgadza się ze stwierdzeniem, że jedna apteka całodobowa w Zabrzu zapewnia wystarczający dostęp do leków i środków farmaceutycznych. W przypadku nagłego zamknięcia takiej apteki do przyjęcia jest propozycja ustalenia harmonogramu zastępstw. Prezydent Zabrza nie zgadza się natomiast ze stwierdzeniem o konieczności włączenia wszystkich aptek do tego harmonogramu. Na zakończenie Zastępca Prezydenta Zabrza informuje, że pismo Prezesa ORA zostało przekazane do Biura Prawnego Urzędu Miasta. Po uzyskaniu opinii prawnej zostanie przygotowane Zarządzenie Prezydenta w sprawie rozkładu godzin pracy aptek ogólnodostępnych na terenie Zabrza.

6e. OROZ zawiadomił ORA, że do OSA w Katowicach został skierowany wniosek o ukaranie Członka SIA. Przy tej okazji Prezes ORA zaproponował, aby na posiedzeniu Prezydium ORA 23 lub 30 maja br. doszło do spotkania członków Prezydium z OROZ, Przewodniczącą OSA oraz prawnikami Barbarą Jendryczko i. Krystianem Szulcem.. Celem spotkania będzie omówienie i wyciągnięcie wniosków z dotychczasowej polityki postępowań dyscyplinarnych. Termin spotkania uzgodni biuro ŚIA.

6f. Zastępca Prezesa ORA dr Andrzej Deląg poinformował, że 25 maja br odbędzie się w Domu Lekarza w Katowicach zebranie naukowo-szkoleniowe, na które zostaną zaproszeni dodatkowo aptekarze z Sosnowca i Dąbrowy Górniczej. W dniu 2 czerwca 2006 roku w restauracji na Dolinie Trzech Stawów w Katowicach odbędzie zebranie naukowo-szkoleniowe dla farmaceutów zatrudnionych w aptekach szpitalnych. Ponadto w dniach 20-21 maja w Wiśle odbędzie się pierwsze szkolenie w ramach „Akademii aptekarza”. Kolejne kursy odbędą się 27-28 maja i 10-11 czerwca br. Dr Andrzej Deląg poinformował też o przygotowaniach do Drugiej Farmaceutycznej Polsko-Niemieckiej Konferencji Naukowej w Krakowie – 9 października 2006 roku. Przy tej okazji Prezes ORA poinformował, że jest już gotowe pierwsze nagranie wykładu naukowego na płycie CD. Całość opracował mgr Damian Nowak. Jeżeli uda się poszukać sponsorów to płyta CD z wykładem zostanie wysłana do wszystkich farmaceutów. Niezależnie od tego wykład pojawi się na stronach internetowych ŚIA z możliwością zaliczenia punktów edukacyjnych po udzieleniu odpowiedzi na pytania dotyczące tematu wykładu.

6g. Mgr Grzegorz Zagórny poinformował, że farmaceuci pracujący w aptekach szpitalnych generalnie popierają działania lekarzy w kwestii zwiększenia nakładów na ochronę zdrowia i podwyższenia wynagrodzeń pracowników ochrony zdrowia, ponieważ jeżeli uda się coś wywalczyć to skorzystają na tym także farmaceuci. Farmaceuci w szpitalach stanowią jednak niewielką siłę i ich możliwości wsparcia protestów lekarzy są znacznie ograniczone. Mgr Grzegorz Zagórny wskazał przy tej okazji na znaczne zwiększenie, w ostatnich 5 latach, zakresu obowiązków aptek szpitalnych. Wynika to ze zmiany Prawa farmaceutycznego, które obecnie nakłada na apteki szpitalne prowadzenie całego asortymentu sprzętu medycznego, często bardzo specjalistycznego np. nici chirurgicznych, aparatury medycznej. Farmaceuci bez odpowiedniego przeszkolenia nie są w stanie prawidłowo wywiązać się ze swoich obowiązków. Zadania te są zaś bezwzględnie egzekwowane przez inspektorów WIF. Fakty te potwierdzili inni członkowie ORA zatrudnieni w aptekach szpitalnych.

7. Wolne głosy i wnioski:

7a. Przedyskutowano sprawy zatrudnienia i organizacji w biurze SIA. (S)

7b. Zaproszenie na Debatę o Zdrowiu w Warszawie pt. „Rola leków OTC w systemie opieki zdrowotnej”, ORA przyjęła do wiadomości.

7c. Mgr Maciej Dziubak poddał pod dyskusję sprawę podjęcia działań zmierzających do wprowadzenia dla hurtowni farmaceutycznych marży degresywnej. Prezes ORA zwrócił uwagę, że nie jest to dobry pomysł, ponieważ tego typu działania mogą doprowadzić do tego, że hurtownikom zostanie zmniejszona marża, ale nic na tym nie skorzystają apteki, bo im nie zostanie podniesiona marża. Przy obniżonej marży, hurtowni nie będzie już stać na udzielanie rabatów aptekom, co tylko pogorszy sytuację ekonomiczną aptek. Po tych uwagach Prezesa ORA, Rada już nie dyskutowała wniosku mgr Macieja Dziubaka.

7d. Prezes ORA przypomniał historię wydawania i wysyłania przez spółkę Press Forum, przy współpracy z NRA, ogólnopolskiego pisma dla aptekarzy „Forum Farmaceutyczne”. Przedyskutowano możliwe propozycje w zakresie dalszej współpracy z Forum farmaceutycznym. (S)

7e. Prezes ORA dr Stanisław Piechula przypomniał, że nadal jest aktualny postulat spotykania się przedstawicieli samorządu aptekarskiego z parlamentarzystami w poszczególnych województwach. Rozmowy takie powinny być jednak koordynowane przez NIA, która musi ustalać tematy i wytyczne takich spotkań. Niestety obecnie nic się w tej sprawie nie dzieje.

7f. Prezes ORA przypomniał, że Izba kupiła opracowanie na temat gospodarki odpadami. Dr Stanisław Pichula poinformował członków Rady, że spróbuje maksymalnie udogodnić aptekarzem opracowanie tematu odpadów w aptece. Opracowanie będzie przygotowane nawet na wyrost, ale jeżeli apteki już raz to złożą, to powinny mieć spokój na długi czas.

8. Na tym zakończono 31 posiedzenie Okręgowej Rady Aptekarskiej w Katowicach, w dniu 9 maja 2006 roku.

Protokołował: Leszek Dusik
mdi-arrow-left Powrót
Zobacz również:
Protokół z 3 Posiedzenia Rady SIA VIII Kadencji Protokół z obrad 3 posiedzenia Rady Śląskiej Izby Aptekarskiej VIII kadencji w dniu 7 stycznia 2020 r.Katowice, dnia 7 stycznia 2020 r.1. Posiedzenie Rady SIA o...
Więcej mdi-menu-right
Protokół z 2 Posiedzenia Rady SIA VIII Kadencji Protokół z obrad 2 posiedzenia Rady Śląskiej Izby Aptekarskiej VIII kadencji w dniu 3 grudnia 2019 r.Katowice, dnia 3 grudnia 2019 r.1. Posiedzenie Rady SIA otw...
Więcej mdi-menu-right
Protokół z XLV Posiedzenia Rady SIA VII Kadencji Protokół z obrad 45 posiedzenia Rady Śląskiej Izby Aptekarskiej VII kadencji w dniu 5 listopada 2019 r.Katowice, 5 listopada 2019 r.1. Posiedzenie Rady SIA otwo...
Więcej mdi-menu-right
Więcej artykułów mdi-menu-right