ŚLĄSKA IZBA APTEKARSKA
W KATOWICACH

XXVIII Posiedzenie ORA IV Kadencji.

Data dodania: 2013-11-20

Wyciąg z protokołu z 28 posiedzenia Okręgowej Rady Aptekarskiej w Katowicach IV kadencji, dnia 21 luty 2006 roku.



1. Posiedzenie Okręgowej Rady Aptekarskiej w Katowicach, otworzył Prezes ORA w Katowicach dr Stanisław Piechula. Po powitaniu zebranych Prezes ORA zaproponował porządek posiedzenia. Porządek obrad został przyjęty.

2. Protokoły z 27 posiedzenia ORA oraz 37 i 38 posiedzenia Prezydium ORA, Rada przyjęła jednogłośnie.

3. ORA jednogłośnie podjęła uchwały stwierdzające prawo wykonywania zawodu farmaceuty: mgr farm. Dominika Kołodziej (06006068), mgr farm. Agnieszki Szewczyk (06007065), mgr farm. Agaty Pajor (06008062), mgr farm. Izabeli Biskup (06009069).

4. Opiniowanie:

4a. ORA po przeprowadzeniu rozmowy jednogłośnie, zaopiniowała pozytywnie wniosek dotyczący możliwości dalszego pełnienia funkcji kierownika apteki po ukończeniu 65 roku życia: - mgr farm. Barbary K. Wnioskodawczyni przedstawiła zaświadczenia lekarskie o braku przeciwwskazań do dalszej pracy na stanowisku kierownika apteki.

4b. Pomimo zaproszenia, na posiedzenie nie przybyli, kandydaci na stanowisko kierownika apteki:

- mgr farm. Łukasz G., kandydat na kierownika w aptece ogólnodostępnej "MAGICZNA" w Zabrzu ul. Wolności 291, w związku z wnioskiem o udzielenie zezwolenia na prowadzenie apteki złożonym przez MAGICZNA Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Łodzi " opinia negatywna na poprzednim posiedzeniu Prezydium ORA,

- mgr farm. Jolanta L., kandydatka na kierownika w aptece ogólnodostępnej w Ogrodzieńcu ul. Słowackiego 5, w związku ze zmianą na stanowisku kierownika apteki " opinia pozytywna na poprzednim posiedzeniu Prezydium ORA,

- mgr farm. Krystyna O., kandydatka na kierownika apteki w aptece ogólnodostępnej o nazwie "OK" w Rybniku ul. Żorska 2, w związku z wnioskiem o udzielenie zezwolenia na prowadzenie apteki złożonym przez "PHARM EXPRESS" Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą we Wrocławiu " zaproszona na obecne posiedzenie po raz pierwszy.

Z powodu braku możliwości przeprowadzenia rozmów wyjaśniających, postanowiono utrzymać wcześniej wydane opinie w stosunku do mgr farm. Łukasza G. i mgr farm. Jolanty L., natomiast mgr farm. Krystynę O. (nieobecność spowodowana wyjazdem) zaprosić na następne posiedzenie ORA i przełożyć wydanie opinii.

ORA bez przeprowadzania rozmów z kandydatkami, ponieważ aktualnie pełnią funkcje kierownika w przedmiotowych aptekach, jednogłośnie, zaopiniowała pozytywnie kandydatury:

- mgr farm. Joanny P., w aptece ogólnodostępnej o nazwie "IRYS" w Katowicach ul. Armii Krajowej 65, w związku z wnioskiem o udzielenie zezwolenia na prowadzenie apteki złożonym przez Panią Czesławę Kubańską (zmiana zezwoleniobiorcy)

- mgr farm. Małgorzaty A., w aptece ogólnodostępnej o nazwie "Pod Różami-Opawska" w Raciborzu ul. Opawska 33, w związku z wnioskiem o udzielenie zezwolenia na prowadzenie apteki złożonym przez Panią mgr farm. Ewę Szwedo (zmiana zezwoleniobiorcy).

Ponadto na wniosek opolskiej OIA postanowiono wydać zaświadczenie o przebiegu pracy na terenie ŚIA i niekaralności z tytułu działalności zawodowej dla:

- mgr farm. Jana S., w związku z kandydowaniem na stanowisko kierownika apteki ogólnodostępnej na terenie Opolszczyzny.

4c. ORA, jednogłośnie, zaopiniowała pozytywnie rozkład godzin pracy oraz harmonogram dyżurów aptek ogólnodostępnych w 2006 roku:

" na terenie powiatu pszczyńskiego
" na terenie miasta Bytomia.

Przy tej okazji Prezes ORA stwierdził, że Śl.WIF zwrócił się z prośbą o ustosunkowanie się samorządu aptekarskiego do konieczności tworzenia awaryjnych planów dyżurów aptek na wypadek wydarzeń losowych uniemożliwiających aptece podjęcie dyżuru zgodnie z harmonogramem ( awaria komputerów, zamknięcie hipermarketu, na terenie którego mieści się apteka). Dr Stanisław Piechula poinformował, że sprawę tę chciałby omówić na spotkaniu z dr Izabelą Majewską, ponieważ problemu dyżurów aptek nie można rozpatrywać w oderwaniu od sytuacji ekonomicznej aptek i ich możliwości personalnych obsady dyżurów. Jak stwierdził radca prawny ŚIA nie ma możliwości prawnych przymuszenia apteki do dyżurów. Jednym z rozwiązań mogłoby być np. wykupienie tej usługi aptek przez miasto lub gminę. Jeżeli miasto lub gmina zapłaci za dyżury, to apteka nie może odmówić pełnienia dyżuru. Przed tak ostrym postawieniem sprawy ostrzegł mgr Piotr Klima. Zapłata za wykup usługi spadnie na gminy, które już teraz nie mają pieniędzy na zadania, które zostały na nie nałożone, bez zagwarantowania źródeł finansowania. W konsekwencji takie rozwiązanie może zostać wykorzystane przeciwko środowisku aptekarskiemu. Odnośnie sprzedaży leków w przypadku awarii komputera, kasy fiskalnej, Izba wystąpi do organów fiskalnych o zajęcie stanowiska w tej kwestii. Po otrzymaniu stanowiska instytucji fiskalnych ORA wróci do tematu, a Prezes ORA naświetli potem problem Śl.WIF z uwzględnieniem wszystkich racji i złożoności sprawy.

4d. ORA jednogłośnie, zaopiniowała pozytywnie aptekę o nazwie "Miechowicka"w Bytomiu ul. Daleka, pawilon F, jako aptekę szkoleniową dla studentów V roku Wydziału Farmaceutycznego.

5. Prezes ORA przedstawił kolejny punkt strategii ŚIA, który musi zostać podjęty i realizowany jak najszybciej. Chodzi o przeciwdziałanie tworzeniu ukrytych sieci aptek. Temat jest bardzo trudny. Jednak zgodnie z opinią radcy prawnego ŚIA, jeżeli instytucja samorządowa w czasie swej działalności powzięła informacje o popełnieniu przestępstwa ściganego z urzędu, ma obowiązek zawiadomienia o tym organów ścigania. Należy podjąć działania w celu zebrania dokumentacji świadczącej o omijaniu prawa w celu uniknięcia zapisu o 1% aptek w województwie dla jednego zezwoleniobiorcy (powiązania finansowe i osobowe pomiędzy spółkami). Jeżeli uda się ewentualnie zgromadzić wiarygodny materiał to ORA jednogłośną uchwałą zobowiązała Prezesa lub Prezydium ORA do skierowania zebranego materiału do odpowiednich organów i urzędów o zbadanie przekazanej sprawy i ustosunkowanie się do przedstawionych faktów. Ustalenie faktów oraz zebranie udokumentowanych materiałów wiąże się z pewnymi kosztami. Koszty te być może rozłożą się na kilka OIA, które też chcą włączyć się w realizację tego tematu strategicznego. Na wstępnym etapie ŚIA poniosła już pewne koszty. ORA jednogłośnie zaakceptowała poniesione wydatki. Rachunek ten zapłaci ŚIA, a potem koszty zostaną zaproponowane do podzielenia z innymi OIA, które wyrażą taką chęć pomocy. Mgr Monika Kosmala stwierdziła, że po ustaleniu faktów należałoby nagłośnić sprawę w mediach. Radca prawny ŚIA mec. Krystian Szulc także uważa, że należy upublicznić dowody, ale zaleca daleko idącą ostrożność. Strategiczny problem samorządu aptekarskiego, przeciwdziałania tworzeniu ukrytych sieci aptek, będzie na bieżąco prowadzony przez Prezesa ORA dr Stanisława Piechulę w ścisłej współpracy z racą prawnym mec. Krystianem Szulcem. O wynikach Rada będzie informowana na kolejnych posiedzeniach.

6. Prezes ORA przypomniał, że ŚIA dysponuje kilkoma rodzajami wyróżnień, którymi może uhonorować członków Izby. Są to odznaczenia państwowe, Medal im. Bronisława Koskowskiego, o które może wystąpić Rada oraz wyróżnienia nadawane przez ŚIA w Katowicach (statuetka Śląski Aptekarz Roku, dyplom z pieczęcią OIA, order). Order zostanie nazwany imieniem aptekarza zasłużonego dla rozwoju śląskiej farmacji. Prof. Dionizy Moska zaproponował nadanie medalowi imienia Michała Wolskiego lub Edmunda Baranowskiego. ORA na następnym posiedzeniu wybierze nazwisko tytularne naszego orderu. Prezes ORA na podstawie regulaminu przyznawania tytułu Śląski Aptekarz Roku, opracowanego przez mgr Piotra Klimę, stworzył uniwersalny regulamin przyznawania wyróżnień w ŚIA. Dr Stanisław Piechula na poprzednim posiedzeniu poprosił członków ORA o zapoznanie się z przedstawioną propozycją oraz o ewentualne poprawienie lub zmodyfikowanie regulaminu. Ponieważ nie wpłynęły żadne propozycje, Prezes ORA poddał pod głosowanie uchwałę w sprawie zatwierdzenia regulaminu przyznawania wyróżnień. Regulamin został zatwierdzony jednogłośnie. Dr Stanisław Piechula przedstawił Radzie wstępną listę kandydatów do wyróżnień i poprosił o ewentualne uzupełnienie tej listy. Mgr Piotr Klima zgłosił wniosek o umożliwienie całemu środowisku zgłaszania kandydatur. ORA przejęła ten wniosek. W biuletynie Apothacarius zostanie zamieszczona informacja o możliwości zgłaszania kandydatur. Po opracowaniu całej listy zostanie ona także zamieszczona w Apothecariusie z prośbą o opinię środowiska na temat kandydatów do wyróżnień.

7. Informacje bieżące:

7a. Prezydium NRA działając jako organ odwoławczy uchylił w całości uchwały Prezydium i ORA w Katowicach w sprawie pozytywnych opinii dotyczących cofnięcia zezwoleń na prowadzenie aptek ogólnodostępnych w Katowicach, Dąbrowie Górniczej i Mikołowie, wydanych dla spółki HIPOKRATES z siedzibą w Katowicach. Równocześnie Prezydium NRA podjęło uchwały następującej treści:"Prezydium Naczelnej Rady Aptekarskiej uważa, że wskazane przez Śląskiego Wojewódzkiego Inspektora Farmaceutycznego, w decyzji z dnia 20 grudnia 2000 roku (znak: WIF.KA-D-311/2000), okoliczności faktyczne dotyczące działalności aptek ogólnodostępnych w Dąbrowie Górniczej przy Katowickiej 11, w Katowicach ul. Fliegera 14, w Mikołowie ul. Gliwicka 2, stanowiły podstawę cofnięcia koncesji w dniu wydania ww. decyzji oraz stanowią obecnie podstawę cofnięcia zezwoleń, pod warunkiem, że zostaną ustalone i zweryfikowane przez Śląskiego Wojewódzkiego Inspektora Farmaceutycznego w prawidłowo przeprowadzonym postępowaniu dowodowym, zgodnym z przepisami Kodeksu postępowania administracyjnego, z uwzględnieniem oceny prawnej Naczelnego Sądu Administracyjnego wyrażonej w tej sprawie w wyroku z dnia 6 listopada 2002 r. (sygn. Akt I S.A. 649/01).
Niniejsze stanowisko Prezydium Naczelnej Rady Aptekarskiej należy traktować jako ostateczne w prowadzonej sprawie."

7b. Pismo dotyczące ustosunkowania się do konieczności tworzenia awaryjnych planów dyżurów aptek zostało omówione przy przy pkt. 4c.

- Aptekarze z Żor poinformowali Urząd Miasta i Śl.WIF, że Apteka 21 mieszcząca się w supermarkecie Auchan nie dostosowała się do harmonogramu dyżurów, twierdząc, że posiada zwolnienie z tego obowiązku, ponieważ wynajmujący lokal - firma Auchan, uniemożliwia jej podjęcie dyżurów tłumacząc to względami technicznymi. Skarżący proszą władze terytorialne o zmianę tej sytuacji w trybie pilnym. Jeżeli Apteka 21 nie dostosuje się do obowiązującego prawa i nie podejmie dyżurów aptekarze żorscy wystąpią do ŚlWIF o cofnięcie zezwolenia na prowadzenie apteki. W ślad za tym pismem Śl.WIF wszczął postępowanie wyjaśniające, w wyniku którego właściciel apteki poinformował, że do czasu przedstawienia nowego rozwiązania umożliwiającego dostępność do apteki w godzinach nocnych, dyżur w jego imieniu pełniła będzie inna apteka. Biorąc pod uwagę stanowisko zezwoleniobiorcy, który wskazał czas dostosowania się do pełnienia dyżurów oraz przedstawił aptekę, która w jego imieniu przez okres 2 miesięcy będzie pełniła dyżur, Śl.WIF wstrzymał się z decyzją o wszczęciu postępowania w sprawie cofnięcia zezwolenia. Informacja Śl.WIF została przez ORA do wiadomości.

- Rada przyjęła do wiadomości wyjaśnienia Śl.WIF na temat podjętych działań dotyczących wyjaśnienia, czy w skład Zarządu spółki "EL-SERWIS", ubiegającej się o zezwolenie na prowadzenie apteki zasiada lekarz. Działanie dr Izabeli Majewskiej doprowadziły do rezygnacji i odwołania Wiceprezesa spółki " lekarza.

7c. Zgodnie z wymogami prawa OROZ zawiadomił ORA o skierowaniu do OSA wniosków o ukaranie aptekarzy: mgr farm. Grzegorza H., mgr farm. Aleksandry K. i mgr farm. Haliny W. Ponadto Przewodnicząca OSA przesłała ORA postanowienie o ukaraniu prawomocnym wyrokiem mgr farm. Beaty L., karą upomnienia.

7d. Prezes ORA poinformował, że zebrane i przedyskutowane z aptekarzami propozycje do nowelizacji rozporządzenia w sprawie dopuszczenia do obrotu w placówkach obrotu pozaaptecznego i punktach aptecznych produktów leczniczych, które są uzupełnieniem wcześniejszych propozycji również przesłał do NIA. Z propozycjami można się zapoznać na stronie Internetowej ŚIA, dział Informacje.

7e. Zastępca Prezesa ORA dr Andrzej Deląg poinformował Radę o terminach posiedzeń naukowo-szkoleniowych uzgodnionych i ustalonych do końca marca br. Informacja o terminach znajduje się też w biuletynie Apothecarius. Wiceprezes podziękował moderatorom prowadzącym zebrania. Równocześnie poprosił o dostarczenie sprawozdań z przeprowadzonych szkoleń. Przy tej okazji Prezes ORA dr Stanisław Piechula przypomniał i ponownie poprosił dr Andrzeja Deląga o przygotowanie pisma na temat dobrej współpracy Izby z dr Lucyną Bułaś, Wojewódzkim Konsultantem d/s Farmacji Aptecznej.

7f. Krótką informację z Nadzwyczajnego Zgromadzenia Wspólników spółki Silfarm Sp. z o.o. przedstawił Radzie Prezes ORA dr Stanisław Piechula. Zgromadzenie to poprzez podjęte uchwały zatwierdziło powstanie Grupy Kapitałowej "GALENICA-SILFARM" Sp. z o.o. W skład Rady Nadzorczej GK "GALENICA-SILFARM" z naszego terenu weszli: mgr Ryszard Breguła, mgr Tomasz Kloc, dr Ewa Nikodemska.

7g. Dr Tadeusz Szuba redaktor naczelny APTEKARZA czasopisma warszawskiej OIA wystosował do NRA, apel o zakaz udzielania przez apteki informacji o obrocie lekami. Apel ten został także rozesłany do wszystkich ORA z prośbą by zaleciły swoim członkom nie udzielanie informacji o obrotach lekami komukolwiek oprócz NFZ i Inspekcji Farmaceutycznej. Dr Tadeusz Szuba przestrzega przed tak szeroko rozumianą i otwartą współpracą NIA z obcymi firmami, których egzystencja jest oparta na koncernach farmaceutycznych. Rada postanowiła, że w najbliższym wydaniu Apothecariusa ukaże się wyjaśnienie, że współpraca aptek z firmą IMS Poland dotyczy tylko ustalonego w umowie zakresu

W tym momencie posiedzenia Prezes ORA dr Stanisław Piechula otrzymał informację, że dzisiaj rano zmarł nagle mgr farm. Roman Hechmann, Prezes NRA II i III kadencji, w latach 1991 - 2003 członek ORA w Katowicach. ORA uczciła Jego pamięć minutą ciszy.

7h. Prezes ORA poinformował, że firma Novartis poprzez wprowadzenie kuponów na swoje wyroby pragnie obniżyć ceny tych specyfików. Taki system pozwala na obniżenie ceny leków dla pacjenta w aptece, ale równocześnie zapobiega wykupywaniu tych leków hurtowo w imporcie równoległym. Są w tym temacie prowadzone rozmowy z firmą Novartis przez przedstawicieli NRA.

7i. Komisariat I Policji w Zabrzu zawiadomił, że w sprawie posłużenia się sfałszowanym dokumentem (dyplomem, PWZ), o czym zawiadomiła policję OIA w Katowicach, wszczęto dochodzenie (śledztwo) o przestępstwo przewidziane w KK. Śledztwo nadzoruje Prokurator Rejonowy w Zabrzu. O wynikach dochodzenia zostaniemy poinformowani po jego zakończeniu.

8. Wolne głosy i wnioski:

8a. Nazwiska osób odpowiedzialnych w ŚIA za współorganizowanie regionalnych spotkań Koalicji Teraz Zdrowie, przekaże do NIA Prezes ORA dr Stanisław Piechula w czasie pobytu służbowego w Warszawie.

8b. ORA postanowiła ponowne rozpatrzyć prośbę mgr farm. Karoliny J. o przyznanie zapomogi finansowej z tytułu choroby spowodowanej wypadkiem. Po dyskusji i zapoznaniu się ze stanowiskiem Skarbnika OIA, ORA postanowiła nie przyznawać wnioskodawczyni zapomogi pieniężnej. Uchwała została podjęta przy 9 głosach przeciw przyznawaniu zapomogi i 8 "wstrzymujących się". ORA uznała, że przesłane przez wnioskodawczynię wyjaśnienia są niejasne, a zawarte w piśmie informacje nie pozwalają na podjęcie innej, niż powyższa, decyzji. O decyzji Rady zainteresowaną poinformuje Prezes ORA i wyjaśni zaistniałą sytuację, by przedstawić sprawę Radzie.

8c. ORA, na wniosek mgr Piotra Klimy, wyraziła zgodę na dofinansowanie konferencji naukowej pt. "Medycyna i wiara w służbie człowieka", która była zorganizowana w ramach uroczystej inauguracji semestru "zerowego" Śląskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku " 11 lutego 2006 roku. W/w przedsięwzięcie było doskonałą promocją wizerunku środowiska i samorządu aptekarskiego (OIA w Katowicach). ORA postanowiła przekazać na ten cel kwotę 1500 złotych. Uchwałę w powyższej sprawie ORA podjęła przy 1 głosie "wstrzymującym się".

8d. Prezes ORA przedstawił aktualną obsadę pracowników biura Izby i osób współpracujących. W związku z prawdopodobnym długim zwolnieniem lekarskim Pani Doroty Hapeta zaistniała konieczność zatrudnienia w biurze ŚIA przynajmniej 2 osób. Dr Stanisław Piechula chciałby przy tej okazji dokonać pewnych zmian organizacyjnych i zatrudnić takie osoby, których zatrudnienie umożliwiłoby przejęcie niektórych usług zlecanych, a w terminie późniejszym przejęcie części obowiązków Pani Krystyny Białozorskiej (po przejściu na emeryturę). Korzystnym byłoby zatrudnić osoby zarejestrowane w Urzędzie Pracy, który refundowałby część kosztów. Obecnie w biurze Izby zostanie zatrudniony, poprzez Urząd Pracy, Pan Lech Wróblewski. Umowa o pracę z Panem Lechem Wróblewskim zostanie zawarta na razie na pół roku. ORA zaakceptowała propozycje Prezesa, po czym ustalono uposażenie. Ponadto ORA, na wniosek dyrektora biura zgłoszony do Prezesa ORA, jednogłośnie wyraziła zgodę na przyznanie Pani Barbarze Wasiak - od marca br.- wynagrodzenia jakie otrzymywała do tej pory Pani Dorota Hapeta. Wniosek dotyczył też przyznania Pani Barbarze Wasiak jednorazowej premii, za okres od 20 stycznia do końca lutego br, za przejęcie całości obowiązków Pani Doroty Hapeta. ORA jednogłośnie wyraziła zgodę na takie rozwiązanie. Prezes ORA dr Stanisław Piechula poinformował Radę, że ŚIA w Gazecie Wyborczej zamieściła ogłoszenie o poszukiwaniu kandydatów do pracy w biurze Izby z podaniem stawianych wymagań. Po zebraniu wszystkich ofert Prezes ORA wybierze najlepszych kandydatów.

8e. Prezes ORA zamówił opracowania dotyczące ochrony środowiska i produkcji w aptekach odpadów niebezpiecznych. Na tej podstawie dr Stanisław Piechula opracuje materiał w taki sposób, żeby wszystko było bardzo proste i zrozumiałe dla właścicieli aptek. Na tej podstawie właściciele aptek będą mogli składać odpowiednim urzędom wymagane sprawozdania.

- Prezes ORA zamówił u mec. Barbary Jendryczko opracowanie dotyczące zmian w Prawie farmaceutycznym, ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla aptekarzy, wynikających z proponowanej nowelizacji ustawy. Takie opracowanie wraz z fakturą Prezes ORA już otrzymał. Mec. Barbara Jendryczko skrytykowała propozycje zmian w Prawie farmaceutycznym, ale nie podała szczegółowo, co jest niebezpieczne dla aptekarzy. W związku z powyższym Prezes ORA zaproponował zaproszenie mec. Barbary Jendryczko na posiedzenie Prezydium ORA w dniu 28 marca 2006 roku w celu przedyskutowania tematu i uszczegółowienia przedstawionej opinii prawnej. ORA zaakceptowała propozycję dr Stanisława Piechuli.

- Dr Stanisław Piechula stwierdził, że ŚIA jest już coraz lepiej przygotowana do wprowadzenia posiedzeń naukowo-szkoleniowych metodami audiowizualnymi. Zgodnie z decyzją Rady zakupiono kamerę cyfrową, oprogramowanie, statyw, pokrowiec za ok. 20 tyś. złotych. ORA uznała celowość zakupów i zaakceptowała koszty doposażenia Izby na cele szkoleniowe. Ponadto Prezes ORA poinformował, że dr Lucyna Bułaś, Kierownik Kolegium Kształcenia Specjalistycznego Wydziału Farmaceutycznego ŚAM podsunęła propozycję wykładowców, z którymi można już dokonać nagrania wykładów. Radca prawny ŚIA mec. Krystian Szulc przygotuje stosowaną umowę.

9. Na tym zakończono 28 posiedzenie Okręgowej Rady Aptekarskiej w Katowicach, w dniu 21 lutego 2006 roku.

Protokołował: Leszek Dusik

mdi-arrow-left Powrót
Zobacz również:
Protokół z 3 Posiedzenia Rady SIA VIII Kadencji Protokół z obrad 3 posiedzenia Rady Śląskiej Izby Aptekarskiej VIII kadencji w dniu 7 stycznia 2020 r.Katowice, dnia 7 stycznia 2020 r.1. Posiedzenie Rady SIA o...
Więcej mdi-menu-right
Protokół z 2 Posiedzenia Rady SIA VIII Kadencji Protokół z obrad 2 posiedzenia Rady Śląskiej Izby Aptekarskiej VIII kadencji w dniu 3 grudnia 2019 r.Katowice, dnia 3 grudnia 2019 r.1. Posiedzenie Rady SIA otw...
Więcej mdi-menu-right
Protokół z XLV Posiedzenia Rady SIA VII Kadencji Protokół z obrad 45 posiedzenia Rady Śląskiej Izby Aptekarskiej VII kadencji w dniu 5 listopada 2019 r.Katowice, 5 listopada 2019 r.1. Posiedzenie Rady SIA otwo...
Więcej mdi-menu-right
Więcej artykułów mdi-menu-right