ŚLĄSKA IZBA APTEKARSKA
W KATOWICACH

XXVI Posiedzenie ORA IV Kadencji.

Data dodania: 2013-11-20
Wyciąg z protokołu z 26 posiedzenia Okręgowej Rady Aptekarskiej w Katowicach IV kadencji, dnia 6 grudnia 2005 roku.


1. Posiedzenie Okręgowej Rady Aptekarskiej w Katowicach, otworzył Prezes ORA w Katowicach dr Stanisław Piechula. Po powitaniu zebranych Prezes ORA zaproponował porządek posiedzenia. Porządek obrad został przyjęty.

2. Protokoły z 24 posiedzenia posiedzenia ORA i 33 posiedzenia Prezydium ORA, ORA przyjęła jednogłośnie.

3. ORA jednogłośnie podjęła uchwałę stwierdzającą prawo wykonywania zawodu farmaceuty mgr farm. Jalala Bensaid.

4. Opiniowanie:

4a. ORA po przeprowadzeniu rozmowy jednogłośnie, zaopiniowała pozytywnie wniosek dotyczący możliwości dalszego pełnienia funkcji kierownika apteki po ukończeniu 65 roku życia. Wnioskodawczyni przedstawiła zaświadczenia lekarskie o braku przeciwwskazań do dalszej pracy na stanowisku kierownika apteki.

4b. Po przeprowadzeniu przez Prezesa ORA dr Stanisława Piechulę rozmowy wyjaśniającej z kandydatem na stanowisko kierownika apteki, ORA zaopiniowała pozytywnie kandydaturę:

- mgr farm. Tomasza S., w aptece w aptece ogólnodostępnej o nazwie „DUOS” w Czerwionce-Leszczynach ul. Ks. Pojdy 35 B, w związku z wnioskiem o udzielenie zezwolenia na prowadzenie apteki złożonym przez Pana mgr farm. Tomasza Szuścik i Pana inż. Alojzego Szuścik – przy 1 głosie „wstrzymującym się”

5. Prezes ORA dr Stanisław Piechula poinformował, że w styczniu 2006 roku, chciały aby ORA zajęła się przygotowaniem strategii działania OIA. W strategii izb aptekarskich powinny się znaleźć wszystkie sprawy, którymi musi się zająć samorząd aptekarski. Nawet te, które wydają się, że są „na wyrost” Do każdego zadania będą przypisane konkretne nazwiska osób odpowiedzialnych za realizację W celu takiego opracowania strategii Prezes przygotuje materiały na piśmie i prześle wszystkim członkom Rady. Prezes ORA chciały, aby styczniowe posiedzenie Rady w całości poświęcić problemowi strategii Izby. Być może dobrze byłoby zorganizować nawet dwudniowe, wyjazdowe posiedzenie Rady poświęcone temu tematowi. Na takie posiedzenie Prezes ORA zaprosiłby także wszystkich chętnych, którzy mogą pomóc w opracowaniu strategii działania OIA w Katowicach. W ten sposób może powstać spis tego co chcemy zrobić wraz z osobami odpowiedzialnymi.

5a. Prezes ORA zwrócił uwagę, że OIA dysponuje trzema rodzajami wyróżnień, którymi może uhonorować członków Izby. Są to odznaczenia państwowe, Medal im. Bronisława Koskowskiego oraz wyróżnienia nadawane przez OIA w Katowicach (statuetka Śląski Aptekarz Roku, dyplom z pieczęcią OIA). W ten sposób można by rocznie wyróżnić kilkanaście osób. Prezes ORA zaproponował, żeby już w styczniu 2006 roku wystąpić do Wojewody Śląskiego o nadanie odznaczeń państwowych. Dobrze byłoby też mieć listę farmaceutów, kandydujących do odznaczenia Medalem im. B. Koskowskiego, chociaż Medal będzie przyznawany prawdopodobnie dopiero z okazji Dnia Aptekarza. Także wyróżnienia OIA w Katowicach byłyby przyznawane przy obchodach tego święta. Dr Stanisław Piechula poprosił o zgłaszania do biura OIA kandydatur wraz z krótkim uzasadnieniem. Prezes ORA prosił, żeby jedynym kryterium zgłoszenia kandydatury nie były lata pracy w zawodzie, ale głównie zasługi dla środowiska aptekarskiego. Mgr Lidia Wolnicka-Morawiec stwierdziła, że w pierwszej kolejności powinny zostać wyróżnione osoby, które pracowały w organach Izby dwie lub więcej kadencji. Mgr Krzysztof Majka zgłosił natomiast konkretną kandydaturę – mgr farm. Teresy Hylowej, która w styczniu 2006 roku będzie obchodzić 50-lecie pracy zawodowej, a ponadto zawsze wykazywała zaangażowanie w pracy społecznej na rzecz środowiska farmaceutycznego. Obecnie cały wolny czas poświęca na pracę w Kubie Seniora. Kandydaturę tę poparł Prezes ORA i poprosił mgr Krzysztofa Majkę o przygotowanie formalnego zgłoszenia tej kandydatury do odznaczenia Medalem im. B. Koskowskiego. Kandydatura ta będzie również brana pod uwagę przy wyborze kandydatów do odznaczenia państwowego.

6. W z związku z przebudową ulicy Krynicznej i kładzeniem chodników, nie będzie można korzystać z miejsc parkingowych przed budynkiem siedziby Izby. Zaistniała więc konieczność wybudowania parkingu samochodowego w ramach ogrodu będącego własnością OIA. Prezes ORA przedstawił ofertę budowlaną na wykonanie robót ziemnych i wybudowanie parkingu na części ogrodu. Ponieważ oferta przewidywała jedynie 18 miejsc parkingowych, postanowiono poprosić tę samą firmę o przygotowanie oferty na wykonanie parkingu z maksymalną możliwą ilością miejsc parkingowych. Firma budowlana, przedstawiła projekt parkingu na 33 miejsca. Rada jednogłośnie zaakceptowała przedstawiony projekt. Prezes ORA przedstawił też członkom ORA propozycję rozbudowy sali posiedzeń. Koszt wyniósłby ok. 1200-1400 złotych za metr kwadratowy. Inwestycję można sfinansować z kredytu lub ze środków, którymi dysponuje obecnie OIA. Bardziej szczegółowe informacje, w tym projekt rozbudowy i kosztorys, Prezes ORA przedstawi po przeprowadzeniu uzgodnień z przyszłym wykonawcą i nadzorem budowlanym.

7. Informacje bieżące:

7a. Prezes NRA działając w interesie pacjenta, w piśmie skierowanym do Ministra Zdrowia zwraca się o natychmiastową zmianę personalną na stanowisku GIF, podjęcie działań w sprawie ogłoszenia konkursu na w/w stanowisko oraz ustanowienie nowej kompetentnej osoby pełniącej obowiązki GIF do czasu rozstrzygnięcia konkursu. Wśród załączników do pisma jest m.in. wystąpienie ORA w Katowicach z lipca br.o odwołanie Pani Doroty Duliban ze stanowiska GIF.

7b. NRA zwraca się też do Ministra Zdrowia z prośbą o wszczęcie postępowania w sprawie uznania za niezgodne z obowiązującym prawem Zarządzenia GIF w sprawie wprowadzenia jednolitej procedury dotyczącej udzielania zezwolenia na prowadzenie apteki ogólnodostępnej. Zastrzeżenia budzi podana podstawa prawna Zarządzenia. Ponadto Zarządzenie w sposób sprzeczny z ustawą o izbach aptekarskich ogranicza prawo samorządu aptekarskiego do wydawania opinii w sprawach udzielania lub cofania zezwoleń na prowadzenia aptek ogólnodostępnych lub hurtowni farmaceutycznych.

7c. Zgodnie z zaleceniem Delegatów na Okręgowy Zjazd Aptekarzy OIA w Katowicach, Prezes ORA skierował pismo do Prezesa NFZ z prośbą o pilne wyjaśnienie, czy po 5 grudnia 2005 roku, będzie uznany przez NFZ za prawidłowy siedmiocyfrowy (dotychczasowy) numer telefonu wystawiającego receptę. Ponadto Prezes ORA prosi o informację, czy gdyby NFZ uznał, że numeracja telefonów znajdujących się na pieczątkach wystawiających recepty, musi być dostosowana do nowego systemu, to czy zdaniem NFZ należy po 5 grudnia 2005 roku, akceptować jako refundowane wyłącznie recepty opatrzone pieczątkami z nową numeracją telefonów, odmawiając realizacji recept z telefonami siedmiocyfrowymi? W związku z pilnością sprawy dr Stanisław Piechula prosi o udzielenie odpowiedzi przed 5 grudnia 2005 roku. Do dnia posiedzenia tj. 6 grudnia 2005 roku OIA nie otrzymała odpowiedzi na w/w pismo. Z prośbą o wyjaśnienie przez NFZ w/w problemu wystąpiła też NRA. Pismo również na razie pozostało bez odpowiedzi.

7d. W związku ze zgłaszanymi do OIA w Katowicach przez farmaceutów, którzy nie odbyli lub nie dokończyli rocznego stażu w aptece po ukończeniu studiów zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z 2002 roku, trudnościami w uzyskaniu uprawnień zawodowych na terenie Unii Europejskiej (farmaceutom, którzy nie odbyli pełnej praktyki przed uzyskaniem PWZ, odmawia się uznania kwalifikacji), Prezes ORA wraz z radcą prawnym Izby, przygotowali pismo do NRA, która posiada kompetencje dotyczące tego problemu, z prośbą o konkretną odpowiedź, czy farmaceuci bez rocznego stażu, a z PWZ wydanym w RP na podstawie nowych przepisów, mają prawo do wykonywania zawodu farmaceuty na terenie UE. Uzyskanie odpowiedzi w przedstawionej sprawie jest znaczące dla dużej grupy farmaceutów.

7e. Śl. WIF przesłał Prezesowi ORA informację o sposobie postępowania z przeterminowanymi środkami odurzającymi i substancjami psychotropowymi. Dr Stanisław Piechula poinformował, że ten materiał będzie stanowił tylko część większej całości i dotyczy przygotowywanej przez Prezesa ORA informacji dla aptek na temat odpadów niebezpiecznych. Prezes ORA wystąpił już o ekspertyzę w tej sprawie do Instytutu Gospodarki Odpadami. Po całościowym opracowaniu tematu przez Prezesa ORA, informacja zostanie wysłana do aptek. W związku ze zgłaszanymi przez niektórych członków Rady zastrzeżeniami w stosunku do kontroli WIF w zakresie dokumentacji dotyczącej wytwarzania w aptece odpadów niebezpiecznych, problem zostanie przedyskutowany na spotkaniu Prezydium ORA ze Śl.WIF w dniu 13 grudnia 2005 roku.

7f. Prezes ORA dr Stanisław Piechula zaproponował Naczelnej i Okręgowym Radom Aptekarskim współfinansowanie prowadzenia spraw sądowych w zakresie ochrony naszego zawodu i aptek. Propozycja ta będzie przedmiotem dyskusji na posiedzeniu NRA w dniach 7-8 grudnia br. Na razie swoje bardzo ogólnikowe stanowiska przedstawiły trzy OIA.

7g. Prezes poinformował ORA o drugim przypadku w Polsce, posługiwania się fałszywymi dokumentami magistra farmacji. Pierwszy miał miejsce na terenie DOIA w ubiegłym roku. Obecnie jedna z farmaceutek na naszym terenie poinformowała OIA, że na ogłoszenie prasowe o pracę zgłasza się do apteki osoba chcąca wykonywać obowiązki farmaceuty i przedstawia kserokopię sfałszowanego dyplomu i PWZ. Fałszywość dokumentów potwierdziła ORA, która rzekomo wydała PWZ oraz AM, której dyplom sfałszowano. Po poproszeniu o okazanie oryginałów dokumentów osoba ta nie pojawiła się już więcej w aptece. W zaistniałej sytuacji Prezes ORA zawiadomił Prokuraturę o popełnieniu przestępstwa.

7h. Prezesa ORA poinformował, że przygotował uwagi do projektu nowelizacji Prawa farmaceutycznego. Jeżeli są zainteresowani tym materiałem to Prezes może go przesłać na podany mu adres e- mailowy. Ponadto Prezes ORA poinformował, że tylko OIA w Katowicach kwestionuje zapis, że funkcję kierownika apteki można pełnić tylko do 70 roku życia. W związku z tym, że NRA będzie dyskutować nad zmianami w Prawie farmaceutycznym, Prezes prosi o stanowisko Rady, czy w tej dyskusji ma forsować skreślenie zapisu o wieku kierownika apteki. ORA zarekomendowała Prezesowi ORA zapis, że o tym, czy dana osoba może być dalej kierownikiem apteki decydują ORA.

8. Wolne głosy i wnioski:

8a. Prezes ORA przedstawił projekt Zasad przyznawania tytułu Śląski Aptekarz Roku i poprosił członków Rady o uwagi, idące w kierunku takiego zmodyfikowania projektu, aby stworzyć uniwersalne zasady przyznawania wszystkich wyróżnień nadawanych przez OIA (np. tytułów honorowych, dyplomu z pieczęcią). Ewentualne zatwierdzenie Zasad nastąpi na najbliższym posiedzeniu ORA.

8b. Katowickie apteki „Pod Zegarem” i „Na Sadybie”, pełniące dotąd całodobową działalność, zawiadomiły OIA o zmianie rozkładu godzin czynności. Zgodnie z zarządzeniem Prezydenta Katowic, zgoda na oparcie dyżurów nocnych w Katowicach na aptekach pełniących działalność całodobową, była wydana pod warunkiem, że taką działalność będzie pełnić co najmniej 5 aptek. Otrzymane zgłoszenia powodują, że powyższy warunek nie jest spełniony. W tej sytuacji ORA postanowiła skierować do kierowników i właścicieli w/w aptek pismo informujące, że ORA jest jedynie organem opiniującym harmonogram pracy aptek oraz przedstawić tryb postępowania aptek w przypadku zmian rozkładu godzin pracy aptek ogólnodostępnych. Pismo zostanie przesłane też do wiadomości Śl.WIF.

8c. OIA otrzymała do wiadomości pismo wyrażające zastrzeżenia Śl.WIF, dotyczące dotrzymania przez aptekę „Eskulap” w Rybniku, warunków jakie musi spełniać apteka prowadząca sześciomiesięczne staże studentów farmacji (zbyt skromna obsada personelu fachowego). ORA podzieliła pogląd Śl.WIF.

8d. ORA rozpatrywała prośbę mgr farm. Karoliny J. o przyznanie zapomogi finansowej z tytułu choroby spowodowanej wypadkiem. ORA chcąc udzielić szerokiej pomocy w tym prawnej, musi jednak zapoznać się z bardziej szczegółowymi danymi. W tej sytuacji ORA postanowiła poprosić wnioskodawczynię o dodatkowe informacje dotyczące jej sytuacji materialnej, rodzinnej, pracowniczej i zdrowotnej. Ponieważ od wypadku minęło już 6 miesięcy ORA chciałaby też zapoznać się z aktualnym stanem zdrowia, przebiegiem leczenia oraz rokowaniami dotyczącymi terminu powrotu do pracy. Po otrzymaniu dodatkowych informacji, ORA ponownie rozpatrzy w/w prośbę na styczniowym posiedzeniu Rady.

8e. W tym punkcie obrad Rady dotyczącym spraw organizacyjnych ORA postanowiła, że:

- w I kwartale 2006 roku posiedzenia Rady odbędą się w dniach 17 stycznia, 7 lutego i 7 marca. Natomiast posiedzenia Prezydium ORA odbędą się 3 i 24 stycznia oraz 21 lutego i 21 marca.

- Następnie ORA wysłuchała wystąpienia Głównej Księgowej OIA w sprawach księgowych izby aptekarskiej. Omówiono sprawy związane z rozliczaniem delegacji oraz wynagrodzeń pracowników.

8f. Prezes ORA przedstawił Radzie potrzeby w zakresie doposażenia Izby w sprzęt audio-wizualny (projektor-rzutnik, ekran) oraz komputer (laptop). ORA jednogłośnie wyraziła zgodę na zakup sprzętu, który poszerzy możliwości działania OIA w zakresie prowadzenia szkoleń dla farmaceutów i bieżącej działalności.

8g. Dr Andrzej Deląg, Zastępca Prezesa ORA poinformował, że obecnie dzięki współpracy z firmami i hurtowniami, OIA ma duże możliwości organizowania szkoleń w rejonach. Istnieję więc pilna potrzeba zgłaszania chętnych oraz tematów na szkolenia w rejonach. Przy tej okazji dr Andrzej Deląg poprosił o zakup przez OIA materiałów biurowych na potrzeby organizatorów szkoleń. ORA uznała, że w tej sprawie powinien do OIA wpłynąć formalny wniosek o zakup konkretnych materiałów.

8h. Prezes ORA dr Stanisław Piechula zwrócił uwagę, że członkowie ORA, są wybranymi przedstawicielami środowiska aptekarskiego, i jako tacy powinni dawać szczególny przykład i działać z myślą o całym środowisku. Polegać to może m.in. na występowaniu przez poszczególnych członków ORA na drogę sądową w tych przypadkach, kiedy wyniki kontroli ich apteki budzą wątpliwości. Korzystne rozstrzygnięcie takich spraw przez sąd mogłoby stanowić precedens i stać się podstawą do próby uogólnienia poszczególnych spraw.

9. Na tym zakończono 26 posiedzenie Okręgowej Rady Aptekarskiej w Katowicach, w dniu 6 grudnia 2005 roku.


Protokołował: Leszek Dusik
mdi-arrow-left Powrót
Zobacz również:
Protokół z 3 Posiedzenia Rady SIA VIII Kadencji Protokół z obrad 3 posiedzenia Rady Śląskiej Izby Aptekarskiej VIII kadencji w dniu 7 stycznia 2020 r.Katowice, dnia 7 stycznia 2020 r.1. Posiedzenie Rady SIA o...
Więcej mdi-menu-right
Protokół z 2 Posiedzenia Rady SIA VIII Kadencji Protokół z obrad 2 posiedzenia Rady Śląskiej Izby Aptekarskiej VIII kadencji w dniu 3 grudnia 2019 r.Katowice, dnia 3 grudnia 2019 r.1. Posiedzenie Rady SIA otw...
Więcej mdi-menu-right
Protokół z XLV Posiedzenia Rady SIA VII Kadencji Protokół z obrad 45 posiedzenia Rady Śląskiej Izby Aptekarskiej VII kadencji w dniu 5 listopada 2019 r.Katowice, 5 listopada 2019 r.1. Posiedzenie Rady SIA otwo...
Więcej mdi-menu-right
Więcej artykułów mdi-menu-right