ŚLĄSKA IZBA APTEKARSKA
W KATOWICACH

XXX posiedzenie ORA IV kadencji

Data dodania: 2013-11-20
Wyciąg z protokołu z 30 posiedzenia Okręgowej Rady Aptekarskiej w Katowicach IV kadencji, dnia 11 kwietnia 2006 roku.


1. Posiedzenie ORA, otworzył Prezes ORA w Katowicach dr Stanisław Piechula. Po powitaniu zebranych Prezes ORA zaproponował porządek posiedzenia. Porządek obrad został przyjęty.

2. Po zapoznaniu się z treścią i po przyjęciu do wiadomości sprostowania do protokołu z 29 posiedzenia ORA, które w imieniu Kolegium Kształcenia Specjalistycznego Wydziału Farmaceutycznego ŚAM przysłała Pani Renata Duda (w załączeniu do protokołu), protokoły z 29 posiedzenia ORA i 39 posiedzenia Prezydium ORA, Rada przyjęła jednogłośnie.

3. ORA, jednogłośnie podjęła uchwały stwierdzające prawo wykonywania zawodu farmaceuty. Wykaz osób, które uzyskały PWZ i numery PWZ w załączniku do protokołu.

4. Opiniowanie:

4a. ORA po przeprowadzeniu rozmowy wyjaśniającej, zaopiniowała pozytywnie wniosek dotyczący możliwości dalszego pełnienia funkcji kierownika apteki po ukończeniu 65 roku życia - mgr farm. Haliny M. Wnioskodawczyni przedstawiła zaświadczenia lekarskie o braku przeciwwskazań do dalszej pracy na stanowisku kierownika apteki. Uchwała została podjęta jednogłośnie.

4b. ORA, po zarekomendowaniu kandydatur przez Prezesa ORA, który przeprowadził rozmowy z kandydatkami, zaopiniowała pozytywnie na stanowisko kierownika apteki:

- mgr farm. Darię P., w aptece ogólnodostępnej o nazwie „GALLENA” w Bytomiu ul. Łużycka 7, w związku z wnioskiem o udzielenie zezwolenia na prowadzenie apteki ogólnodostępnej złożonym przez „SAR” Spółka jawna z siedzibą w Piekarach Śląskich – jednogłośnie,

- mgr farm. Gabrielę K., w aptece ogólnodostępnej o nazwie „Zamkowa” w Sosnowcu ul. Zamkowa 8A, w związku z wnioskiem o udzielenie zezwolenia na prowadzenie apteki ogólnodostępnej złożonym Panią mgr farm. Gabrielę Sosada-Kurkowską – przy 2 głosach „przeciw” i 2 głosach „wstrzymujących się”.

4c. ORA zaopiniowała pozytywnie na stanowisko osoby wykwalifikowanej odpowiedzialnej za prowadzenie hurtowni farmaceutycznej kandydaturę:

- mgr farm. Beaty W., w hurtowni farmaceutycznej w Zabrzu ul. Rymera 12, w związku z wnioskiem o udzielenie zezwolenia na prowadzenie hurtowni złożonym przez Prezesa Zarządu „ASCLEPIOS” S.A. z siedzibą w Zabrzu – przy 2 głosach „wstrzymujących się”.

4d. ORA pozytywnie zaopiniowała na stanowisko osoby wykwalifikowanej odpowiedzialnej za prowadzenie składu konsygnacyjnego kandydaturę:

- mgr farm. Ewy G. w składzie konsygnacyjnym w Katowicach ul. Porcelanowa 51, w związku z wnioskiem o udzielenie zezwolenia na prowadzenie składu konsygnacyjnego złożonym przez PGF S.A. z siedzibą w Łodzi – przy 2 głosach „wstrzymujących się”

4e. Prezes ORA zgodnie z ustaleniami Rady skierował do Prezydenta miasta Zabrza pismo, w którym zwraca uwagę, że proponowany przez władze terytorialne harmonogram dyżurów aptek, poza apteką całodobową, nie uwzględnia wszystkich aptek ogólnodostępnych na terenie miasta, co prowadzi do ich bezprawnego zróżnicowania. W harmonogramie dyżurów powinny być ujęte wszystkie apteki z terenu miasta Zabrze, chyba, że ich właściciele wyrażają zgodę na wybór jedynie niektórych placówek. Ponadto Prezes ORA wskazuje, że zapewnienie dostępności ludności do leków jest zadaniem własnym gminy i to gmina powinna także w miarę potrzeby partycypować w kosztach zapewnienia tej dostępności. Obecnie na terenie miasta będzie pełnić dyżur całodobowy jedna apteka, co zdaniem ORA powinno wystarczyć, natomiast dyżury pozostałych aptek, zgodnie z harmonogramem, należy traktować jako zabezpieczenie na wypadek zamknięcia apteki całodobowej. Jako załączniki do pisma Prezes ORA przesłał Prezydentowi Zabrza opinię prawnika NRA dotyczącą dyżurów aptek oraz propozycję procedury ustalania dyżurów.

4f. ORA przy 1 głosie „wstrzymującym się”, zaopiniowała pozytywnie

- Aptekę ogólnodostępną w Tychach Al. Niepodległości 77a, jako aptekę szkoleniową dla studentów V roku Wydziału Farmaceutycznego.

5. W dniach 22-23 kwietnia 2006 roku w Wiśle w hotelu Gołębiowski odbędzie się szkolenie w ramach projektu współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego i budżetu państwa w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego Rozwój Zasobów Ludzkich - „Akademia aptekarza, czyli nowoczesne metody zarządzania apteką”. Szkolenie organizuje Instytut Projektów Personalnych Sp. z o.o. z siedzibą w Poznaniu. ŚIA została obecnie poinformowana, że w związku z tym, że zgłoszenia uczestnictwa w szkoleniach wpływają do organizatorów bardzo wolno musi nastąpić przesunięcie terminu szkoleń na 20-21 maja i 27-28 maja br. Organizatorzy proszą, aby listy uczestników szkolenia na pierwszy z podanych terminów przesłać do 20 kwietnia 2006 roku. Wraz z nazwiskami uczestników należy podać dane niezbędne do zawarcia umów szkoleniowych.

6. Na 39 posiedzeniu Prezydium ORA, prof. Dionizy Moska przedstawił życiorysy dwóch kandydatów do nazwiska tytularnego Medalu przyznawanego przez ŚIA: Michała Wolskiego i Edmunda Baranowskiego. Po dyskusji Prezydium ORA postanowiło zarekomendować Radzie na patrona Medalu aptekarza Edmunda Baranowskiego. Prof. Dionizy Moska przedstawił Radzie sylwetkę Edmunda Baranowskiego. ORA jednogłośnie wybrała Edmunda Baranowskiego na patrona Medalu ŚIA.. ORA wyraziła też zgodę na zamówienie wzoru medalu i jego wykonanie.

7. Prezes ORA dr Stanisław Piechula poinformował ORA o funkcjonowaniu NRA oraz przebiegu kwietniowych posiedzeń Prezydium NRA i NRA. ORA podjęła w tej sprawie stosowne uchwały.

8a. Prezes ORA dr Stanisław Piechula zamieścił na stronie internetowej ŚIA apel do aptekarzy pt. „Przebudźcie się”. Prezes ORA przypomina o tragicznej sytuacji aptekarzy i wskazuje na zagrożenia i możliwe drogi wyjścia z tej sytuacji. Prezes w apelu podkreśla możliwości nacisku ekonomicznego aptekarzy, które jednak nie są wykorzystywane. Jednym z głównych mechanizmów obronnych jest przede wszystkim nie zamawianie towaru w hurtowniach, które rozwijają własne sieci aptek lub zaopatrują inne istniejące sieci i wymienia te najbardziej niebezpieczne: PGF, Farmacol, ORFE i hurtownie powiązane z w/w. Jest to pierwsza część artykułu, który powinien skłonić środowisko do wyciągnięcia odpowiednich wniosków z obecnej sytuacji i pomóc bronić się, by aptekarz nie utracili własnych aptek. Informację przyjęto do wiadomości.

8b. Prezes ORA poinformował ORA, że zgodnie z przyjętymi założeniami, w biurze ŚIA rozpoczęły się już działania rozwijania współpracy w grupie aptek, które zgłosiły akces do konsolidacji gospodarczej aptek pod patronatem ŚIA i wspólnie z bezpiecznymi hurtowniami.

8c. Prezes NRA w związku z bardzo licznymi wystąpieniami farmaceutów prowadzących apteki, popieranymi oficjalnymi stanowiskami organów OIA, zwraca się do Prezesa NFZ o rozważenie możliwości zmiany zarządzenia w sprawie przyjęcia „Informacji o warunkach zawarcia umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju zaopatrzenie w sprzęt ortopedyczny, środki pomocnicze i lecznicze środki techniczne”. Zarządzenie to wprowadza obowiązek dla wszystkich świadczeniodawców, zawierających umowy o zaopatrzenie w sprzęt ortopedyczny, środki pomocnicze i lecznicze środki techniczne, zawarcia umowy OC m.in. z tytułu zakażeń w tym zakażenia wirusem HIV i WZW. Prezes NRA wskazuje, że obowiązek ubezpieczenia OC powinien być wprowadzany jedynie w uzasadnionych przypadkach i nie powinien dotyczyć małych aptek, które zawierają umowy dotyczące zaopatrzenia wyłącznie w pieluchomajtki i drobny sprzęt ortopedyczny. W odpowiedzi Prezes NFZ informuje, że zwolnienie z obowiązku zawarcia ubezpieczenia OC nie może mieć charakteru podmiotowego (rodzaj świadczeniodawcy), a tylko przedmiotowy.(zakres realizowanych świadczeń). Wprowadzenie takiego zwolnienia wymaga zmiany informacji o warunkach zawarcia umowy oraz wykreślenia odpowiedniego zapisu we wzorze umowy. Potrzeba zawarcia klauzuli dotyczącej ubezpieczenia OC rozważona zostanie przez NFZ w trakcie prac nad materiałami informacyjnymi na rok 2007.

8d. Okręgowy Sąd Aptekarski w Katowicach przesłał ORA postanowienie-odpis prawomocnego orzeczenia w sprawie przeciwko aptekarzowi mgr farm. Lidii K. Wobec w/w OSA orzekł karę zawieszenia PWZ na okres 3 miesięcy. Ukarana odwołała się od tego orzeczenia do Naczelnego Sądu Aptekarskiego w Warszawie. NSA jako sąd II instancji zmienił zaskarżone orzeczenie OSA w Katowicach i orzekł karę nagany. Przy tej okazji Prezes ORA zwrócił uwagę, że jeżeli OROZ i OSA nie doprowadzą do zaostrzenia kar za rozpowszechnianie różnego rodzaju ulotek, to ci którzy prowadzą taką działalność przestaną się przejmować kierowanymi na nich skargami do OROZ i samorząd aptekarski okaże bezradność. Przewodnicząca OSA dr Jadwiga Zdąbłasz w pełni podzieliła stanowisko Prezesa ORA, wyjaśniając jednocześnie, że OSA nie otrzymał od OROZ żadnego wniosku o ukaranie, dotyczącego tej kwestii.

8e. W związku z licznymi pytaniami w sprawie czasu pracy w maju i grudniu 2006 roku, kiedy to w jednym tygodniu występują dwa dodatkowe dni świąteczne, radca prawny ŚIA wyjaśnił, że zgodnie z Kodeksem Pracy, pracodawcy przysługuje prawo wyznaczenia dodatkowego dnia pracy. Mec. Krystian Szulc podkreśla w swojej opinii prawnej, że jest to uprawnienie pracodawcy.

8f. Dr Andrzej Deląg poinformował, że trwają ale już kończą się uzgodnienia z Przewodniczącą Kolegium Kształcenia Specjalistycznego dr Lucyną Bułaś dotyczące nowoczesnych form szkolenia (nośniki magnetyczne, Internet). Jest to tym bardziej istotne, że jak poinformował mgr Tomasz Kloc, członkowie ŚIA zadają pytania, dlaczego w innych Izbach można się szkolić przez Internet a u nas jeszcze nie. Rada została poinformowana, że ŚIA dokonała zakupu sprzętu niezbędnego do tego typu szkoleń i już rozpoczęto kręcenie filmów z wykładami.

8g. Prezes ORA poinformował o planach właścicieli firmy Biedronka, dotyczących utworzenia aptek ogólnodostępnych w tej sieci sklepów.

8h. Prezes ORA przedstawił informację na temat zaawansowania prac nad rozstrzygnięciem konkursu na stanowisko GIF.

9. Wolne głosy i wnioski:

9a. Prezes ORA dr Stanisław Piechula zwrócił się do Rady o akceptację kosztów doposażenia biura ŚIA. W celu realizacji nowych form szkolenia ciągłego oraz ze względów organizacyjnych konieczny jest zakup przenośnego komputera (laptopa) oraz rzutnika do wyświetlania z laptopa.
9b. ORA ustaliła następujące terminy posiedzeń w maju i czerwcu br: posiedzenia Rady odbędą się 9 maja i 13 czerwca, posiedzenia Prezydium ORA w dniach 23 i 30 maja oraz 27 czerwca 2006 r.

9c. Dr Stanisław Piechula przypomniał, że Izba potwierdza i zalicza punkty edukacyjne z różnego typu „obcych” konferencji naukowych i sympozjów. W związku z tym należałoby opracować wzór zaświadczenia dla potwierdzanie udziału i zaliczeniu punktów edukacyjnych za takie konferencje i sympozja. Po dyskusji postanowiono podejść do zagadnienia zdroworozsądkowo. ORA zajęła następujące stanowisko w dyskutowanej sprawie. Przy zaliczaniu punktów będą brane pod uwagę temat i rodzaj spotkania (np. konferencje lekarskie), organizator, dorobek naukowy wykładowców. Druk zaświadczenia, na którym znajdzie się: temat konferencji, nazwisko wykładowcy, potwierdzenie udziału opracuje, Prezes ORA dr Stanisław Piechula.

9d. Skarbnik ŚIA mgr Krzysztof Majka poinformował, że na koncie Izby są środki, z których można i jego zdaniem powinno się, wypłacić pracownikom biura premie motywacyjne. ORA postanowiła upoważnić do podjęcia decyzji w tej sprawie, Prezydium ORA.

9e. Mgr Piotr Klima poinformował, że ze względu na zbyt małą ilość zgłoszeń zagrożona jest organizacja Pielgrzymka farmaceutów do Rzymu. W związku z powyższym zwrócił się do członków Rady z prośbą o przypomnienie farmaceutom o tym przedsięwzięciu.

10. Na tym zakończono 30 posiedzenie Okręgowej Rady Aptekarskiej w Katowicach, w dniu 11 kwietnia 2006 roku.

Załączniki 2

Zał. 1 Sprostowanie

Sosnowiec, dnia 29.03.2006r.

Renata Duda
Kolegium Kształcenia Specjalistycznego
Wydziału Farmaceutycznego i Oddziału
Medycyny Laboratoryjnej
w Sosnowcu

Okręgowa Izba Aptekarska
w Katowicach

Uprzejmie proszę o zamieszczenie sprostowania na Państwa stronie internetowej informacji, znajdującej się w protokole z 29 posiedzenia Okręgowej Rady Aptekarskiej IV kadencji w Katowicach , które odbyło się w dniu 14 marca 2006r. Sprostowanie dotyczy punktu 8e w/w protokołu. Lekarze nie uczestniczą w kursach w ramach szkolenia ciągłego farmaceutów i nie otrzymują zaświadczeń o zaliczeniu kursu i kursy nie są zaliczane do obowiązujących lekarzy szkoleń. W rozmowie telefonicznej z Panem dr. Andrzejem Delągiem prosiłam o interpretację prawną na temat szkoleń lekarzy, ponieważ zgłaszali się do nas z takimi pytaniami. Okręgowa Izba Aptekarska na podstawie Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 25 czerwca 2003r. w sprawie ciągłych szkoleń farmaceutów zatrudnionych a aptekach i hurtowniach farmaceutycznych wydaje zgodnie z
mdi-arrow-left Powrót
Zobacz również:
Protokół z 3 Posiedzenia Rady SIA VIII Kadencji Protokół z obrad 3 posiedzenia Rady Śląskiej Izby Aptekarskiej VIII kadencji w dniu 7 stycznia 2020 r.Katowice, dnia 7 stycznia 2020 r.1. Posiedzenie Rady SIA o...
Więcej mdi-menu-right
Protokół z 2 Posiedzenia Rady SIA VIII Kadencji Protokół z obrad 2 posiedzenia Rady Śląskiej Izby Aptekarskiej VIII kadencji w dniu 3 grudnia 2019 r.Katowice, dnia 3 grudnia 2019 r.1. Posiedzenie Rady SIA otw...
Więcej mdi-menu-right
Protokół z XLV Posiedzenia Rady SIA VII Kadencji Protokół z obrad 45 posiedzenia Rady Śląskiej Izby Aptekarskiej VII kadencji w dniu 5 listopada 2019 r.Katowice, 5 listopada 2019 r.1. Posiedzenie Rady SIA otwo...
Więcej mdi-menu-right
Więcej artykułów mdi-menu-right