ŚLĄSKA IZBA APTEKARSKA
W KATOWICACH

XXIX Posiedzenie ORA IV Kadencji.

Data dodania: 2013-11-20
Wyciąg z protokołu z 29 posiedzenia Okręgowej Rady Aptekarskiej w Katowicach IV kadencji, dnia 14 marca 2006 roku.


1. Posiedzenie ORA, otworzył Zastępca Prezesa ORA w Katowicach dr Andrzej Deląg. Po powitaniu zebranych Wiceprezes ORA zaproponował porządek posiedzenia. Porządek obrad został przyjęty.

2. Protokół z 28 posiedzenia ORA, Rada przyjęła przy 3 głosach „wstrzymujących się”.

3. ORA podjęła uchwały stwierdzające prawo wykonywania zawodu farmaceuty: mgr farm. Tomasza Jaśtal (06010065), mgr farm. Agnieszki Wowra (06011062), mgr farm. Agnieszki Witkowskiej (06012069), mgr farm. Agnieszki Barskiej (06013066), mgr farm. Ewy Magiera (06014063). Uchwały zostały podjęte jednogłośnie.

3a. Zgodnie z uchwała NRA w sprawie przeszkolenia uzupełniającego farmaceutów po, dłuższej niż 5 lat w ciągu ostatnich 6 lat, przerwie w wykonywaniu zawodu w aptece, ORA jednogłośnie, skierowała mgr farm. Danutę W., na 3 miesięczne przeszkolenie uzupełniające. Do przeprowadzenia zaleconego przeszkolenia ORA zaopiniowała pozytywnie aptekę szpitalną Szpitala Powiatowego w Pszczynie.

4. Opiniowanie:

4a. ORA po przeprowadzeniu rozmów wyjaśniających, zaopiniowała pozytywnie wnioski dotyczące możliwości dalszego pełnienia funkcji kierownika apteki po ukończeniu 65 roku życia: - mgr farm. Krystyny R., - mgr farm. Krystyny P., - mgr farm. Lidii L.
Wnioskodawczynie przedstawiły zaświadczenia lekarskie o braku przeciwwskazań do dalszej pracy na stanowisku kierownika apteki. Powyższe uchwały zostały podjęte jednogłośnie.

4b. ORA bez przeprowadzania rozmów z kandydatkami, ponieważ aktualnie pełnią funkcje kierownika w przedmiotowych aptekach, zaopiniowała pozytywnie kandydatury:

- mgr farm. Marii Jolanty P., w aptece ogólnodostępnej o nazwie „WIBIS 2” w Piekarach Śląskich ul. Kardynała Wyszyńskiego 17, w związku z wnioskiem o udzielenie zezwolenia na prowadzenie apteki złożonym przez „WIBIS” Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Brzeszczach, (zmiana zezwoleniobiorcy) - jednogłośnie

- mgr farm. Anny S., w aptece ogólnodostępnej o nazwie „ARNIKA” w Katowicach ul. Warszawska 36, w związku z wnioskiem o udzielenie zezwolenia na prowadzenie apteki złożonym przez Panią mgr farm. Magdalenę Utracką (zmiana zezwoleniobiorcy) – jednogłośnie.

Po przeprowadzeniu przez Zastępców Prezesa, mgr Annę Śliwińką i dr Andrzeja Deląga, rozmów wyjaśniających, ORA zaopiniowała pozytywnie na stanowisko kierownika apteki:

- mgr farm. Jadwigę B., w aptece o nazwie „WIBIS 2” w Piekarach Śląskich ul. Gen. Ziętka 30, w związku z wnioskiem o udzielenie zezwolenia na prowadzenie apteki ogólnodostępnej złożonym przez „WIBIS” Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Brzeszczach – przy 1 głosie „wstrzymującym się”,

- mgr farm. Krystynę O., w aptece ogólnodostępnej o nazwie „OK” w Rybniku ul. Żorska 2, w związku z wnioskiem o udzielenie zezwolenia na prowadzenie apteki ogólnodostępnej złożonym przez „PHARM EXPRESS” Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą we Wrocławiu – przy 2 głosach „przeciw” 3 „wstrzymujących się”,

- mgr farm. Michała S., w aptece ogólnodostępnej o nazwie „Pniówek” w Pawłowicach Śląskich ul. Krucza 12, w związku z wnioskiem o udzielenie zezwolenia na prowadzenie apteki ogólnodostępnej złożonym przez Panią Gabrielę Stencel, Pana Michała Stencel – jednogłośnie,

- mgr farm. Beatę J., w aptece ogólnodostępnej „Apteka Blisko Ciebie” w Pszowie ul. Traugutta 9, w związku z wnioskiem o udzielenie zezwolenia na prowadzenie apteki ogólnodostępnej złożonym przez Pana Leszka Jargan, Pana Andrzeja Szklorz, Panią Katarzynę Szklorz – przy 5 głosach „wstrzymujących się”,

- mgr farm. Agnieszkę K., w aptece ogólnodostępnej „CORDA” w Żorach Al. Jana Pawła II 41, w związku z wnioskiem o udzielenie zezwolenia na prowadzenie apteki ogólnodostępnej złożonym przez CORDA Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Toruniu – jednogłośnie,

- mgr farm. Agnieszkę M. w aptece ogólnodostępnej „HIBISKUS” w Tychach ul. Owczarska 9, w związku z wnioskiem o udzielenie zezwolenia na prowadzenie apteki złożonym przez Panią mgr farm. Marzenę Gancarską, Panią mgr farm. Agnieszkę Manasar – jednogłośnie

- mgr farm. Józefę C. w aptece „Św. Mikołaja” w Skrzyszowie ul. 1 Maja 105, w związku z wnioskiem o udzielenie zezwolenia na prowadzenie apteki złożonym przez Pana Adama Folwarcznego – przy 2 głosach „wstrzymujących się”.

Z powodu tak wielu kandydatur do zaopiniowania, nie udało się przeprowadzić wszystkich rozmów wyjaśniających przez rozpoczęciem posiedzenia ORA. Rozmowa z mgr farm. Krystyną O. została przeprowadzona już w obecności wszystkich członków Rady. Po zakończeniu tej rozmowy z kandydatką przez dr Andrzeja Deląga, mgr Ryszard Jasiński wyraził oburzenie wobec zachowania członków Rady w czasie rozmowy (brak zainteresowania rozmową, głośne zachowanie). Z kolei mgr Piotr Klima wyraził niezadowolenie ze sposobu i treści zadawanych pytań kandydatce przez dr Andrzeja Deląga. Mgr Piotr Klima zgłosił formalny wniosek o nie zadawanie pytań dotyczących przebiegu i sposobu zaliczania szkoleń ciągłych przez farmaceutów, ponieważ nie zakończył się jeszcze 5 letni okres przewidziany na uzyskanie punktów edukacyjnych i nie można obecnie przesądzać, czy farmaceuta uzyska lub nie uzyska w przewidzianym okresie konieczne punkty edukacyjne. Dotyczy to zwłaszcza farmaceutów z wieloletnim stażem pracy jak to jest w przypadku mgr Krystyny O.. Mgr Piotr Klima wyraził też wątpliwość, co bardziej sprzyja poszerzaniu wiedzy farmaceuty. Udział w zebraniach szkoleniowych, często dla samego uzyskania punktów, czy „żywy” kontakt z zawodem w aptece. Stanowisko mgr Piotra Klimy podzieliło tylko część członków Rady. Z kolei mgr Tomasz Kloc zaproponował, aby ustalić inne terminy przeprowadzania rozmów z kandydatami. Dr Andrzej Deląg stwierdził, że jest zaszokowany uniesieniem niektórych członków ORA. Mgr Anna Śliwińska podsumowując dyskusję stwierdziła, że obecna procedura związana z wydawaniem opinii o kandydatach na stanowisko kierownika apteki jest dobra, a dzisiejsza nerwowość wynika z dużej ilości wniosków o wydanie opinii o kandydatach. Zdanie to podzieliła większość obecnych. Przy omawianiu tego punktu obrad ORA postanowiła też poprosić Prezesa ORA o wystąpienie do Śl.WIF z pismem o załączenie przy wnioskach o wydanie opinii w sprawie kandydatur na stanowisko kierownika apteki, dokumentów wnioskodawcy występującego o udzielenie zezwolenia na prowadzenie apteki. Dotyczy to zwłaszcza spółek w różnej formie.

4c. W związku z koniecznością przeprowadzenia postępowania wyjaśniającego dotyczącego ustalenia sposobu i kryteriów wyboru aptek ogólnodostępnych mających prowadzić dyżury w cyklu wymiennym ORA, jednogłośnie, postanowiła wstrzymać wydanie opinii w sprawie rozkładu godzin pracy oraz harmonogramu dyżurów aptek na terenie miasta Zabrze od kwietnia 2006 roku:

4d. ORA jednogłośnie, zaopiniowała pozytywnie apteki:
- „Apteka pod Św. Franciszkiem” w Chorzowie ul. Gałeczki 30
- Apteka ogólnodostępna o nazwie „Centrum” w Tychach ul. Niepodległości 43
jako apteki szkoleniowe dla studentów V roku Wydziału Farmaceutycznego. ORA postanowiła, że kolejne wnioski o zaopiniowanie aptek, w których będą mogły być prowadzone 6 miesięczne staże studentów wydziału farmaceutycznego, będą opiniowane po sprawdzeniu, czy personel apteki wywiązuje się z obowiązków wynikających z przynależności do ŚIA. Powyższa decyzja zapadła przy 1 głosie „wstrzymującym się”.

5. Zgodnie z uchwałą Okręgowego Zjazdu Delegatów, upoważniającą ORA do zatwierdzenia bilansu finansowego OIA w Katowicach za 2005 rok, mgr Ewa Kłoda, Główna Księgowa Izby przedstawiła członkom ORA rozliczenie finansowe za 2005 rok, z prośbą o podjęcie uchwały zatwierdzającej bilans zysków i strat OIA w Katowicach za 2005 rok. Mgr Ryszard Jasiński, Przewodniczący Naczelnej Komisji Rewizyjnej stwierdził, że przed podjęciem uchwały, konieczny jest jeszcze wniosek Okręgowej Komisji Rewizyjnej (OKR) w tej sprawie, potwierdzający prawidłowość prowadzenia finansów Izby do końca ubr. Taka procedura jest konieczna zdaniem mgr Ryszarda Jasińskiego, ponieważ delegaci na Zjazd zostali zapoznani z rozliczeniem i przyjęli sprawozdanie finansowe na dzień 31 października 2005 roku. Po uwzględnieniu powyższego wniosku ORA jednogłośnie podjęła uchwałę, w myśl której w przypadku pozytywnej opinii zawartej w sprawozdaniu OKR, dotyczącej bilansu finansowego za rok 2005, Rada zatwierdza bilans finansowy OIA w Katowicach za 2005 rok. W związku z powyższym jeszcze tego samego dnia tj. 14 marca 2006 roku zebrała się OKR i po sprawdzeniu dokumentacji finansowej za listopad i grudzień 2005 roku, wniosła o zatwierdzenie bilansu finansowego OIA za 2005 rok. Tym samym został spełniony warunek dla podjęcia w dniu 14 marca 2006 roku uchwały zatwierdzającej bilans zysków i strat OIA w Katowicach za 2005 rok.

6. Zgodnie z uchwałą podjętą na poprzednim posiedzeniu ORA, radca prawny ŚIA mec. Krystian Szulc przygotował pismo do Prokuratora Generalnego, zawierające zawiadomienie o uzasadnionym podejrzeniu łamania prawa oraz popełnieniu przestępstwa. ŚIA informuje, w trakcie wykonywania ustawowych obowiązków uzyskała informacje wskazujące na możliwość popełnienia różnych występków i czynów zabronionych przez niektóre wymienione w piśmie spółki. Tym samym pismem wnosimy o podjęcie stosownego postępowania w sprawie wyjaśnienia działalności i finansowania przedsiębiorstw – spółek kapitałowych, które tworzą sieci aptek ogólnodostępnych na terenie całej Polski. Powyższe pismo skierowano też do NIK, GIF i GIIF. ORA jednogłośnie zaakceptowała treść pisma przygotowanego przez radcę prawnego ŚIA.

7. Informacje bieżące:

7a. NRA skierowała do Prezesa NFZ pismo, w którym informuje, że nie może zaakceptować przedstawionej w piśmie Centrali NFZ interpretacji pojęcia marży detalicznej. Taka interpretacja jest niezgodna z rozporządzeniem Ministra Zdrowia, które w sposób precyzyjny określa zasady przeprowadzania obliczeń. W rozporządzeniu użyto stwierdzenia „25% marża detaliczna” a nie „25% narzut na koszty”. Mając powyższe na uwadze samorząd aptekarski nie zgadza się z interpretacją przedstawioną przez Prezesa NFZ, a ewentualną zmianę sposobu obliczania wartości leków recepturowych może zaakceptować jedynie po zmianie odpowiedniego rozporządzenia. Na zakończenie Prezes NRA zwraca się do Prezesa NFZ z prośbą o wyznaczenie terminu spotkania w celu omówienia powyższej kwestii oraz innych podobnych spraw.

7b. Dr Stanisław Piechula Koordynator DOiKA zawiadamia Prezesa NRA, że otrzymuje coraz więcej telefonów od aptekarzy z całego kraju z informacjami, o zainteresowaniu inspekcji farmaceutycznych stanem dostosowania aptek do wymogów Prawa farmaceutycznego. Termin dostosowania aptek upływa z końcem września 2007 roku. Nie można natomiast się dowiedzieć jak będzie wyglądało podejście do tego zagadnienia po tym terminie. Dr Stanisław Piechula wyraża pogląd, że brak jednoznacznych informacji w tym zakresie stwarza dla większości istniejących aptek bardzo poważne zagrożenie egzystencji, a z pewnością stwarza niezdrową i niepewną atmosferę. Dlatego jak najszybciej potrzebna jest zmiana zapisu dotyczącego konieczności dostosowania aptek funkcjonujących przed dniem wejścia w życie ustawy Prawo farmaceutyczne. Wobec powyższego dr Stanisław Piechula prosi Prezesa NRA o wyjaśnienie problemu w Ministerstwie Zdrowia i GIF.

7c. Mec. Krystian Szulc poinformował, że pracownicy aptek odmawiają noszenia identyfikatorów z imieniem i nazwiskiem oraz funkcją, powołując się na ustawę o ochronie danych osobowych. Sprawa ta była badana przez Sąd Najwyższy, który stwierdził co następuje ...”pracodawca nie może być pozbawiony prawa ujawniania nazwisk pracowników...”Z tym stanowiskiem SN należy się w pełni zgodzić. Bezpodstawne jest więc powoływanie się pracowników na ustawę o ochronie danych osobowych przy odmowie ujawnienia swojego imienia i nazwiska oraz funkcji w zakładzie pracy klientom tego zakładu w sposób pozwalający każdemu klientowi zapoznać się z tymi danymi.

7d. Mgr Anna Śliwińska, poinformowała ORA o ułatwieniach ze strony ŚIA, dla absolwentów Wydziału Farmaceutycznego ŚAM, dotyczących składania wniosków o stwierdzenia PWZ.

7e. Mec. Krystian Szulc, radca prawny ŚIA przygotował wyjaśnianie w sprawie adnotacji „nie zamieniać” na recepcie. Kwestię tę reguluje rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie recept lekarskich. Adnotacja „nie zamieniać”, winna być naniesiona przy odpowiednim pojedynczym leku, którego ma dotyczyć. Jeżeli recepta wypisana jest odręcznie to adnotacja też musi być naniesiona odręcznie. Przedstawiane do realizacji w aptekach recepty z pieczątką „nie zamieniać” nie spełniają wymogów zawartych w powyższym rozporządzeniu. Zdaniem radcy prawnego ŚIA problem ten powinien być zgłoszony do NFZ w celu wyjaśnienia sprawy i ujednolicenia praktyki w tym zakresie. ORA jednogłośnie poparła stanowisko przedstawione w wyjaśnieniu mec. Krystiana Szulca i wyraziła zgodę na wystosowanie pisma w tej sprawie do dyrektora Śl.OW NFZ.

7f. Dr Andrzej Deląg poinformował, że ŚIA jako pierwsza otrzymała fundusze z Unii Europejskiej na szkolenia farmaceutów. W dniach 22-23 kwietnia 2006 roku w Wiśle w hotelu Gołębiowski odbędzie się pierwsze szkolenie w ramach projektu współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego i budżetu państwa w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego Rozwój Zasobów Ludzkich - „Akademia aptekarza, czyli nowoczesne metody zarządzania apteką”. Uczestnik kursu ponosi 20% kosztów, nie więcej jednak niż 100 złotych za jeden dzień szkoleniowy. Na kurs może się zapisać ok. 40 osób. Zgłoszenia przyjmuje ŚIA. Szkolenie organizuje Instytut Projektów Personalnych Sp. z o.o. z siedzibą w Poznaniu. Ponadto dr Andrzej Deląg poinformował o kolejnych terminach szkoleń w rejonach.

8. Wolne głosy i wnioski:

8a. ORA jednogłośnie upoważniła Prezesa ORA do skierowania do dyrektora Śl.OW NFZ, wniosku o czasowe zawieszenie potrącania z refundacji aptek, kwot z protokołów pokontrolnych, bez wyroku sądowego. Procedurę tę zaproponował radca prawny ŚIA.

8b. Mec. Krystian Szulc zaproponował także, aby aptekarze indywidualnie kierowali skargi do UOKiK na bezprawne określanie wysyłkowej sprzedaży leków, nazwą apteka internetowa. Prawo farmaceutyczne jednoznacznie określa do jakiej działalności i miejsca jej prowadzenia odnosi się określenie „apteka”. Skargę taką zobowiązali się wystosować członkowie ORA: mgr Monika Kosmala, dr Andrzej Deląg i mgr Tomasz Kloc. Odpowiednie pismo przygotuje radca prawny ŚIA.

8c. Mgr farm. Alicja D., pracująca w aptece szpitalnej, skierowała do ORA prośbę o nie podwyższanie jej składki członkowskiej. Uchwała ORA w sprawie ustalenia od 1 stycznia 2006 roku nowych, miesięcznych wysokości składek członkowskich, ustaliła dla farmaceutów pracujących w aptekach szpitalnych, składkę w wysokości 25 złotych (taką samą jak dla pracowników aptek ogólnodostępnych). Do końca ubr. składka ta wynosiła 15 złotych. Wnioskodawczyni uzasadnia swoją prośbę zmniejszającymi się zarobkami w aptekach szpitalnych. ORA postanowiła skierować do mgr farm. Alicji D. pismo wyjaśniające, że zgodnie z ustawą o izbach aptekarskich do kompetencji ORA należy m.in. ustalanie wysokości składki członkowskiej. Uchwały ORA obowiązują jednakowo wszystkich członków Izby. Ustalając wysokości składek członkowskich Rada wzięła pod uwagę stanowisko RPO, który na interwencję samych farmaceutów, zakwestionował różnicowanie wysokości składek dla członków samorządu aptekarskiego, zajmujących takie samo stanowisko w różnych typach aptek. Ponadto ORA nie ma podstaw ustalania indywidualnej składki dla poszczególnych farmaceutów, ponieważ ustawa o izbach aptekarskich nie przewiduje takiej możliwości. W tej sytuacji ORA nie może wydać pozytywnej decyzji w sprawie prośby wnioskodawczyni.

8d. ORA postanowiła ponowne rozpatrzyć prośbę mgr farm. Karoliny J. o przyznanie zapomogi finansowej z tytułu choroby spowodowanej wypadkiem. Na poprzednim posiedzeniu ORA postanowiła nie przyznawać wnioskodawczyni zapomogi pieniężnej. O decyzji Rady zainteresowaną postanowił telefonicznie poinformować Prezes ORA. W trakcie rozmowy Prezes uzyskał informację, że wypadek spowodował ciężkie następstwa oraz wielomiesięczną niezdolność do pracy. Potwierdziły się też fakty dotyczące braku możliwości uzyskania odszkodowania z tytułu ubezpieczenia. Po tej rozmowie Prezes ORA, z uwagi na swoją nieobecność, skierował do ORA pisemną relację z rozmowy z wnioskodawczynią i zwrócił się z prośbą o ponowne rozpatrzenie prośby mgr farm. Karoliny J.. Dr Stanisław Piechula zasugerował przy tym przyznanie w/w zapomogi w wysokości 1 tyś, złotych. ORA, przy 1 głosie „przeciw” postanowiła zmienić swoją wcześniejszą decyzję i przyznać mgr farm. Karolinie J. zapomogę finansową w wysokości zaproponowanej przez Prezesa ORA.

8e. Pani Renata Duda z Dziekanatu Wydziału Farmaceutycznego ŚAM poinformowała, że lekarze uczestniczący w kursach w ramach szkolenia ciągłego farmaceutów, otrzymują zaświadczenie o zaliczeniu kursu. Kurs taki jest zaliczany lekarzom do obowiązujących ich szkoleń. Należałoby podjąć działania, aby tak samo farmaceuci mogli otrzymywać punkty edukacyjne za udział w szkoleniach, przeznaczonych dla lekarzy. Jest tym bardziej racjonalne, że jak poinformowali członkowie ORA pracujący w szpitalach, kierownictwo szpitali ułatwia i zaleca farmaceutom udział w szkoleniach organizowanych na terenie szpitala. Sprawę tę spróbuje wyjaśnić dr Andrzej Deląg.

8f. Na obecnym posiedzeniu Rada miała ustalić terminy posiedzeń Rady i Prezydium w II kwartale br. Jednak z uwagi na nieobecność Prezesa ORA, postanowiono ustalić jedynie terminy posiedzeń w kwietniu br. Posiedzenie Rady odbędzie się w dniu 11, a Prezydium w dniu 25 kwietnia 2006 r.

9. Na tym zakończono 29 posiedzenie Okręgowej Rady Aptekarskiej w Katowicach, w dniu 14 marca 2006 roku.

Protokołował: Leszek Dusik
mdi-arrow-left Powrót
Zobacz również:
Protokół z 3 Posiedzenia Rady SIA VIII Kadencji Protokół z obrad 3 posiedzenia Rady Śląskiej Izby Aptekarskiej VIII kadencji w dniu 7 stycznia 2020 r.Katowice, dnia 7 stycznia 2020 r.1. Posiedzenie Rady SIA o...
Więcej mdi-menu-right
Protokół z 2 Posiedzenia Rady SIA VIII Kadencji Protokół z obrad 2 posiedzenia Rady Śląskiej Izby Aptekarskiej VIII kadencji w dniu 3 grudnia 2019 r.Katowice, dnia 3 grudnia 2019 r.1. Posiedzenie Rady SIA otw...
Więcej mdi-menu-right
Protokół z XLV Posiedzenia Rady SIA VII Kadencji Protokół z obrad 45 posiedzenia Rady Śląskiej Izby Aptekarskiej VII kadencji w dniu 5 listopada 2019 r.Katowice, 5 listopada 2019 r.1. Posiedzenie Rady SIA otwo...
Więcej mdi-menu-right
Więcej artykułów mdi-menu-right